Jest ryzyko, jest zabawa – atakujemy singla z kursem 4.50 na rzut oszczepem!

Maria Andrejczyk, rzut oszczepem, MŚ Oregon 2022

Dopiero, co ochłonęliśmy po emocjach związanych z biegiem finałowym Michała Rozmysa, który finiszował dziesiąty w biegu na 1500 metrów; a już zerkamy ponownie na bieżnię i pole, w którym rywalizują oszczepniczki i oszczepnicy. Odnośnie propozycji dotyczącej biegu na 400 metrów kobiet, to propozycja pojawi się na naszej grupie w komentarzu, a w tekście skupię się na samym rzucie oszczepem. Kupon stawiam w Fuksiarzu.

Fuksiarz koszulka do baneru
Fuksiarz koszulka do baneru
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

Zakład bez ryzyka 100% do 50 zł (od razu do wypłaty) + freebet 10 zł w aplikacji + codziennie cashback do 200 zł

Kod rejestracyjny
ZAGRANIE kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

BEZ RYZYKA: 100% do 50 zł

pokaż szczegóły ukryj szczegóły

Rzut oszczepem, czyli konkurencja, w której możemy zdobyć medal mistrzostw świata z Oregonu?

Bardzo wątpliwe, wręcz nierealne. Mimo, że na starcie ujrzymy srebrną medalistkę ostatnich igrzysk olimpijskich, które były rozgrywane w Tokio, a także mistrzynię kraju z tego roku, czyli Marię Andrejczyk, tak niestety, ale nie sądzę, byśmy i tym razem mogli ujrzeć ją na podium. Sama zawodniczka przyznaje, że zmaga się z olbrzymi problemami zdrowotnymi, w tym głównie z barkiem. Miałem okazję z nią porozmawiać przed mistrzostwami świata i wiem, że ona sama nie do końca wie, na co ją stać w tym momencie. Z jednej strony czuje się znakomicie fizycznie, lecz nie jest w stanie tego pokazać przez ból, z jakim się konfrontuje. Przykładem mych słów może być to, że zdobyła złoto na mistrzostwach Polski w tym roku w Suwałkach, lecz osiągnęła tam rezultat raptem na poziomie 57,53 metra. Dość powiedzieć dla porównania, że jej najdłuższy rzut w karierze wynosi 71,40 metra, a do srebra olimpijskiego wystarczył wynik na poziomie 64,61 metra.

Sama Maria przyznała w rozmowie ze mną, że ten sezon uważany za etap przejściowy w życiu, by móc dopiero w następnych latach wracać regularnie na podia wszelakich imprez lekkoatletycznych. Dlatego też mimo, że jest wiara w jak najlepszy występ Polki, tak nie podejmuję się wskazania, że Maria Andrejczyk rzuci najdalej oszczepem w eliminacjach. Bukmacherzy Fuksiarza są identycznego zdania, jak ja, gdyż na triumf Polki przygotowali wycenę ustabilizowaną aż na poziomie 5.50. Dlatego nawet awans do finału – co powinno być teoretycznie formalnością – tym razem będzie bardzo mocno cieszył. Marię stać na wiele, lecz dajmy jej pierw uporać się z problemami zdrowotnymi. Dlatego obstawiać ją w roli triumfatorki polecam Ci najszybciej od następnych mistrzostw świata, które zostaną rozegrane już za rok.

Mimo braku szansy medalowej dla Polski, walka w rzucie oszczepem kobiet nadal interesująca

To, że wiele wskazuje na to, że zabraknie Marii Andrejczyk na podium na tegorocznych mistrzostwach globu; nie znaczy, że nie będziemy mieli wielu emocji związanych z występami pozostałych zawodniczek. Mimo, że Polka zajmuje, jak na razie dopiero… 66. miejsce na światowych listach, tak w Oregonie możemy być pewni, że będziemy świadkami interesujących eliminacji, jak i finału w rzucie oszczepem kobiet. Dość powiedzieć, że przyjechały do Oregonu tak uznane i rozpoznawalne oszczepniczki w lekkoatletycznym środowisku jak np. Shiying Liu, Maggie Malone, Huihui Lyu, Kara Winger, czy będąca ostatnio w słabszej dyspozycji, ale ciągle groźna Haruka Kitaguchi.

Przypomnijmy, że Chinka Liu, czyli pierwsza z wymienionych zawodniczek z tej listy jest złotą medalistką igrzysk olimpijskich z Tokio. Na starcie zobaczymy również Barber Kelsey-Lee, mistrzynię świata z 2019 z Dohy i brązową medalistkę ostatniej olimpiady, lecz jej obecna forma jest jeszcze słabsza niż Marii, dlatego nie dziwi, że bukmacherzy Fuksiarza przygotowali wycenę aż na poziomie 16.00, że to Australijka zwycięży w eliminacjach. Najdłuższy rzut z tego sezonu należy do Maggie Malone, która na mistrzostwach Ameryki rzuciła oszczepem na odległość 65,73 metra! Jaki jest mój typ? O tym już za chwilę, pierw wspomnę o BONUSIE u Fuksiarza, który warto odebrać przed zagraniem dzisiejszego kuponu.

