Jak poradzić sobie z hazardem? | Uzależnienie od hazardu

Zakłady bukmacherskie to przede wszystkim rozrywka z podłożem hazardowym. Dla niektórych osób może to być kłopot, bo obstawianie meczów w sporadycznych przypadkach prowadzi do uzależnienia. Hazard to nałóg, który może być równie szkodliwy, co pozostałe, a więc chociażby alkoholizm. Jak sobie z nim poradzić? Kiedy i gdzie udać się po pomoc, żeby skutecznie walczyć z uzależnieniem od hazardu? To ważny temat, dlatego jeśli czujesz w sobie jakiekolwiek symptomy kłopotów z hazardem – nie bagatelizuj tych oznak!

Jak poradzić sobie z hazardem?

Hazard uzależnia tak silnie, co używki takie jak alkohol lub narkotyki. Osoby dotknięte tym problemem wykazują podobne zaburzenia osobowości. Podłożem może być niska samoocena lub kłopoty w życiu codziennym. Osoby, które używają hazardu do poprawy nastroju są znacznie bardziej narażeni na uzależnienie niż pozostali klienci. Zwykle zaczyna się wszystko niewinnie od jednego kuponu u bukmachera lub partii black jacka. Oczywiście nie jest tak, że wszyscy koniec końców uzależniają się od hazardu. Dotyka to wąską grupę. Jak wynika z badań około 2% wszystkich uczestników gier hazardowych.

Hazard to nie tylko poker, kasyno i zakłady bukmacherskie. Wielu być może się zdziwi, ale sięganie po zdrapki i loterie, to również korzystanie z gier hazardowych. Kupon zagrany na wynik Lotto również może prowadzić do uzależnienia. Podejmując tego rodzaju gry trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka. Dlatego zachęcamy do odpowiedzialnej gry z chłodną głową: https://zagranie.com/jak-obstawiac-mecze-wskazowki-analizy-oraz-typy-dla-ciebie/.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Z osobami uzależnionymi jest tak, że często problemy diagnozowane są zbyt późno. Uczestnik gier hazardowych nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo destrukcyjnie wpływa to na jego życie i otoczenia. Przyznanie się przed samym sobą do uzależnienia, to pierwszy krok na drodze do wyjścia z nałogu. Skąd wiemy, że jesteśmy uzależnieni?

Jeśli zdradzamy symptomy uzależnienia, a więc coraz częściej myślimy o grze, podejmujemy wyższe stawki, a na kupony pożyczamy pieniądze, to oznaki tego, że nie dzieje się dobrze. Hazardziści krok po kroku coraz bardziej koncentrują się na grze, że przestają odbierać pozostałe bodźce. Jeśli ich gra nie jest rentowna, to inwestują rodzinne oszczędności, a co gorsza – decydują się na pożyczki. Finansowe bankructwo to jedno, ale wraz z tym idą problemy interpersonalne: kłótnie, rozwody i rozpady rodzin.

Terapeuci zajmujący się patologicznym hazardem wskazali kryteria, które świadczą o uzależnieniu osoby:

  • Skupienie życia na hazardzie (celem staje się gra, wszystkie pieniądze inwestowane są w zakłady).
  • Granie za wyższe stawki, wolny czas poświęca się na grę.
  • Nieskuteczne próby zerwania z hazardem, które kończą się powrotem do gry.
  • Złe samopoczucie, kiedy to próbuje się zerwać z grami hazardowymi.
  • Gra staje się ucieczką od problemów w życiu codziennym.
  • Chęć “odegrania się”.
  • Okłamywanie bliskich i przyjaciół, żeby ukryć swoje przywiązanie do gier hazardowych.
  • Granie za pieniądze, które zostały zdobyte niezgodnie z prawem: oszustwa, kradzież.
  • Hazard staje się ważniejszy od rodziny i pozostałych obowiązków np. życia zawodowego.
  • Pożyczki na grę.

Uznaje się, że jeśli zdiagnozujesz u siebie przynajmniej pięć powyższych kryteriów, to zdecydowanie masz zaburzenia związane z uzależnieniem od hazardu.

Uzależnienie od hazardu – co trzeba wiedzieć?

