9 czerwca odbędzie się gala KSW 44 i patrzymy jakie typy można wybierać na to wydarzenie. Można rzec, że to już mała tradycja, że Konfrontacja Sztuk Walki organizuje swoje wydarzenie w tej części roku nad morzem, w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. W starciu wieczoru zobaczymy bój Mariusza Pudzianowskiego z byłym mistrzem kategorii ciężkiej najlepszej polskiej federacji, Karolem Bedorfem. Ponadto na karcie walk takie nazwiska jak Michał Materla czy Kleber Koike Erbst.

Kursy na KSW 44 i typy na podstawie oferty bukmachera Fortuna.
Ekskluzywny kod rejestracyjny dla czytelników Zagranie: 20free

KSW 44 typy – Mariusz Pudzianowski kontra Karol Bedorf

Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby, że może dojść do tego starcia i za pewniaka do wygranej w przypadku KSW 44 i typów, każdy uważałby Karola Bedorfa. Oczywiście były mistrz federacji w wadze ciężkiej nadal jest faworytem, ale kurs na jego wygraną jest jak najbardziej do brania, bo w obecnym momencie wynosi 1,45. Mariusz Pudzianowski jest underdogem i w mojej opinii całkowicie słusznie. Zanim zacznę analizę muszę napisać, że wielki szacunek dla naszego mistrza świata strongmanów. Niewielu stawiało, że dojdzie w MMA do takiej pozycji i będziemy go rozważać na równi z byłym mistrzem na KSW 44 pod kątem typów. Mimo to jest pewien poziom, którego Polak nie jest już w stanie obejść, a moim zdaniem ponad taką linią można postawić właśnie Karola Bedorfa.

Szczerze, to kurs na poziomie 1,45 na wygraną zawodnika ze Szczecina w przypadku KSW 44 i typów uważam za swego rodzaju okazję, bo spodziewałem się bardziej mnożnika na poziomie 1,20-1,10. Co prawda taka wyższa wartość może po części wynikać z faktu, że Karol Bedorf nie walczył od przegranej w grudniu 2016 roku i jest po ciężkiej kontuzji. Brałbym ten czynnik pod uwagę z innym rywalem, ale wydaje się, że Pudzian to idealny przeciwnik na powrót dla atlety ze Szczecina. Pomijając okres po kontuzji, przerwa nie oznacza, że były mistrz KSW w ogóle nie trenował. Nadal to Karol Bedorf jest o wiele bardziej doświadczonym zawodnikiem posiadającym więcej narzędzi w MMA niż Mariusz Pudzianowski. Warto przypomnieć, że mistrz świata strongmanów ma już na karku aż 41 lat, więc dużego postępu od ostatnich walk nie zrobił. Szczególnie w aspekcie fizycznym. Biorąc walkę pod analizę na KSW 44 i typy – Pudzian zazwyczaj wygrywa przez obalanie i trzymanie rywala w parterze. No to Karol Bedorf mimo, że nie rusza się najszybciej, to w porównaniu do Mariusza Pudzianowskigo powinien być lepszy w pracy stóp i unikać obaleń. Kolejna kwestia, nie należy zapominać o wysokich umiejętnościach w parterze – Karol Bedorf posiada brązowy pas brazylijskiego jiu-jitsu. Nigdy nie widzieliśmy Pudziana w prawdziwej, wygranej kulance i nie będę tutaj liczył starcia z Pawłem Nastulą, bo gdy judoka próbował wyciągać balachę to był na granicy wycieńczenia.

Karol Bedorf ma zdecydowanie więcej narzędzi w sztukach walki niż Mariusz Pudzianowski, co daje mi podstawy do typu na jego wygraną podczas KSW 44. Dodatkowo aspekty fizyczne również powinny być po stronie sportowca ze Szczecina – wydolność czy szybkość. Brawa dla Pudziana za całą drogę jaką przeszedł w MMA, ale już pewnego poziomi nie przeskoczy, a taki prezentuje były mistrz wagi ciężkiej KSW.

