Prosty zakład – jak liczyć kurs? Co to jest? Sprawdź już teraz!

Prostu zakład w bukmacherce - co to jest?

Dla jednych może się to wydawać oczywistością, ale dla początkujących graczy na początku nie wszystko jest takie proste. Każdy z nas, co rozpoczynał przygodę z zakładami bukmacherskimi, na początku musiał poznać mechanizmy tego biznesu. Myśląc o wysokich wygranych najpierw trzeba zdać sobie sprawę, skąd biorą się te kwoty na kuponie? Początkującym użytkownikom zaleca się typowanie prostych zakładów, dzięki którym można odpowiednio wdrożyć się w tematykę obstawiania meczów. Czym jest prosty zakład? Jak obliczyć jego kurs i wygraną? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu!

Co to jest prosty zakład?

Prosty zakład to rodzaj kuponu bukmacherskiego, gdzie w klasyczny sposób obliczany jest kurs ogólny, a także ewentualna wygrana. Kupony proste są przeciwieństwem zakładów kombinacyjnych, gdzie porażka nie zawsze musi oznaczać utratę kapitału. W zakładach prostych, kiedy jeden typ nie wejdzie – automatycznie tracisz całość stawki. No chyba, że akurat stosujesz którąś z promocji na start, gdzie możliwa jest gra bez ryzyka. W takiej sytuacji – wyjątkowo – można odzyskać przegraną stawkę.

Kupony proste dzielimy na:

  • pojedyncze – z jednym wydarzeniem na kuponie,
  • akumulowane – z minimum dwoma zdarzeniami na kuponie.

To najczęściej obstawiane zakłady bukmacherskie, ponieważ większość typerów stosuje do swojej strategii właśnie kupony proste. Na początek zaleca się obstawianie zakładów pojedynczych, ponieważ w teorii dają one największe szanse na zwycięstwo. Wówczas wygrywasz, kiedy twój mecz zostanie zakończony zgodnie z twoimi przewidywaniami.

Rodzaje prosty zakładów w bukmacherce.

Jak liczyć kurs prostego zakładu?

Obliczenie kursy w zakładzie prostym zależy od tego, czy typujesz kupon SOLO lub AKO. Jeśli właśnie korzystasz z zakładu pojedynczego to sytuacja jest prosta: kurs ogólny takiego kuponu zawsze wynosi tyle samo, co kurs typu, na który zagrałeś. Dla przykładu, jeśli typujesz w meczu FC Barcelona – Atletico wygraną gości po kursie 2.10, to właśnie taką wartość kursu uzyskasz na pojedynczym kuponie. Gdybyś do tego dołożył kolejne mecze, to twój zakład zmieniłby się w akumulator, a wtedy kurs ogólny uległby zmianie. Zasada jest taka: im więcej typów na prostym kuponie – tym większy kurs ogólny. To z automatu przekłada się na prawdopodobieństwo wygranej, bo z kolei więcej typów, to większa szansa na potknięcie.

Rekomenduje się, żeby przygodę z bukmacherką rozpocząć od obstawiania prostych zakładów, co szerzej wyjaśniamy w tym temacie: https://zagranie.com/jak-obstawiac-mecze-wskazowki-analizy-oraz-typy-dla-ciebie/. Wówczas ten kurs, który umieścisz na kuponie będzie równocześnie kursem ogólnym. Bo musisz wiedzieć, że kupon bukmacherski składa się ze składowych kursów, a także jednego kursu ogólnego względem którego oblicza się ewentualną wygraną.

Jak obliczyć wygraną u bukmachera?

Każdy kto wchodzi na rynek zakładów sportowych, to myśli o wygranych. A w jaki sposób powstaje ta magiczna kwota na kuponie, którą możesz uzyskać, jeśli twoje typy będą poprawne? Czy wiesz, że możesz ją samemu obliczyć? Wystarczy poznać podstawową zasadę obliczania wygranej u bukmachera.

Wygrana to iloczyn kursu ogólnego i stawki postawionej na kupon. Brzmi skomplikowanie? Ale wcale tak nie jest! Jeśli twój kupon wskazuje kurs całkowity/ogólny 8.20, to możesz wprowadzić stawkę na kupon np. 10 PLN. W takiej sytuacji wykonujesz prosty rachunek matematyczny: mnożysz kurs x stawkę i wychodzi potencjalna wygrana. W tym konkretnym przypadku liczy się to w ten sposób: 8.20 x 10 = 82 PLN (wygrana).

Matematyka w zakładach bukmacherskich jest ważna z jeszcze jednego powodu. W naszych realiach od każdego zakładu (stawki) bukmacherzy pobierają 12% stawki na podatek. W ostatecznym rozrachunku kwotę potencjalnej wygranej trzeba obniżyć o wartość podatku – dopiero wtedy otrzymujmy realny wynik, czyli możliwą wygraną, jaką otrzymamy od bukmachera.

Jak liczyć kursy i wygrane kuponów?

Aby prawidłowo liczyć kursy i wygrane kuponów tak naprawdę należy znać podstawy matematyki. De facto i tego nie trzeba robić, ponieważ robiąc kupon u bukmachera, to on automatycznie przelicza kursy i wygraną, kiedy tylko wprowadzisz stawkę. W ten sposób, jak na dłoni widać, jaki zwrot możesz otrzymać z zagranych typów. I wcale takiego zakładu nie musisz stawiać, ponieważ stworzenie kuponu nie jest równoznaczne z jego postawieniem. Dopóki nie potwierdzisz stawki i nie zaakceptujesz zakładu – dopóty kupon nie jest przyjęty przez bukmachera.

