Żółte i czerwone kartki zakłady bukmacherskie | Jak typować?

Szymon Marciniak pokazujący kartkę

W ofercie bukmacherów pojawiają się coraz to nowsze typy, kursy i zdarzenia. Jeśli chodzi o spotkania topowych i renomowanych drużyn, legalni bukmacherzy niemalże zawsze proponują także zakłady na kartki – ich overy lub undery, przedziały, a nawet zakłady na to czy konkretny zawodnik otrzyma czerwoną kartkę. Jak obstawiać zakłady na linie kartkowe i w jaki sposób analizować liczbę kartek? O tym w poniższym tekście, do przeczytania którego serdecznie zapraszam.

Zakłady na żółte i czerwone kartki u bukmachera

W ofercie legalnych bukmacherów coraz częściej pojawiają się zakłady na kartki i co więcej, zyskują one coraz większą popularność! Obecnie, typując spotkanie angielskiej Premier League, reprezentacji, a nawet spotkania towarzyskie, możemy znaleźć różnorodne zakłady dotyczące liczby kartek, ilości kartek w danej połowie, czy kursy na to, która drużyna otrzyma więcej kartek. Nie brakuje również zakładów bukmacherskich na to, który zawodnik otrzyma kartkę. Jak więc obstawiać kartki i na czym bazuje poprawne wytypowanie ich ilości? Na co należy zwracać uwagę, typując ilość kartek w danym meczu? Przejdźmy do kolejnego tematu artykułu!

Czy warto obstawiać zakłady na kartki?

Na postawione wyżej pytanie można odpowiedzieć w bardzo krótki i prosty sposób – to zależy! Podobnie jak zakłady na każdy inny rynek, czy zdarzenie, tak i zakłady na kartki mogą być bardzo dobrym pomysłem w przypadku konkretnego spotkania. Analizując daną linię dotyczącą kartek u bukmachera należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, jednak bardzo często da się znaleźć zakłady na kartki, które niosą za sobą wartościowy kurs. Wybierając typy dnia, nasze analizy niekiedy dotyczą kartek, gdyż kursy bukmacherskie nie zawsze odzwierciedlają faktyczne prawdopodobieństwo ilości pokazanych w meczu napomnień. Podobnie jak w przypadku zakładów bukmacherskich na zwycięstwo danej ekipy, czy ilość bramek w meczu, tak w przypadku zakładów na kartki, można znaleźć valuebet i wówczas zdecydowanie warto spróbować takiego typu!

Zakłady na żółte i czerwone kartki – co trzeba wiedzieć?

Co trzeba wiedzieć na temat zakładów na liczbę kartek? Zacznijmy absolutnych podstaw, a więc od faktu, iż różni bukmacherzy oferują odmienne zakłady na kartki, a kursy dotyczące tego typu zdarzeń, podobnie jak przy innych zakładach, będą się od siebie różnić. Wybierając zatem typ na sumę kartek, kartki pokazane w 2. połowie spotkania, czy na czerwoną kartkę, warto porównać kursy bukmacherów. Warto również zwrócić uwagę na zapis dotyczący kartek pokazanym pracownikom sztabów, czy trenerom. Większość bukmacherów nie wlicza takich napomnień w ogólną liczbę kartek. Przed obstawieniem zakładu na kartki, należy również dowiedzieć się, jaki styl sędziowania wyznaje arbiter spotkania, a przede wszystkim, ile kartek otrzymywała dana drużyna w poprzednich meczach. Niebagatelne znaczenie ma również waga i kontekst typowanego przez nas meczu.

Najlepszy bukmacher na kartki – którego wybrać?

Odpowiedź na powyżej postawione pytanie nie będzie łatwa i jednoznaczna. Zakłady na kartki pojawiają się zwykle kilkadziesiąt-kilkanaście godzin przed rozpoczęciem meczu i w każdym przypadku należy porównać kursy wystawione przez różnych operatorów. Największą różnicę możemy zobaczyć, gdy spodziewamy się w spotkaniu czerwonej kartki. Wówczas kursy u różnych bukmacherów mogą różnić się od siebie diametralnie. Widoczne różnice znajdziemy też obstawiając żółte i czerwone kartoniki konkretnych piłkarzy. Także liczba punktów kartkowych będzie równała się z różnymi kursami bukmacherów. Nim umieścimy podobny zakład na swoim kuponie, warto więc porównać kursy przynajmniej kilku bukmacherów. Do tych uznawanych za posiadających najlepszą ofertę w kontekście zakładów na kartki można zaliczyć chociażby Superbet, forBET, STS, Betfan, czy Fortunę.

