Odpowiedzialna gra

Odpowiedzialna gra

Odpowiedzialna gra to szeroko rozumiana koncepcja, której celem jest upewnienie się, że hazard jest uprawiany w sposób zmniejszający ryzyko szkód związanych z uzależnieniami i problemami hazardowymi. Szanuje odpowiedzialność jednostek za własne działania, jednocześnie uznając odpowiedzialność dostawców gier hazardowych i bukmacherskich. Operatorzy uprawnieni do świadczenia usług w zakresie zakładów wzajemnych udostępniają graczom różne narzędzia umożliwiające kontrolę zachowań hazardowych.

Niektóre z najczęściej używanych narzędzi, których możesz użyć, aby zachować bezpieczeństwo i kontrolować swoje nawyki związane z hazardem, można znaleźć poniżej:

Samoocena

Zanim zdecydujesz, którą z dostępnych opcji kontrolowania sposobu w jaki grasz wybrać, musisz zapoznać się z własnym sposobem i stylem gry w gry hazardowe.

Regularne poświęcanie czasu na zastanowienie się nad swoim zachowaniem związanym z hazardem może być skutecznym sposobem upewnienia się, że hazard pozostaje rozrywką, która nie prowadzi do szkód czy też uzależnienia.

Serwisy bukmacherskie online zwykle zapewniają dostęp do historii Twojej aktywności na koncie, co oznacza, że możesz zobaczyć:

  • kiedy grałeś
  • ile pieniędzy wydałeś
  • jak często się logujesz do serwisu hazardowego
  • ile czasu spędzasz na stronie.

Świadomość swoich zachowań związanych z hazardem pozwoli Ci kontrolować swoją grę w oparciu o Twoją aktywność, więc nie wahaj się sprawdzać tych statystyk!

Istnieją również narzędzia do samooceny, które pomogą Ci zrozumieć skutki Twojego zachowania związanego z hazardem. Możesz skorzystać z autotestu Gamalyze dostępnego w języku angielskim, aby ocenić, jak ryzykowny jest Twój styl gry.

Ograniczanie czasu i wydatków

Kiedy już poznasz swój styl i preferencje gry, możesz skorzystać z niektórych opcji, aby kontrolować sposób, w jaki uprawiasz grasz online, ustawiając limity wydatków lub czasu gry. 

Odwiedź stronę dotyczącą bezpiecznego/odpowiedzialnego hazardu w witrynie operatora gier hazardowych, z którego korzystasz, aby znaleźć wszystkie informacje na temat oferowanych przez niego narzędzi kontroli gry.

Niektóre z najczęstszych narzędzi, które można znaleźć to:

Kontrola wydatków

Kalkulator budżetu pozwoli Ci określić dokładną kwotę, którą możesz wydać na hazard bez ponoszenia żadnego ryzyka, biorąc pod uwagę Twoje regularne dochody oraz wydatki. 

Limit depozytu pozwala kontrolować, ile pieniędzy możesz wpłacić do bukmachera  w określonym czasie.

Limit wydatków pozwala kontrolować kwotę pieniędzy, którą możesz stracić na gry hazardowe w określonym czasie. Po osiągnięciu limitu nie będziesz mógł ponownie grać w daną grę, dopóki limit nie zostanie zresetowany.

I na koniec – Limity zakładów, pozwalają ograniczyć całkowitą kwotę wydaną na poszczególny kupon lub grę lub też na dany dzień, tydzień lub miesiąc. 

Kontrola czasu

Liczniki sprawdzania rzeczywistego czasu gry umożliwiają ustawianie przypomnień i monitorowanie czasu spędzonego na stronie bukmachera. Gdy pojawi się przypomnienie, zatrzymaj się i pomyśl o swojej grze: czy nadszedł czas, aby się wylogować?

Przerwy czasowe lub okresowe blokują dostęp do konta gracza przez czas, który wybierzesz. Może to trwać na przykład kilka tygodni.

Możesz także samo-wykluczyć się z hazardu na dłuższy okres na stronie jednego operatora.

Inne narzędzia bezpiecznej gry

Funkcja Product Block oferowana przez niektórych operatorów gier hazardowych umożliwia blokowanie tylko niektórych produktów na wybrany przez Ciebie okres czasu.

Możesz też zainstalować oprogramowanie, które blokuje wszystkie witryny i aplikacje hazardowe na wszystkich Twoich urządzeniach. Przykładowe oprogramowanie tego typu oferują serwisy:

  • Gamban.com
  • Gamblock.com
  • Betfilter.com
  • Betblocker.org

Blokowanie lub zamrażanie transakcji hazardowych może być również wyborem. Niektóre banki umożliwiają klientom blokowanie transakcji hazardowych na ich kontach bankowych, a inne oferują funkcje zamrożenia karty, zapewniając klientom większe wsparcie w tym obszarze. Sprawdź w swoim banku, czy ma swojej ofercie takie rozwiązania. 

