Odpowiedzialne zakłady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie wciąż bywają kojarzone negatywnie. Samo brzmienie tych słów zniechęca osoby niezwiązane dotąd z bukmacherką do rozmowy na ten temat, a tym bardziej zaangażowania się w obstawianie. Błędne traktowanie zakładów bukmacherskich jako aktywności niewartej uwagi, niegodnej z prawem, a nawet niebezpiecznej sprawia, że społeczeństwo zapomina o tym, czym w istocie są zakłady bukmacherskie – a są po prostu rozrywką. Co więcej, trudno o bardziej rozwijającą, a zarazem emocjonującą formę zabawy dla kibiców! Przecież obstawienie zakładu to ostatni etap całego procesu, na który składają się między innymi śledzenie sportowych wydarzeń, analiza dotychczasowych osiągnięć drużyn lub graczy, szacowanie na tej podstawie ich dyspozycji, konsultowanie typów i porównywanie źródeł. W czym więc problem? Odpowiedź jest prosta – w umiarze. Zakłady sportowe, tak jak każda inna forma rozrywki, wymagają umiaru. Bez niego wszystko, czego człowiek się podejmie, może z czasem stać się szkodliwe i negatywnie wpłynąć na jego życie. Zatem warto jeszcze raz spojrzeć na kwestię zakładów bukmacherskich, tym razem przez pryzmat korzyści, jakie przynoszą i potraktować je jako jedną z wielu dostępnych forma spędzania wolnego czasu – nie tylko niezwykle emocjonującą, ale również bezpieczną, co wynika z nowego porządku prawnego w świecie bukmacherki.

Nowa ustawa hazardowa i obowiązki legalnych bukmacherów

Nowelizacja ustawy hazardowej z 2009 roku od dawna budziła skrajne emocje w środowisku bukmacherskim. Mimo wątpliwości, nowa ustawa jest faktem, a jej najważniejsze postanowienia weszły w życie 1 lipca 2017 roku.  Miano legalnych bukmacherów, z których usług można korzystać bez obaw o poważne konsekwencje prawne, zyskują te podmioty, które otrzymały zezwolenie nadawane przez Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie zakładów wzajemnych na terenie Polski, zarówno w punktach naziemnych, jak i za pośrednictwem Internetu. Natomiast pozostali operatorzy internetowi, bez przeszkód obsługujący do tej pory klientów z naszego kraju, zmuszeni są zaniechać swojej działalności. Do blokowania ich witryn są zobowiązane firmy telekomunikacyjne.

Podmioty, które uzyskały zezwolenie Ministra Finansów na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie zakładów wzajemnych przez sieć Internet:

1. FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Cieszynie – zezwolenie z dnia 23 stycznia 2012 r. nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;

2. Milenium Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze – zezwolenie z dnia 16 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;

3. Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach – zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;

4. TOTOLOTEK S.A. z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 20 czerwca 2013 r. nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;

5. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 28 listopada 2014 r. nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;

6. forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, dawniej Casino Games Sp. z o.o.- zezwolenie z dnia 4 maja 2016 r. nr PS4.6831.10.2016;

7. LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach – zezwolenie z dnia 13 maja 2016 r. nr PS4.6831.9.2016.EQK;

8. Totalbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017.

9. Cherry Online Polska Sp. z o.o. (PZBuk) z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017.

10. BEM Operations Limited (BetClic) z siędzibą na Malcie, Level 3, Tagliaferro Bussines Centre, Gaiety Lane, Sliema, działająca przez przedstawiciela: Pejot 1 Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 52D, 53-333 Wrocław – zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017.

11. BetFan sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018.

12. Ewinner Sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni przy ul. Legionów 126-128 – zezwolenie z dnia 30 października 2018 r. nr PS4.6831.29.2017

13. Typiko Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej – zezwolenie z dnia 28 listopada 2018 r. nr PS4.6831.30.2017

14. Traf-Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Kijowskiej 1 – zezwolenie z dnia 30 listopada 2018 r. nr PS4.6831.3.2018

15. Polski bukmacher Sp. z o.o. (NobleBet i OKbet) z siedzibą w Dąbrowie Górniczej – zezwolenie z dnia 3 stycznia 2019 r.

Legalni bukmacherzy mogą działać na terenie Polski, jednak zobowiązani są także do przestrzegania pewnych zasad:

  • Przede wszystkim każdy bukmacher, posiadający nadaną przez Ministra Finansów licencję, odprowadza podatek w wysokości 12% od wkładu wniesionego przez gracza.
  • Grając u każdego z wyżej wymienionych bukmacherów możesz mieć pewność, że wszelkie dane osobowe, które przekażesz firmie, będą przetwarzane zgodnie ze standardami bezpieczeństwa.
  • Legalni bukmacherzy weryfikują wiek graczy, a w konsekwencji umożliwiają wnoszenie zakładów jedynie osobom, które ukończyły 18 lat.
  • Respektują zasady zawarte w regulaminie dotyczącym odpowiedzialnej gry, dzięki czemu dbają o odpowiednie zaangażowanie swoich klientów w obstawianie zakładów bukmacherskich.

