Polexit – Polska wyjdzie z Unii? Analiza, typy i kursy bukmacherskie
fot. Adam Starszyński / PressFocus.pl
Wydarzenia dotyczące sporu o unijny budżet napędziły dyskusję o ewentualnym polexicie, czyli wyjściu Polski z Unii Europejskiej. W niniejszej analizie prześledziłem możliwości i szanse na takie rozwiązanie oraz przeanalizowałem ofertę zakładów bukmacherskich dotyczących opuszczenia przez Polskę unijnych struktur. Czy w przyszłości będziemy poza Unią? Czy da się tak naprawdę z niej wyjść? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym tekście. Przy okazji zerkniemy na typy i kursy bukmacherskie dotyczące wyjścia z Unii. Serdecznie zapraszam.
Typy oraz kursy na polexit znajdziesz u legalnego bukmachera STS, u którego po rejestracji z kodem ZAGRANIE otrzymasz:
1200 PLN od depozytu +230 PLN zakład bez ryzyka + 30 PLN Freebet
Chcesz więcej typów bukmacherskich? Dołącz do Grupy Zagranie!
Dlaczego exit? Czyli awantura o kasę
Ostatnie wydarzenia na europejskiej scenie politycznej są mocno skoncentrowane na debacie dotyczącej budżetu Unii Europejskiej na kolejny sześcioletni okres. Debata ta rozgorzała po zaleceniach władz Unii mówiących o uzależnieniu wysokości przewidzianej ilości pieniędzy od stosowania się do zasad praworządności w poszczególnych państwach. Nie od dziś wiadomo, że Unia Europejska ma spore zastrzeżenia do sytuacji politycznej zaistniałej w Polsce i na Węgrzech. Zarówno Prawo i Sprawiedliwość w Polsce, jak i Fidesz na Węgrzech rządzą w swoich krajach dość twardą ręką, czasami na granicy prawa, co wpływa negatywnie na ich postrzeganie w Brukseli. Wiktor Orbán dawał jednak jasno do zrozumienia, że nie pozwoli na ograniczanie suwerenności Węgier przez Unię, a do takiej narracji dołączyła się także Polska.
Procedura uchwalania budżetu unijnego jest dość prosta. Aby zatwierdzić planowany budżet, potrzebna jest jednomyślność w Radzie Europy, czyli organie, na który składają się ministrowie spraw zagranicznych każdego z państw członkowskich UE. Jeżeli więc któreś z państw poczuje się skrzywdzone zaplanowanym budżetem, ma prawo zagłosować przeciwko jego uchwaleniu, czyli w praktyce zgłosić veto. Tak jest właśnie w przypadku Węgier i Polski, których przedstawiciele uważają, że fakt pomniejszenia środków dla tych państw ze względu na domniemane łamanie zasad praworządności jest dla nich krzywdzące i w praktyce jest zamachem na ich suwerenność. Unijni przedstawiciele oraz opozycyjne partie argumentują jednak, że sama obecność w Unii jest już w pewnym sensie suwerennym poddaniem się pewnym rygorom, ponieważ Unia Europejska zrzesza państwa nie tylko w wymiarze gospodarczym, ale także politycznym i każde państwo-członek, musi się stosować do ogólnych zasad Unii.
Taka argumentacja budzi więc domysły o możliwości wyjścia z takiej struktury w przyszłości. Warto jednak dodać, że prawo unijne w momencie jego formowania nie przewidziało procedury opuszczenia struktur UE. Pierwszym państwem, które realnie zabiegało o opuszczenie Unii, była Wielka Brytania, a określenie brexit jest zbitką wyrazową słów British (brytyjski) oraz exit (wyjście). W praktyce, po ośmiu latach od pojawienia się tego pojęcia Brytyjczycy praktycznie opuścili Unię, jednak zanim nastąpi całkowite zerwanie wszelkich więzi z UE (o ile do takowego w ogóle dojdzie) musi minąć jeszcze przynajmniej kilka lat, a to właśnie ze względu na długie okresy planowanych przedsięwzięć, w którym państwa członkowskie biorą udział. Upór Brytyjczyków dotyczący opuszczenia UE może stać się jednak inspiracją dla innych państw, które w przyszłości chciałby podążyć tą samą drogą i opuścić Unię. Domysły o takich ruchu snute są także w przypadku Polski, a ich zapalnikiem może być właśnie kwestia budżetu na lata 2021-2027.
