Autor analizy: Bartek Zdrenka

Po Lidze Mistrzów czas na siatkarskie play-offy w PlusLidze i Serie A. Ostatnio typy na minus, choć mogło być zupełnie inaczej. Nie ma co się jednak załamywać niepowodzeniami. Na dzisiaj mam dla was dubelek z ligi polskiej i włoskiej.

Zaksa Kędzierzyn Koźle – Warta Zawiercie
Typ: 2:0 po 2 setach
Kurs: 1,55

Pierwsze spotkanie półfinałowe PlusLigi. Mecz Zaksy, która zdecydowanie zdominowała rundę zasadniczą PlusLigi i największej pozytywnej niespodzianki tego sezonu, czyli Zawiercia. Ten mecz ma zdecydowanego faworyta i są nim gospodarze. Zaksa rundę zasadniczą wygrała z bilansem 21-3, do tego dołożyła wygrany w świetnym stylu Puchar Polski i udział w fazie grupowej LM, gdzie nie udało się awansować po potyczkach z Lube i Modeną. Kadrowo Zaksa wygląda świetnie. Skład jest bardzo dobrze zbilansowany. Sprawdziły się letnie transfery, czyli Kaczmarek i Śliwka. Deroo jest prawdziwym liderem drużyny. Toniutti potwierdza, że aktualnie jest w top 5 najlepszych rozgrywających świata. Do tego mamy na libero znakomitego Zatorskiego. Oprócz nich mamy na środku siatki Bieńka, dla którego będą to ostatnie mecze w barwach Zaksy, bo po sezonie przenosi się do wielkiego Lube Civitanova. Zawiercie na papierze jest dużo słabsze. Mamy w ich szeregach leworęcznego atakującego Malinowskiego, który zdobywa sporo punktów dla drużyny, ale ma pewne ograniczenia. Dobrze na przyjęciu spisują się Waliński i Ferreira, który naprawdę potwierdza, że jest udanym nabytkiem. Wszystkiemu świetnie rozgrywa doświadczony Masny, który zgrał się z resztą ekipy. W barażach o półfinał Zawiercie pokonało Czarnych Radom. Gracze Warty wygrali tę rywalizację po 3 meczach. W decydującym spotkaniu pokazali ogromną klasę i pokonali graczy Radomia u siebie aż 3:0. Zaksa oczywiście odpoczywała. W tym sezonie obie drużyny mierzyły się ze sobą 3 razy i za każdym razem Zaksa wygrywała 3:1. Teraz też Zaksa jest zdecydowanym faworytem, jedynym minusem jest to, że dawno nie grała oficjalnego meczu i rozgrywała ostatnio jedynie sparingi. Mimo tego nie widzę dzisiaj szans dla Warty. Zawiercie groźne dla Zaksy może być we własnej hali, gdzie jest niebezpieczne dla każdego. Dzisiaj Zaksa będzie chciała potwierdzić mistrzowskie aspiracje i typuję, że świetnie dzisiaj się zaprezentuje, a po dwóch setach będzie prowadzić.

Trentino – Padova
Typ: 2:0 po 2 setach
Kurs: 1,55

Czas na włoską Serie A. Niespodziewanie mamy decydujące spotkanie w ćwierćfinale. Obie drużyny wygrały we własnych halach 3:0. Pierwszy mecz Trentino wygrało u siebie bez większej historii 3:0. Wydawało się, że gracze Trentino spokojnie przypieczętują awans w Padovie, jednak tam gospodarze zagrali świetny mecz, w każdym z setów byli minimalnie lepsi i ostatecznie doprowadzili do decydującego meczu. Co tu dużo mówić, Trentino nie może sobie pozwolić na porażkę w ćwierćfinale z takim przeciwnikiem. Ich aspiracje są bardzo wysokie. To zespół z tzw. wielkiej czwórki. W tym sezonie wygrali już Puchar CEV. Teraz niespodziewanie muszą grać decydujący mecz o awans do półfinału, gdzie czeka już Lube. Kadrowo między drużynami jest przepaść. W Trentino ciężko znaleźć słabszy punkt, jedynie można doczepić się do Vettoriego w ataku. Oprócz tego Russell, Kovacevic, Lisinac czy Gianelli to gwiazdy światowego formatu. Do tego na libero Trentino posiada Grebennikova, którego spokojnie można nazwać najlepszym na świecie na tej pozycji. W Padovie nie zagrał Uros Kovacević i jego brak był bardzo widoczny. Dzisiaj prawdopodobnie jeden z liderów Trentino już zagra. W drużynie Padovy ze znanych nazwisk widzimy na rozegraniu byłego reprezentanta Włoch Dragana Travicę i na ataku znanego z występów w Zaksie, Maurice’a Torresa. Ważną rolę w drużynie odgrywają Francuz Loati i Włoch Volparo. Jednak patrząc na nazwiska i klasę zawodników Trentino przerasta rywali o klasę. W poprzednim meczu grając bez jednego z liderów zaliczyli dużą wpadkę. Jednak teraz nie ma innej opcji niż pewny awans do półfinału. Padova na wyjazdach jest dużo gorsza niż u siebie. Trentino w tym sezonie u siebie dwa razy wygrało już z dzisiejszymi rywalami bez straty. Dzisiaj myślę może być podobnie, jednak korzystając z opcji STS proponuję ich prowadzenie po dwóch setach.