Gra progresją to bardzo popularny system bukmacherski wśród typerów. Progresja to niezbyt skomplikowany system, który nie wymaga od graczy robienia wnikliwych obliczeń. Obstawianie progresją może zapewnić zyski w zakładach bukmacherskich, ale także prowadzić do dużych strat w kapitale. Dlatego trzeba umiejętnie obstawiać systemem bukmacherskim – progresja. Co to jest progresja w zakładach? Jak grać systemem progresja? Czy progresja zawsze daje zyski? W tym miejscu poznasz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące systemu progresja!

System bukmacherski progresja

Systemy bukmacherskie to ważny element w obstawianiu zakładów sportowych. Gracze poszukują sprawdzonych systemów, które dają gwarancję wygranych. A czy taki system istnieje? To o wiele bardziej złożony mechanizm – nie wystarczy wdrożyć w życie systemu bukmacherskiego, by zarabiać na zakładach. Trzeba jednak wiedzieć, że systemy bukmacherskie ułatwiają typowanie. Najlepsze systemy pozwalają chronić twój bankroll, a w przypadku trafionych zakładów – odnosić zyski na obstawianiu. Szerzej o wszystkich systemach bukmacherskich piszemy w tym miejscu: https://zagranie.com/systemy-bukmacherskie/.

Jednym z głównych systemów bukmacherskich jest progresja. Na czym polega ten rodzaj gry? Sprawdź!

Progresja system bukmacherski – co to?

Progresja w typowaniu zakładów polega na tym, że stawka na kolejny kupon zostaje powiększona lub pomniejszona. Wszystko zależy od tego, jakim wynikiem zakończy się poprzedni zakład. Przy najpopularniejszych progresjach, czyli Martingale i Ciągu Fibonacciego stawka zostaje powiększona po każdym przegranym zakładzie do momentu wygranej.

Wybierając system bukmacherskie – progresja ustalasz budżet na grę, a także początkową stawkę np. 5 PLN. W oparciu o wyjściowy zakład stosujesz progresję, czyli przy kolejnych przegranych kuponach powiększasz stawkę. W progresji Martingale stawka rośnie jako dwukrotność poprzedniej, a więc przy początkowej stawce 5 PLN kolejne etapy to:

 1. etap 5 PLN
 2. etap 10 PLN
 3. etap 20 PLN
 4. etap 40 PLN
 5. etap 80 PLN
 6. etap 160 PLN

Do momentu aż kupon wygra – wtedy powracasz do wyjściowej stawki.

Bardzo znaną progresją jest także inny system bukmacherski – Ciąg Fibonacciego. To zmodyfikowana progresja, w której następna stawka to suma dwóch poprzednich stawek. Gdy twoja wyjściowa stawka w systemie Ciąg Fibonacciego wyniesie 5 PLN, to poszczególne etapy wyglądają następująco:

 1. poziom: 5 PLN
 2. poziom: 5 PLN
 3. poziom: 10 PLN
 4. poziom: 15 PLN
 5. poziom: 25 PLN
 6. poziom: 40 PLN
 7. poziom: 65 PLN
 8. poziom: 105 PLN

W tym przypadku, gdy uda ci się wygrać – wracasz do poprzedniego etapu stawki, a nie do początku progresji. Natomiast, jeśli trafisz dwa razy z rzędu, to możesz rozpocząć progresję od początku.

Jak grać systemem progresja?

System progresji w zakładach bukmacherskich stosuje się najczęściej do typowania remisów w meczach piłki nożnej i hokeja na lodzie. Oczywiście progresję Martingale i Ciąg Fibonacciego można stosować także w innych rodzajach zakładu. Ważne jednak, żeby ustalić kurs po jakim będzie się obstawiać progresją. Zaleca się, żeby minimalny kurs na progresję wynosił 2.00.

Jak wygląda progresja w praktyce? Sprawdź na konkretach. Poniżej prezentujemy progresję Martingale, w której podwajamy stawkę po każdym nietrafionym kuponie dla zakładów z kursem 2.50. Nasz wyjściowy budżet to 5 PLN.

