Na czym polega esport w zakładach bukmacherskich? Gdzie mogę obstawiać mecze z różnych dziedzin jak Counter Strike: Global Offensive, League of Legends, Dota 2, czy Valorant? Jakie są główne zasady pod kątem bukmacherskim? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym tekście. Dowiecie się również jak długo esport jest już na rynku oraz jaki notuje rozwój. 

Esport zakłady bukmacherskie – krótka historia gier komputerowych 

Trudno jednoznacznie mówić o tym, kiedy rozpoczął się esport. Z całą pewnością można stwierdzić, że od 2000 roku rozwija się coraz bardziej, a od kilku lat ma gwałtowny wzrost na rynku i kolokwialnie mówiąc, rozpycha się łokciami coraz bardziej. Nic więc dziwnego, że w tym czasie branża bukmacherska zainteresowała się tą dziedziną gier komputerowych. Od dobrych paru lat możemy więc obserwować ciekawe kampanie z wykorzystaniem profesjonalnych zawodników, czy influencerów. Przykładem tego są np. wspólne reklamy STS oraz Pawła “innocenta” Mocka (jednego z najlepszych, polskich graczy CS:GO, obecnie reprezentującego barwy MAD Lions). 

Mówiąc o esporcie i zakładach bukmacherskich, nie sposób nie wspomnieć o pieniądzach. Największe pule nagród oferują mistrzostwa świata w różne gry. Każda produkcja to osobna dziedzina esportu, tak jak piłka nożna i koszykówka są osobnymi dyscyplinami w świecie sportu. Podczas The International, najważniejszych rozgrywek w Dota 2, do wygrania jest łącznie ponad 30 milionów dolarów. Tyle samo było też w trakcie mistrzostw świata w Fortnite. Trochę mniej, bo około 10 milionów dolarów do zgarnięcia jest podczas Worldsów w League of Legends. Gracze CS:GO z kolei mogą liczyć na turnieje z pulą nagród od 500 000 do 1 000 000 dolarów. Warto jednak pamiętać, że w ciągu roku mają oni o wiele więcej turniejów, niż gracze Lola, czy Doty 2. 

Oprócz tego profesjonalni zawodnicy mogą też liczyć na wysokie pensje. W League of Legends twórca gry wymusił na organizacjach w europejskiej lidze, ile mają minimalnie płacić swoim zawodnikom. Obecnie jest to 75 000 dolarów, ale znaczna część graczy zarabia znacznie więcej. Z kolei np. na polskiej scenie topowe drużyny CS:GO potrafią płacić reprezentantom od 7 do 10 tysięcy złotych. 

Esport i zakłady bukmacherskie rozwijają się coraz bardziej, a jedna branża przyciąga drugą i na odwrót. Niżej przeczytacie jeszcze m.in. o tym, jakie są główne zasady w poszczególne gry pod kątem bukmacherskim oraz jakie zakłady bukmacherskie mają esport w swojej ofercie. 

Esport i zakłady bukmacherskie – główne zasady w CS:GO

Przy opisywaniu głównych zasad zakładów bukmacherskich w esporcie warto zacząć od Counter Strike’a: Global Offensive. Popularny “CS” jest na scenie esportowej już od kilkunastu lat. Najważniejsze turnieje z niego w ciągu roku, to oczywiście Major, czyli swoiste mistrzostwa świata, a także ESL One Cologne, ESL Pro League i Intel Extreme Masters Katowice. Obecnie w CS-ie pod kątem obstawiania meczów i zakładów bukmacherskich najczęściej gra się kilka rzeczy. Przede wszystkim zwycięzcę danego meczu lub liczbę eliminacji albo map. Zacznijmy od wygranego danego starcia. Podczas jednego spotkania na danej mapie może zostać rozegranych maksymalnie 30 rund. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zdobędzie szesnaście rund. Jedna formacja zaczyna jako atakująca, druga jako broniąca. Po upływie piętnastu rund ekipy zamieniają się stronami. 

Spodek

Drużyna, która atakuje, musi albo wyeliminować wszystkich rywali, albo podłożyć bombę i nie dopuścić do tego, by zespół antyterrorystów rozbroił ją. Często kluczowe są pistoletówki, czyli pierwsze rundy. Zawsze wygrana formacja zgarnia więcej pieniędzy, a to pozwoli jej na odskoczenie rywalom z wynikiem, gdyż może zakupić na pierwsze rundy lepszy sprzęt, co znacząco ułatwia rozgrywkę. Warto o tym pamiętać, gdy stawia się mecze na live. Do tego trzeba też wiedzieć, że część meczów rozgrywanych jest w formacie BO1, a inne w BO3 (czasami zdarzają się też BO5, jednak jest to rzadkością). BO to nic innego, jak lepszy w. W przypadku BO3 gra się więc do dwóch wygranych aren. 

