Nowy miesiąc w Energa Basket Lidze. Czy Polski Cukier weźmie rewanż na Kingu? Gramy dubel AKO z kursem 2.28

basket

Sobota niestety nie do końca udana. Bardzo słaba postawa Spójni ze Śląskiem i brakło przez to 10 punktów, a i Start nie zachwycił i nie dobił do 92 punktów. Tak więc po 5 typach skuteczność to 60%, ale to nie koniec kolejki, zostały jeszcze 2 mecze, postaramy się o wygraną.

Załóż konto z kodem promocyjnym 2120 PLN, aby otrzymać:

2050 PLN od depozytu, 50 PLN bez ryzyka + 20 PLN freebet

Astoria Bydgoszcz – Hydro Truck Radom

01.03.2020r. 17:30

Nowy miesiąc marzec zaczynamy od starcia w Artego Arenie, gdzie Astoria podejmie Hydro Truck Radom. To kolejna para ekip aspirująca o play off. Co będzie lepsze? Najszybsze tempo gry w lidze czy też zabójcze rzuty z dystansu?

Astoria Bydgoszcz

Astoria Bydgoszcz to beniaminek, który wywalczył awans w 1 lidze ogrywając niespodziewanie w finale Śląsk Wrocław. Beniaminek w Energa Basket Lidze nie ma lekko, ostatnie lata pokazywały, że ci zmuszeni są do walki o utrzymanie. W tamtym sezonie Spójnia, wcześniej Legia. Fakt, że w tym sezonie jest inaczej pokazuje jak dobrą pracę wykonuje Artur Gronek. Szczególnie bardzo dobry okres przed przerwą na reprezentację i Puchar Polski, gdzie w 4 meczach wygrali 3 i potrafili pokonać Stelmet. Zagrali wielki mecz w Zielonej Górze, a bohaterem był Kris Clyburn, który rzucił aż 35 punktów i był najlepszym graczem kolejki. Wcześniej wygrane z Legią, Stalą Ostrów Wielkopolski. Astoria chyba bardziej woli spotkania wyjazdowe, przynajmniej tak pokazywał początek sezonu, bo pierwsze 4 wygrane odnosili właśnie jako goście. Obecnie tam bilans 5-4, no ale wreszcie zaczęli wygrywać u siebie. Z trudnego początku sezonu, kiedy miewali serie po 4 porażki z rzędu rodzi się powoli ekipa, która jest groźna dla wszystkich, ma swój pomysł na grę no i ma niejednego lidera. Może rodzi się kolejny kandydat do reprezentacji Polski, który gra świetny sezon i w wielu momentach bierze na siebie ciężar gry w ważnych momentach, a mi stylem gry mocno przypomina Mateusza Ponitkę. Chodzi oczywiście o Mateusza Zębskiego. Dla Astorii to dobra okazja do rewanżu, bo przecież w 6 kolejce w Radomiu polegli. Kluczowa była chyba 3 kwarta i moment, gdy przy prowadzeniu 55:48 Astoria stanęła i Hydro Truck do końca kwarty zrobił 16:4. Teraz dobra okazja do wyrównania rachunków.

Hydro Truck Radom

Radomianie mieli bardzo słabe wejście w nowy rok. Zaczęli go od wygranej, ale potem przyszedł taki bardzo zły okres, bo przegrali aż 4 spotkania z rzędu no i nie błyszczeli w tym okresie w ofensywie. Przykładem mecz w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie rzucili ledwie 51 punktów. Wydaje mi się, że żadna z ekip na przestrzeni całego sezonu nie rzuciła mniej w którymś meczu, więc jest to pewnego rodzaju powód do wstydu. Potem przyszła wygrana z Legią, ale nie było o to prosto z zespołem, który był w rozsypce, w końcówce pracy Tane Spaseva i z kontuzjami ważnych zawodników. Nadzieję dał oczywiście Puchar Polski, bo ograli jeszcze raz Legię, a w zasadzie rozgromili, ale w tamtym dniu nawet i Dąbrowa i Polpharma dałyby sobie radę z ekipą, która grała fatalnie pod każdym względem i rzuciła 58 punktów. Hydro Truck w tych 2 meczach pucharowych pokazał, że potrafi grać szybszy basket i w tym momencie jest groźny. Oczywiście problemem był brak stabilności i duże przestoje w meczu z Anwilem przez co z prowadzenia 7 punktów po 1 kwarcie na sam koniec meczu zrobiło się aż 19. Jeśli chodzi o Radomian to raczej nie ma znaczenia, czy grają na wyjeździe czy u siebie, bo mniej więcej podobne bilanse. (5-5 w domu i 4-6 na wyjeździe). Faktem jest jednak, że na wyjazdach obecnie z serią 3 porażek pod rząd i w zasadzie ostatnio każdy kolejny mecz coraz słabszy.

STATYSTYKI:

• Astoria bardzo dobrze zakończyła okres przed przerwą na reprezentację notując bilans 3-1
  • Hydro Truck zupełnie przeciwnie, bo bilans 1-3
  • Gospodarze wreszcie zaczęli wygrywać u siebie, bo zrobili to z Legią i Ostrowem
  • Hydro Truck nie wygrał na wyjeździe od 3 spotkań

To spotkanie ekip, które mają 1 cel w tym sezonie i jest nim play off. Puchar Polski to dodatek, ale na pewno ten okres Radom może zaliczyć na plus. W lidze lepiej wygląda Astoria, może być podbudowana tą niesamowitą wygraną w Zielonej Górze. Hydro Truck jak wspomniałem ma problemy na wyjazdach. Też ciężko w ich przypadku porównywać 2 mecze z Legią, gdzie w lidze przez 2 proste błędy Legii Radomianie wygrali, ale nie był to dla nich prosty mecz. Możliwe, że to najlepszy w sezonie okres Bydgoszczy, który moim zdaniem na tym meczu się nie skończy.

