Handicap – czym jest, jak grać?

Czym jest handicap?

Handicap jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów zakładów wzajemnych na świecie. Pozwala nam zminimalizować ryzyko ewentualnej porażki, przy jednoczesnym umożliwieniu osiągnięcia zysku. Jeśli jesteś dopiero początkującym graczem zakładów bukmacherskich, to z pewnością przydadzą Ci się informacje zawarte w tekście poniżej. Zapraszam do lektury!

Handicap – definicja

Pojęcie handicapu jest teoretycznie znane każdej osobie związanej z zakładami bukmacherskimi. Jednak nie wszyscy gracze zdają sobie sprawę z tego, jakie zastosowanie ma w praktyce. 

Handicap może stanowić liczbę bramek bądź ilość punktów. W zakładzie zamieszczonym w ofercie u legalnego bukmachera jest dodawany lub odejmowany jednej drużynie lub zawodnikowi. W jakim celu? Po to, by szanse rywalizujących ze sobą zespołów były wyrównane.

Najprościej rzecz ujmując, handicap to dawanie forów słabszej drużynie sportowej przed mającym się odbyć wydarzeniem. Gracze decydujący się na obstawienie takiego zakładu, mogą liczyć na wyższe kursy bukmacherskie niż te proponowane w zwykłych zakładach. Różnice w kursach ustalonych na to samo spotkanie mogą różnić się o 20-30%. 

Definicja handicap

Rodzaje handicapów

Podczas obstawiania zakładów bukmacherskich z pewnością spotkamy się z kilkoma rodzajami handicapów. Między innymi: całkowitym, zerowym, połówkowym i ćwiartkowym. Jednak do tych głównych należą: handicapy europejskie i azjatyckie.

Rodzaje handicapów

Handicap europejski

Handicap europejski oznaczany jest symbolem (EH). Zdaniem wielu typerów jest najłatwiejszym ze wszystkich możliwych handicapów, oferowanych przez legalnych bukmacherów. Można go rozpoznać po trzech opcjach wyboru na kuponie: wygranej gospodarzy, remisu bądź wygranej gości

W tym przypadku do określenia linii handicapu używamy zapisu (a : b) – czyli liczb całkowitych, oznaczających ilość punktów bądź bramek dodawanych konkretnym drużynom (gospodarze : goście)

Handicap europejski

Przykład: Skupiamy się na zapowiedzianym meczu pomiędzy Realem Madryt i Bayernem Monachium. Na wstępie legalny bukmacher ustala handicap (1:0) dla Realu. 

 • stawiając pewną kwotę na Real Madryt (który posiada przewagę jednego gola) – możemy wygrać zakład w przypadku jego zwycięstwa bądź remisu. Przegrywamy, jeśli zespół przegra mecz.
 • stawiając na Bayern Monachium – możemy wygrać zakład w przypadku jego zwycięstwa przynajmniej dwiema bramkami. 

Rezultat 1: Mecz kończy się wynikiem 2:1. Zwycięstwo Realu Madryt. Po dodaniu handicapu (1:0) wynik wynosi 3:1. Oznacza to, że trafiliśmy kupon. 

Rezultat 2: Mecz kończy się wynikiem 1:2. Zwycięstwo Bayernu Monachium. Jednak po doliczeniu handicapu (1:0) otrzymujemy wynik 2:2. Oznacza to, że jeśli postawiliśmy na wygraną Bayernu, odnieśliśmy porażkę. 

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki oznaczany jest symbolem (AH lub AH0). Przy obstawieniu takiego zakładu bukmacherskiego, posiadamy możliwość wyboru wyłącznie wygranej lub przegranej. Handicap azjatycki wyklucza remis drużyn. Mianowicie, jeśli odbywające się spotkanie zakończy się remisem, oznaczać to może nie tylko wygraną czy porażkę, ale także zwrot gotówki przeznaczonej przez gracza na dany zakład. 

Handicap azjatycki

Przykład: Mecz Realu Madryt i Bayernu Monachium. Legalny bukmacher ustala handicap (+2,5) dla Realu.