Drugą popularną rzeczą jest liczba eliminacji, jaką dany gracz zrobi na mapie lub na pierwszych dwóch. Przy obstawianiu tego warto zastanowić się nad tym, jak dobrze ostatnio radzi sobie dany zawodnik, na kogo gra oraz przejrzeć jego statystyki. Podobnie jest w przypadku tego, ile zobaczymy map w danym meczu. Wtedy warto sprawdzić, jak radzą sobie dane drużyny w ostatnich dniach oraz jaki mają bilans. Polecamy również skorzystać z naszych typów i analiz przedmeczowych z Counter Strike’a, które starannie dla was przygotowujemy. 

Esport zakłady bukmacherskie – główne zasady w League of Legends

W przypadku esportowych zakładów bukmacherskich w League of Legends sytuacja jest na pierwszy rzut oka nieco bardziej skomplikowana, niż w Counter Strike’u: Global Offensive. Tutaj co prawda też mamy dwie drużyny pięcioosobowe, jednak gracze sterują specjalnymi bohaterami. Każdy z nich ma inny arsenał umiejętności, a także oferuje unikalny styl gry. Sama rozgrywka sprowadza się do tego, żeby zniszczyć Nexusa przeciwnika, który znajduje się na samym końcu bazy. Aby to dokonać, najpierw trzeba rozwalić wieże przeciwnika na co najmniej jednej z alei, a także inhibitor. Drużyna, która zrobi to jako pierwsza, wygrywa całe spotkanie. Warto też wspomnieć, że gracze rozstawieni są na trzech mapach i dżungli. Na topie oraz midzie grają solo zawodnicy, podobnie jest w dżungli. Z kolei na bocie występują wspierający i strzelec (lub coś, co przypomina strzelca, bo czasami w jego miejsce drużyny wybierają np. Syndrę, która także gwarantuje dużo obrażeń). 

Najczęściej obstawiane są zwycięstwa danych formacji, kto zdobędzie pierwszą krew lub ile padnie eliminacji w całym meczu. W przypadku analizowania konkretnych zdarzeń warto więc sprawdzić formę danych ekip w ostatnim czasie, jak sobie radziła w poprzednich meczach na obecnego rywala, a także czy preferuje agresywny styl we wczesnej fazie gry, co ułatwi znacząco, zdobycie pierwszej krwi, czy wyczekuje późniejszy etap i wybiera championów lepiej skalujących się z czasem. 

Lol cele gry

Taktyka w League of Legends to bardzo ważny element. Zaczyna się już na etapie draftu, czyli wyboru bohaterów. Dla przykładu jedna kompozycja lepiej radzi sobie we wczesnym etapie gry i naciera szybko na wrogów, inna woli poczekać do okolic 30 minuty, żeby osiągnąć pełnie swojej mocy, a z kolei kolejna preferuje split push, czyli jednoczesne atakowanie kilku alei i niszczenie wież przeciwnika. Warto też wspomnieć, że na mapie ważnymi celami są smoki oraz Baron Nashor. Te gwarantują różne wzmocnienia, które potrafią bardzo pomóc w wygraniu gry. 

Gdy chcecie wybrać na kupon np. to, kto zdobędzie pierwszą krew lub ile padnie eliminacji w danym meczu, to najlepiej skorzystać ze statystyk z poprzednich meczów. Możecie również skorzystać z naszych typów na League of Legends. W każde dni, gdy w grze jest LEC lub LCS (a także np. MSI oraz mistrzostwa świata), przygotowujemy dla was analizy przedmeczowe i propozycję kuponów na zmagania w Lolu. 

Zasady w Valorancie, a esport i zakłady bukmacherskie

W przypadku Valoranta sama gra jest dość zbliżona zasadami do Counter Strike’a. Zarówno w kwestii zasad gry, jak i w przypadku zakładów bukmacherskich. Reguły są dość proste. Naprzeciw siebie stają dwie, pięcioosobowe drużyny walczące ze sobą. Jedna atakuje, z kolei druga broni. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zdobędzie trzynaście punktów na swoje konto. Wszystko wygląda podobnie do CS:GO. 

