Handicapy azjatyckie – czym są? Jak obstawiać – SPRAWDŹ!

handicapy azjatyckie

Handicap azjatycki, to konkretna odmiana zakładów z handicapem. “Azjan”, bo tak w żargonie określa się handicap azjatycki – ma kilka cech, które sprawiają, że użytkownicy wręcz za nim przepadają! Najważniejsze – eliminuje z zakładów możliwość remisu. W teorii w zdarzeniu trzydrogowym – daje większe szanse na zwycięstwo. Handicapy azjatyckie dzielą się na kilka kategorii. W tym artykule poznasz wszystkie możliwe rozliczenia “azjanów” oraz strategie obstawiania tego rodzaju typów.

Handicapy azjatyckie

Nie bez kozery mówi się o handicapach azjatyckich, ponieważ ten model obstawiania wziął się z Indonezji. Do oferty europejskich bukmacherów “azjan” trafił na początku XXI wieku. Początkowo był stosowany w typach na piłkę nożną, a później wszedł również na rynki związane z hokejem na lodzie.

Dla początkujących użytkowników oznaczenia handicapu azjatyckiego bywają kłopotliwe, przez co rezygnują oni z tej formy obstawiania. Ciekawe jest to, że idea handicapu azjatyckiego jest taka, by zakłady ułatwiać, a nie utrudniać. Dlatego warto chwilę poświęcić na zainteresowanie się tym tematem, bo kiedy “azjany” wejdą w nawyk, to mogą dawać wymiernie korzyści w zakładach bukmacherskich.

Typy na handicap azjatycki świadczą, że gracz zgłębił temat nie tylko dotyczący oferty bukmacherskiej, ale też wydarzenia sportowego. Zakłady na handicap azjatycki powinny być podparte statystykami, bo w dużej mierze dotyczą goli w meczu. Pozostałe rodzaje zakładów również muszą być odpowiednio analizowane: https://zagranie.com/zaklady-bukmacherskie-co-oznacza-12-10-02-czy-dnb/.

Handicap azjatycki. Co to jest i na czym polega?

O ile w potocznej mowie handicap może oznaczać przewagę, o tyle handicap azjatycki odnosi się stricte do zakładów bukmacherskich. “Azjan” w definicji również posiada sformułowanie, że jest dla jednej ze stron przewagą, ale w ujęciu sportowym niweluje z końcowego rezultatu remis. Handicapy azjatyckie są tak konstruowane, że użytkownik może wybrać pomiędzy drużyną gospodarzy i zespołem gości. W ogóle w możliwościach typowania nie ma funkcji zagrania na remis.

W ujęciu matematycznym obstawiając mecz piłki nożnej na każdy typ mamy 33% szans (w zakładach na wynik 1X2). To klasyczny zakład trzydrogowy, gdzie poza wygraną gospodarzy/gości, może paść remis. Korzystając z handicapu opcja na remis na występuje, więc w teorii typer posiada 50% na trafienie zakładu. Oczywiście to założenie ogólne, które nie wynika z analizy meczu, a tylko samych liczb.

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki i europejski

Polscy bukmacherzy pozwalają na typowanie handicapu azjatyckiego i europejskiego. Gdzie jest różnica pomiędzy tymi zakładami? To szczegół, który jednak w końcowym rozrachunku ma wielkie znaczenie. Jak już przekonywaliśmy wcześniej, “azjan” to zakład dwudrogowy. Handicap europejski zakłada to, że w meczu może być remis, dlatego w tym zestawie typów możesz zagrać podział punktów. To sprowadza się do tego, że handicapy europejskie mają trzy opcje wyboru:

  • wygrana gospodarzy,
  • remis,
  • wygrana gości.

Gołym okiem widać, że większe szanse prawdopodobieństwa na wygrany zakład są w handicapie azjatyckim. Wynika to z tego, że jeśli padnie remis otrzymasz zwrot stawki (w handicapie DNB) lub zakład zostanie uwzględniony z określonym rezultatem w oparciu o wartości handicapu.

W ofertach bukmacherskich handicap azjatycki i europejski może być podobnie oznaczony. Aby je odróżnić po prostu trzeba sprawdzić, ile masz opcji wyboru. Jeśli dwie – to masz do czynienia z “azjanem”, jeśli trzy – obstawiasz handicap europejski.

Gdzie szukać handicapów azjatyckich?

