Valuebet – co to jest i jak obliczyć? SPRAWDŹ

zakłady bukmacherskie

Obstawiasz zakłady bukmacherskie? W tym artykule poznasz jedno z ważniejszych pojęć dla każdego typera. O jaki termin chodzi? Valuebet, który w momencie typowania zakładu daje ci przewagę nad bukmacherem. Valuebet, czyli zakład z wartością, to kluczowy element na drodze do ogrywania bukmacherów. Obstawianie valuebetów świadczy o tym, że gracz odpowiednio analizuje mecze i umiejętnie określa procentowy układ sił. Technika obstawiania valuebetów to wiedza z wyższej półki bukmacherskiej. Jednak jeśli liczysz na regularne wygrane u bukmacherów – musisz ją poznać. Sprawdź: co to jest valuebet? A także dowiedz się: jak grać valuebet i gdzie ich szukać?

Każdy gracz zakładów bukmacherskich, który stara się pracować nad swoją grą szuka możliwości i sposobów, by jego gra była jeszcze bardziej opłacalna. Skuteczny system bukmacherski, dodatni yield, a także odpowiednie zarządzanie budżetem – to elementy, które budują wiarygodność typera. Wszystko to jednak będzie miało jeszcze większy sens, jeśli użytkownik opanuje sztukę typowania valuebetów. Dlaczego? Ponieważ każdy taki zakład da mu jeszcze lepszą wygraną.

Valuebet – co to jest?

Czym dokładnie jest valuebet i co oznacza? To zwrot z języka angielskiego i w tłumaczeniu brzmi: wartościowy zakład (value – wartość, bet – zakład). To termin stosowany nie tylko w zakładach bukmacherskich, ale także w pokerze i na giełdzie. Jednak co dokładnie valuebet oznacza w typowaniu? W kontekście zakładów bukmacherskich valuebet to zakład z zawyżoną wartością. A więc typ, który jest po wyższym kursie niż w rzeczywistości powinien być. Przykład? Bukmacher ustalił kurs na wygraną drużyny A – 2.50, ale w opinii typera kurs ten powinien wynosić 2.30. To oznacza, że bukmacher błędnie oszacował prawdopodobieństwo i zaoferował zbyt wysoki kurs. Dla typera to szansa zagrania zakładu z większym prawdopodobieństwem po wyższym kursie.

Czy valuebet to błędy bukmacherów? Czasami tak, a czasami nie. Dlaczego? Nikt nie jest nieomylny i do oceny pozostaje to, jak bukmacher szacuje szanse drużyn przed meczem. Dla jednych typerów dany kurs może być valuebetem, z kolei dla drugich nie. Wszystko zależy od tego, jak gracz określi prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego zdarzenia, którego dotyczy zakład.

Stosujesz system bukmacherski? Sprawdź jak obstawiać systemem progresja: https://zagranie.com/progresja-system-bukmacherski/.

Valuebet – kalkulator, czyli jak obliczyć wartość?

Skąd dowiemy się, czy zakład jest valuebetem, czy nie? To zasadne pytanie. W tym aspekcie pomocny jest wzór zgodnie z którym można wyliczyć wartość zakładu. Kiedy typ będzie valuebetem? Kiedy wynik równania będzie większy od wartości 1.

Oto wzór na obliczenie valuebetu:

p*k > 1

Co oznaczają poszczególne symbole we wzorze? Już tłumaczymy:

p – prawdopodobieństwo zakładu
k – kurs zakładu dostępny u bukmachera

valuebet

Tłumacząc dokładniej – prawdopodobieństwo zakładu to wskazany przez ciebie procent szans na zdarzenie. Na bazie własne wiedzy i oceny widowiska sportowego określasz, ile dajesz procent na wygranie drużyny A, remis i zwycięstwo drużyny B. Następnie podstawiasz do wzoru tą liczbę jako ułamek dziesiętny np. 60%, to 0.60 i mnożysz przez kurs, który wystawił bukmacher. Gdy wynik wyniesie więcej niż 1 – wtedy zakład ma value, czyli dodatnią wartość. Co jeśli wynik będzie mniejszy od 1? W takiej sytuacji typ nie jest valuebetem.

Valuebet – przykład

Stawiamy się w roli typera, który chce obstawić mecz piłki nożnej. Zdecydowaliśmy się wytypować zakład na spotkanie Ligue 1, AS Monaco – PSG. Bukmacher ustalił następujące kursy: 5.00 – 4.80 – 1.58. Jeśli chodzi o procentową ocenę szans to wygląda to następująco: 20% – 20.8% – 63.2%.

