Fot. Bai Xuefei

Według wielu analiz tenis ziemny jest drugim sportem w zakładach bukmacherskich. “Biały sport” to najczęściej typowana dyscyplina po piłce nożnej. W tenisa jest wiele meczów i turniejów, co sprzyja regularnej grze, bo zawsze można liczyć na aktywne wydarzenia. A skoro tenis jest tak popularny u bukmacherów, to postanowiliśmy wyjaśnić: jak obstawiać tenis ziemny? Warto też zapoznać się z akapitem dotyczącym tego, gdzie obstawiać tenis? Sprawdź nasz poradnik związany z typowaniem tenisa ziemnego!

Tenis jak i gdzie obstawiać?

Tenis jest sportem technicznym, a zarazem bardzo fizycznym. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat dyscyplina ta ewoluowała w stronę atletyzmu, choć wciąż pozostało miejsce na finezyjne zagrania przy siatce itd. Najważniejsze turnieju w tenisie ziemnym to oczywiście te organizowane w ramach Wielkiego Szlema: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open. W tenisie triumf w wielkoszlemowej imprezie to najwyższe trofeum – najlepsi w historii zwyciężali kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy w tej rangi wydarzeniu. Wielki Szlem pozwala zdobyć najwięcej punktów do rankingu ATP i WTA oraz daje największe szanse zarobku.

W tenisie są dwie organizacje, które skupiają tenisistów i tenisistki. W cyklu ATP Tour grają panowie, a w WTA – panie. Normalnie sezon startuje w styczniu a kończy się w listopadzie. W tym czasie praktycznie co tydzień rozgrywane są turnieje różnej klasy rozgrywkowej od ITF po ATP 250, 500 i Masters 1000.

Typowanie tenisa to odpowiednie zrozumienie tej dyscypliny. Chodzi o specyfikę tenisowego sezonu, znajomość graczy/zawodniczek, orientowanie się w nawierzchniach oraz formie uczestników. Tenis to sport, gdzie przy wyrównanym poziomie jedna piłka może zadecydować o sukcesie.

Typujesz tenis? Sprawdź analizy i typy od Zagranie: https://zagranie.com/typy-tenis/.

Ranga turniejów tenisowych

Obstawiając tenis ziemny trzeba wiedzieć, jakie turnieje dla zawodników odgrywają najważniejszą rolę. Jak wspomnieliśmy wyżej – kluczowe są imprezy Wielkiego Szlema, ale w trakcie sezonu jest ich tylko cztery. Co z pozostałymi turniejami?

W męskim tourze poza Wielkim Szlemem bardzo istotną rolę odgrywają turnieje z serii Masters. To cykl wydarzeń, gdzie za wygraną można dopisać sobie 1000 punktów do rankingu ATP. Masters składa się z dziewięciu turniejów, które odbywają się w:

 • Indian Wells,
 • Miami,
 • Monte Carlo,
 • Madryt,
 • Rzym,
 • Montreal/Toronto,
 • Cincinnati,
 • Szanghaj,
 • Paryż.

ATP Finals to turniej zwieńczający cały sezon i jest rozgrywany w gronie najlepszych ośmiu zawodników.

Poza imprezami Masters wysokiej rangi turnieje to ATP 500. W niżej klasyfikowanych imprezach, czyli ATP 500 oraz ITF pojawiają się tenisiści z dalszych miejsc rankingu ATP.

tenis

Jeśli chodzi o rozgrywki kobiet w WTA, to również docelowe turnieje to Wielki Szlem. Poza tym kluczowymi turniejami są WTA Premier Mandatory:

 • Indian Wells,
 • Miami Open,
 • Madrid Open,
 • China Open.

W dalszej kolejności plasują się WTA Premier 5:

 • Dubai Tennis Championships,
 • Internazionali d’Italia,
 • Canadian Open,
 • Cincinnati Masters,
 • Wuhan Open.

Jak obstawiać tenis? Styl gry i rodzaj nawierzchni

W tenisa gra miliony ludzi na całym świecie. Zawodowych zawodników i zawodniczek można liczyć w tysiącach. Tenis jest sportem indywidualnym, gdzie każdy rywal ma swoje charakterystyczne zagrania i styl poruszania się po korcie. Wśród najlepszych wyróżniamy specjalistów od gry na mączce, na twardych kortach i trawiastej nawierzchni. W analizie tenisa – podłoże, na którym zostanie rozegrany mecz jest bardzo istotne.

Zawodnicy tacy jak Rafael Nadal, Dominic Thiem czy Diego Schwartzman świetnie odnajdują się na wolnych, ziemnych kortach. Ich styl gry oparty jest o długie wymiany, więc mączka pozwala na przedłużanie akcji i aktywną obronę. Przeciwieństwem gry na cegle jest Roger Federer, który nigdy nie był zwolennikiem kortów ziemnych. Szwajcar preferował szybką grę i częste akcje przy siatce, więc idealną nawierzchnią do takiego stylu jest trawa i korty hard.

Generalnie zawodnicy, którzy bazują na przygotowaniu fizycznym i grze zgłębi kortu – lepiej spisują się na ziemnych kortach. Tenisiści i tenisistki obdarzeni silnym serwisem, płaskimi uderzeniami i ofensywną grą – świetnie odnajdują się na szybkich nawierzchniach (korty twarde, trawiaste i halowe).

W obstawianiu tenisa trzeba znać wiele nazwisk, żeby mieć pogląd na ich styl gry. Dla porównania Rafael Nadal częściej wygrywa z Novakiem Djokovicem na ziemnych kortach niż na nawierzchniach twardych. Gdy dochodzi do rywalizacji Hiszpana z Serbem na kortach hard, to faworytem z reguły jest “Djoko”.

Charakterystyki graczy determinują kolejne typy – nie tylko te związane z wynikiem meczu. Jeśli dochodzi do konfrontacji silno serwujących graczy to można spodziewać się niewielu przełamań, co pozwala typować wyższą liczbę gemów w spotkaniu. Z kolei gdy serwis nie jest najsilniejszą stroną obu tenisistów, to przełamanie wcale nie będzie oznaczało wielkich strat dla rywala.

Tutaj znajdziesz ogólne wskazówki, jak typować zakłady bukmacherskie: https://zagranie.com/jak-obstawiac-mecze-wskazowki-analizy-oraz-typy-dla-ciebie/.

Mężczyźni vs kobiety – jak obstawiać tenis?

Od lat widać tendencje, że męskie turnieje są bardziej przewidywalne niż kobiece zmagania. W WTA regularnie dochodzi do przetasowań i co chwilę na szczycie pojawia się nowa zawodniczka. W męskim zestawieniu czołówka ma nieco bardziej ustabilizowaną pozycję. W typowaniu kobiecych turniejów łatwiej jest zwęszyć niespodziankę, bo po prostu pojawiają się one częściej.

Czym jeszcze różni się tenis męski od kobiecego? Wśród pań na przestrzeni całego meczu dochodzi do większych skoków formy. W tym samym pojedynku jedna zawodniczka potrafi wygrać seta 6:0, by następnie przegrać kolejnego równie gładko, co wcześniej jej przeciwniczka.

U kobiet serwis nie stanowi tak ważnej roli, jak wśród mężczyzn. W meczach pań jest wiele przełamań, o czym trzeba pamiętać obstawiając zakłady live.

Gdzie obstawiać tenis?

Tenis jest dostępny u każdego bukmachera online w Polsce. Najważniejsze turnieje w Wielkim Szlemie i cyklu ATP/WTA znajdziesz u wszystkich operatorów z licencją. Do twojej dyspozycji będą podstawowe rynki w zakładach przedmeczowych i “na żywo”. Chodzi o typy na wynik, dokładny wynik, sumę setów i gemów. W poszukiwaniu bardziej profesjonalnej oferty na tenis ziemny możesz skierować się do zakładów bukmacherskich Fortuna.

tenis fortuna

Opinie o Fortunie w kontekście tenisa ziemnego są zachęcające. To bukmacher oferujący kursy na mecze Wielkiego Szlema, turnieje ATP/WTA, ITF oraz Challenger. W zakładach Fortuny do pojedynczych spotkań tenisowych aktywowanych zostaje kilkadziesiąt rynków. Poza podstawowymi zakładami wytypujesz wynik 1. seta, handicap setowy, 1. set/liczba gemów, 1. set dokładny wynik itd. Opcji typów na tenis ziemny w Fortunie jest sporo. Oczywiście poza trybem zakładów pre-match tenis dostępny jest też w zakładach live.

Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

100% do 2000 zł od depozytu

+ 200 210 zł zakład bez ryzyka + 20 zł darmowy zakład

standardowa oferta 2220 zł, a z naszym kodem: 2230PLN

Kod rejestracyjny
2230PLN kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
freebet
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

OD DEPOZYTU: 2000 zł
ZAKŁAD BEZ RYZYKA: 210 zł
FREEBET: 20 zł

GRA BEZ PODATKU: +14% do wygranych

pokaż szczegóły ukryj szczegóły

W Fortunie wytypujesz, ale też obejrzysz sporo meczów tenisa. Bukmacher ma transmisje ze spotkań Wielkiego Szlema np. Australian Open i Roland Garros. “Na żywo” w Fortunie znajdziesz też turnieje z cyklu ATP Masters i WTA Seriers.

Dowiedz się jeszcze więcej o obstawianiu zakładów!

Gdzie szukać typów na tenis?

Typy na tenisa znajdziesz w serwisie Zagranie i grupie typerskiej na Facebooku!

Gdzie obstawiać tenisa?

Tenis ziemny możesz obstawiać w Fortunie z kodem promocyjnym: 2230PLN, za który otrzymasz specjalne bonusy powitalne!

Jak typować tenis ziemny?

Typując tenis sprawdzaj formę zawodników, bilans meczów oraz nawierzchnię kortu, którą preferują poszczególni uczestnicy spotkania.