 • stawiając na Real, wygrywamy zakład, jeśli typowana ekipa nie przegra różnicą większą niż dwóch goli.
 • w przypadku remisu wygranym zakładem będzie postawienie na Real, natomiast przegranym typem będzie wygrana Bayernu. 
 • w przypadku obstawienia zwycięstwa Bayernu Monachium, wygrywamy tylko wtedy, gdy drużyna wygra przynajmniej trzema bramkami. 

Rezultat 1: Mecz kończy się wynikiem 0:2. Po podstawieniu handicapu, wynik końcowy wynosi (2,5:2) dla Realu Madryt. Obstawienie wygranej właśnie tego zespołu, przyniosło nam trafiony zakład.

Rezultat 2: Mecz kończy się wynikiem 1:4. Po podstawieniu handicapu, wynik końcowy wynosi (3,5:4) dla Bayernu Monachium. Obstawiony przez nas zakład na zwycięstwo Realu, okazuje się przegrany. 

Handicap azjatycki całkowity

Ten rodzaj handicapu jest zbliżony do handicapu europejskiego. Bazuje on na liczbach całkowitych, między innymi: (-2,0, -1,0, +1,0, -1,0). Ich wartość może być dodawana lub odejmowana od końcowego wyniku spotkania. 

Przykład: Przy obstawieniu meczu pomiędzy Realem Madryt i Bayernem Monachium, o handicapie równym (-1,0) dla Monachium, zdecydowaliśmy się na wytypowanie zwycięstwa Bayernu. 

 • Wygrywamy zakład jeśli Bayern wygra spotkanie minimum dwiema bramkami. 
 • Jeśli zaś wygra jedną bramką, otrzymujemy zwrot stawki przeznaczonej na zakład. 
 • Przegrywamy zakład w przypadku, gdy Bayern zremisuje bądź odniesie porażkę w meczu.

Rezultat handicapu (-2,0): Wygrywamy wtedy, gdy drużyna przez nas wytypowana zwycięża 3 bramkami. W przypadku zwycięstwa 2 bramkami, otrzymujemy zwrot stawki. 

Rezultat handicapu (-1,0): Wygrywamy zakład, gdy wytypowana przez nas drużyna zwycięży 2 lub więcej bramkami. Kiedy zwycięży tylko 1 bramką, otrzymujemy zwrot stawki. 

Rezultat handicapu (+1,0): Wygrywamy zakład, gdy drużyna przez nas wytypowana wygra lub zremisuje spotkanie. Kiedy zaś przegra 1 bramką, następuje zwrot stawki. 

Rezultat handicapu (+2,0): Wygrywamy zakład, gdy wytypowana przez nas drużyna wygrywa, remisuje bądź przegrywa wyłącznie 1 bramką. Kiedy przegrywa 2 bramkami, otrzymujemy zwrot stawki. 

Handicap azjatycki połówkowy

Handicap połówkowy charakteryzuje się tym, że jego linia ma zawsze wartość połówkową. Między innymi: (-1,5, -0,5, +0,5, +1,5). Przy obstawieniu takiego zakładu możliwość zwrotu gotówki jest wykluczona. Ponieważ jedna z drużyn ma zawsze nad drugą przewagę tej połówki. W takiej sytuacji remis po prostu nie jest możliwy do uzyskania. 

Handicap azjatycki połówkowy działa na tej samej zasadzie co handicap europejski. Odpowiednikiem europejskiego (-1,0) jest azjatycki (-1,5), a (-2,0) jest (-2,5).

Rezultat handicapu (-0,5): Wygrywamy taki zakład, gdy drużyna przez nas wytypowana wygrywa mecz.

Rezultat handicapu (+0,5): Wygrywamy zakład, gdy wytypowana przez nas drużyna wygrywa lub remisuje mecz. 

Rezultat handicapu (+1,5): Wygrywamy zakład, gdy wytypowana przez nas drużyna wygrywa, remisuje bądź przegrywa mecz wyłącznie 1 bramką. 

Handicap azjatycki zerowy

Oznaczany symbolem (AH0) lub (DNB) – z języka angielskiego Draw No Bet, czyli brak zakładu. Taki handicap jest bardzo prosty i rozliczany po zakończeniu regulaminowego czasu spotkania. 