Superbet – najlepszy bukmacher do obstawiania kartek

Według wielu graczy i obserwatorów bukmacherki, najlepszym bukmacherem jeśli chodzi o zakłady kartkowe jest Superbet, u którego z resztą wykorzystacie nasz kod promocyjny! Dlaczego bukmacher posiadający siedzibę w Rumunii zdaniem wielu posiada najlepszą ofertę w kontekście typowania zakładów na kartki?

Zacznijmy od tego, iż Superbet bardzo często wystawia zakłady na kartki w meczach piłkarskich, w których inni operatorzy tego nie robią. W przypadku tego operatora ranga spotkania może być znacznie niższa, a drużyny bardziej niszowe, jednak i tak zakłady na kartki najpewniej pojawią się w ofercie na taki mecz. Zakłady bukmacherskie dotyczące kartek w Superbet są również niezwykle rozbudowane. Oprócz standardowych typów i zdarzeń, takich jak liczba kartek, over kartek, ilość żółtych kartek, czy zakłady związane z czerwonymi kartkami, w Superbet niejednokrotnie możemy typować zakłady na to, czy konkretny zawodnik otrzyma kartkę lub nawet obstawić, że zobaczy on czerwoną kartkę. Można również znaleźć zakłady na czas pierwszej kartki pokazanej w meczu piłki nożnej.

Jeśli chodzi więc o ilość i rodzaje zakładów dotyczących kartek w meczach piłki nożnej, bukmacher Superbet wyrasta ponad konkurencję. Do tego wszystkiego dochodzą często wysokie i atrakcyjne kursy właśnie przy zakładach dotyczących kartek. Nie dziwi więc fakt, iż Superbet ma opinię bukmachera, w którym mecze piłki nożnej w kontekście zakładów na kartki opłaca się obstawiać najbardziej!

Punkty za kartki – forBET i jego oferta

Kolejnym uznanym i cenionym bukmacherem w kontekście zakładów na kartki jest forBET. W tym przypadku zdarzenia, kursy i typy na kartki, zakłady związane z nimi, czy czerwone kartoniki pojawiają się dość późno, jednak oferta zwykle również jest bardzo atrakcyjna! Żółte i czerwone kartki w forBET zwykle możemy obstawić dopiero w dzień meczowy, a więc kilkanaście-kilkadziesiąt godzin przed rozpoczęciem spotkania.

Nie zmienia to jednak faktu, że także ten bukmacher dysponuje ciekawą ofertą dotyczącą kartek. Obstawianie zakładów na kartki w forBET odbiega jednak nieco od ofert i standardów innych operatorów, bowiem w tym przypadku mamy do czynienia z punktami za kartki. Innymi słowy, liczba kartek pokazanych w meczu przedstawiana jest w ofercie jako punkty kartkowe. W regulaminie bukmachera przeczytamy, że żółta kartka to 10 punktów, natomiast gdy zawodnik zostanie ukarany czerwoną kartką, wówczas do punktacji liczy się 25 punktów. Jeżeli chcemy więc obstawić u bukmachera forBET minimum 5 kartek, to równie dobrze możemy zagrać dostępny zakład na over 49.5 punktów kartkowych.

Jest to z pewnością ciekawa i nieco odmienna oferta od tych, które znajdziemy u pozostałych operatorów. Warto jednak zaznaczyć, że typując kartki w forBET możemy liczyć na wysokie kursy i wiele zakładów związanych z tym aspektem gry, co czyni ze wspomnianego bukmachera jednego z lepszych w kontekście zakładów na kartki.

