Ustawki bukmacherskie – jak je znaleźć i czy można obstawiać?

Ustawki bukmacherskie to ciemna strona sportowej rywalizacji, która nikomu nie przynosi chluby. Autorzy ustawek to po prostu oszuści, którzy wpływają na przebieg sportowej rywalizacji, żeby osiągnąć wygraną w zakładach bukmacherskich. Ustawki pojawiały się kiedyś, co nie oznacza, że wciąż nie można ich znaleźć. Wręcz przeciwnie – co jakiś czas na światło dzienne wychodzą nowe sprawy odnośnie ustawionych meczów. Jeśli ktoś posiada cynk odnośnie takiego procederu, to może osiągnąć wygraną u bukmachera, gdy zna wszystkie szczegóły ustawki. To dotyczy wąskiej grupy osób, która organizuje cały mechanizm związany z ustawianiem wyników.

Ustawki bukmacherskie

Ustawki to zmora zakładów bukmacherskich, bo to działanie nie fair – delikatnie mówiąc. Bukmacherzy na ustawkach wychodzą najgorzej, ponieważ wiąże się to z ich dużymi stratami. Jeśli ktoś ustawił wynik, to gra wysokie zakłady na to zdarzenie. To oznacza wielkie wygrane, a dla bukmachera – przegrane. Gdyby wszystko odbywało się na zasadach fair play, to może to akceptować. Ale kiedy jedna ze stron z góry wie, jaki będzie wynik, to można mówić po prostu o oszustwie. Jeśli zostanie ono udowodnione, to bukmacherzy mają prawo rościć przeciwko drugiej stronie zwrot wygranej i zadośćuczynienie.

Typerzy w internecie poszukują informacji o ustawkach bukmacherskich licząc, że dzięki takiemu zakładowi staną się bogaci. Patrząc realnie – trudno o takie typy dnia, ponieważ jeśli już dochodzi do ustawek, to nikt się nie chwali nimi w internecie na forach lub mediach społecznościowych. Gdyby tak było, to odpowiednie służby szybko mogłyby reagować na takie działania.

Zakłady na ustawione mecze

Jak to wygląda w praktyce? Działa to w ten sposób, że osoba lub cała zorganizowana grupa wpływa na wynik spotkania, a więc przekupuje zawodników, trenerów lub sędziów. Ustawione mecze często są powiązane z korupcją, bo żeby “załatwić” odpowiedni rezultat zazwyczaj trzeba komuś za niego sowicie zapłacić. Kiedy autorzy ustawki mają pewność, co do przebiegu meczu – wówczas obstawiają konkretne zakłady u bukmacherów. Co ciekawe, wcale nie muszą one dotyczyć wyniku, ale np. bramki samobójczej czy rzutu karnego. Wyobraź sobie, że wystarczy dogadać się z jednym piłkarzem, który zrobi faul w polu karnym, co pozwoli komuś wygrać zakład na to, czy w meczu będzie jedenastka? W obstawianiu piłki nożnej (https://zagranie.com/analizy-pilka-nozna/) pojawia się setki kursów na tego rodzaju rozstrzygnięcia.

bukmacherskie ustawki

Tak naprawdę szerokość oferty bukmacherskiej daje duże pole do popisu osobom, które próbują ustawiać wyniki. Tak drobne rozstrzygnięcia, jak chociażby rzut karny są trudne do wykrycia przez postronne osoby. Sytuacja ta dotyczy również innych sportów. Dużo o ustawionych meczach mówi się w kontekście tenisa ziemnego, gdzie również pojawiały się w ostatnich latach takie niechlubne przypadki.

Ustawione mecze i zakłady bukmacherskie

Ustawki bukmacherskie mają charakter zdecydowanie pejoratywny, bo najczęściej są związane z korupcją. Takie postępowanie nie ma nic wspólnego z duchem sportu, bo chodzi o oszustwo, żeby osiągnąć korzyści materialne. Przykłady ustawionych meczów znamy z polskich rozgrywek, kiedy to w 2005 roku ujrzała światło dzienne afera korupcyjna, w którą byli zamieszani sędziowie, piłkarze, trenerzy i działacze klubowi. Wówczas poznaliśmy skalę zjawiska, że w mecze były ustawiane nie tylko w Ekstraklasie, ale też niższych ligach.

Na ustawce bukmacherskiej można zarobić, jeśli posiada się dość tajemną wiedzę. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to już może prowadzić do przestępstwa, bo jeśli ktoś zna taki proceder, to powinien poinformować o nim stosowne służby, a nie pośrednio uczestniczyć typując zakłady. Bukmacherzy kiedy mają podejrzenie, że mecz może być ustawiony – zamykają rynki i zgłaszają sprawę odpowiednim organom. Tak było podczas Wimbledonu 2021, kiedy to pojawiła się seria zakładów na dwa mecze 1. rundy. Bukmacherzy dostrzegając pewną prawidłowość zawiesili wówczas przyjmowanie zakładów.

Kto i dlaczego ustawia mecze?

Przede wszystkim mecze ustawiają bezpośrednio zaangażowane strony, a więc zawodnicy, trenerzy, prezesi klubów lub sędziowie. To osoby, które biorą udział w sportowym spektaklu i mają najwięcej instrumentów, by wpływać na przebieg rywalizacji. Znamy historię z Bundesligi, gdzie sędzia obstawiał mecze, a następnie je “gwizdał” w taki sposób, żeby zarabiać u bukmacherów. Spotkania ustawiają też drużyny piłkarskie, aby uchronić się przed spadkiem z ligi lub w celu osiągnięcia trofeum. Determinacje mogą być różne, ale mianownik jest wspólny: o wyniku nie decydują umiejętności, tylko z góry nałożone ustalenia.