Handicapy azjatyckie można znaleźć przede wszystkim w piłce nożnej i hokeju na lodzie. Mecze piłkarskie idealnie sprzyjają typowaniu handicapów. To pierwotnie właśnie na te wydarzenia sportowe zostały wymyślone handicapy azjatyckie. Piłka nożna cieszy się największą popularnością w zakładach. Do tych spotkań bukmacherzy przewidują około 300 rozszerzeń, a jedną z sekcji są handicapy. Obok handicapów europejskich u najlepszych bukmacherów znajdziesz też typy na AH – handicap azjatycki.

Generalnie handicap w odniesieniu do piłki nożnej jest dość często obstawiamy. Jasne, że więcej zakładów dotyczy wyniku i sumy goli, ale na kolejnych miejscach znajdują się właśnie handicapy. W końcu “azjanem” jest zakład DNB (draw no bet), gdzie przy remisie użytkownik dostaje zwrot stawki.

Korzystając z ofert bukmacherskich “azjany” znajdują się w dodatkowych rozszerzeniach do meczu. Na stronie głównej bukmacherzy promują rynki 1X2 i podwójną szansę. Wchodząc w dodatkowe kursy na mecz można znaleźć handicapy azjatyckie. W STS typy na handicapy prezentowane są po kursach na dokładną liczbę goli. W Betfan z kolei można filtrować ofertę i po wejściu w handicapy wyświetlają się propozycje zakładów tylko na ten rynki.

Handicap Azjatycki – bukmacherzy

Polscy bukmacherzy z handicapem azjatyckim są za pan brat. Użytkownik nie musi szukać ofert bukmacherów z Azji, żeby wytypować “azjany”. Na europejskim rynku ten rodzaj zakładu jest znany każdemu bukmacherowi. Coraz więcej typerów poznaje też zalety grania handicapem azjatyckim. Wystarczy tylko wymienić jeden z atutów – dzięki “azjanowi” możemy uzyskać wyższy kurs na faworyta w spotkaniu z underdogiem.

Gwarantujemy, że handicapy azjatyckie znajdziecie w ofercie STS, Betfan, Fortuny i Superbet. To firmy bukmacherskie, które “azjany” oferują przede wszystkim na piłkę nożną. Hokej na lodzie również może pojawić się na rynkach dotyczących handicapu azjatyckiego. Wśród typerów dobrą reputację w kontekście gry handicapem azjatyckim ma też bukmacher LV BET. To operator, który pozwala na wiele rozszerzeń w tym zakładzie. Bonusy za nasze kody promocyjne bukmacherów mogą być stosowane do obstawiania handicapów.

Rodzaje handicapów azjatyckich

Handicap w zakładach bukmacherskich może być opisany liczbą całkowitą i połówkową. To, jakie wartości przy sobie posiada oznacza jego rodzaj. Kluczowe w grze “azjnami” jest zrozumienie poszczególnych wartości. Wówczas typowanie stanie się dużo łatwiejsze, bo będziesz mógł określić, jakie wyniki w meczu dają potencjalnie pozytywne rozliczenie twojego handicapu.

Handicap ćwiartkowy (-0,25; +0,75)

Na początku wyjaśnimy kwestię handicapu, który budzi najwięcej pytań. Od razu zaznaczymy, że na polskim rynku, to handicap, który jest dość rzadko stosowany. Kiedy jednak będziesz miał z nim do czynienia – warto wiedzieć, jak go ugryźć.

To sytuacja, w której stawka na zakład jest dzielona przez bukmachera pół na pół. W takiej sytuacji można wygrać 100% zakładu lub 50%, jeśli nie wszystko pójdzie po twojej myśli. Oto przykład:

W spotkaniu AC Milan – Juventus typujemy wygraną gospodarzy przy AH -0.75. Co to oznacza? Tak wyglądają poszczególne możliwości:

  • Jeśli Milan wygra dwiema lub więcej bramkami – wygrywasz 100% zakładu
  • Jeśli Milan zwycięży jedną bramką – wygrasz 50% + otrzymasz zwrot połowy stawki
  • Jeśli padnie remis lub wygra Juventus – przegrywasz oba zakłady

Handicap ćwiartkowy AH(-0.25)

Rozważmy kolejną sytuację, która polega na handicapie ćwiartkowym. Tym razem skupimy się na AH -0.25. Wykorzystajmy do tego sytuacje z życia, a więc mecz piłki nożnej. Wówczas będzie łatwiej użytkownikowi zrozumieć potencjalne rozstrzygnięcia.

