Ustawione mecze to zmora sportowej rywalizacji, ponieważ jest to odgórnie ustalony wynik, a reszta staje się tylko farsą. Kibice emocjonują się czymś, co zostało po chichu dogadane i nie ma nic wspólnego z fair play. Na tym bazują fixy bukmacherskie, które polegają na typowaniu meczów, gdzie wynik jest przesądzony wskutek korupcyjnych zagrywek lub innych metoda nacisku. To czarna strona zakładów sportowych, z którą odpowiednie organy walczą od dziesiątek lat. Czy fixy bukmacherskie zdarzają się często? Gdzie znaleźć ustawione mecze? Poznaj wszystko o zakładach na insidery!

Fixy bukmacherskie

Ustawianie meczy to proceder, który podchodzi pod wiele paragrafów z kodeksie karnym. Fixy determinują korupcyjne zachowania, ponieważ często w tym zjawisku biorą udział piłkarze/zawodnicy, trenerzy, prezesi klubów i sędziowie. Generalnie chodzi o to, by przed meczem wpłynąć na jego końcowy rezultat. Osoby, które posiadają taką wiedzę – mogą to wykorzystać obstawiając zakłady bukmacherskie. Wówczas za dużą stawkę mają szansę osiągnąć pewną wygraną, jeśli ustawiony mecz dojdzie do skutku.

Historia zna przykłady, kiedy to fixy bukmacherskie pozwalały na zarobek piłkarzom i prezesom klubów. Zdarzają się też przypadki wśród tenisistów, którzy to ustawiali mecze ze swoim udziałem. Wielkie pieniądze rodzą wielką pokusę, a zakłady bukmacherskie mogą sprzyjać ustawianiu sportowej rywalizacji. Wszystko po to, by osiągnąć korzyści majątkowe.

Czym są fixy bukmacherskie?

Fixy bukmacherskie tłumaczymy jako “zakłady na ustawiony mecz”. To termin, który wywodzi się z języka angielskiego. “Fix” oznacza – ustawić. Jak widzisz nie tylko termin valuebets czy surebet został wdrożony do środowiska bukmacherskiego z Wielkiej Brytanii. Fixy zdecydowanie mają negatywny wydźwięk, choć przez niektórych graczy są obiektem pożądania. Dlaczego? Dlatego, że jeśli ktoś ma insiderską wiedzę, to na fixach może dużo zarobić typując stosowny zakład u bukmachera.

Zakłady na ustawione mecze – Insidery

Zakłady na ustawione mecze to proceder, z którymi walczą bukmacherzy. Osoby, które bazują na insiderskich przeciekach wykorzystują tego rodzaju informację na stworzenie grubego kuponu. Bukmacherzy nieświadomi tego, że mecz może być ustawiony – przyjmują takie zakłady, a następnie liczą straty. Insidery to wiadomości, które dostępne są dla wąskiej grupy typerów. Wśród nich może pojawić się informacja o ustawionym meczu, tak żeby wynik satysfakcjonował obie ze stron lub forował inny zespół.

W poszukiwaniu fixów bukmacherskich wielu użytkowników próbuje dostać się do zamkniętych grup dyskusyjnych i forów. Legendy krążą, że faktycznie bywają miejsca, z których można pozyskać insiderską wiedzę. To jednak strony, które są dobrze strzeżone, tak żeby nie mieli do nich dostępu chociażby bukmacherzy. W naszym serwisie za to poznasz najlepsze typy dnia: https://zagranie.com/typy-dnia/.

Zakłady na ustawione mecze – kto na tym korzysta?

W zakładach na fixy korzysta przede wszystkim ta osoba, które zrealizowała kupon u bukmachera. Sytuacje są różne – czasami sportowcy obstawiają tego rodzaju zakłady, ale częściej są to osoby trzecie, tak by nie tworzyć domysłów. Ustawiony mecz jest szansą dużego zarobku dla tych, co posiadają tajemną wiedzę. Z historii wynika, że zjawisko to może kontrolować mafia, a czasami może dochodzić do incydentalnych prób ustawienia meczu – tak się dzieje w tenisie ziemnym.