Ustawki bukmacherskie są stosowane do tego, żeby ogrywać operatorów zakładów wzajemnych. W ten sposób na światło dzienne wyszła afera Totonero we włoskim futbolu, kiedy to piłkarze odnosili korzyści z zakładów bukmacherskich z meczów, w których występowali.

Ustawki bukmacherskie – jak je rozpoznać?

Bukmacherzy mają swoje mechanizmy, które pozwalają im rozpoznać ustawki na mecze. Firmy te posiadają konkretne procedury weryfikacji, kiedy pojawiają się wysokie zakłady na ofertę kursową. Co więcej, bukmacherzy wówczas kontaktują się pomiędzy sobą, czy podobny rodzaj zakładu został wykorzystany również w pozostałych firmach po wysokiej stawce. Jeśli tak, to jest to powód do tego, żeby bić na alarm. Zwłaszcza wtedy, kiedy mówimy o naprawdę wysokich stawkach sięgających setek tysięcy złotych.

Jeśli w internecie trafisz na propozycje ustawki, to najlepiej zbagatelizować taką informację. Osoby specjalizujące się w tym temacie nie dzielą się taką wiedzą z pozostałymi użytkownikami. Zamiast tracić czas na szukanie ustawek – lepiej zainwestować go w pracę nad swoją strategią i poszukiwanie nowych rodzajów obstawiania m.in. przy wykorzystaniu handicapów: https://zagranie.com/handicapy-azjatyckie/.

Co się stanie, jeśli obstawisz ustawiony mecz?

W sytuacji postawienia zakładu na ustawiony mecz w sytuacji, gdy będziesz świadomy tego procederu – mogą cię czekać przykre konsekwencje prawne. Utrata wygranej będzie najmniejszym problemem, bo kara może być znacznie wyższa. Zdajemy sobie sprawę, że spora większość klientów może obstawiać ustawiony mecz, ale nieświadomie. Co wtedy? Jeśli bukmacher wycofa zakłady na takie spotkanie, to otrzymasz zwrot stawki. Natomiast, jeśli wygrasz, a po jakimś czasie pojawi się informacja o tym, że mecz był ustawiony, to raczej zachowasz środki, które wówczas otrzymałeś od bukmachera.

Przykłady ustawionych meczów i ustawek bukmacherskich

Kilka lat temu dożywotnio zostało skazanych dwóch tenisistów włoskich, którym udowodniono ustawianie meczów. O kim mowa? O Daniele Braciallim i Potito Starace. Ten pierwszy zarobił na przegrywaniu celowo setów, a ten drugi ponoć oddał mecz Pablo Andujarowi. W tle były zakłady bukmacherskie obstawiane na konkretne wyniki z ich udziałem.

W świecie piłki nożnej jedna z najgłośniejszych afer związanych z ustawianiem meczów miała miejsce w Serie A. W skandal ten były zamieszane tak uznane firmy jak AC Milan, Juventus, Fiorentina czy Lazio. Proceder ten został określony jako Calciopoli, a polegał na wpływaniu działaczy piłkarskich na obsadę sędziowską podczas rozgrywek ligi włoskiej. Po tej historii w 2006 roku Juventus został zdegradowany do Serie B.

A propos ligi włoskiej, to wciąż ciągnie się sprawa meczu z 2010 roku pomiędzy Chievo Verona a Catanią Calcio. Przed tym spotkaniem jedna z osób zagrała 2 miliony funtów na remis i kilkadziesiąt tysięcy na dokładny wynik 1:1. Pojedynek ten zakończył się…remisem 1:1, a w meczu oglądaliśmy karnego z kapelusza dla zespołu Catania. Każdemu cała ta sprawa po prostu śmierdzi…

Jakie dyscypliny i mecze są najczęściej ustawiane?

Trudno wskazać konkretnie sporty, w których mecze są najczęściej ustawiane. Co prawda największe afery dotyczą piłki nożnej i tenisa ziemnego. To jednocześnie sporty, które generują duże pieniądze i zainteresowanie, więc może dlatego są narażone na największe nadużycia. Tak naprawdę nie ma reguły, bo spotkania siatkówki, hokeja na lodzie czy piłki ręcznej również można ustawiać.

Kiedy rozmawia się o fixach (https://zagranie.com/fixy-bukmacherskie-co-to-jest-gdzie-ich-szukac-ustawianie-meczow/) często wspomina się tenis i niższej rangii turnieje, gdzie nie zawsze są kamery, a bukmacherzy pozwalają obstawiać nawet najmniejsze zdarzenia. Z historii znamy wielu graczy, którzy grając w challengerach ustawiali mecze, żeby inkasować wygraną w zakładach bukmacherskich. To rozgrywki, które nie mają dużej puli wygranych, więc zakłady są pokusą na to, żeby zyskać większe pieniądze.

Ustawki bukmacherskie – podsumowanie

Ustawki bukmacherskie to problem świata sportu, jak i operatorów zakładów wzajemnych. Kibice nieświadomie mogą brać udział w ustawionym widowisku, co też jest po prostu oszustwem. Mówi się, że tam, gdzie są wielkie pieniądze – tam jest wielka pokusa. Na szczęście są odpowiednie służby, które czuwają nad tym, by takie sytuacje ograniczać do minimum. Zdecydowanie nie polecamy ustawionych meczów – zdecydowanie lepiej skupić się na swojej strategii i grze z duchem fair play.

FAQ

Zaloguj się aby dodawać komentarze