Czy typując wygraną PSG zakład będzie miał valuebet? Sprawdzamy:

0.63 * 1.58 = 0.99, a więc wynik jest mniejszy od 1. W takiej sytuacji zakład nie ma value. Co z pozostałymi przypadkami?

Obstawiamy wygraną AS Monaco: 0.20 * 5.00 = 1. Wynik wynosi 1, a więc zakład nie ma wartości.

Co, jeśli wytypujemy remis? 20.8% / 100 * 4.80 = 0.99. Ponownie zakład nie ma wartości.

Tak to wygląda w przypadku oceny szans przez bukmachera. Jednak typer w oparciu o własną analizę może dojść do innych wniosków i ustalić inne prawdopodobieństwo szans. W jaki sposób? Analizując mecz i potencjał obu drużyn, a także bezpośrednie spotkania dochodzi do wniosku, że PSG ma 70% szans na wygraną. Wtedy przy kursie 1.58 oblicza valuebet: 0.70 * 1.58 = 1.10. W ten sposób uzyskuje valuebet i 10% przewagi nad bukmacherem.

Jak widzisz w typowaniu valuebetu wiele zależy od analizy i odpowiedniego ustalenia prawdopodobieństwa. W żadnym wypadku nie uda ci się zawsze poprawnie określić stopnia prawdopodobieństwa. Dlaczego? Bo to sport, który z definicji bywa bardzo nieprzewidywalny. Ważne jest jednak, by w dłuższej perspektywie odpowiednio obliczać szansę, co będzie prowadzić do skuteczniejszej gry.

Jak typować valuebety?

Obstawianie valuebetów sprowadza się przede wszystkim do tego, żeby poprawnie analizować mecze i wyciągać odpowiednie wnioski. Podobnie robią bukmacherzy – oni także na podstawie własnych analiz ustalają prawdopodobieństwo, które przedstawione jest za pośrednictwem kursu. Cała zabawa polega na tym, by dostrzec coś więcej – tak, żeby uzyskać przewagę nad bukmacherem.

Jeśli chcesz obstawiać valuebety, to przede wszystkim musisz nauczyć się umiejętnie analizować mecze. Nie ma tutaj znaczenia, jaki sport typujesz. Każa dyscyplina ma swoje cechy charakterystyczne, które należy uwzględnić w analizie. Po co analizować? Na koniec analizy trzeba ustalić prawdopodobieństwo, jakie wyznaczasz na wystąpienie konkretnych zakładów. Jeśli to zrobisz – wtedy możesz sprawdzić ofertę bukmacherską z odpowiednimi typami. Co dalej? Skorzystaj z kalkulatora valuebetu, czyli wzoru (który przedstawiliśmy powyżej) i sprawdź, czy wybrane przez ciebie zakłady w oparciu o twoje prawdopodobieństwo – mają value. Jeśli wynik twojego typu będzie wyższy niż 1, to oznacza, że masz valuebet i taki zakład jest opłacalny.

Co brać pod uwagę w analizie valuebetu:

  • statystyki drużyn
  • formę drużyn/zawodników
  • bilans bezpośrednich meczów
  • charakterystykę obu ekip/zawodników
  • teren rozgrywania meczu
  • kontuzje/absencje
  • informacje z klubów: atmosfera, morale
  • moment sezonu
  • rangę meczu

Gdy już będziesz miał duży zasób wiedzy o meczu – wtedy łatwiej będzie ci określić prawdopodobieństwo szans, czyli zmienną “p” ze wzoru na valuebet.

Czy valuebet to pewny zakład?

Być może wielu graczy, szczególnie początkujących zmartwimy, ale valuebet nie zawsze oznacza wygrany zakład. To nie działa w tak prosty sposób, że jeśli znajdziesz valuebet, to masz zagwarantowany zysk. Valuebet nie jest pewniakiem – to po prostu zakład typowany po lepszym kursie niż powinien być. Oczywiście w dłuższej perspektywie takie obstawianie zawsze się opłaci, ponieważ będziesz optymalizował zyski z potencjalnych wygranych. Jednak nie ma co liczyć, że każdy valuebet będzie wygrywał. Takie podejście byłoby złudne i mogłoby prowadzić do szybkich porażek i straty budżetu.

Szukając valuebetu warto przeglądąć pełną ofertę zakładów bukmacherskich na dane wydarzenia. Typy nie zawsze muszą dotyczyć tylko klasycznych zakładów: kto wygra mecz? To także rozbudowane zakłady o takie zdarzenia jak: DNB, BTTS czy handicapy. Im głębsza analiza, tym szerszy pogląd na mecz, a to sprzyja w znajdowaniu zakładów z wartością.

Zaloguj się aby dodawać komentarze