Oferta na żółte kartki – STS i Fortuna

Najbardziej popularnymi bukmacherami w Polsce są STS i Fortuna. Logiczne więc, że wielu graczy mających ochotę obstawić ilość żółtych kartek w danym meczu, czy też chcących zagrać typ dotyczący łącznej liczby napomnień w spotkaniu, spojrzy na ich ofertę. Jak prezentuje się ona na tle innych operatorów?

STS wypada na tym polu nieźle, chociaż trzeba od razu zaznaczyć, że w tym przypadku nie zawsze znajdziemy ofertę i zakłady na żółte kartki. Raczej zostanie ona wystawiona tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia ze mecz topowych ekip, a gdy mówimy o spotkaniach towarzyskich, czy meczach piłkarskich bardziej egzotycznych drużyn. W STS znajdziemy różne zakłady na kartki, a do tych głównych należy liczba kartek danej drużyny, ogólny over lub under żółtych kartek, czy ewentualnie czerwone kartki.

Fortuna ma natomiast nieco szerszą ofertę na spotkania, w których można obstawiać kartki. Nie wyróżnia się ona jednak wybitnie dużą liczbą zakładów na kartki, jednak często oferuje najwyższe kursy na poszczególne zakłady bukmacherskie dotyczące właśnie pokazanych napomnień. Podobnie jak w przypadku zdecydowanej większości operatorów, znajdziemy w Fortunie over i under kartoników, zakładów na to, której ekipie zostanie pokazana pierwsza kartka, czy zdarzeń na czerwone kartki.

Rodzaje zakładów na kartki

Jak już pisaliśmy, w ofercie polskich operatorów znajdziemy całe mnóstwo zakładów na żółte i czerwone kartki. Oczywiście najbardziej popularnymi są te na ilość kartek, a także ich over lub under. Piłka nożna to jednak sport najbardziej znany i rozpowszechniony, dlatego także oferta i zakłady na kartki, stają się coraz bardziej rozbudowane i rozwinięte. Obecnie coraz więcej bukmacherów oferuje także zakłady live właśnie na kartki. Reasumując, w rodzajach zakładów na kartki znajdziemy przede wszystkim:

  • over/under kartek
  • liczba kartek danej drużyny
  • liczba żółtych i czerwonych kartek
  • liczba kartek drużyny (H2H)
  • żółte kartki w 1. i 2. połowie
  • czerwona kartka dla danej drużyny
  • żółta kartka lub czerwona kartka dla danego piłkarza

Jak obstawiać zakłady na kartki u bukmachera?

Zakłady bukmacherskie na kartki nie różnią się zbytnio od pozostałych zdarzeń i kursów, jakie możemy znaleźć w ofercie danego bukmachera. Jeżeli kurs na dany typ związany z kartkami jest wysoki, a zdarzenie dość ryzykowne, śmiało możemy zagrać je na kuponie SOLO, a więc na takim, na którym znajdzie się tylko ten jeden zakład. Dotyczy to głównie czerwonych kartek, gdyż kursy na wykluczenie piłkarza w danym meczu zwykle są wysokie.

Jeśli natomiast typujemy np. liczbę kartek, czy ich over lub under, to taki zakład może znaleźć się na kuponie AKO i możemy połączyć go z innymi zdarzeniami, takimi jak wygrana danej ekipy, liczba bramek, czy BTTS. W tym przypadku zakład na ilość kartoników w meczu będzie wiązał się z nieco niższym kursem, który znajdzie miejsce na kuponie wielokrotnym i może w stosowny sposób ponieść potencjalną wygraną na kuponie. Wszystko zależy zatem od tego, jaki typ na kartki mamy zamiar zagrać i z jakim kursem jest on związany.

Na co zwracać uwagę obstawiając zakłady na żółte kartki?