KSW 44 typy – Kleber Koike Erbst kontra Marcin Wrzosek

Dla mnie to starcie zapowiada się najciekawiej, ponieważ pod kątem KSW 44 i typów najtrudniej jest wskazać zwycięzcę pojedynku. Oboje mieli już okazję się mierzyć i po bardzo wyrównanym pojedynku górą był Kleber Koike Erbst. W drugim starciu nieznacznym faworytem, bo 1,77-1,90, jest Brazylijczyk. Nie brałbym na kupon KSW 44 tego typu, ponieważ uważam, że tutaj może wydarzyć się wszystko.

Jednak gdyby już miał wskazać zwycięzcę, to zgadzam się z bukmacherami i widzę Erbsta jako wygranego. Największym atutem aktualnego mistrza wagi piórkowej jest parter, którym może zagrozić w każdej sekundzie walki. Akurat Marcinowi Wrzoskowi udało się uniknąć klepania, ale to nadal Brazylijczyk ma wyższe umiejętności w parterze od Polaka. Ostatnio starcie toczyło się na dystansie trzech rund, teraz Erbst będzie miał aż 25 minut na poddanie rywala. Oczywiście Wrzosek może bardziej zagrozić w stójce, ale z tego co na razie oglądaliśmy – widać, że jego umiejętności pięściarskiego pozwalają mu chociaż unikać większego zagrożenia, a nawet punktować. Ostatecznie zawsze może zdecydować o przeniesieniu walki do parteru. Tak jak miało to miejsce w przypadku starcia z Arturem Sowińskim, kiedy przegrywał wymiany stójkowe, ale w trzeciej rundzie zakończył sprawę przez poddanie. Wybierając na KSW 44 typ w tej walce wskazuje na Brazylijczyka po kursie 1,77, jednak widzę także scenariusz, w którym to Polak wyjdzie zwycięsko.

UPDATE

Marcin Wrzosek doznał kontuzji i nie wystąpi na tej gali. W jego miejsce wskoczył Marian Ziółkowski, dla którego będzie to debiut w największej organizacji MMA w Polsce. Jak to teraz wygląda pod względem KSW 44 i typu na to starcie? Erbst jest znacznym faworytem, bo kurs na jego zwycięstwo wynosi 1,35. Uważam, że nie warto tutaj stawiać na wygraną Japończyka, ponieważ wartość jest za niska. Marian Ziółkowski jest teoretycznie słabszym zawodnikiem, ale ciągle się rozwija i ma zaledwie 27 lat. Mimo atrakcyjnego kursu na Polaka na poziomie 2,94 podczas KSW 44, nie zaryzykuje typu na jego zwycięstwo. Podsumowując, tak jak w przypadku odwołanego boju, tak po zastępstwie pod względem typów na KSW 44 odpuszczam to starcie.

KSW 44 typy – Michał Materla kontra Martin Zawada

Nie było łatwo znaleźć odpowiedniego rywala dla Michała Materli w kategorii do 84 kilogramów, więc federacja zestawiła go z zawodnikiem z wyższej dywizji. Fighterzy spotkają się pomiędzy, bo umowny limit wynosi 90 kilogramów. Czy to od razu w analizie na KSW 44 i typy może nam mówić, że Zawada będzie miał przewagę fizyczną? No niekoniecznie, ponieważ Michał Materla zawsze był dużym średnim i na co dzień waży nawet ok. 100 kilogramów. Sam wzrost pokazuje przewagę 2 centymetrów na korzyść Polaka.

Dla Michała Materli ma to być walka na odbudowanie i sądzę, że tak będzie. Niektórzy mogą mieć wątpliwości czy Cipao jest w stanie walczyć z najlepszymi zawodnikami, ale nikt mu nie odbierze, że jest solidnym zawodnikiem i pokonywał w ciągu ostatnich lat lepszych rywali niż Martin Zawada. Z drugiej strony Niemiec nie zachwycił w starciu z Łukaszem Jurkowski. Polak był w tym pojedynku kontuzjowany, a mimo to miał swoje szanse w pokonaniu Niemca. KSW 44 typy i starcie Materli z Zawadą to kursy 1,15 do 4,73, co według mnie słusznie odzwierciedla szanse obu fighterów.