Puchar Świata w Bad Mitterndorf: typy i zapowiedź | 28.01.2023

Typy na PŚ w skokach narciarskich

PŚ w Bad Mitterndorf: typy na skoki narciarskie. Po wielu emocjach związanych ze skokami na normalnych skoczniach, czas na pierwsze w tym sezonie loty narciarskie. Bez wątpienia skakanie na dużych obiektach sporo różni się od tych klasycznych, zatem można spodziewać się wielu przetasowań. Oczywiście, czołówka z pewnością powalczy o wysokie lokaty, ale nie należy dziwić się, jeżeli w TOP 10 znajdą się skoczkowie, którzy do tej pory byli tłem. Czego więc należy się spodziewać? Standardowo przygotowałem dwie pary zawodników. Jeżeli chciałbyś poznać moją analizę i typy na skoki, to serdecznie zapraszam do lektury!

Stefan Kraft vs Halvor Egner Granerud

W pierwszej parze zestawiłem ze sobą dwóch potentatów do wygranej w najbliższych zawodach. Oczywiście, o wygranej mogą decydować punkty, ale dzięki temu należy spodziewać się ogromnych emocji. Chodzi oczywiście o parę Stefan Kraft – H.E. Granerud. Który z nich okaże się lepszy?

Stefan Kraft w tym sezonie skacze nieco w kratkę. Początek sezonu miał wyśmienity i wydawało się, że będzie bił się o Kryształową Kulę. Potem jednak przyszło kilka słabszych występów, między innymi w Ga- Pa (18. miejsce), Bischofshofen (14. lokata) i w Japonii (również 18. miejsce). Mimo to, w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata plasuje się tuż za podium, na 4. pozycji z dorobkiem 841 punktów. Do zajmującego 3. lokatę Anze Laniska traci już tylko 130 punktów i wygląd tabeli może zmienić się po konkursach w Bad Mitterndorf, bowiem Kraft znany jest ze świetnych lotów narciarskich. Czy to jednak wystarczy, aby pokonać norweskiego giganta – H.E. Graneruda?

STS ZBR do 100 PLN

Norweg natomiast od początku sezonu skacze po prostu bardzo równo i przede wszystkim daleko. Na ten moment plasuje się na 2. lokacie, ze stratą tylko 48 punktów do Dawida Kubackiego. Jeżeli dalej utrzyma tak wysoką formę, to polski skoczek może mieć problemy żeby utrzymać miejsce lidera. Granerud bowiem w ostatnich ośmiu konkursach z rzędu stawał na podium. Konkretnie w tych wspomnianych zawodach czterokrotnie wygrywał, trzy razy był drugi i raz stanął na najniższym stopniu podium. Wydaje się więc poza zasięgiem większości rywali. Mimo to na dużej skoczni ma godnego rywala w postaci Krafta. Czy uda mu się go pokonać?

Co obstawiać?

Zatem kto powinien zając wyższe miejsce w starciu Stefan Kraft – H. E. Granerud? Typ na tę parę oprę przede wszystkim na możliwościach obu skoczków na dużych obiektach. W Bad Mitterndorf powinni oni latać w okolicach 230 metra, a niekwestionowanym mistrzem z obecnie startujących skoczków jest Austriak. Kraft bowiem do tej pory stawał aż 15 razy na podiach w konkursach lotów narciarskich, co potwierdził także w kwalifikacjach – zajął w nich bowiem 1. miejsce po skoku na odległość 233 metrów. Oczywiście Granerud również jest mocny – kwalifikacje zakończył na 3. pozycji, jednak do tej pory nie stanął jeszcze ani razu na podium zawodów w lotach. I myślę że to właśnie dzięki temu doświadczeniu, to austriacki skoczek powinien być wyżej. Natomiast gdybyś chciał obstawić skoki, to warto rozważyć opcję przygotowaną przez STS. Mianowicie, zakładając konto z linku https://zagranie.com/goto/sts/, a także podając podczas rejestracji nasz kod promocyjny STS, możesz liczyć między innymi na zakład bez ryzyka do 100 PLN. Oznacza to, że nawet jeżeli Ci się nie powiedzie, to nie zostaniesz z pustymi rękami, bowiem otrzymasz zwrot postawionej stawki.

Kraft będzie lepszy od Graneruda
Kurs: 1.70
Zagraj!

Andreas Wellinger vs Ziga Jelar

W drugiej parze zestawiłem ze sobą Niemca i Słoweńca, a dokładniej – Andreasa Wellingera i Zigę Jelara. Obaj skoczkowie bardzo dobrze spisali się w kwalifikacjach i właśnie z tego względu postanowiłem wziąć ich pod lupę. A który z nich ma większe szanse na wyższą lokatę?

Andreas Wellingera po fatalnym wręcz początku sezonu zaczyna łapać wiatr w żagle. Z każdym kolejnym konkursem radzi sobie coraz lepiej, dzięki czemu podskoczył również w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mianowicie, na ten moment plasuje się na 11. miejscu z dorobkiem 334 punktów na koncie. Od zawodów w Zakopanem cały czas kończy zawody blisko końca pierwszej lub początku drugiej dziesiątki. Konkretnie był 11. na Wielkiej Krokwi, a Sapporo zajął kolejno 8, 7 i 12. miejsce. W lotach narciarskich Wellinger radzi sobie nieźle – do tej pory udało mu się czterokrotnie stać na podium i za każdym razem kończył te zawody na 2. miejscu. Czy teraz również powalczy o wysoką lokatę, a może nawet o podium?

Ziga Jelar w tym sezonie skacze równo, aczkolwiek stosunkowo przeciętnie. Jego najwyższa lokata w tym sezonie to 12. miejsce, które zajął na skoczni w Engelbergu. Oczywiście kwalifikuje się w większości konkursów do 2. serii, jednak nie należy do skoczków, którzy w tym sezonie walczy o najwyższe lokaty. Do tej pory, w tegorocznym Pucharze Świata uzbierał 130 punktów, co daje mu aktualnie 25. pozycję. Na skoczni w Bad Mitterndorf pokazał się jednak z dobrej strony, a jak wiadomo – Słoweńcy naprawdę dobrze radzą sobie w lotach. Do tej pory 25-latek dwa razy stawał na podium konkursów w lotach – raz wygrał i raz był drugi. Czy w najbliższych zawodach uda mu się dorzucić kolejne podium?

Co obstawiać?

Na kogo zatem zdecydować się z pary Wellinger – Jelar? Kursy bukmacherskie jasno wskazują, że faworytem jest Niemiec i chyba ja również przy tym obstanę. Andreas Wellinger bowiem lepiej radzi sobie w tym sezonie, a i w kwalifikacjach do konkursu okazał się lepszy. Zajął w nich 2. miejsce po skoku na odległość 230.5 metra, natomiast Słoweniec był 5. i skoczył o nieco ponad 8 metrów krócej od niemieckiego zawodnika. Należy więc spodziewać się dobrej i wyrównanej walki, ale ze wskazaniem na Wellingera – taki będzie mój typ.

Wellinger będzie lepszy od Jelara
Kurs: 1.45
Zagraj!
Kupon STS na skoki w Bad Mitterndorf

Zaloguj się aby dodawać komentarze