1. etap progresji: stawka 5 PLN potencjalna wygrana: 11 zł – kupon przegrany
2. etap progresji: stawka 10 PLN potencjalna wygrana: 22 zł – kupon przegrany
3. etap progresji: stawka 20 PLN potencjalna wygrana: 44 zł – kupon przegrany
4. etap progresji: stawka 40 PLN potencjalna wygrana: 88 zł – kupon wygrany

Łączna stawka: 75 PLN | Końcowa wygrana: 88 PLN | Zysk: 13 PLN

Jeśli zdecydujesz się na obstawianie progresją, to musisz ustalić kilka zasad:

 • od jakiej kwoty rozpoczniesz grę progresją
 • jaki masz górny limit budżetu, który przeznaczysz na progresję
 • ile etapów chcesz zrealizować za pośrednictwem progresji
 • jaki kurs/zdarzenie będziesz obstawiał.

To ważne, by przed przystąpieniem do progresji przewidzieć nasz limit związany z poszczególnymi poziomami (w razie porażki), a także zdecydować jaki zakład i kurs będziesz brał pod uwagę w obstawianiu. Jak widzisz na powyższym etapie – obstawiając zakład z kursem 2.50 przy czwartym zwycięskim etapie osiągnęliśmy ostateczny zysk 13 PLN. Nigdy jednak nie masz pewności do ilu etapów będziesz musiał dojść, by twój kupon wygrał, a progresja dała gwarantowany zysk.

Czy progresja to pewny system bukmacherski? Wady i zalety

W teorii, a także na powyższym przykładzie można uznać, że progresja zawsze pozwoli ci osiągnąć zysk, a tym samym odrobić wcześniejsze straty związane z błędnym typowaniem. Zgadza się, ale przy przystępowaniu do progresji musisz mieć świadomość, że to ryzykowny system – szczególnie, jeśli mówimy o progresji malejącej Martingale. Progresja na bazie Ciągu Fibonacciego jest nieco bardziej bezpieczna. Jakie zagrożenie wynika w przypadku gry systemem progresja? Największe ryzyko to utrata wszystkich środków na grę.

Stawka na podstawie progresji ciągle rośnie, jeśli nie uda ci się trafić kuponu. Można stwierdzić, że im dalej w las – tym robi się coraz niebezpieczniej, ponieważ stawka zaczyna rosnąć w zawrotnym tempie. W sytuacji, gdy dochodzisz do progresji 100 PLN, to kolejne etapy to kwoty rzędu 200 PLN, 400 PLN, 800 PLN i 1600 PLN…Dlatego system progresji poleca się tylko takim graczom, którzy dysponują głębokim portfelem tj. dużym kapitałem na zakłady bukmacherskie. Progresja bywa niebezpieczna, ponieważ typerzy z mniejszym budżetem mogą szybko wyzerować swoje konto bez pozytywnego finału progresji, czyli trafienia zwycięskiego kuponu i rozpoczęcia gry od nowa.

Tak więc największa wada związana z progresją, to konieczność posiadania wysokiego budżetu, który i tak przy wyjątkowo negatywnej serii może nie wystarczyć. Inna sprawa to zyski, które daje progresja vs ryzyko strat. Obstawiając z góry ustalony kurs 2.00 wiemy, że przy trafionym kuponie zarobimy, ale trzeba stwierdzić, że nie są to zawrotne profity. W przykładzie powyżej widać, że przy progresji od stawki początkowej 5 PLN na kursach 2.50 na czwartym etapie nasz zysk na czysto wyniósł tylko 13 PLN. Oczywiście im wyższy kurs na progresję – tym większe wygrane w razie trafienia zakładu. Tutaj przeczytasz więcej o kursach bukmacherskich: https://zagranie.com/jak-dzialaja-kursy-bukmacherskie/.

Na pewno sporym atutem progresji jest to, że system Martingale i Ciąg Fibonacciego jest prosty w obsłudze. W zasadzie każdy typer z mniejszym czy większym stażem może go łatwo wdrożyć w życie, bo stawkowanie na kolejnych etapach obliczymy znając wyjściową kwotę. To pozwala z góry zaplanować grę i ustalić punkt krytyczny, w którym kończymy progresję przy braku zysków.

Obstawiając progresją możesz skorzystać z naszych typów bukmacherskich. Sprawdź aktualne typy dnia od Zagranie!

Zaloguj się aby dodawać komentarze