Nie jest tak, że wystarczy pojedynczy zakład lub partia pokera, żeby się uzależnić. To znacznie dłuższy proces, bo tak naprawdę nie ma nic złego w rekreacyjnym podejściu do gier losowych. Osoby uzależnione nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że na wynik mają mały wpływ. W przypadku zwycięstw doświadczają dużej ekscytacji, co prowadzi do gloryfikacji swojej osoby. W życiu hazardzisty definiuje się cztery etapy uzależnienia. W większości przypadków dotyczą one osób, które zmagają się z tym problemem.

uzależnienie od hazardu

Faza zwycięstw – początki bywają miłe, a gracz dostrzega w hazardzie szansę na szybki zarobek. Pojawiają się łatwe wygrane, co podnosi ego uczestnika gier.

Faza strat/porażek – po pozytywnej serii przychodzi gorszy czas, na który uczestnik gry reaguje poprzez zwiększanie stawek i impulsywną chęć “odegrania się”. Pojawiają się kłopoty rodzinne – gracz chce, jak najszybciej odrobić straty.

Faza desperacji – czarna seria trwa, a hazardzista zadłuża się coraz bardziej licząc, że w końcu dopisze mu szczęście. Wraz z kolejnymi porażkami pojawia się duże poczucie winy. Hazardzista żyje obok rodziny, wszystko to odbija się też na kłopoty w pracy. Gracz wie, że jest źle, ale nie potrafi zerwać z nałogiem.

Faza utraty nadziei – u gracza może pojawić się depresja i kolejne nałogi takie jak alkohol. Zazwyczaj na tym etapie hazardzista traci kontakt z bliskimi. Spirala długów jest coraz dłuższa, co może prowadzić nawet do myśli samobójczych.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od hazardu?

Jeśli czujesz, że powoli zaczynasz mieć kłopoty z hazardem, bo inwestujesz coraz wyższe kwoty, a twoje myśli są pochłonięte grą – skończ z tą rozrywką. Tak samo jest w przypadku, gdy wyżej stawiasz grę hazardową aniżeli uprawianie sportu, wyjście do kina ze znajomymi lub spotkanie z rodziną. To kolejny negatywny symptom, który powinien dać ci sporo do myślenia.

Bukmacherzy posiadają funkcje blokady konta, co sprawia, że gracz może np. na trzy miesiąca stracić dostęp do profilu gracza. Tak detoks może okazać się zbawienny, więc jeśli czujesz, że obstawianie meczy zbyt bardzo cię angażuje – nie wahaj się wykonać tak zdecydowanego ruchu. Jeśli nie jesteś w stanie sobie sam z tym poradzić, to udaj się po pomoc do specjalistów. Na początek może to być psycholog lub terapeuta, który nie będzie specjalizował się w uzależnieniu od hazardu. Na pewno jednak dzięki takiemu kontaktowi zyskasz profesjonalną pomoc. W internecie pod numerami telefonu znajdziesz też darmowe infolinie dla osób uzależnionych hazardem:

  • 801 889 880 – Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
  • 881 488 990 – organizacja Anonimowi Hazardziści.

Pomoc specjalistów w uzależnieniu od hazardu

Na terenie naszego kraju działają ośrodki, które specjalizują się w leczeniu hazardu patologicznego. Nie wszyscy mają jednak potrzebę na tak drastyczne ruchy. Czasami wystarczą wizyty w gabinecie terapeutycznym lub spotkania grupowe. Specjaliści podczas takich sesji próbują zdiagnozować podłoże, które prowadzi do tego, że pacjent sięga po gry hazardowe. Czasami przyczyny mogą sięgać nawet czasów dzieciństwa. Tego rodzaju terapia trwa minimum kilka miesięcy. Pacjent uczy się tego, co robić, kiedy pojawi się w jego głowie chęć skorzystania z kasyna lub zakładów bukmacherskich.

Osoba uzależniona powinna unikać miejsc, w których dostępny jest hazard. To istotny element terapii, żeby ograniczać pokusy. Co ciekawe, osoby dotknięte tym problemem nie mogą grać również w takie gry, jak eurobiznes.

Jak poradzić sobie z hazardem? – podsumowanie

Uświadomienie sobie problemy, to pierwszy krok. Czasami możemy wykonać go sami, a w niektórych przypadkach potrzebna jest pomoc specjalisty. Jeśli czujesz, że hazard zbyt często przejmuje nad tobą kontrolę, to bez obaw skorzystaj z porady psychologa lub terapeuty. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz walkę z tym zjawiskiem, tym lepiej dla ciebie i twoich bliskich. Nie bagatelizuje tego problemu, ponieważ może destrukcyjnie wpływać na twoje życie.

FAQ

(0) Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

.