 • Wygrywamy zakład, gdy zespół przez nas wytypowany zwycięży.
 • W przypadku remisu obu drużyn otrzymujemy zwrot stawki zakładu.
 • Przegrywamy zakład, jeśli drużyna przez nas wytypowana odniesie porażkę.

Na stronach u niektórych legalnych bukmacherów istnieje możliwość obstawienia nieco innego rodzaju handicapu zerowego. A mianowicie charakteryzującego się tym, że 100% stawki jaką wkładamy w zakład bukmacherski może zostać nam zwrócona nie tylko w przypadku remisu, a również w przypadku wygranej gospodarzy lub gości. Jednak wykluczamy wtedy możliwość odzyskania stawki po remisowym meczu. 

Ćwiartkowy handicap azjatycki

Ćwiartki czyli: (-1.25, -0.75, -0.25, +0.25, +0.75, +1.25). W tego rodzaju handicapie stawka, jaką przeznaczamy na zakład bukmacherski, dzielona jest na 2 różne rodzaje handicapów. 

Przykład: Mecz Realu Madryt (kurs 1.60) i Bayernu Monachium (kurs 2.30). Decydujemy się na postawienie zakładu na zwycięstwo Realu. Na zakład bukmacherski przeznaczamy 100 zł, przy handicapie (-0,25). Połowę stawki, czyli 50 zł stawiamy na handicap (-0,25), a drugą połowę stawki na (+0,25). 

 • Handicap (-0,25) na zwycięstwo Realu. Oznacza postawienie 50 zł na handicap azjatycki 0, a 50 zł na handicap połówkowy -0,5: [dlatego kurs (1.60) jest pomiędzy (1.40) (DNB), a (1.85) to handicap azjatycki (-0.5].
 • Po zwycięstwie Realu Madryt wygrywamy zakład bukmacherski.
 • W przypadku remisu połowa stawki (50 zł) jest nam zwracana ponieważ handicap (0) oznacza zwrot gotówki za remis. Drugie 50 zł jest stracone ponieważ handicap (-0,5) jest przegrany.
 • Po zwycięstwie Bayernu przegrywamy całą stawkę. Ponieważ handicap (0) i handicap (-0,5) okazały się przegrane.

Dyscypliny sportowe, w których najczęściej występują handicapy

Handicapy to zakłady najczęściej stosowane w dyscyplinach, w których o wygranej, przegranej bądź remisie decyduje różnica w zdobytych przez drużyny punktach. Znacznie rzadziej można spotkać się z handicapem, oferowanym w sportach zimowych oraz lekkoatletyce. 

Dyscypliny handicapu

Handicapy występują zazwyczaj w dyscyplinach drużynowych, między innymi w:

 • piłce nożnej – w tej dyscyplinie sportowej występuje praktycznie każdy rodzaj handicapu. Może stanowić rezultat końcowy meczu lub wynik uzyskany do przerwy.
 • koszykówce – w tym przypadku możemy spodziewać się handicapu punktowego, przypadającego na kwartę, połowę lub cały mecz.
 • siatkówce – handicapy mogą stanowić sety bądź punkty meczowe.
 • baseballu – handicapy stanowią ostateczny wynik spotkania. 
 • hokeju na lodzie – handicapy mogą dotyczyć poszczególnych tercji bądź wyniku spotkania. 
 • tenisie ziemnym – handicapy mogą być doliczane do gemów bądź setów.
 • żużlu – handicapy są doliczane do punktów w końcowym wyniku spotkania. 

Legalni bukmacherzy działający na terenie Polski, w głównej mierze dodają opcję handicapów do wydarzeń ze świata sportu. Jednak zdarza się, że handicap może dotyczyć również polityki czy finansów – choć jest to bardzo rzadkie zjawisko. 

Początkowi gracze, którzy dopiero co rozpoczęli swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi powinni skupić się na handicapach europejskich. Według nas są one najprostszymi ze wszystkich rodzajów handicapów. Po ich opanowaniu, z pewnością przyjdzie czas na zapoznanie się z pozostałymi – nieco trudniejszymi.

Tabela handicapów

FAQ