W meczu Lech Poznań – Raków Częstochowa postawiłeś na zwycięstwo gości przy AH -0.25. Oto możliwe wyniki zakładu:

  • Jeśli Raków wygra (dowolną różnicą bramek) – wygrywasz 100% kuponu
  • Jeśli w meczu będzie remis – odbierasz zwrot 50% stawki
  • Przy porażce Rakowa – przegrywasz 100% zakładu

Handicap połówkowy AH(-0.5)

Handicap połówkowy można wyjaśnić w ten sposób, że zespół zaczyna spotkanie z przewagą połowy gola lub stratą. W ten sposób przy każdym rezultacie – nie ma opcji, żeby padł remis w kontekście założenia handicapu. To oznacza, że zakład zostanie rozliczony jako wygrany lub przegrany – bez dodatkowych możliwości.

Jak to działa w praktyce? Posłużmy się kolejnym przykładem piłkarskim. W meczu Real – FC Barcelona typujemy wygraną “Królewskich” przy AH -0.5. Dla bukmachera oznacza to, że Real rozpoczyna mecz ze stratą połowy bramki. Kiedy twój zakład zostanie rozliczony jako zwycięski? W tej sytuacji łatwo to policzyć, ponieważ wystarczy jakiekolwiek zwycięstwo Realu, żeby twój kupon wygrał. Nawet jeśli “Królewscy zwyciężą 1:0 lub 2:1, to w handicapie będą posiadać przewagę połowy bramki.

Handicap pojedynczy (np. +1. -2)

Dla użytkowników, którzy znają handicapy europejskie – takie oznaczenie “azjanów” mogłoby sugerować, że mamy do czynienia z typem na EH. To liczba całkowita, która opisuje mecz z udziałem handicapu. W azjatyckim handicapie nie ma remisu, więc w tym przypadku przy takim rozliczeniu może pojawić się zwrot stawki.

Sytuacja jest prosta: któryś z zespołów zyskuje gola lub kilka bramek przewagi/straty. Sprawdźmy dokładnie przykład AH w meczu Chelsea – Arsenal. Zakładamy, że gramy zwycięstwo “Kanonierów” przy AH +1 dla nich. Oto możliwe rozstrzygnięcia:

  • Jeśli będzie remis w meczu – twój kupon wygrywa
  • Jeśli Arsenal wygra (dowolną liczbą goli – twój zakład jest zwycięski
  • Jeśli Chelsea wygra różnicą jednego gola – otrzymasz zwrot stawki
  • Jeśli Chelsea wygra przewagą co najmniej dwóch bramek – przegrywasz

Jak widać na powyższym przykładzie – taki handicap pozwala odnieśc wygraną nawet przy remisie w realnym meczu, a zwrot stawki przy jednobramkowej porażce.

Tabela rozliczeń Handicapu azjatyckiego

Dla początkujących typerów przygotowaliśmy specjalną grafikę, w której prezentujemy pełną tabelę rozliczeń handicapów azjatyckich. Za jej pośrednictwem możesz przeanalizować handicapy ćwiartkowe i połówkowe. Pokazujemy w niej, kiedy nastąpi zwrot stawki, a kiedy pełna wygrana kuponu. Liczymy, że w ten sposób ułatwimy typowanie “azjanów”.

Dlaczego warto grać handicapy azjatyckie?

Handicapy azjatyckie dają dodatkowe możliwości typowania, a to mogą wykorzystać gracze, którzy skupiają się na sumie goli. Każdy handicap odnosi się do końcowego rezultatu, który determinowany jest liczbą zdobytych bramek przez ekipę gospodarzy i gości. Handicapy stanowią też alternatywę dla klasycznych wyników 1X2. Jak pokazaliśmy w przykładach “azjanów” – dają one szansę na wygraną, nawet jeśli w meczu twój faworyt przegrywa. To okazje do uzyskiwania zwrotów stawki, jeśli mecz nie potoczy się po twojej myśli. Grając AH masz większą szansę na zwycięstwo, co wynika z rachunku prawdopodobieństwa.

Wyrachowani typerzy stosują zakłady na handicap, żeby podbić kurs na wyżej notowany zespół. W konfrontacji faworyt – outsider kursy na zwycięstwo tego pierwszego zespołu są niskie. Kiedy jednak zastosuje się AH -1.5, to kursy idą w górę. To oczywiście oznacza, że wyżej notowany zespół musi zwyciężyć określoną różnicą goli.

Fot. Gao Jing

FAQ

(0) Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

.