Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024: zapowiedź, gdzie i kiedy? Transmisje

EHF Euro 2024 zapowiedź gdzie obejrzeć

Już za moment ruszają mistrzostwa Europy w piłce ręcznej – w poniższym tekście znajdziesz kompendium wiedzy na ten turniej. Dowiesz się kiedy swoje mecze będą grali Polacy, gdzie obejrzysz te spotkania, a także kto jest faworytem turnieju – jednym zdaniem: wszystkie kluczowe informacje w jednym miejscu, na zagranie.com. Sprawdź najważniejsze wiadomości przed startem handballowego Euro 2024!

ME w piłce ręcznej najważniejsze informacje

Po raz szesnasty reprezentacje mężczyzn powalczą o miano najlepszej na Starym Kontynencie. Najwięcej po tytuł sięgała Szwecja – pięć razy i to właśnie ekipa Trzech Koron będzie bronić złotego medalu wywalczonego w Budapeszcie. W 2022 roku o mistrzostwo Europy walczono na Słowacji i Węgrzech, w tym roku, po raz pierwszy od 2018 znów turniej odbędzie się w jednym kraju, a organizatorem tegorocznego Euro są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi są wymieniani przez bukmacherów w gronie zespołów, które mogą powalczyć o medal i z pewnością atut własnych hal oraz kibiców wspierających ich z trybun będzie niósł ich po kolejne wygrane w europejskim czempionacie, ale Niemcy zdaniem ekspertów o złoto bić się nie będą. Z perspektywy polskiego kibica kluczową informacją jest fakt, że Biało-Czerwoni trafili do grupy D z Norwegią, Słowenią oraz Wyspami Owczymi. Z kolei o typach na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej przeczytasz już teraz na zagranie.com, a w trakcie turnieju możesz liczyć na regularne analizy i propozycje kuponów na spotkania EHF Euro 2024.

Kiedy i gdzie odbędą się ME w ręczną 2024?

Turniej mistrzostw Europy 2024 w Niemczech rozpocznie się w środę 10 stycznia, a zakończy się 28 stycznia. EHF Euro zostanie rozegrane na sześciu obiektach – dzień otwarcia zaplanowany jest na Merkur Spiel-Arenie, która na co dzień stanowi dom piłkarskiej Fortuny Düsseldorf. Organizatorzy przewidzieli 50 000 miejsc na dwa spotkania rozegrane tego dnia: Francja – Macedonia Północna oraz Niemcy – Szwajcaria. Ponadto szczypiorniści będą rozgrywać swoje mecze w Mannheim, Monachium, Berlinie, Hamburgu oraz Kolonii. To właśnie w Kolonii w Lanxess Arena będzie toczyć się walka o medale mistrzostw Europy 2024. Ta hala gościła już kilkukrotnie najważniejsze turnieje finałowe: Ligi Mistrzów, czy mistrzostw świata. Polacy swoje mecze w pierwszej fazie grupowej będą rozgrywać w Berlinie, zatem kibice naszej reprezentacji będą mieli stosunkowo blisko, by móc śledzić poczynania ekipy Marcina Lijewskiego.

Harmonogram Mistrzostw Europy w piłce ręcznej 2024

Tak jak już wcześniej wspominałem – dwa spotkania otwierające turniej zostaną rozegrane 10 stycznia na stadionie piłkarskim w Düsseldorfie, a finał odbędzie się 28 stycznia w Lanxess Arenie w Kolonii. Poniżej rozpiska meczów reprezentacji Polski:

11 stycznia 2024, 20:30: Norwegia – Polska (Mercedes-Benz Arena, Berlin)
13 stycznia 2024, 18:00: Polska – Słowenia (Mercedes-Benz Arena, Berlin)
15 stycznia 2024, 18:00: Polska – Wyspy Owcze (Mercedes-Benz Arena, Berlin)

Z sześciu czterozespołowych grup dwie najlepsze awansują do drugiej fazy grupowej, gdzie utworzą się dwie sześciodrużynowe grupy. Do nich awansujące drużyny “zabiorą” ze sobą dorobek punktowy z pierwszej fazy grupowej, jednak bez punktów za mecze rozegrane z drużynami, które nie awansowały. Ten etap turnieju zaplanowany jest na dni 17-24 stycznia, a jeśli Polacy wyjdą z grupy, to trafią na drużyny z grup E i F, a tam można spotkać takie drużyny jak Dania czy Szwecja, czyli medalistów z poprzednich mistrzostw i faworytów do wygranej w tym roku. 26 stycznia zostaną rozegrane półfinały, a mecze o medale odbędą się dwa dni później.

Gdzie oglądać ME w piłce ręcznej?

