Uzależnienie od hazardu. Jak grać i uniknąć nałogu?

Mężczyzna cieszący się z wygranej.

Dla jednych hazard jest okazjonalną rozrywką, ale dla niektórych może stać się ogromnym problemem. Gry hazardowe oddziałują na Twoją psychikę, co w najgorszym przypadku może prowadzić do uzależnienia. Dlatego warto podchodzić do tego rodzaju rozrywki z dystansem. Wszystko po to, by nie wpaść w szpony hazardu. Jak grać, żeby uniknąć nałogu?

Hazard co to jest?

To szerokie pojęcie, ponieważ hazardem określa się wiele sytuacji. To zwrot zaczerpnięty z języka arabskiego, który oznaczał grę w kości. Hazard definiuje się jako zdarzenie o charakterze losowym, na które uczestnik gry nie ma żadnego wpływu. Co to może być? Rzut monetą lub kupiony los na loterii. Tam o Twoim powodzeniu decyduje łut szczęścia, a nie realne umiejętności.

Uzależnienie od hazardu polega na tym, że osoba zmagająca się z tym problemem błędnie postrzega relacje pomiędzy wygraną a przegraną.

Obu tym zdarzeniom przypisuje inne cechy, a nie te wynikające z losowości zdarzenia. To błędna perspektywa. W grach hazardowych uczestnik gry w gruncie rzeczy nie ma na nic wpływu poza tym czy wejdzie do gry, czy jednak powie: pas.

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu?

To rodzaj uzależnienia behawioralnego, jak definiują to psycholodzy zajmujący się tym zagadnieniem. Co to oznacza? To że podłoże problemu z hazardem jest zakorzenione głębiej niż zazwyczaj się wydaje. Kto jest podatny na takie kłopoty? Z reguły osoby o niskiej samoocenie, które rekompensują sobie pewne braki chęcią wygranej w kasynie lub loterii. Poza tym problem z hazardem dotyczy też narcystycznych osobowości, które wierzą, że w życiu należy im się jakaś nagroda. A tego rodzaju gratyfikacją ma być zgarnięcie dużej puli w pokerze czy zakładach bukmacherskich.

Kto jest najbardziej narażony na negatywne skutki udziału w grach hazardowych?

  • Osoby z zaburzoną samooceną,
  • Osoby, które mają problemy w relacjach interpersonalnych,
  • Osoby, które potrzebują silnych stanów pobudzenia.

Uzależnienie od hazardu objawy

Zwykle do udziału w grach hazardowych motywuje chęć rozrywki, miłego spędzenia wieczoru lub odniesienia drobnej wygranej. Osoby o zdrowym podejściu do tego rodzaju aktywności potrafią ustalić limit finansowy, jak i czasowy, których ich ogranicza. Wówczas po jego przekroczeniu odchodzą od gry. Hazardziści natomiast w przypływie emocji (pozytywnych lub negatywnych) w trakcie potyczki zmieniają zasady tj. grają dłużej niż planowali, inwestując przy tym więcej środków finansowych.

Według badania CBOS przeprowadzonego w 2019 roku aż 37% Polaków korzysta z gier hazardowych. Oczywiście jedni robią to częściej, a drudzy rzadziej. To pokazuje, że hazard jest dość powszechny. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, co świadczy o tym, że możesz mieć z nim problemy.

Jak eksperci rozpoznają uzależnienie od hazardu? W tym celu stosuje się kryteria DSM-IV powstałe w 1994 roku. Jeśli towarzyszą Ci poniższe stany, to może to świadczyć o kłopocie:

  • Regularnie powiększasz stawki, jak i czas spędzony na grze.
  • Coraz bardziej koncentrujesz się na hazardzie m.in. poprzez szukanie strategii gry.
  • Kilkukrotnie chciałeś zaprzestać gry, a mimo to wciąż do niej wracałeś.
  • Gdy przestajesz uprawiać hazard, czujesz rozdrażnienie.
  • Uważasz, że hazard rozwiąże Twoje problemy w życiu.
  • Grasz, żeby się odegrać.
  • Stosujesz kłamstwa, żeby Twoi bliscy nie poznali prawdy o tym, ile inwestujesz w hazard.
  • Zdobywasz pieniądze na grę poprzez nielegalne metody np. kradzież.
  • Hazard jest dla Ciebie ważniejszy niż obowiązki życiowe np. praca, rodzina.
  • Pożyczasz pieniądze na grę.

💡 Jeśli co najmniej pięć stanów jest Ci dobrze znanych, to może to świadczyć, że masz problem z uzależnieniem od hazardu.

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich – grozi każdemu typerowi?

