Progresja w zakładach bukmacherskich

progresja

Obstawianie zakładów bukmacherskich progresją to stosowanie systemu, który nakazuje zwiększanie lub zmniejszanie stawek w zależności od poprzedniego kuponu. Progresja to jeden z najbardziej znanych systemów bukmacherskich – dla jednych bardzo dochodowy, a dla drugich prowadzący do utraty bankrolla. Wszystko zależy od wybranej formy progresji, ponieważ wśród typerów znanych jest co najmniej kilka schematów stosowania stawkowania progresywnego. Typowanie zakładów bukmacherskich progresją to wyższy stopień wtajemniczenia, który wymaga od użytkownika ustalenia budżetu na grę i sztywnych zasad w przygotowaniu kuponów.

Progresja w zakładach bukmacherskich

Tak naprawdę większość systemów bukmacherskich opartych jest o progresję, bo dotyczy to Martingale, Ciągu Fibonacciego czy Paroli. Progresja to szeroki zbiór, a mówienie o tym systemie musi odnosić się do konkretnego rodzaju progresji. Generalnie to schemat obstawiania, który jest warunkowany skutecznością typera. Bywają progresje, gdzie po porażkach – stawka rośnie, a przy zwycięstwach maleje. Znamy też systemy progresywne, gdzie jest na odwrót – przegrywając zmniejszasz stawkę, a wygrywając ją powiększasz. Każdy z tych systemów zakładach progresję, a więc widzisz, że to złożony temat.

O progresji gracze dyskutują na forach internetowych i grupach typerskich. Przyjęło się, że to najlepszy system do ogrywania bukmacherów. Czy tak faktycznie jest? To zależy od jakości typów bukmacherskich. Progresja bez wątpienia może przysłużyć się na dłuższym etapie do osiągania profitów z zakładów sportowych.

Progresja system bukmacherski – co to jest?

W systemie określanym jako progresja chodzi o to, aby stawka kolejnego zakładu pozwalała odrobić straty poniesione w poprzednich zakładach, a także umożliwiła odniesienie wygranej. Zakłady w progresji powinny być tak przygotowane, że kiedy typer już trafi, to koniec końców będzie na plusie.

Obstawianie progresją bywa trudne ze względu na to, że zaleca się stosowanie dość wysokich kursów (często obstawia się remisy). To może powodować długie serie porażek, co nadwyręża budżet, a także morale typera. Dlatego system progresywny poleca się doświadczonym typerom, którzy posiadają większy kapitał na grę oraz są bardziej odporni na czarne serie.

Na czym polega progresja w zakładach bukmacherskich?

W zakładach bukmacherskich progresja zorientowana jest przede wszystkim na wartość stawki. Co prawda w każdym systemie progresji zaleca się granie określonych wartości kursów, ale w gruncie rzeczy etapy progresji mówią o tym, ile postawić na zakład, żeby ci się to opłacało. W zakładach online użytkownicy stosują progresję malejącą i rosnącą. W jednej z nich stawki gwałtownie idą w górę, a w drugiej maleją. Przyjmuje się jednak, że system progresywny wymaga od typera dużych nakładów finansowych.

Najprościej tłumacząc – progresja konkretnie wskazuje, jaką stawkę zagrać na dany kupon. Przy stosowaniu progresji z góry można zaplanować, jaka stawka będzie rekomendowana przy porażce lub wygranej. Jeśli chodzi o kwestię finansów system ten jest przewidywalny – przynajmniej co do wysokości stawki.

Jakie są rodzaje progresji w bukmacherce?

Dwa główne podziały progresji to:

  • progresja malejąca,
  • progresja rosnąca.

Co ciekawe, bardziej ekspansywna jest progresja malejąca, która po porażce podnosi stawkę. W progresji rosnącej sytuacje jest zgoła odmienna, kiedy przegrywasz – stawka idzie w dół, a kiedy wygrywasz – w górę. To najważniejsze różnice pomiędzy progresją malejącą a rosnącą. Oba te systemy można stosować m.in. do gry handicapów azjatyckich: https://zagranie.com/handicapy-azjatyckie/.

