Czym są valuebets? Jak znaleźć i obliczyć valuebet? SPRAWDŹ

Każdy gracz zakładów bukmacherskich prędzej czy później zainteresuje się pojęciem valuebets. To znany termin w obstawianiu sportu, ale też grze w pokera. W obu przypadkach oznacza wartość, czyli opłacalność stawianego zakładu. U bukmacherów valuebets umożliwia zyskanie przewagi nad operatorem, co jest dobrą pozycją wyjściową. Uważa się, że obstawianie valuebets w dłuższej perspektywie maksymalizuje zyski z zakładów i każdy, kto interesuje się typowaniem na poważnie – powinien stosować tego rodzaju strategię. Jak robić valuebetting? W tym artykule dokładnie to wyjaśniamy!

Valuebets – co to jest? Czy warto obstawiać?

Z terminem valuebet można spotkać się na grupach typerskich, forach i serwisach bukmacherskich. Wtajemniczeni typerzy doskonale wiedzą, co określa ten zwrot. Więcej – zawodowi gracze tylko spojrzą na zakład i są w stanie szybko “wyłapać” valuebet. Oczywiście na początku to trudna sztuka i wszystko przychodzi przez praktykę. Początkujący użytkownicy do szukania valuebetu mogą skorzystać z naszych porad dotyczących analizy oraz wzoru matematycznego na value.

Znajdując valuebets w ofercie legalnego bukmachera niejako korzystasz z jego błędnej oceny lub po prostu pomyłki. Bukmacherzy codziennie muszą wystawiać kursy na tysiące zdarzeń, więc nie dziwi, że czasami pewne detale przechodzą im koło uczu. W ten sposób mogą wystawić kurs, który nie będzie odpowiadał realiom sportowym. Jeśli będzie on zbyt wysoki, to wtedy mówimy o valuebets.

Valuebet – definicja

Zakłady bukmacherskie powstały w Anglii, więc nie powinno nikogo dziwić, że wiele zwrotów pochodzi właśnie z Wielkiej Brytanii. Valuebet jest angielskim zwrotem i złożony jest z dwóch słów: value i bet. Ten pierwszy można tłumaczyć jako “wartość”, a drugi jako “zakład”. W połączeniu valuebet oznacza wartościowy zakład lub zakład z wartością. W żargonie typerskim stosuje się też określenie zakład z dodatnią wartością oczekiwaną.

Gra valuebetem sprowadza się do znajdowania zakładów w ofertach bukmacherskich, które będą spełniać kryteria zakładu z wartością. Przede wszystkim chodzi o to, by kurs był wyższy, niż faktycznie powinien być w porównaniu do obiektywnego prawdopodobieństwa. Kwestia związana z prawdopodobieństwem jest najbardziej newralgiczna w tym przypadku, bo ją określa sam użytkownik.

Jak znaleźć Value Bet?

Znalezienie valuebets raz może być czasochłonne, a innym razem błyskawiczne. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, gdzie czeka na nas zakład z pozytywną wartością. Niekiedy taki mecz znajdziesz w Premier League, a innym razem w niższych rozgrywkach, na które bukmacherzy zwracają mniejszą uwagę. Faktem jest, że generalnie valuebets częściej występują w ligach i sportach, które są mniej medialne.

Do szukania valuebets warto uzbroić się w cierpliwość i wiedzę. Jeśli w spotkaniu, które typujesz chcesz znaleźć valuebet, to musisz je dokładnie przeanalizować. Dlaczego? Dlatego, że dopiero wtedy będziesz mógł ocenić, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zakładu, co następnie pozwoli ci wyliczyć valuebet. Tak naprawdę znalezienie valuebetu jest możliwe wtedy, kiedy faktycznie jesteś ekspertem od sportu, który obstawiasz.

valuebet co to jest

Gdzie szukać wartościowych zakładów?

Valuebets pojawia się często tam, gdzie bukmacher nie ma wystarczająco dużej wiedzy odnośnie zespołów lub zawodników. W takiej sytuacji łatwiej o pomyłkę, a więc może to być 2. liga brazylisjka w piłce nożnej lub Serie B w siatkówce. To szukanie mniej oczywistych rywalizacji, nie tych z pierwszych stron gazet i czołówek portali. Jeśli dotrzesz do informacji przed bukmacherem np. odnośnie kontuzji, składów drużyn lub innych uwarunkować, to wtedy możesz trafić na valuebet. Oczywiście to wszystko jest możliwe, jeśli bukmacher nie zrobił odpowiedniej korekty kursów po zajściu danego wydarzenia.

Obstawianie valuebets jest na pewno dla tych użytkowników, którzy pracują nad swoimi kuponami nie dwie minuty, a dwie godziny. Realia są takie, że valuebet nie znajdują się ot tak – na pstryknięcie palcami.

Jak obliczyć valuebets?

Zakłady bukmacherskie online i matematyka mają wiele wspólnego – przede wszystkim ze względu na rachunek prawdopodobieństwa. Królowa nauk przychodzi z pomocą również dla tych typerów, którzy chcą spróbować strategii gry valuebetem. Znając kurs bukmacherskie zdarzenia – wystarczy oszacować prawdopodobieństwo w ujęciu procentowym, co pozwoli obliczyć wartość zakładu. Sytuacja wygląda następująco: jeśli wynik będzie większy niż 1, to znaczy, że obstawiasz valuebet.

Wzór na obliczenie valuebets: P * K.

P – prawdopodobieństwo, szansa na wejście zakładu w ujęciu procentowym
K – kurs bukmachera

Czy warto obstawiać valuebet?