Na koniec zostawiliśmy nieco bardziej złożone i skomplikowane zagadnienie, a więc to, w jaki sposób obstawiać mecze w kontekście zakładów na kartki. Zacznijmy zatem od samych podstaw, które są jednak w tym aspekcie bardzo istotne. Żółta kartka to ostrzeżenie dla piłkarza, które to może zostać pokazane za wiele nieprawidłowych zachowań na boisku. Taką kartkę można dostać przede wszystkim za faul taktyczny, grę na czas, sprzeczkę z drugim piłkarzem, czy zdjęcie koszulki po zdobyciu bramki. Żółtych kartek w trakcie spotkania pokazywanych jest oczywiście znacznie więcej, aniżeli czerwonych. Czerwona oczywiście oznacza usunięcie zawodnika z boiska i może zostać pokazana za bardzo brutalny faul, wyjątkowo niesportowe zachowanie, czy może być następstwem dwóch kartek koloru żółtego pokazanych jednemu piłkarzowi.

Abstrahując jednak od czerwonych kartek, skupmy się na żółtych i powiedzmy, jak analizować mecze i zakłady w tym kontekście. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sam mecz i rangę spotkania. Jeżeli mówimy o starciu towarzyskim lub o pietruszkę, to żółtych kartek najpewniej zostanie w nim pokazanych mniej, aniżeli w przypadku meczu ligowego o utrzymanie, finału jakiegoś pucharu, czy starcia derbowego, w których to meczach temperatura na boisku zawsze będzie gorąca.

Kolejną, niezwykle istotną sprawą jest styl gry i siła poszczególnych ekip. Jeżeli na boisko wychodzą dwa, grające podobnie i na zbliżonym poziomie zespoły, to często w takim spotkaniu nie zabraknie ostrej gry. Umiejętności graczy będą podobne, a o wyniku może wówczas zaważyć jakiś faul przerywający kontrę, gra na czas w końcówce spotkania, np. gdy drużyna ma tylko jedną bramkę przewagi, czy zwyczajnie sprzeczka zawodników na boisku.

Warto także zwrócić uwagę na poszczególnych zawodników, jacy mają w danym spotkaniu wystąpić. Jeżeli w zespole występują charakterni piłkarze, którzy niekoniecznie przestrzegają swoich wytycznych, ale walczą o każdą piłkę i znani są z tak zwanego trash-talku, wówczas także można przemyśleć zakłady na kartki. Nawet jeśli taki piłkarz nie otrzyma czerwonej kartki, to być może sprowokuje rywala do niesportowego zachowania, za co ten ujrzy kartonik od arbitra. Robotę w tym kontekście robią również błyskotliwi zawodnicy. Mam tu na myśli szybkich skrzydłowych, czy technicznych pomocników, którzy swoimi zwodami wielokrotnie mijają rywali na murawie, a przeciwnicy zmuszeni są ich faulować. Dobrymi przykładami są tu np. Jack Grealish, czy Gavi.

Szczególną uwagę należy wrócić także na sędziego, który ma poprowadzić dane zawody. Jest to niezmiernie istotne, ponieważ niektórzy arbitrzy, mówiąc kolokwialnie, dają grać i nie pokazują kartek za byle faule, natomiast inni są niezwykle skrupulatni i karają piłkarzy za naprawdę niewielkie wykroczenia. Jeśli chcemy więc obstawić zakłady na kartki w danym meczu, warto poświęcić 5 minut i zerknąć na to, kto prowadzi dane zawody, ile średnio pokazuje kartek na spotkanie i jakie ma doświadczenie w sędziowaniu meczów na konkretnym poziomie.

Na koniec dochodzi jeszcze specyfika ligi i rozgrywek. Wiadomo, że każde rządzą się swoimi prawami i wszędzie gra się inaczej. Przykładowo w Championship gra jest zdecydowanie bardziej ostra, aniżeli w hiszpańskiej La Liga, jednak w Anglii sędziowie pozwalają piłkarzom na więcej, bo zwyczajnie taka jest specyfika i kultura gry. Aby nie być gołosłownym, jako ciekawostkę podam więc statystykę dotyczącą kartek. W sezonie 2022/23 w La Liga pokazano w sumie 1919 żółtych kartoników, a średnia napomnień na 90 minut wyniosła 5.42, podczas gdy we wspomnianej Championship piłkarze zostali ukarani żółtą kartką 2049 razy, co daje średnią 2.81 kartek na spotkanie (w Championship mamy więcej zespołów i więcej meczów na sezon).

fot. Pressfocus

FAQ

Zaloguj się aby dodawać komentarze