Polska w Lidze Narodów! Co wiemy o nowych rozgrywkach?

Liga Narodów

Jak sama nazwa wskazuje, projekt Ligi Narodów ma się opierać na rywalizacji reprezentacji krajów, które będą podzielone na poziomy rozgrywkowe. Spotkania zastąpią mecze towarzyskie. Do kalendarza piłkarskiego kibica dojdą kolejne terminy zaciętych spotkań o stawkę na najwyższym poziomie. Polska od września do listopada rozegra po dwa mecze z Włochami i Portugalią.

Rozgrywki składają się z czterech lig, które zostały nazwane dywizjami A, B, C i D. Na dwóch najwyższych szczeblach znajdzie się po 12 drużyn, natomiast w kolejnych odpowiednio 15 i 16. W Lidze Narodów zobaczymy wszystkie kadry narodowe zrzeszone w UEFA, czyli aż 55 ekip.

Liga Narodów - podział na dywizje

Najbardziej interesuje nas dywizja A, gdzie wystąpi kadra Polski. Na tym poziomie oraz w dywizji B liga zostanie podzielona na cztery grupy po trzy drużyny. Trochę inaczej sytuacja będzie wyglądać w dywizji C, gdzie będą również cztery grupy, ale za to trzy złożone z czterech zespołów, natomiast jedna z trzech. Ostatni, najniższy poziom rozgrywek zostanie podzielony na czterozespołowe grupy.

Dzisiaj odbyło się losowanie grup Ligi Narodów. Już od początku wiedzieliśmy, że czekają nas hitowe mecze, jednak teraz możemy to naprawdę poczuć, patrząc na podział w dywizji A. Niektórzy fani z pewnością znajdą też interesujące starcia w niższych dywizjach. Co nas najbardziej interesuje – Polska zmierzy się u siebie i na wyjeździe z Włochami oraz Portugalią! Poniżej podział grup w dywizji A (wyniki losowania kolejnych lig pod koniec tekstu):

Dywizja A:

Grupa 1: Holandia, Francja, Niemcy

Grupa 2: Islandia, Szwajcaria, Belgia

Grupa 3: Polska, Włochy, Portugalia

Grupa 4: Chorwacja, Anglia, Hiszpania

Liga Narodów - grupa Polski

Dywizje będą funkcjonować niczym ligi krajowe. Na pierwszą edycję reprezentacje zostały przydzielone do poszczególnych poziomów na podstawie rankingu. Jednak to tylko jednorazowa sytuacja. W Lidze Narodów będzie obowiązywał system awansów i spadków. Promocja lub degradacja będzie dotyczyć czterech najlepszych drużyn z dywizji B, C i D oraz czterech najsłabszych z A, B i C.

Schemat rozgrywek Ligi Narodów - infografika Zagranie.com

Pierwsza faza to mecze grupowe, gdzie reprezentacje zagrają systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Pierwsze starcia już we wrześniu 2018 roku. Już w listopadzie poznamy rozstrzygnięcia tej części Ligi Narodów. UEFA wyznaczyła sześć okienek na rozegranie meczów grupowych:

6-8 września
9-11 września
11-13 października
14-16 października
15-17 listopada
18-20 listopada

Zwycięzcy wszystkich grup z dywizji A znajdą się w wielkim Final Four, który odbędzie się w jednym tygodniu. Ostateczna faza jest zaplanowana na czerwiec 2019 roku.

5-6 czerwca 2019: półfinały

9 czerwca 2019: finał

Dzięki tym rozgrywkom będzie można również dostać kwalifikację na EURO. Na mistrzostwa Europy przez Ligę Narodów dostaną się cztery zespoły. Po jednym z każdej dywizji. Oznacza to, że z najniższego poziomu ligi na EURO 2020 będą miały realne szanse na awans takie kraje jak Kazachstan, Łotwa, Gruzja, Mołdawia czy Macedonia.

W jaki sposób kadra narodowa awansuje do EURO przez nowe rozgrywki? Po rozegraniu właściwych eliminacji do Mistrzostw Europy, szansę w play-off otrzymają najwyżej sklasyfikowane zespoły w Lidze Narodów, które nie uzyskały awansu na główną imprezę przez tradycyjne kwalifikacje. W fazie, która jest zaplanowana na marzec 2020 roku udział wezmą po cztery najlepsze kadry z każdej dywizji. W związku z projektem Ligi Narodów, kwalifikacje do EURO rozpoczną się później niż zwykle, czyli w marcu 2019 roku.

Polskich kibiców powinien cieszyć fakt tych rozgrywek, ponieważ gwarantuje to nam w najbliższej przyszłości spotkania z Portugalią i Włochami na terenie Polski. Co ważniejsze, w odróżnieniu od meczów towarzyskich, gwiazdy nie powinny być oszczędzane. Spotkania niekoniecznie odbędą się w Warszawie, ponieważ Narodowy jest zarezerwowany dla meczów eliminacyjnych.

Dywizja A:

Grupa 1: Holandia, Francja, Niemcy

Grupa 2: Islandia, Szwajcaria, Belgia

Grupa 3: Polska, Włochy, Portugalia

Grupa 4: Chorwacja, Anglia, Hiszpania

Dywizja B:

Grupa 1: Czechy, Ukraina, Słowacja

Grupa 2: Turcja, Szwecja, Rosja

Grupa 3: Irlandia Północna, Bośnia i Hercegowina, Austria

Grupa 4: Dania, Irlandia, Walia

Dywizja C:

Grupa 1: Izrael, Albania, Szkocja

Grupa 2: Estonia, Finlandia, Grecja, Węgry

Grupa 3: Cypr, Bułgaria, Norwegia, Słowenia

Grupa 4: Litwa, Czarnogóra, Serbia, Rumunia

Dywizja D:

Grupa 1: Andora, Kazachstan, Łotwa, Gruzja

Grupa 2: San Marino, Mołdawia, Luksemburg, Białoruś

Grupa 3: Kosowo, Malta, Wyspy Owcze, Azerbejdżan

Grupa 4: Gibraltar, Liechtenstein, Armenia, Macedonia

.