Progresja malejąca

Do szerokiej świadomości użytkowników obstawiających zakłady sportowe zdecydowanie bardziej weszła progresja malejąca. W tym kontekście często stosowanymi systemami są Martingale i Ciąg Fibonacciego. W obu tych strategiach chodzi o to samo, by powiększać stawkę po przegranym kuponie. Jedna progresja nakazuje bardziej drastyczne skoki stawki, a druga mniej inwazyjne dla całości budżetu.

System Martingale’a

Progresja Martingale polega na powiększaniu stawki zawsze, kiedy zakład na wejdzie. W tym przypadku kolejna stawka powinna wynosić dwukrotność poprzedniej, a więc mnożymy ją razy dwa. Tak to wygląda na przykładzie:

Początkowa stawka 2 PLN:

1. zakład – 2 PLN (przegrany)
2. zakład – 4 PLN (przegrany)
3. zakład – 8 PLN (przegrany)
4. zakład – 16 PLN (przegrany)
5. zakład – 32 PLN (wygrany)

Jeśli seria porażek zostanie zakończona zwycięstwem, to w kolejnej progresji wszystko rozpoczyna się od pierwszego etapu, a więc stawki początkowej. Rekomenduje się, żeby w progresji Martingale grać kursy na poziomie 2.00 – 3.00.

System Fibonacciego

System progresji Fibonacciego możemy określić jako bezpieczniejszy wariant stawkowania. Bezpieczniejszy w tym kontekście, że stawka nie jest podwajana, a w razie porażki stanowi sumę dwóch poprzednich stawek. Oto przykład:

Początkowa stawka 2 PLN

1. zakład – 2 PLN (przegrany)
2. zakład – 2 PLN (przegrany)
3. zakład – 4 PLN (przegrany)
4. zakład – 6 PLN (przegrany)
5. zakład – 10 PLN (wygrany)

Ciąg Fibonacciego zakłada, że po zwycięstwie stosujesz poprzednią stawkę. Jeśli uda ci się dwa razy z rzędu wygrać, to wracasz do wyjściowej stawki.

System Greenwood

Uważa się, że to bardzo niebezpieczny system, który może prowadzić do bankructwa. Wszystko dlatego, że Greenwood zakłada, żeby stawiać akumulatory po kursie całkowitym minimum 7.00. To już samo w sobie jest ryzykowne, a co więcej – stawka kolejnego zakładu powinna być na tyle wysoka, żeby odrobić poprzednie straty i pozwolić osiągnąć zyski. W tym przypadku użytkownik jest skazany na własne obliczenia.

Progresja rosnąca

Kiedy mówimy o progresji rosnącej, to na początku trzeba zaznaczyć, że to bezpieczniejsza metoda obstawiania zakładów. Wszystko wynika z tego, że kiedy użytkownik ma dobrą serię, to zwiększa stawki, a kiedy przegrywa, to zmniejsza wartość stawianych zakładów. W ten sposób budżet jest bardziej zabezpieczony i grozi mniejsze ryzyko bankructwa. A to chodzi w systemach, by nasz bankroll był jak najlepiej zabezpieczony.

Najważniejsze przykłady progresji rosnącej, zwanej też pozytywną, to Paroli i 1-3-2-6.

System Paroli

System bukmacherskie Paroli to przeciwieństwo Martingale. Jak to działa? Kiedy wytypujesz poprawnie zakład, to podwajasz stawkę, a kiedy przegrasz – wracasz do punktu wyjścia (pierwszej stawki).

Sprawdź na przykładzie stawki początkowej 10 PLN:

1. etap – stawka 10 PLN (wygrana)
2. etap – stawka 20 PLN (wygrana)
3. etap – stawka 40 PLN (wygrana)
4. etap – stawka 80 PLN (przegrana)
5. etap – stawka 10 PLN

System 1-3-2-6

W systemie 1-3-2-6 uwzględnia się cztery etapy gry. Aby przystąpić do jego zastosowania trzeba ustalić budżet na grę, który zostanie podzielony na jednostki. To progresja rosnąca, która jest bardziej ryzykowna od systemy Paroli. Jak to wygląda w praktyce? Poza budżetem warto też typować zakłady o stałych kursach – załóżmy, że będzie to 2.00.
Podchodzimy do gry z budżetem 50 PLN, który stanowi 2 jednostki. Oto potencjalne działanie systemy przy założeniu wygranej:

1. etap – typujesz za pojedynczą stawkę, czyli w tym przypadku jest to 25 PLN w zakładzie po kursie 2.00 wygrywasz 50 PLN, a więc łącznie masz 75 PLN (bankroll).
2. etap – w kolejnym etapie stawiasz trzy jednostki, czyli 75 PLN, jeśli wygrasz otrzymujesz 150 PLN.
3. etap – tym razem obstawiasz za dwie jednostki, które wynoszą 50 PLN, przy wygranej łącznie w bankrollu masz już 200 PLN
4. etap – na koniec grasz za 6 jednostek, czyli za 150 PLN, jeśli trafisz łącznie twój budżet będzie wynosił 350 PLN.

Jak widzisz stąd określenie 1-3-2-6 – po prostu chodzi o to, ile jednostek obstawiasz w kolejnych etapach progresji.

Progresja bukmacherska z zabezpieczeniem

To coś w rodzaju poduszki finansowej w sytuacji, kiedy gracz osiągnął duże profity u bukmachera. Jeśli progresja się sprawdza, a typer ma dobrą serię – wówczas może cieszyć się z wielkich wygranych (https://zagranie.com/zarabianie-na-bukmacherce/). W takiej sytuacji nie musi kolejnych stawek dostosowywać do aktualnego budżetu (liczonego wraz z wygranymi). Może zastosować korektę, a więc zmniejszyć bankroll, a część środków odłożyć na gorsze czasy – lub je wypłacić. Przy pozytywnych seriach stawki robią się coraz wyższe, co też rodzi szansę na przegranie większej ilości pieniędzy. Progresja z zabezpieczeniem pomaga stworzyć kapitał finansowy, który nie będzie zaangażowany w grę.

Progresja mieszana w zakładach bukmacherskich

Im większe doświadczenie typerów, tym większa skłonność do modyfikacji progresji w oparciu o stawki i kursy. To wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, ale właśnie na tym polega progresja mieszana. Za taki przykład może służyć system d’Alemberta, gdzie stawka zakładów rośnie o jedną jednostkę (przy porażkach) i maleje o jednostkę (przy zwycięstwach). Do stosowania tego rodzaju progresji trzeba wyznaczyć początkowy budżet i ustalić, jak jest wartość jednostki np. 2 PLN lub 10 PLN (to zależy od wysokości budżetu na zakłady).

Dodatkowe wskazówki, jak obstawiać mecze znajdziesz w tym artykule: https://zagranie.com/jak-obstawiac-mecze-wskazowki-analizy-oraz-typy-dla-ciebie/.

Progresja w bukmacherce – ocena systemu

Jesteśmy zdania, że z którego systemu progresji byś nie korzystał, to zawsze należy ustanowić punkt wyjścia, kiedy to czarna seria za bardzo obciąży twój budżet. To jedno, a drugie to nie popadanie w zachwyt, gdy dzięki progresji wygrywasz zbyt wiele. Wtedy warto wprowadzić w życie model progresji z zabezpieczeniem, a więc zmniejszyć budżet, tak żeby zarobione środki mogły posłużyć do gry, kiedy to trafisz na negatywną serię. Panowanie nad emocjami i finansami, to kluczowy element w stosowaniu progresji.

Na początkowym etapie przygody z progresją zdecydowanie polecamy model progresji rosnącej Paroli. Jeśli już decydujesz się na progresję malejącą, to spróbuj swoich sił w Ciągu Fibonacciego. To systemy, które lepiej chronią kapitał niż Martingale lub 1-3-2-6.

Progresja w zakładach bukmacherskich – podsumowanie

Nie licz na to, że stosowanie progresji daje gwarant osiągania zysków w zakładach bukmacherskich. To nie takie proste, a progresja to tylko jeden z elementów, który pozwala ogrywać bukmachera. Najważniejsze to trafione zakłady, bo bez nich żaden model stawkowania nie pozwoli osiągnąć wygranej w zakładach sportowych. Umiejętne stosowanie progresji może pomagać w powiększaniu zysków, ale to system, w którym często zdarzają się długie serie porażek. Dlatego trzeba być odpornym na takie sytuacje w życiu typera.

FAQ

(0) Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

.