Statystyki, które warto sprawdzić przed obstawieniem typu na eliminacje rzutu oszczepem kobiet:

  • Najstabilniejszą formę na przestrzeni sezonu prezentuje Christin Hussong z Niemiec, która zajmuje 4. miejsce na światowych listach z wynikiem 64,87 metra z zawodów w Eisenstadt w Austrii, które odbyły się 2 czerwca tego roku.
  • Christin Hussong brała udział w 2021 r. w 13 konkursach i w 9 była najlepsza, a siedmiokrotnie osiągała najlepszy rezultat, przeskakując wówczas na pierwsze miejsce w rankingu po danych zawodach.
    (Jednak Niemki Christin Hussong zabraknie na starcie w Oregonie!)
  • Liderką wspomnianych zestawień jest Maggie Malone, która w trakcie mistrzostw Ameryki w Kanadzie rzuciła oszczepem na odległość 65,73 metra; tym samym o 3 centymetry pobijając wynik Tatsiany Khaladovich z Białorusi – której zabrakło w Oregonie ze względu na sankcje wobec rosyjskich i białoruskich lekkoatletów.
  • Najniższy stopień na podium wśród najlepszych oszczepniczek w 2022 roku zajmuje Elina Tzengko z Grecji z osiągniętym rezultatem na poziomie 65,40 z 31 maja z zawodów w czeskiej Ostrawie.
  • Dwie Chinki światowej sławy, czyli Huihui Lyu i Shiying Liu zajmują odpowiednio: 68. miejsce w rankingu najlepszych oszczepniczek (z wynikiem 57,43 z zawodów rozgrywanych w Chengdu w Chinach) i 93. lokatę z wynikiem 55,81 metra.
  • Maggie Malone osiągnęła swój rezultat 14 czerwca, co oznacza, że jest właśnie w najlepszej dyspozycji, a przynajmniej na to wskazują statystyki.
  • Przedstawicielka Stanów Zjednoczonych na mistrzostwa świata w Oregonie dostała się dodatkowa reprezentantka gospodarzy, a dlatego tak, gdyż tylko dwoje jej rodaczek spełniło kryteria, tj. minima kwalifikacyjnego do MŚ, czyli: Kara Winger i Ariana Ince.
  • Maggie jak i Kara oraz Ariane wystąpią przed własną publicznością, co z pewnością doda im skrzydeł już od pierwszego rzutu, a także jest to ważne, gdyż obie znają każdy centymetr rozbiegu pola na stadionie, na którym odbędą się zawody.
  • Lekkoatletyczni eksperci są pewni, że mimo, iż Malone zajęła dopiero 10. miejsce na igrzyskach w Tokio, tak zostanie pierwszą Amerykanką stającą na podium tej konkurencji.

Jak wyglądają kursy na pozostałe faworytki do awansu do finału w rzucie oszczepem?

Najniższa wycena, czyli 4.60 wynosi na Maggie Malone, a także Liu Shiying. Chinka jest utytułowana, lecz w tym sezonie prezentuje się bezbarwnie. Mistrzyni olimpijska z Tokio jest w podobnej sytuacji jak Maria Andrejczyk, czyli chwili, kiedy to po fantastycznym roku olimpijskim przyszedł kryzys, tzw. fatum poolimpijskie. Trzecią z faworytek do triumfu według bukmachera, jakim jest Fuksiarz jest Huihui Lyu, na którą mamy wycenę na poziomie 5.30. Na czwartym miejscu w tym zestawieniu plasuje się Maria Andrejczyk z kursem 5.50, lecz opisywałem wyżej dlaczego nie ma większych szans. Kolejnymi dwiema zawodniczkami, które mają „papiery”, by wskoczyć do najlepszej trójki, ale już bez większej szansy na wygranie eliminacji są Kara Winger i Haruka Kitaguchi. Wyceny na nie wynoszą kolejno 6.70 i 11.00. Mówimy o silnych nazwiskach, lecz Malone prezentuje od nich znacząco lepszą i regularniejszą dyspozycję.

Moje typowanie związane z eliminacjami w rzucie oszczepem kobiet

Patrząc na przywołane statystyki, spodziewam się ciekawej batalii między Maggie Malone a pozostałymi zawodniczkami. Sądzę, że Maggie narzuci niebotyczny poziom już od pierwszego rzutu, gdyż wygląda na to, że prezentuje teraz najwyższą formę spośród zawodniczek biorących udział w eliminacjach. Do rywalizacji z nią może podłączyć się mogą Kara Winger z USA i Haruka Kitaguchi, które również imponują formą, choć mają ją na nieco niższym poziomie względem Malone. Ta trójka w czerwcu rzucała oszczepem na poziomie głównie ponad 64 metry – z tego zestawienia wyłamuje się Japonka Kitaguchi, która osiągnęła rezultat na poziomie 63,93 metra.

Jesteśmy na stadionie w Stanach Zjednoczonych, więc zauważmy, że poza Karą pozostałe zawodniczki musiały przejść proces aklimatyzacji, a także trybuny będą po stronie reprezentantek USA. Dlatego sądzę, że to ona zwycięży, zarówno w konkursie finałowym jak i w trakcie eliminacji a Winger może uplasować się na drugiej pozycji. Bardzo możliwe jest, że jedna próba zapewni Maggie pewny triumf (tak jak to było w większości startów w tamtym sezonie), gdyż jak sama przyznaje w licznych wywiadach przed tymi zawodami: nie chce tracić za dużo sił w dzisiejszej sesji nocnej, by zostawić ich jak najwięcej na finał.

Maggie Malone zwycięży w rzucie oszczepem: TAK
Kurs: 4.50
Graj!

Propozycja kuponu:

Fuksiarz, Oregon, MŚ, 2022

fot. Wang Lili/PressFocus

Zaloguj się aby dodawać komentarze