Jednak różnic wbrew pozorom jest dużo. Przede wszystkim każdy z graczy steruje jednym z bohaterów, a ci mają różnorodne umiejętności. Te mają zastąpić znane z CS-a granaty dymne, wybuchowe, palące i błyskowe. Gra jest dość zbalansowana, więc każda z postaci jest użyteczna na swój sposób, a wszystko sprowadza się do strzelania. Nic więc dziwnego, że w przypadku Valoranta i zakładów bukmacherskich trzeba zerkać na podobne rzeczy jak w CS:GO. 

W tym wypadku liczy się forma drużyn w ostatnich meczach, bezpośrednich starciach, czy indywidualne umiejętności graczy. Analizując mecze warto więc patrzeć na podobne statystyki, jak w przypadku Countera. Jeżeli nie macie pomysłów na typy, to możecie obserwować naszą stronę, gdyż wraz z dodaniem Valoranta do oferty bukmacherów, co zapewne nastąpi wkrótce, pojawią się u nas analizy przedmeczowe i propozycje kuponów. 

Dota 2 i zakłady bukmacherskie

Dota 2, to MOBA, która na stałe zagościła w świecie bukmacherskim. Gra w samych zasadach jest bardzo podobna do League of Legends. Tutaj też mamy dwie drużyny, które walczą ze sobą i starają się zniszczyć wieżę przeciwnika. Same zakłady w tym wypadu są dość podobne do League of Legends. Często bukmacherzy dają możliwość obstawienia ilości map, zdobytych na niej eliminacji, a przede wszystkim zwycięzców danego meczu. 

STS zakłady na Dota 2

Co ciekawe, Dota 2 też często jest w ofercie live, co nie zawsze zdarza się w przypadku League of Legends. Najpopularniejsze rozgrywki to The International i to właśnie w ich trakcie można spodziewać się najciekawszych bonusów na obstawianie meczów Doty 2 u bukmacherów. Apropo bonusów, to niżej przeczytacie, które zakłady bukmacherskie mają esport w ofercie i czy mają jakieś promocje. 

Jakie zakłady bukmacherskie mają esport w ofercie?

Praktycznie wszystkie, legalne w Polsce, zakłady bukmacherskie mają esport w swojej ofercie. Począwszy od tak dużych firm, jak STS, czy Fortuna, aż po mniej znanych, ale też popularnych, BETFAN i forBET. Wydaje się jednak, że najciekawsze kursy ma BETFAN, u którego często opłaca się grać. 

Podobnie jest też w przypadku STS. Ten jest znany ze swojej esportowej części, ma nawet osobno przeznaczone social media do komunikacji esportu. Do tego często w akcjach promocyjnych wykorzystuje wizerunek znanych graczy, jak np. Pawła “innocenta” Mocka, zawodnika MAD Lions. Wszystkie bonusy, dostępne u bukmacherów, które możecie wykorzystać na esport i inne zakłady bukmacherskie, znajdziecie w tym miejscu

Dostępne są one z naszymi kodami promocyjnymi i znacząco ułatwią wam start w obstawianiu gier komputerowych. Zazwyczaj warunki obrotu, jakie trzeba spełnić, są dość dobre. Warto też pamiętać, że na Zagranie informujemy was zazwyczaj o nowych bonusach. Możecie też dołączyć do naszej specjalnej grupy na Facebooku “Zagranie na esport”, gdzie przeczytacie o analizach przedmeczowych, będziecie mogli wziąć udział w dyskusjach i pokazać swoje kupony. 

 

🎮 Co mogę obstawiać z esportu u bukmacherów?

Zakłady bukmacherskie mają ciekawe ofertę na esport. Znajdziesz w niej głównie mecze CS:GO, League of Legends, Overwatcha, czy Doty 2. Jednak wkrótce pojawi się tez pewnie Valorant, a także inne popularne gry.

😎 Jakie są najczęściej proponowane zakłady na esport?

W przypadku esportu bukmacherzy najczęściej dają możliwość obstawienia tego kto wygra mecz, ile padnie eliminacji na danej mapie, a także ile będzie map w przypadku starć BO3 lub BO5.

🎁 Czy są jakieś specjalne bonusy na esport?

Przy okazji większych turniejów, jak Major w CS:GO, czy mistrzostwa świata w League of Legends, bukmacherzy często przygotowują specjalne bonusy. Obserwujcie naszą stronę Zagranie, gdyż informujemy naszych czytelników o takich ofertach.

Zaloguj się aby dodawać komentarze