Główna zasada jest taka, że aby poznać kurs ogólny kuponu mnożysz wszystkie składowe kursy. Z kolei, jeśli chcesz znać wygraną, to mnożysz stawkę przez kurs całkowity, a na koniec odejmujesz 12% podatku.

Jak obliczyć ogólny kurs na kuponie bukmacherskim?

Jak powstaje ogólny kurs na kuponie? Musimy zaznaczyć, że czasami funkcjonuje też nazwa kurs całkowity. Pamiętaj, że w obu przypadkach chodzi dokładnie o to samo. To kurs, który jest iloczynem wszystkich składowych typów. Jak to działa? Jeśli na kuponie umieścisz dwa mecze, to kurs ogólny będzie iloczynem tych obu zdarzeń (kursów). Natomiast, jeśli zdecydujesz się na zagranie czterech typów, to kurs ogólny będzie oparty na czterech pomniejszych kursach. Oto dokładny sposób, jak to obliczamy:

Na przykładowym kuponie STS mamy zestaw czterech meczów, czyli gramy zakład akumulowany. Kurs ogólny wynosi 11.39. Dlaczego? Dlatego, że bukmacher automatycznie przeliczył wszystkie kursy w następujący sposób: 1.26 x 2.75 x 1.37 x 2.40 = 11.39. Pomnożył każdy kurs przez siebie, co w efekcie dało końcowy rezultat. Na tej podstawie buduje się tzw. kurs ogólny kuponu.

Jak obliczyć kurs prostego zakładu typu SINGIEL?

W tym przypadku nie ma większe filozofii, ponieważ kurs prostego kuponu singlowego, to wartość kursu zdarzenia, jakie obstawiasz. W przypadku zakładu pojedynczego kurs typu zawsze pokrywa się z kursem całkowitym kuponu. Potwierdzenie tej tezy znajdziesz na poniższym screanie, gdzie kurs składowy jest identyczny, co kurs ogólny:

Jak obliczyć wygraną z kuponu double?

Kupon double, to zakład podwójny – inaczej określany jako dubel. To selekcja dwóch typów, a więc jest to najprostszy zakład akumulowany. W jaki sposób możesz obliczyć wygraną na tego rodzaju kuponie? Po pierwsze – musisz znać wartości kursowe, a po drugie – stawkę, którą chcesz postawić. Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że chcesz wytypować mecze po kursach:

  • 1.50,
  • 1.90.

Na ten kupon chcesz zainwestować stawkę o wartości 100 PLN. Jak w takim razie obliczyć wygraną zakładu? Najpierw mnożysz oba kursy, aby poznać kurs całkowity: 1.50 x 1.90 = 2.85 (kurs ogólny). Następnie obliczasz wygraną: 2.85 (kurs całkowity) x 100 PLN (stawka) = 285 PLN. Na sam koniec odejmujesz 12% z liczby 285 PLN, czyli wykonujesz działanie 12% / 100 x 285 = 34.2 (podatek). 285 PLN (wygrana bez podatku) – 34.2 PLN (podatek) = 250.8 (wygrana).

Jak liczyć kurs kilku zakładów?

Obliczenie kursów dla kilku zakładów odbywa się na podobnej zasadzie, co liczenie dla kuponu określanego mianem double. Kiedy masz do czynienia z trzema, czterema lub pięcioma typami, to po prostu każdy kurs dodajesz do obliczenia kursu całkowitego. Zamiast dwóch kursów mnożysz kolejne np. jeśli mowa o zakładzie z trzema selekcjami, to kurs całkowity poznasz po wykonaniu mnożenia każdej składowej. Kiedy już poznasz kurs całkowity, to w identyczny sposób obliczasz wygraną na podstawie stawki i obowiązującego podatku od zakładu.

Wyższe wygrane = bukmacherzy bez podatku

Jak zauważyłeś z naszych obliczeń – wygrane byłyby wyższe, gdyby nie odejmowany podatek, prawda? Zgadzamy się, że byłoby dobrze, gdyby można było go usunąć. Czy jest taka możliwość? Bukmacherzy nam to ułatwiają, ponieważ okazjonalnie pozwalają obstawiać bez podatku. Wówczas do kuponu dokładają dodatkowy kurs 1.14, który ma za zadanie zniwelować koszty związane z podatkiem od zakładu. W ten sposób wygrywamy więcej! Gdzie obowiązuje taka promocja? Aktualnie gra bez podatku możliwa jest u dwóch bukmacherów online:

  • Fortuna – Happy Hours,
  • Totalbet.

Jak liczyć kurs prostego zakładu? – podsumowanie

Proste zakłady, jak sama nazwa sugeruje, są mało skomplikowane. Podobnie wygląda kwestia obliczania kursów i wygranych na tego rodzaju kuponach. Wystarczy poznać podstawowe mechanizmy tworzenia kursu całkowitego, a także obliczania wygranej, a dla każdego zakładu (singiel lub ako) bez problemu będziesz wyliczał wygraną. Poza tym możesz skorzystać z gotowych przeliczników, jakie znajdziesz na kuponach w zakładach online. Skorzystanie z nich nie musi oznaczać, że od razu stawiasz kupon. Tym bardziej, że możesz ich użyć bez logowania się na konto.

FAQ

Co to jest zakład prosty?

Zakład prosty to kupon bukmacherski, który może być pojedynczy lub akumulowany.

Jak obliczyć wygraną na zakładzie prostym?

Wykonaj rachunek matematyczny, a więc pomnóż kurs całkowity przez zastosowaną stawkę, a na koniec odejmij 12% podatku.

  • Tagi

Zaloguj się aby dodawać komentarze