Strategia valuebet polecana jest przede wszystkim tym graczom, którzy na dłużej chcą spróbować swoich sił z zakładami bukmacherskimi. Dlaczego? Dlatego, że valuebets sprawdzają się przede wszystkim na pewnym dystansie czasu. Początkowo gracz może nie dostrzegać zalet typowania valuebetu, ale w bardziej odległej perspektywie przy skutecznych typach Yield będzie szedł w górę. Typy na valuebet po prostu sprawiają, że twoja gra stanie się bardziej rentowna. To optymalizacja, którą warto wdrożyć do swojego systemu gry.

Korzystając z valuebets otrzymujesz kurs, który nie odpowiada prawdopodobieństwu zdarzenia. Oczywiście chodzi o sytuacje, w której jest on za wysoki. Jak doskonale wiesz, bukmacherzy nakładają marżę na zakłady, więc zawsze kursy są nieco niższe niż powinny być przy uczciwym ich doborze. Na tym traci użytkownik, ale grając valuebets można tego zupełnie nie odczuwać!

najwyższe kursy bukmacherskie

Na czym polega value betting?

Value betting to wszystko to, co opisaliśmy powyżej. To umiejętny dobór zakładów z pozytywną wartością. Value betting może dotyczyć kuponów pojedynczych, ale też akumulowanych. Nikt nie zabrania typerom, by umieścić dwa lub trzy valuebets na zakładzie wielokrotnym. Wówczas mówimy o sytuacji, że cały kupon ma value.

 

Value betting, a więc nagminne typowanie zakładów z wartością może stanowić uzupełnienie do twojego systemu bukmacherskiego. Tak naprawdę zakłady z value zaleca się w grze każdym systemem – nie ma znaczenia czy korzystasz z płaskiej stawki, progresji czy systemu Kelly. W każdej tych opcji kluczem jest stawianie valuebets, by uzyskiwać, jak największą przewagę nad bukmacherem.

Value Bet vs Sure Bet vs wysoki kurs – porównanie

Value bet nie powinien być kojarzony z surebetem, bo to osobna para kaloszy. W obstawianiu strategią surebet korzystasz z różnic kursowych u kilku bukmacherów, a jeśli są one bardzo rozbieżne, to wówczas możesz postawić zakład arbitrażowy. O co chodzi? O to, aby zagrać kupon na każdy wynik rywalizacji, a to bez względu na rezultat zagwarantuje wyjście na plus tj. wygraną. Valuebet odnosi się do konkretnych typów i bazuje na prawdopodobieństwie, a nie dysproporcji kursowej.

Faktem jest, że najwięcej valuebetów można znaleźć na rynkach z wysokimi kursami. Nie można jednak generalizować, że każdy wysoki kurs jest valuebetem. To byłoby zbyt duże uproszczenie, które nie odpowiadałoby rzeczywistości. Wysoki kurs wcale nie oznacza wartości – do potwierdzenie tej tezy możesz skorzystać z wyżej przedstawionego wzoru.

Tutaj możesz znaleźć więcej informacji, jak obstawiać mecze: https://zagranie.com/jak-obstawiac-mecze-wskazowki-analizy-oraz-typy-dla-ciebie/.

Obliczanie valuebetów na przykładach

Na przykładzie meczu tenisowego pokażemy, jak można liczyć valuebet. Przed finałem US Open pomiędzy Novakiem Djokovicem a Daniilem Medvedevem bukmacherzy wystawili następujące kursy:

  • Djokovic – 1.40
  • Medvedev – 3.20

Od strony procentowej wygląda to tak, że bukmacherzy dawali Serbowi 71% szans na wygraną, a Rosjaninowi 31%. Czy któryś z typów miał value?

  • Wygrana Djokovica: 0.71 x 1.40 = 0.99 (brak value)
  • Wygrana Medvedeva: 0.31 x 3.20 = 0.99 (brak value).

Tak wyglądała ocena bukmachera. Naszym zdaniem Rosjanin miał większe szansę na zwycięstwo, ponieważ wcale nie posiadał tak bardzo negatywnego bilansu z H2H z Novakiem Djokovicem. Medvedev co prawda przegrał z nim finał Australian Open, ale w listopadzie zwyciężył go w ATP Finals. Co więcej, rosyjski zawodnik, jak burza szedł przez US Open oddając w sześciu poprzednich meczach rywalom tylko jednego seta! Na Serbie spoczywała duża presja skompletowania kalendarzowego Wielkiego Szlema. Daniil Medvedev to jednak nie nowicjusz, bo już w 2019 roku grał w finale US Open. Według naszych obliczeń dawaliśmy mu 40% szans na wygraną. Czy w takiej sytuacji kurs na jego zwycięstwo był valuebetem?

0.40 x 3.20 = 1.28 (valuebet).

Jak się skończyło? Daniil Medvedev pewnie pokonał Djokovica 3:0 w setach.

Analiza valuebet – jak to zrobić?

Do analizy valuebet trzeba przystąpić bez żadnych uprzedzeń, a więc nie kierować się wartościami kursów od bukmacherów. Jak pokazaliśmy na przykładzie trzeba wziąć pod lupę dyspozycję obu stron, statystyki, bilans H2H oraz pozostałe zmienne takie jak miejsce rozgrywania meczu, warunki atmosferyczne. Tak naprawdę analiza valuebet jest bardzo zbliżona do klasycznej, którą wykonuje się przed każdym obstawianym meczem.

Szukanie okazji na valuebets wymaga dużej wiedzy typera odnośnie sportu i rywalizacji. Nie ma szans, żeby znaleźć valuebet w dyscyplinie, o które mało wiemy. Strategie value betting przeznaczona jest dla użytkowników, którzy specjalizują się w wąskim polu np. jednej dyscyplinie lub konkretnym rodzaju zakładów.

FAQ

Zaloguj się aby dodawać komentarze