Twórcy fixów bukmacherskich doszli do wniosku, że wpływanie na sportowy przebieg rywalizacji można przekuć na swój sukces w zakładach sportowych. Oferty bukmacherskie są na tyle szerokie, że czasami fixy są bardzo trudne do wyłapania. Wystarczy postawić na czerwoną kartkę dla zawodnika lub bramkę samobójczą. W ten sposób nie trzeba przekonywać na swoją korzyść całej drużyny, a tylko jednego piłkarza, by stworzyć zakład na ustawiony mecz. W tenisie ziemnym może to dotyczyć gema lub seta.

Czy nadal można znaleźć fixy bukmacherskie?

Musimy zdać sobie sprawę, że o wielu ustawionych meczach opinia publiczna nawet nie usłyszała. Ogólna dostępność zakładów bukmacherskich i mnogość dyscyplin sportowych sprawia, że trudno kontrolować każdy mecz. Jasne, że nie mamy pewności czy fixy bukmacherskie wciąż istnieją, ale przykłady z ostatnich lat, nawet XXI. wieku pokazują, że mają się całkiem dobrze. Wciąż w kibicach piłkarskich jest żywy skandal w FIFA z 2015 roku. Pamiętamy też głośne afery we Włoszech i Niemczech.

Tak naprawdę nie trzeba daleka szukać, bo w polskiej piłce nożnej przez lata mieliśmy do czynienia z korupcją i ustawianiem meczu. Wystarczy przypomnieć, że Prokuratora Okręgowa we Wrocławiu postawiła zarzuty korupcyjne tysiącom osób zaangażowanych w tworzenie Ekstraklasy i niższych klas rozgrywkowych. Mowa o głośnej aferze “Fryzjera” z 2005 roku.

Co stanie się z Twoim zakładem jeśli obstawiasz ustawiony mecz?

Wszystko zależy od tego, czy postawiłeś zakład świadomie, czy nieświadomie. Zakładamy taką sytuację, że typer bez wiedzy insiderskiej obstawia spotkanie, które później uznane jest za ustawiony mecz. Wówczas odnosi korzyść, ale bez zamiaru gry na fixy bukmacherskie. To inna sytuacja niż intencjonalne granie ustawionego meczu w momencie, w którym zdobyło się cynk, że spotkanie jest ustawione. W tej pierwszej sytuacji użytkownik powinien cieszyć się z wygranej, ale w tej drugiej – może liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Bukmacher ma prawo dochodzić swoich roszczeń, co może skutkować odebraniem wygranej. Taką osobą mogą zainteresować się też organy śledcze, które będą wyjaśniać jego rolę w ustawionym meczu.

Doradzamy, aby nie koncentrować się na ustawionych meczach, a zdecydowanie korzystać z legalnych typów bukmacherskich: https://zagranie.com/typy-bukmacherskie/.

Jakie są najbardziej znane przykłady na ustawki bukmacherskie?

Tak naprawdę afery korupcyjne z udziałem sportowców nie ominęły żadnego zakątku świata. Co ciekawe, na najwyższych szczeblach również dochodziło do ustawiania głosowania lub wpływania na obsadę sędziowską. To przykłady skandali korupcyjnych w FIFA i Serie A.

Co ciekawe, w 2021 roku wybuchła afera na tenisowym Wimbledonie. Wówczas pojawiły się podejrzenia, że dwa mecze 1. rundy były ustawione. O jakie pojedynki chodzi? Jedno singlowe starcie, a drugie deblowe. Przedstawiciele tenisowej federacji nie zdradzili dokładnie, którzy zawodnicy są podejrzani. O możliwości złamania prawa odpowiednie służby poinformowała firma bukmacherska, która wychwyciła duże nieprawidłowości. Sprawa jest w toku.