Hazard to zagrożenie, którego nie można bagatelizować. Z drugiej strony nie ma co popadać ze skrajności w skrajność. Postawienie kuponu u bukmachera wcale nie oznacza uzależnienia. To dotyczy też w miarę regularnej gry. Wszystko zależy od Twojego podejścia: jeśli nie traktujesz zakładów jako źródła dochodu, a okazjonalną rozrywkę, to nie powinieneś się niczego obawiać. Problemy mają te osoby, które uważają, że dzięki typom zbiją fortunę.

Mechanizmy odpowiedzialnej gry w Fortunie.

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich to znany problem, bo obstawianie meczy podlega pod definicję hazardu. Mimo wszystko tutaj masz nieco większe pole manewru niż w przypadku gier kasynowych. Jak doskonale wiedzą profesjonalni typerzy w zakładach sportowych można niwelować ryzyko porażki m.in. analizując mecze, a także stosując jeden z systemów bukmacherskich. To czynniki, które pozwalają optymalizować zyski, a jednocześnie kontrolować kapitał. Tym bardziej, że legalni bukmacherzy posiadają narzędzia, dzięki którym możesz odgórnie ustalić limity na grę.

Jak obstawiać zakłady, żeby uniknąć nałogu?

Typerom zawsze zalecamy rozwagę, a więc nigdy nie można stawiać więcej niż 2% budżetu przeznaczonego na grę. Co więcej, nie preferujemy zakładów na chybił-trafił. Koncentrujemy się na rzetelnych analizach, dzięki którym łatwiej znaleźć zakład, który ma szanse powodzenia. To główne elementy, które pozwalają uniknąć nałogu. Wiele zależy od Twojej samokontroli i zdefiniowania tego: po co chcesz obstawiać mecze? Najlepiej robić to w celach rozrywkowych, a jeśli przy tym coś zarobisz, to tylko można się cieszyć.

👉 Jak grać zakłady, żeby ograniczyć ryzyko uzależnienia? Mamy dla Ciebie porady:

  • Nie graj po to, żeby zbić dużą wygraną w zakładach u bukmachera.
  • Ustal budżet na zakłady, a następnie obstawiaj kupony za maksymalnie 2% kapitału.
  • Typuj mecze po gruntownej analizie.
  • Nigdy nie graj va banque za całość bankrollu.
  • Po porażkach nie myśl w kategoriach “odegrania się”.
  • Nie spędzaj zbyt wiele czasu na stronach bukmacherskich.
  • Nie pożyczaj pieniędzy na grę.

Odpowiedzialna gra

Legalni bukmacherzy przez ustawę hazardową są zobligowani do tego, żeby przestrzegać warunków odpowiedzialnej gry. Co to oznacza? To, że tego rodzaju firmy posiadają dla swoich użytkowników narzędzia, które mogą pomagać w ograniczeniu ryzyka uzależnienia. Takimi rozwiązaniami są limity kwotowe, jak i czasowe, które są ustawiane zaraz po rejestracji konta. Dla wielu typerów może to być zbawienne, dlatego warto korzystać z zakładów bukmacherskich, które mają dobre opinie odnośnie stosowania mechanizmów odpowiedzialnej gry.

Zasady odpowiedzialnej gry w STS.

Narzędzia samokontroli u bukmacherów

Jak kontrolować grę u bukmachera? W tym celu bukmacherzy po rejestracji konta proszą każdego typera o uzupełnienie limitów związanych z obstawianiem zakładów. Co trzeba wpisać?

Limit kwotowy: dzienne i miesięczne kwoty, za które możesz typować zakłady. Po ich przekroczeniu bukmacher nie przyjmie kolejnego kuponu.

Limit czasowy: chodzi o to, aby wskazać, ile czasu możesz spędzić dziennie i miesięcznie na obstawianiu u bukmachera. Jeśli go przekroczysz, to firma automatycznie wyloguje Cię z konta.

Co więcej, bukmacherzy pozwalają na zawieszenie konta, a także samowykluczenie. Ta pierwsza opcja pozwala na zablokowanie dostępu do konta np. na jeden lub kilka dni. Bardziej rygorystyczna wersja dotyczy samowykluczenia – w tym przypadku minimalny okres to trzy miesiące.

Jak wyjść z nałogu hazardowego?

Specjaliści od uzależnień tłumaczą, że hazard bywa tak samo destrukcyjny, co alkohol lub narkotyki. Generalnie to problem o podobnym podłożu psychicznym, dlatego pierwszym krokiem wyjścia z nałogu jest przyznanie tego, że ma się z tym kłopot. Następnie terapeuta próbuje dotrzeć do przyczyn problemu. Wszystko to odbywa się na zasadach sesji lub terapii w zamkniętym ośrodku. W Polsce działa tego rodzaju pomoc specjalistyczna i warto z niej korzystać, jeśli tylko czujesz, że możesz mieć problem z hazardem.

W serwisie anonimowihazardzisci.org znajdziesz wszystkie dane kontaktowe, jeśli chodzi ośrodki oferujące pomoc w tym zakresie.

FAQ

(0) Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

.