Odpowiedzialna gra – rola bukmachera

Respektowanie przez bukmachera zasad polityki odpowiedzialnej gry to uświadamianie klientom negatywnych skutków przekroczenia granicy oddzielającej bezpieczne, rozsądne i emocjonujące obstawianie od działań nieprzemyślanych i podyktowanych uzależnieniem. Legalne firmy bukmacherskie zdają sobie sprawę z zagrożenia, dlatego podejmują działania zapobiegawcze na kilku płaszczyznach i wykorzystują do tego różne narzędzia:

Kontrola wieku gracza

Udział w zakładach bukmacherskich jest dozwolony jedynie dla osób, które ukończyły 18 lat. Informację o swoim wieku gracz podaje podczas rejestracji w systemie internetowym bukmachera, która następnie jest weryfikowana przez firmę. Można posłużyć się przykładem Totolotka, który zobowiązuje klienta do wypełnienia formularza rejestracyjnego, do którego należy dołączyć kopię dokumentu tożsamości, potwierdzającego deklarowany wiek. W razie dalszych wątpliwości bukmacher zastrzega sobie prawo do żądania innych dokumentów uwiarygadniających wprowadzone dane.

Rejestracja warunkiem rozpoczęcia gry

Żaden gracz, który bierze udział w legalnych zakładach bukmacherskich, nie jest anonimowy. Bukmacher gwarantuje swojemu nowemu klientowi bezpieczne przetwarzanie jego danych osobowych, nieudostępnianie ich, a równocześnie wymaga podania prawdziwych danych, które następnie weryfikuje. W celu zapewnienia odpowiednich warunków do odpowiedzialnej gry, żaden z graczy nie może korzystać z oferty legalnego bukmachera nie zakładając konta i nie przechodząc procesu rejestracji. Wgląd w dane użytkownika pozwala na przykład na uniemożliwienie gry osobom, które miały już wcześniej problemy z uzależnieniem od tej formy rozrywki i został wobec nich orzeczony zakaz uczestnictwa w grach hazardowych.

Mechanizmy kontroli gry

Legalni bukmacherzy wyciągają pomocną dłoń do swoich klientów – nie tylko uświadamiają, ale również dostarczają im narzędzi, dzięki którym sami mogą kontrolować swoje emocje i zaangażowanie w grę. Warto ponownie odnieść się do działań Totolotka, który oferuje szereg takich mechanizmów kontrolnych:

  • limit stawek, jakie gracz przeznacza na zakłady
  • limit wysokości depozytu
  • możliwość zawieszenie własnego konta przez gracza
  • możliwość ostatecznego zamknięcia konta przez gracza
  • zegar odmierzający czas spędzony na stronie od chwili zalogowania
  • blokada możliwości składania zakładów w chwili wyczerpania środków na koncie

Poradnik dla gracza

Legalni bukmacherzy podkreślają swoją świadomość zagrożenia związanego z zakładami bukmacherskimi, jakim jest uzależnienie od gier hazardowych, dlatego dokładają wszelkich starań, aby poszerzać także świadomość społeczeństwa. Wyrazem tych deklaracji jest chociażby współpraca Fortuny, Totolotka i Milenium z Fundacją Inspiratornia. Pracownicy tych trzech polskich firm bukmacherskich w 2016 roku wzięli udział w szkoleniu z zakresu profilaktyki uzależnienia od gier, a efektem tego spotkania jest „Poradnik dla gracza”. To dokument, dostępny online, skierowany do wszystkich graczy obserwujących u siebie zbyt duże zaangażowanie w obstawianie zakładów.

Test

Na stronie internetowej legalnego bukmachera dostępne są proste testy, pozwalające użytkownikowi samodzielnie zweryfikować, czy boryka się problemem uzależnienia od gry. Test składa się z kliku lub kilkunastu pytań związanych z codziennością gracza, na które należy udzielać odpowiedzi tak lub nie. Po jego zakończeniu, w zależności od liczby wskazań, uzyskuje się sugestię odnośnie stanu sytuacji, w jakiej znajduje się gracz.

Odpowiedzialna gra – rola gracza

Powyższe przykłady pokazują, że legalni bukmacherzy dostarczają swoim graczom naprawdę wiele narzędzi wspierających ich odpowiedzialną grę. Jednak nic z tego, jeśli zaangażowanie będzie jednostronne. To od graczy zależy, czy zakłady bukmacherskie będą tym, czym powinny, a więc bezpieczną rozrywką. Jak o to zadbać? Żeby tak było, wystarczy, że każdy gracz będzie kierował się kilkom wytycznymi. Przede wszystkim gra nie powinna być traktowana jako sposób na zarabianie pieniędzy, a tym bardziej nie powinna być zamiennikiem pracy. Obstawianie zakładów nie może być realizowane z wykorzystaniem środków, które pierwotnie miały być przeznaczone na przykład na opłacenie rachunków. Kolejną kwestią jest podejście do gry – zakłady mają być rozrywką. Niepokojące jest także pożyczanie pieniędzy od innych osób po to, aby obstawić za nie zakład, więc zdecydowanie należy tego unikać. Na koniec warto wspomnieć o tym, co dobrze znają wszyscy gracze – skrajne emocje, towarzyszące zakładom. Każdy gracz musi potrafić nad nimi zapanować. W przeciwnym razie należy skorzystać z pomocy placówek świadczących pomoc w tej kwestii, do których kontakt jest dostępny na stronie internetowej każdego legalnego bukmachera, i zyskać ponownie pewność, że zakłady bukmacherskie to bezpieczna rozrywka, a Ty grasz odpowiedzialnie.