Sprawdź kod promocyjny STS, załóż konto i zobacz jakie typy i kursy na politykę znajdziesz u bukmachera STS:
Jeśli tak, to kiedy?
W praktyce proces wychodzenia z Unii Europejskiej jest długotrwały. Nie da się zerwać wszystkich więzi gospodarczych oraz normatywnych z dnia na dzień z uwagi na szereg układów, przepisów prawnych oraz ustaw, które współistnieją z prawem unijnym i są mu podporządkowane. Na dzień dzisiejszy polexit (czyli polski odpowiednik brexitu) jest praktycznie niemożliwy, z uwagi na to, że polscy przedstawiciele w strukturach unijnych nie negują ich istnienia, ale w ramach ich funkcjonowania akcentują swój narodowy interes. Sytuacja z biegiem czasu może się jednak zmienić i podobnie, tak jak to było w Wielkiej Brytanii, może w Polsce (a także na Węgrzech) w przyszłości dojść do referendum, w którym Polacy wyraziliby swoją opinię odnośnie ewentualnego opuszczenia Unii Europejskiej. Wiele zależy od tego kto wygrałby kolejne wybory parlamentarne w naszym kraju, bowiem jeżeli Prawo i Sprawiedliwość nie otrzyma ponownego mandatu do rządzenia i partię tą zastąpi ugrupowanie bardziej liberalne i proeuropejskie, to o żadnym polexicie nie będzie mowy. Jeżeli jednak PiS pozostanie w rządzie na kolejne cztery lata, a przed wyborami sondaże będą dla tej partii korzystne, może okazać się, że pomysł z referendum może stać się rzeczywistością.
STS bonus czeka na Ciebie – sprawdź już teraz!
Typy na Polexit i nie tylko
Analizując sytuację na polskiej i europejskiej scenie politycznej i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom typerów, bukmacher STS przygotował dość szeroką ofertę zakładów związanych z przyszłością Polski (i nie tylko) w Unii Europejskiej. Zakłady bukmacherskie na Politykę stają się coraz popularniejsze, więc trudno dziwić się obecności takiej właśnie oferty. Osobiście uważam, że trudno jest w tym momencie cokolwiek w tym aspekcie przewidzieć i należy poczekać, aż sytuacja dotycząca procedowania budżetu w Radzie Europy ostatecznie się rozwiąże, jednakże wiele ewentualności typować można już dziś. Oferta na te zakłady jest naprawdę szeroka, bowiem dotyczy nie tylko Polski, ale i innych krajów i zdarzenia są mocno rozciągnięte w czasie, przez co dla wielu mogą one okazać się warte typowania. Obstawiać można bowiem: kiedy odbędzie się referendum dotyczące wyjścia z Unii, czy i kiedy Polska faktycznie to zrobi i które państwo dokona tego jako pierwsze. Ofertę przestawiam na poniższym screenie.
Konkludując, jeżeli interesujesz się polityką i uważasz, że możliwe jest opuszczenie przez Polskę struktur Unii Europejskiej, możesz obstawiać taką ewentualność u bukmachera STS. Oferta jest bardzo szeroka, typy i kursy bukmacherskie ciekawe i warte obserwacji, ponieważ w przyszłości mogą pojawić się kolejne zakłady. Polityka jest bardzo ważnym aspektem naszego życia i bukmacherzy wiedzą o tym, dlatego przygotowują dla nas, typerów, coraz to więcej zakładów z nią związanych.
Zaloguj się, aby dodawać komentarze
Nie masz konta ? Zarejestruj się
(0) Komentarze