Pomimo dostępnych narzędzi, wielu graczy doświadcza jakiejś formy problematycznego zachowania związanego z hazardem. Przyjrzyjmy się więc temu, czym jest problem z hazardem, jak go wykryć i gdzie znaleźć pomoc.

Problem z hazardem – uzależnienie od hazardu 

Hazard jako czynność wpływa na układ nerwowy w naszych mózgach i może wywoływać bardzo silne uczucia. W niektórych przypadkach może to prowadzić do uzależnienia i wiązać się z licznymi negatywnymi konsekwencjami.

Problem z hazardem to ogólny termin, który odnosi się do spektrum niewłaściwych zachowań związanych z grą. Najpoważniejszą kwestią jest tutaj hazard kompulsywny. Jest to uzależnienie behawioralne charakteryzujące się uporczywym lub nawracającym zachowaniem hazardowym, objawiającym się poprzez:

  • Upośledzoną kontrolę nad hazardem (na przykład początek, częstotliwość, intensywność, czas trwania, zakończenie i kontekst)
  • Rosnące pierwszeństwo hazardu przed innymi zainteresowaniami życiowymi i codziennymi czynnościami, i wreszcie
  • Kontynuację lub eskalację grania pomimo wystąpienia negatywnych konsekwencji życiowych.

Uzależnieni hazardziści przechodzą przez cztery fazy:

Faza zwycięska

Hazardzista doświadcza dużej wygranej i prawdopodobnie przypisze ją swoim umiejętnościom. Hazard trwa, aby powtórzyć sukces.

Przegrywający

Próba odrobienia strat przez częstszą grę. Hazardzista, pomimo utraty dużych sum, staje się bardziej skupiony na hazardzie niż tym, co dzieje się w jego życiu (rodzina, praca, przyjaciele)

Desperacja

Hazardzista nadal traci pieniądze i szuka wszelkich środków niezbędnych do obstawienia następnego zakładu. Zaniedbanie rzeczywistości prowadzi do utraty pracy, rozwodu i kłopotów finansowych, a nawet kryminalnych.

Beznadzieja (faza końcowa i faza najciemniejsza)

Nie jest łatwo o tym mówić, ale takie sytuacje też mogą się zdarzyć. Hazardzista traci wszystko, nawet nadzieję na wygraną, ale nadal gra. Może sięgać po narkotyki, aby poradzić sobie ze stratami, a nawet rozważać samobójstwo.

Uzależnienie od hazardu można leczyć. Rozpoznanie problemu to pierwszy krok do skutecznego leczenia. Ale chorzy często nie są świadomi lub zaprzeczają temu, że mają problem.

Znaki ostrzegawcze

Istnieją sygnały, które mogą cię ostrzec, że hazard przestaje być rozrywką a zaczyna być problemem. 

W ten sposób możesz rozpoznać, że mogłeś rozwinąć problematyczne zachowanie związane z hazardem:

  • Zwiększyłeś liczbę dni lub dziennego czasu spędzanego na graniu;
  • Grasz ze zwiększonymi kwotami pieniędzy, aby osiągnąć pożądane emocje;
  • Po przegraniu pieniędzy w hazardzie często wracasz kolejnego dnia, aby wyrównać rachunki (to jest „gonienie” strat);
  • Przegrałeś pieniądze potrzebne na inny cel (na przykład na opłacenie domowych rachunków);
  • Polegasz na innych, aby zapewnić sobie pieniądze, aby złagodzić rozpaczliwą sytuację finansową spowodowaną hazardem;
  • Zaryzykowałeś lub straciłeś pracę lub przyjaciół albo rozpadł Ci się związek z powodu hazardu;
  • Masz trudności ze snem z powodu swoich nawyków związanych z hazardem;
  • Często uprawiasz hazard, gdy czujesz się przygnębiony (na przykład bezradny, winny, niespokojny);
  • Kłamiesz na temat tego, jak często uprawiasz hazard;
  • Lub w końcu czujesz się niespokojny lub rozdrażniony, gdy próbujesz ograniczyć lub rzucić hazard.

Jeśli czujesz, że masz problem lub znalazłeś się w którymś z powyższych stwierdzeń, gorąco polecamy sięgnięcie po pomoc:

GAMBLERS ANONYMOUS (Anonimowi Hazardziści)

Tel:  881 488 990; 795 250 438

E-mail: pomoc@anonimowihazardzisci.org 

http://anonimowihazardzisci.org/

Pamiętaj:

Gra nieletnich jest niezgodna z prawem.

Graj odpowiedzialnie!

 

(0) Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze