Surebety – co to jest? | Jak działają i czy warto ich szukać?

Obrazek wyróżniający do tekstu o surebetach w zakładach bukmacherskich

Na stronach bukmacherskich i forach typerskich o surebetach krążą legendy, że to zakłady z gwarantowanym zyskiem. W definicji surebets faktycznie taki jest zamysł tego rodzaju strategii. Diabeł tkwi w szczegółach – surebety u bukmacherów zdarzają się niezwykle rzadko, a żeby je wyłapać potrzeba żmudnej pracy związanej z analizą kursową. Niektórzy jednak chcą zainwestować ten czas w poszukiwaniu surebetu, by później cieszyć się z pewnego zakładu. Jak działa sure bet? Czy to opłacalna strategia bukmacherska? Wszystkiego tego dowiesz się w tym artykule!

Surebety w zakładach bukmacherskich

Strategia oparta na grze surebetów zakłada, że uczestnik gry ma triumfować bez względu na wynik sportowej rywalizacji. Trzeba przyznać, że wszystko to brzmi atrakcyjnie, jeśli nie musimy skutecznie typować, żeby odbierać wygrane od bukmachera, prawda? Tak w teorii wyglądają surebety w zakładach bukmacherskich, ale w praktyce są zdecydowanie trudniejsze do obstawiania. Dlaczego? Dlatego, że bukmacherzy doskonale znają ten system typowania i są uczuleni, by nie popełniać na tyle dużych błędów w ofercie, by typerzy mogli użyć gry arbitrażem (surebetem).

Obserwując zakłady sportowe od dobrych kilku lat doskonale wiemy, że surebet jest możliwy do obstawienia. Istnieje też grono typerów, którzy specjalizują się w poszukiwaniu pewnych zakładów. Do tego jednak potrzeba wnikliwej analizy oferty bukmacherskiej – i to nie tylko u jednego operatora, a u wszystkich dostępnych na rynku. Pracy jest sporo, ale kiedy już gracz znajdzie surebet, to może liczyć: ile jego zysk wyniesie? Równie atrakcyjną szansę na szybki zysk dają bonusy bukmacherskie z naszymi kodami promocyjnymi. Tak jest w STS, gdzie za rejestrację z naszego linku uzyskasz naprawdę ciekawy pakiet startowy.

Co to jest surebet?

Bądźmy dokładni i na początku wyjaśnijmy, co to jest surebet. To kolejny termin bukmacherski zapożyczony z języka angielskiego. Oto jak go tłumaczymy:

  • sure – pewny,
  • bet – zakład.
Infografika z definicją pojęcia surebet

Surebet = pewny zakład. Dosłowne tłumaczenie w pełni oddaje specyfikę sure bet. Grając surebety, obstawiasz nie jeden zakład, a dwa lub trzy w zależności od tego czy surebet dotyczy zdarzenia dwudrogowego czy trzydrogowego. W tej strategii typujesz kolejno na gospodarza, gości i remis, jeśli mówimy o meczu piłki nożnej w typach na wynik 1X2. Odpowiedni rozkład stawek, przy zdecydowanych różnicach kursowych może zagwarantować zysk bez względu na końcowy rezultat meczu. Słowem, już przed spotkaniem wiesz, ile wygrasz w sytuacji, gdy wygra jedna lub druga ekipa bądź padnie remis.

Jak działają surebety?

Surebety polegają na obstawianiu przeciwnych wyników, które wzajemnie się wykluczają. Standardowo analizując mecz, wskazujesz faworyta i obstawiasz jego wygraną bądź podział punktów. Zazwyczaj robi się jeden zakład na mecz. W strategii sure bet generalnie nie zwraca się uwagi na to, jakie szanse mają obie drużyny/zawodnicy na wygraną. Wszystko opiera się na dysproporcji kursów. Jeśli jest ona odpowiednia, to wtedy powstaje szansa na zagranie surebetu.

Z doświadczenia wiemy, że najłatwiej spotkać surebety na zdarzeniach dwudrogowych. O jakich meczach mowa? O tenisie ziemnym i siatkówce – to sporty, w których nie ma remisów, a więc wybieramy spośród dwóch dostępnych wyników. Obstawiając sure bet, zawsze grasz zakład na najwyższy możliwy kurs na zwycięstwo gospodarzy i gości. Przy dużych wahaniach kursowych może zdarzyć się sytuacja, że postawienie obu zakładów koniec końców pozwoli osiągnąć ostateczny zysk. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak obliczyć surebet oraz stawkę na poszczególny zakład.

Jak znaleźć surebet?

Ogrywanie bukmacherów w dużej mierze wiąże się ze zrozumieniem matematyki w zakładach. To właśnie podstawy “królowej nauk” dominują we wszystkich systemach bukmacherskich. Jeśli chodzi o surebety nie jest inaczej, ponieważ to strategia, która wiąże się ze żmudną analizą kursów bukmacherskich. Przede wszystkim najważniejsza sprawa – surebety obstawiamy na kuponach przedmeczowych. W ofertach live praktycznie jest niemożliwe, żeby w odpowiednim czasie wyszukać surebet.

Decydując się na obstawianie surebetem, należy zdawać sobie sprawę, że taki użytkownik musi posiadać więcej niż jedno konto bukmacherskie. Idealnie byłoby, gdyby miał utworzony profil gracza u każdego legalnego operatora. To zwiększa szansę na skuteczne znalezienie surebetu. Grając cały czas u tego samego bukmachera nie ma szans, żeby wdrożyć system sure bet w życie. Dlaczego? Sure bet zawsze dotyczy kuponu postawionego u bukmachera A i u bukmachera B – przekładając na polski rynek może to być operator TOTALbet i forBET. A jeśli w grę wchodzi zakład trzydrogowy, to kolejny kupon może być związany i z trzecim bukmacherem.

Jeśli nie masz jeszcze kont u tych bukmacherów, możesz je szybko założyć, klikając w poniższe banery.

Totalbet koszulka
Totalbet koszulka
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

3x zakład bez ryzyka do 111 zł  – 100% zwrot na konto główne (do wypłaty BEZ obrotu!)

Odbierz darmowe środki za samą rejestrację!

Kod rejestracyjny
ZAGRANIE kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

CASHBACK: 3 x 111 zł  - 100% zwrot na konto główne

pokaż szczegóły ukryj szczegóły
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie
Kod rejestracyjny
ZAGRANIE kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
freebet
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:
pokaż szczegóły ukryj szczegóły

Generalnie zasada jest taka: w poszukiwaniu sure bets trzeba na ten sam mecz znaleźć skrajne kursy na każdy wynik – chodzi o najwyższe współczynniki na wygraną gospodarzy i gości, a także (opcjonalnie) remis. Następnie należy wykonać symulację zakładu i sprawdzić, czy oferowane kursy pozwalają na pewny zysk.

Przykłady

Początkujących graczy można zachęcić do tego, żeby próbowali swoich sił w grze surebetem na zakładach dwudrogowych. Idealnym sportem do tego jest tenis ziemny, który w ciągu roku oferuje sporo meczów w turniejach ATP, WTA, ITF itd. Załóżmy hipotetyczną sytuację, że gra Gael Monfils ze Stanem Wawrinką. Oto przykładowe kursy na wynik:

  • Bukmacher A: 1.60 – 2.20
  • Bukmacher B: 1.40 – 3.20

W tym przypadku należy postawić zakład po kursie 1.60 na wygraną Monfilsa u bukmachera A i kupon na zwycięstwo Wawrinki (kurs 3.20) u bukmachera B. Kursy, które liczą się do naszego surebetu to: 1.60 i 3.20 – najwyższe na rynku bukmacherskim. Ile wyniesie nasz zysk?

Załóżmy, że pierwszy zakład (wygrana Monfilsa) obstawiamy za 200 zł – wówczas otrzymamy na kuponie ewentualną wygraną 320 złotych (nie odliczamy podatku). Skąd wiemy, ile postawić na drugi zakład? Aby zagwarantować sobie ten sam zysk wykonujemy obliczenie: wygrana z pierwszego kuponu (320 zł) / kurs drugiego zakładu (3.20) = 100 zł (stawka na drugi kupon).

W ten sposób inwestujemy na zakłady 300 zł. Jaki będzie nas ostateczny zysk? Bez względy na wynik na czysto wygramy 320 zł, a więc koniec końców zarobimy pewne 20 zł.

Ile wynosi powyższy surebet? Oblicza się to w następujący sposób: 20 zł (zysk) / 300 (wkład) = 6.6%.

Czy warto szukać surebetów?

Co przemawia za surebetami? Głównym powodem dla którego obstawia się surebety to:

  • Zysk bez względu na wynik – gracz nie musi stresować się odnośnie wyniku meczu, bo zawsze jego konto zostanie doładowane gwarantowana kwotą.

W środowisku typerskim cały raban o to, aby właśnie odnosić wygrane na kuponach. Surebety to gwarantują, ale nie ma co się oszukiwać – nie są to duże zyski. Jeśli już znajdziemy surebet, to maksymalnie można liczyć na zwrot 10% od zainwestowanej kwoty. Zwykle wartość surebetów oscyluje w granicach 5-7%. Oczywiście, jeśli gracze dysponują większym budżetem, to stawiając wysokie kwoty – mogą zgarniać odpowiednio wyższe sumy.

Polscy bukmacherzy mają bogatą i zróżnicowaną ofertę, więc zainteresowane osoby, jak najbardziej mogą spróbować swoich sił w surebetach. Trzeba jednak wiedzieć, że w naszych realiach jest to trudna sztuka, ponieważ obowiązuje 12% podatku od stawki. W wielu opiniach można znaleźć komentarze, że tak znaczący podatek praktycznie niwelują okazję do znalezienia surebetu. Co my na to? Poniekąd potwierdzamy to zdanie, ale wiemy też, że oferty buków są na tyle szerokie, że wciąż można znaleźć w nich dysproporcje kursowe pomiędzy bukmacherem A i B. Tym bardziej, że rynek cały czas się powiększa o nowe firmy takie jak: Betcris, Fuksiarz i Betway.

Ryzyko a surebety

Czy zakład sure bet faktycznie nie jest obarczony żadnym ryzykiem? Na pierwszy rzut oka dokładnie tak jest, ale życie typera zna wiele sytuacji, w których dochodzi do nieprzewidywalnych zdarzeń. Jeśli wszystko ułoży się po myśli gracza, to surebet może dać określony zysk. Ale po drodze może dojść do pewnych zmian, które mogą kosztować nas stratę kapitału. Co to za sytuacje?

  • Mecz został przełożony – w takiej sytuacji w zależności od bukmachera możesz otrzymać zwrot stawki lub czekać na nowy termin spotkania.
  • Limit stawki – to, że jeden bukmacher przyjmie zakład, nie oznacza, że drugi postąpi tak samo. Zawsze możesz trafić na limit stawek, co uniemożliwi zrealizowane sure betu.
  • Kurs uległ zmianie – obliczyłeś sure bet, ale przy obstawianiu zakładu niespodziewanie kurs uległ zmianie. W takiej sytuacji tracisz szansę na gwarantowany zysk.
  • Wycofane zakłady/mecz – grając kupon u jednego bukmachera, możesz nie dostrzec, że u drugiego zakłady/mecz zostały wycofane.

Surebet a valuebet

Dla zawodowych graczy surebet i valuebet to istotne pojęcia, które zdecydowanie różnią się pomiędzy sobą. Valuebet to zakład z wartością – wcale nie jest gwarancją skuteczności, ale oznacza, że obstawiasz po zawyżonym kursie. Innymi słowy, to zakład, który nie jest odpowiednio reprezentowany przez kurs. Teortycznie ma większe szanse na zwycięstwo niż sugerowałby to kurs. W takiej sytuacji typer może odnieść wyższą wygraną.

Valuebety są zalecane do obstawiania w każdym systemie bukmacherskim. W przeciwieństwie do surebetu bazują one na analizie meczowej i potencjale drużyn/zawodników. Poprawna gra valuebetem wymaga od użytkownika nie tylko analizy kursów, ale też znajomości sportu i wszystkiego tego, co ma wpływ na przebieg rywalizacji.

Podsumowanie

Zapamiętaj: surebet to zakład z pewnym zyskiem, ale przy sprzyjających okolicznościach, gdy kursy u obu bukmacherów zdecydowanie różnią się między sobą. Prawidłowe stosowanie surebetów polega na rejestracji wielu kont u dostępnych bukmacherów, tak żeby w zasięgu ręki mieć wszystkie oferty kursowe.

FAQ

Zaloguj się aby dodawać komentarze