Włochy – Portugalia, czyli mecz niemal dokładnie rok po traumatycznym remisie Calcio ze Szwedami, który pozbawił ich awansu na MŚ 2018. Giorgio Chiellini, lider reprezentacji zagra dzisiaj swój 100. mecz w barwach narodowych, a my spróbujemy trafić typ z dobrym kursem.

Włochy – Portugalia, 20:45

To ostatnie spotkanie Włochów w fazie grupowej Ligi Narodów. Wcześniej zremisowali i wygrali z Polską, a przegrali z Portugalią. Takie rezultaty zapewniły Calcio pewne utrzymanie w najwyższej dywizji LN, ale o awans będzie ciężko. To podopiecznym Fernando Santosa, a nie Manciniego, wystarczy dzisiaj punkt do Final Four nowych rozgrywek z ramienia UEFA. Co więcej, gdyby reprezentacyjnym kolegom Cristiano Ronaldo dzisiaj nie udało się zapewnić pierwszego miejsca w grupie, to pozostaje jeszcze mecz z Biało-Czerwonymi (wtorek, u siebie).

Ciężko oczekiwać, by dzisiaj Włosi wypruwali sobie żyły w celu awansowania do Final Four. Tym bardziej ze względu na zbliżające się spotkanie Portugalia – Polska, w którym już chyba nawet my, nie liczymy na podopiecznych Brzęczka.

W pierwszym meczu obu ekip (1:0 dla Portugalii) imponowała dobrze ustawiona defensywa przez Fernando Santosa. Włosi oddali tylko dwa celne strzały na bramkę strzeżoną przez Rui Patricio. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż byli oni wtedy o wiele gorzej dysponowani. Pamiętamy, jak wypadli w meczu z Polska w Bolonii (1:1). Ostatni pojedynek z naszymi reprezentantami – bez względu na naszą, kiepską formę – był już o niebo lepszy. Trzeba się spodziewać Calcio z pomiędzy starcia z mistrzami Europy, a Polakami.

Gdyby ktoś zapomniał, to Cristiano Ronaldo oczywiście odpoczywa i nie bierze udziału w Lidze Narodów. Pomoże swoim kolegom dopiero w eliminacjach do mistrzostw Europy, a może i Final Four, które też może zagwarantować awans.

Warto zauważyć, że niemal dokładnie rok temu Włochy zremisowały ze Szwecją, 0:0 czym pogrzebały sobie szanse pojechania na MŚ 2018 w Rosji. To była jedna z większych klęsk włoskiego futbolu w dziejach. Giorgio Chiellini chciał wtedy zrezygnować z noszenia reprezentacyjnego trykotu, długo jednak nie wytrzymał i wrócił, by pomóc Calcio. Dzisiaj, Giorgio w wieku 34 lat zagra swój 100. mecz dla reprezentacji Włoch!

Statystyki, liczby

Przejdźmy teraz do bardziej analitycznej części tekstu, skoro o takich sprawach i sytuacjach pobocznych już sobie porozmawialiśmy. Włosi są faworytami dzisiejszego meczu, po kursie 2.30. Za remis dostaniemy 3.05, a wygraną Portugalii 3.50. Jestem nieco zaskoczony, bo to Andre Silva i kumple wydają mi się nieco lepsi. Szczególnie, że zgrupowanie opuścił Bernardeschi, który nie wyleczył urazu.

  • Portugalia wygrała trzy ostatnie mecze
  • Portugalia strzelała bramkę w 9 z 10 ostatnich spotkań
  • Włosi wygrali 7 ostatnich meczów u siebie przeciwko Portugalii
  • Calcio wygrali tylko 2 z ostatnich 10 meczów
  • Włosi zachowali tylko 2 czyste konta na przestrzeni roku (10 meczów)
  • Włosi nie strzelili gola w ostatnich dwóch spotkaniach przeciwko Portugalii (0:1, 0:1)

Przed meczem, biorąc pod uwagę style obu ekip, chciałem Wam zaproponować typ na -2,5 gola. Ale kurs na takie zdarzenie wynosi tylko 1.55. Moim zdaniem nie opłaca się grać takiego typu, trochę za duże ryzyko względem przelicznika.

Warto zwrócić uwagę na statystyki czystych kont. Włochom udało się zagrać na zero z tyłu rok temu, w omawianym bezbramkowym remisie ze Szwedami oraz ostatnio, gdy Calcio ograli Polaków. Poza tym, defensywa Manciniego nie jest tak żelazna jak może się kojarzyć.

Typ na Włochy – Portugalia

W normalnej sytuacji szedłbym w stronę gości, ale oni nie muszą wygrać. Dla Włochów dzisiejsze spotkanie odbywa się w historycznym momencie, właśnie rok po jednej z największych traum włoskiego futbolu. Wszystkie media gospodarzy sobotniego starcia przypominały o tym wydarzeniu. Poza tym, drużyna ma zagrać dla Giorgio, ale nie możemy się tym zbytnio sugerować. Tak, jak napisałem już na samym początku – tutaj nie będzie gryzienia trawy.

Dlatego wydaje mi się, że pojedynek Włochy – Portugalia zakończy się remisem. Proponuję Wam typ na podział punktów po kursie 3.25 w Fortunie. Sprawiedliwy przelicznik, a takim rezultatem pachnie na kilometr.

Zdarzenie: Włochy – Portugalia
Typ: remis
Kurs: 3.25 Fortuna