Zakłady na ustawione mecze. Największe skandale bukmacherskie

Na myśl przychodzi od razu sytuacja z ligi brazylijskiej w 2009 roku, gdzie jedna z drużyna na 10 minut przed końcem dowiedziała się, że do awansu potrzebuje wygranej przewagą dziewięciu goli. Chodzi o pojedynek Viana – Chapadinha. Co było dalej? Koniec końców zespół Viany wygrał 11:0, choć do 80. minut prowadził tylko…2:0. Przypadek? Video z tego meczu obiegło cały świat. Trudno o bardziej dobitny przykład ustawionego meczu.
Korupcyjne skandale toczyły francuski, włoski i niemiecki futbol. Postanowiliśmy przypomnieć te największe, które dotyczyły ustawiania meczów.

1993 – skandal korupcyjny we Francji

To sezon, w którym Olympique Marsylia kroczyła po mistrzostwo Francji, a przed ostatnią kolejką musiała tylko postawić kropkę na “i”. Włodarze klubu, czyli Bernard Tapie oraz Jean-Pierre Bernes nie chcieli pozostawić tego przypadkowi, dlatego zdecydowali się wpłynąć na piłkarzy drużyny przeciwnej. Po prostu przekupili zawodników Valenciennes, ale jeden z graczy postąpił wyjątkowo fair. To Jacques Glassmann, który nie przyjął korupcyjnej propozycji, a co więcej – wyjawił cały skandal.

ustawianie meczów

Fot. Alain Robert

2015 – Skandale korupcyjne w FIFA

Amerykańska prokuratura w 2015 roku przedstawiła dowody na to, że ważni działacze FIFA zostali przekupieni w głosowaniu na przyszłych organizatorów Mistrzostw Świata. Według śledztwa wyszło, że prezesi federacji w zamian za milionowe łapówki oddawali głosy na Rosję i Katar. W efekcie to oba te państwa uzyskały prawa do organizacji mundialu w 2018 i 2022 roku.

2005 – Skandal w Bundeslidze

W tym przypadku autorem fixów był sędzia Robert Hoyzer. To arbiter, który prowadził mecze Bundesligi, 2. Bundesligi i DFB Pokal. Jak się później okazało, Hoyzer obstawiał zakłady bukmacherskie na pojedynki, które gwizdał. Do całego procederu zaangażował również swoich braci.

2006 – Calciopoli 2

W 2006 roku włoska reprezentacja została Mistrzem Świata, a w tle toczył się skandal korupcyjny w wyniku którego Juventus stracił scudetto. “Stara Dama” została zdegradowana do Serie B po tym, jak ujawniono, że dyrektor klubu, Luciano Moggi, wpływał na obsadę sędziowską w poszczególnych kolejkach. Poza Juventusem punktowe kary otrzymali też AC Milan, Fiorentina, Lazio i Reggina.

1980 – Calciopoli 1

To pierwsza z wielkich afer we Włoszech określana jako Totonero. Była stricte powiązana z zakładami bukmacherskimi, ponieważ udowodniono, że chociażby piłkarze AC Milan i Bolonii obstawiali mecze, w których następnie grali. Decyzje sądu włoskiego w tej sprawie były drastyczne – oba kluby spadły do Serie B.

Dlaczego mecze są ustawiane?

Mecze są ustawiane dla zysków – kiedy mówimy o zakładach bukmacherskich. Ustawianie spotkań determinuje też sytuacja w tabeli. Były sytuacje, że drużyny umawiały się na jakiś wynik, który obu ekipom gwarantuje osiągnięcie konkretnych celów. A więc nie chodzi tylko o korzyści majątkowe, ale też sportowe przesłanki. Oczywiście brzmi to przewrotnie, bo nie o to chodzi w sporcie, by przy zielonym stoliku decydować, kto wygra, a kto przegra.

Fot. z okładki: MB Media

FAQ

Co to są fixy bukmacherskie?

To ustawione mecze, gdzie jeszcze przed pierwszym gwizdkiem znamy przebieg wydarzeń.

Czy fixy bukmacherskie są legalne?

Ustawione mecze najczęściej wiążą się z korupcją, która jest karalna.

Zaloguj się aby dodawać komentarze