Mój typ: Astoria (z dogrywką)

Kurs: 1.48

Polski Cukier Toruń – King Szczecin

03.03.2020r. 19:00

21 kolejkę Energa Basket Ligi zamyka spotkanie Polskiego Cukru Toruń i Kinga Szczecin. Gospodarze po przegranym finale Pucharu Polski, ale wreszcie w komplecie, bez kontuzji, a King po dłuższej przerwie i z małymi zmianami kadrowymi. Bukmacherzy faworyzują Toruń, ale to King wygrał 1 mecz.

Polski Cukier Toruń

Twarde Pierniki są na 5 miejscu w tabeli obecnie, ale to głównie dlatego, że mają najmniej meczów spośród wszystkich zespołów. Granie w Lidze Mistrzów w trudnej grupie sprawiło, że trzeba było przekładać mecze. Ale jeśli wszystko potoczy się po ich myśli to ta ekipa może zakręcić się w okolicach 2-3 miejsca na koniec sezonu zasadniczego. W Pucharze Polski 2 twarze Torunia. 2 pierwsze mecze z Arką Gdynia i Stelmetem to była przede wszystkim dobra obrona z ich strony, praca na obu deskach no i widać było ile w tej drużynie znaczą centrzy. Damian Kulig, ale przede wszystkim Alade Aminu. Toruń wreszcie mógł grać w pełnym składzie i to jest dobra wiadomość, bo wcześniej przy kontuzjach Schenka, Kuliga, Gruszeckiego i konieczności grania w Lidze Mistrzów ciężko było pokazywać pełnię możliwości w lidze i dominację nad rywalami jak to bywało na początku sezonu. Do tego dochodzi zmęczenie, bo konieczność gry przez kilka dni no i zmiana stylu na bardziej ekonomiczny, wolniejszy.  Teraz można chyba jednak wrócić do tego, co wszyscy lubią najbardziej, a co zdążyli pokazać już z Anwilem, a więc po prostu szybkie granie. Toruń ma spore możliwości praktycznie w każdym aspekcie. Gra pod koszem, na dystansie. Średnio w sezonie rzucają 87 punktów na mecz. Tyle samo mają na własnym parkiecie. Ogółem pada ich 166. W Arenie Toruń pada ich 162. Ciężko jednak o taki złoty środek, kiedy w zasadzie połowa meczów jest inna niż ten preferowany styl. Można nieco wzorować się na 1 meczu ze Szczecina, kiedy King wygrał, ale w samym meczu padło aż 201 punktów. Polski Cukier rzucił 97 punktów.

King Szczecin

Wiele trudnych momentów Kinga w tym sezonie, ale ostatecznie to jest ekipa, która walczy o play off. Kiedy King ostatnio przegrywał to były to porażki bardzo wysokie. 28 punktów z Anwilem, 18 z Polpharmą, 15 ze Śląskiem i 23 z Lublinem. Tylko z Arką porażka 1 punktem. Na pewno jednak nie wróży to najlepiej przed tym spotkaniem. King to drużyna bardzo dobrze grająca w domu (bilans 7-3), no ale jak przychodzi do meczów wyjazdowych to po prostu coś dzieje się z tą ekipą i drżą ręce przy rzutach, są straty, niedokładności. Na wyjazdach King z bilansem 3-7 i tylko 1 z tych wspomnianych wcześniej porażek nie była wyjazdowa. W Szczecinie podczas tej przerwy odszedł Ben McAuley, który odszedł do Portoryko. Wielka to strata, bo McAuley notował 15 punktów i 7 zbiórek na mecz. W jego miejsce trener Łukasz Biela sprowadził Giedriusa Staniulisa, litewskiego centra. Jeszcze przed przerwą przyszedł do klubu Isaiah Briscoe z przeszłością w NBA. To więc jest silna ekipa, która jest w stanie grać w play off. Potrzeba poprawić wyjazdy i to bardzo, by o tym myśleć. Obecnie seria 6 porażek z rzędu i to jest powód to rozmyślania.

STATYSTYKI:

• Polski Cukier gra dobrze u siebie (bilans 7-1)
  • King też bardziej preferuje gry w domu niż na wyjeździe
  • Polski Cukier obecnie z serią 4 wygranych z rzędu przeciwko Kingowi u siebie
  • King na wyjazdach z bilansem 3-7 i serią 6 porażek z rzędu, w tym 4 ponad 10 punktowe

Gospodarze wreszcie będą mieć taki spokojny okres, kiedy mogą skupić się na lidze. Nie ma kontuzji, nie ma żadnych innych rozgrywek, więc można poprawiać swoje statystyki i piąć się w górę tabeli. King to dobry rywal, by pokazać swoje prawdziwe oblicze, a do tego zrewanżować się za mecz ze Szczecina, kiedy to King wygrał 104:97. Można tu upatrywać ogromnej przewagi pod koszem gospodarzy, bo wspominałem o parze Kulig – Aminu, a odejście McAuleya to spory ubytek. Nie wiadomo na co stać nowego gracza. Słaby King na wyjazdach, słaby w starciach w Arenie Toruń.

Mój typ: Polski Cukier -11.5