Prawa do meczów mistrzostw Europy w piłce ręcznej ma już od kilku cykli Eurosport, który transmituje także spotkania europejskich pucharów: Ligi Mistrzów EHF oraz Ligi Europejskiej. Wszystkie spotkania reprezentacji Polski obejrzysz dodatkowo w stacji Metro TV, która jest dostępna w telewizji naziemnej, zatem na pewno masz do niej dostęp, o ile oczywiście posiadasz telewizor. Metro TV jest częścią grupy Warner Bros. Discovery, do której należy także Eurosport czy TVN. Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn są wpisane w artykule 20b ustawy o radiofonii i telewizji oraz wydanego na jego podstawie rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nadawca musi udostępnić przekaz ze spotkań tej imprezy w kanale otwartym, dzięki czemu nie musisz się martwić, że spotkania Biało-Czerwonych mogą Ci umknąć.

Transmisje TV i streamy online Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024

Wszystkie mecze Polaków pokaże Metro TV oraz Eurosport 1, ale to nie będą jedyne transmisje podczas tych mistrzostw. Codziennie możesz liczyć na transmisję jednego-dwóch meczów na antenach Eurosportu 1 lub Eurosportu 2, a ponadto wszystkie potyczki europejskiego czempionatu możesz śledzić w usłudze Eurosport Extra w Playerze. Tam jednak nie każde spotkanie będzie opatrzone polskim komentarzem, ale 100% mistrzostw Europy szczypiornistów obejrzysz właśnie na tej platformie. W tym czasie możesz śledzić tam także snookerowy Masters, relacje z Rajdu Dakar, czy zawody w środku sezonu sportów zimowych, a już niebawem rozpocznie się także tenisowy Australian Open – być może to jest ten czas, w którym aktywujesz swój pakiet? Sportowych emocji w styczniu na pewno nie zabraknie!

Faworyci ME w piłce ręcznej

Spoglądając na typy na ten turniej to wręcz murowanym faworytem wydaje się być reprezentacja Danii, na której wygraną kurs wynosi w STS 2.00. Na kolejnych miejscach zdaniem bukmacherów powinni uplasować się Szwedzi, Francuzi i Hiszpanie. W przypadku pozostałych drużyn kurs na mistrzostwo Europy wynosi już więcej niż 10.00. Jak na tym polu wyglądają Polacy? Nie są to zbyt optymistyczne obrazki, a bukmacherzy wystawili kurs aż 150.00 na to, że Biało-Czerwoni okażą się najlepsi w niemieckim turnieju. Nie lepiej wygląda sytuacja w przypadku medalu, bo tutaj kurs wynosi 45.00. Trudno się jednak dziwić takim wycenom, bo podopieczni Marcina Lijewskiego mogą mieć problemy nawet z wyjściem z grupy, bo Norwegia i Słowenia to jednak uznane marki, z którymi o wygraną tak łatwo nie będzie. Kurs na wyjście z grupy i awans do fazy zasadniczej to 2.75.

Kto wygra Mistrzostwa Europy 2024?

Na to pytanie poznamy odpowiedź 28 stycznia, jednak wydaje się, że kwestia tytułu rozstrzygnie się pomiędzy Danią a Szwecją – te dwie drużyny wydają się być w tej chwili najmocniejsze. Duńczycy to mistrzowie świata, a Szwedzi, to broniący tytułu mistrzowie Europy. Trzeba jednak pamiętać, że turnieje potrafią obfitować w niespodzianki, a nie trzeba szukać daleko, bo dwa lata temu w półfinale Dania miała gładko rozprawić się z Hiszpanią, a było zupełnie odwrotnie. Mimo wszystko brak medalu drużyny prowadzonej przez Nikolaja Jacobsena będzie ogromną sensacją. Oby niespodzianki serwowała drużyna reprezentacji Polski i namieszała w towarzystwie faworytów.

ME w piłce ręcznej 2024 – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Co jeszcze powinieneś wiedzieć? Że typy na piłkę ręczną i mistrzostwa Europy znajdziesz na zagranie.com. Warto zaznaczyć, że w Niemczech szczypiorniści 24 reprezentacji narodowych będą walczyć nie tylko o mistrzostwo Europy, ale także i o miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Tam zagrają jedynie zwycięzcy turnieju, ale wicemistrzowie kontynentu mogą obok nich także liczyć na miejsce na kolejnych mistrzostwach świata. Jeśli mistrzostwo Europy zdobędzie Francja lub Dania, to do Paryża pojedzie wicemistrz Europy, a jeśli w finale Trójkolorowi zagrają z mistrzami świata, to bilet na igrzyska wywalczy brązowy medalista ME, jako że obie wspomniane ekipy mają już zapewniony udział w turnieju olimpijskim.

fot. Pressfocus

Zaloguj się aby dodawać komentarze