XII kolejka Speedway Ekstraligi rozpocznie się już w piątek. Wieczorem o godzinie 19:00 zmierzą się Sparta Wrocław i GKM Grudziądz. Oba zespoły znajdują się po dwóch stronach tabeli i praktycznie przyjezdnym nie daje się w tym spotkaniu szans. Który z żużlowców może zdobyć najwięcej punktów? W tekście typujemy i obstawiamy mecz.

forBET kursy na żużlową EsktraligęSparta Wrocław jest aktualnie liderem żużlowej Ekstraligi i pewnie zmierza po pierwszą pozycję w lidze po rundzie zasadniczej. Gospodarze mają kompletny i wyrównany skład. Udowodnili swoją siłę przed tygodniem pokonując jeszcze aktualnego mistrza Polski z Gorzowa na ich terenie. Po drugiej stronie mamy drużynę Grudziądzką, która do końca sezonu będzie musiała walczyć o utrzymanie lub uniknięcie barażów. GKM słynie z tego, że jest typową drużyną własnego toru. Jednak w pierwszym spotkaniu obu ekip wygrali przyjezdni z Wrocławia 50:40. GKM przejawiał ostatnio przebłyski formy remisując w Częstochowie czy wygrywając wysoko u siebie z Rybnikiem. Jednak nie ma żadnych wątpliwości, że to Sparta Wrocław zgarnie dzisiaj trzy punkty. Pytanie na piątak to nie kto wygra, ale jaką różnicą na rzecz gospodarzy. Typując spotkanie wskazałbym wynik 60:30 dla Wrocławia. Obstawiając mecze trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Warto zwrócić uwagę, że już po przekroczeniu 45 oczek Wrocław będzie pewny 3 dużych punktów do tabeli, a samo spotkanie przybierze charakter towarzyskiego. Biorąc to pod uwagę mogę zakładać, że w biegach nominowanych Rafał Dobrucki może dać szansę na przykład juniorom.

Teraz przyjrzymy się składom zespołów i na których zawodników warto zwrócić uwagę. Widząc żużlowców po stronie wrocławskiej można wyjść z założenia, że sześciu sportowców jest w stanie przekroczyć 10 punktów. Niezwykle wyrównany skład. Druga linia, czyli teoretycznie najsłabsi zawodnicy, w osobach Szymona Woźniaka i Vaclava Milika w ostatnim tygodniu wykazali się wysoką formą i nie można nawet wykluczać, że dzisiaj okażą się najlepszymi żużlowcami po stronie Wrocławskiej. To jest właśnie największy atut Sparty. Na pozycji juniora posiadają Maksyma Drabika, który cały czas się rozwija. Jeżeli dostanie szansę pojechania w pięciu wyścigach, to możemy niemal być pewni dwucyfrowego dorobku punktowego. Tak może się zdarzyć, bo jak prędzej pisałem – przed biegami nominowanymi albo nawet już po dziesiątym wyścigu, wszystko może być rozstrzygnięte. Jednak nie ma wątpliwości, że najsilniejszym ogniwem drużyny Sparty jest Maciej Janowski.

Po stronie grudziądzkiej sytuacja wygląda trochę inaczej. Tam mamy już wyraźnych liderów i druga linię. Najlepiej jeżdżącym zawodnikiem GKMu jest Artem Łaguta. Rosjanin popisuje się ostatnio znakomitą formą i nie ma znaczenia gdzie oraz z kim jedzie. Pozostała dwójka prowadzących, czyli Lindback i Buczkowski mogą zaskoczyć. Jednak Szwed ma ostatnio gorszą dyspozycję. Prawda jest taka, że prawdopodobnie ci zawodnicy nie zaprezentują się tak dobrze jak w Grudziądzu. Nie od dziś wiadomo, że dla zawodników GKMu mecze u siebie i na wyjeździe to dwie różne sprawy i najlepiej będzie to widać na przykładzie Rafała Okoniewskiego. Polski żużlowiec przed tygodniem szalał na swoim owalu, a dzisiaj może zdobyć zaledwie kilka punktów. Największą bolączką Grudziądzan są juniorzy. Teoretycznie, w tej stawce na wyjeździe powinni zdobyć w sumie tylko jeden punkt na sobie. Jak widać, Grudziądz nie może mieć za dużo argumentów, więc obstawianie meczu na ich korzyść można uznać za lekkie szaleństwo.


Wszystkich chętnych do luźnych dyskusji o analizach i typach bukmacherskich w żużlu, serdecznie zapraszam do grupy na facebooku —->Bukmacherka – typy na żużel.


Propozycje typów i obstawianie meczu:

Jak prędzej pisałem – uważam, że Wrocław wygra wysoko i obstawiam wynik meczu 60:30. W związku z tym uważam, że można próbować obstawiać zwycięstwo Sparty z handicapem -18,5, na co forBet wystawił kurs 1,75. Z pewnością kusi też linia punktowa na Taia Woffindena na poziomie 10,5. Jednak jak wspomniałem, skład Wrocławian nie ma dziur i nie można wykluczyć, że Brytyjczyk odjedzie fanstastyczne zawody, a mimo to zabraknie mu do przekroczenia tej lini. Poza tym, biorę również pod uwagę scenariusz, w którym Tajski nie pojedzie w biegach nominowanych, bo jak wspominałem – trener da szanse juniorom.

W związku z tym uważam, że najrozsądniejszą pozycją na to spotkanie jest typowanie dobrego występu Artema Łaguty. Rosjanin jest pewnym punktem w Grudziądzu i tutaj nie musimy martwić sie o dwójki z bonusami. Można równiez zakładać, że lider GKMu zostanie puszczony z rezerwy taktycznej, a w takim przypadku przekroczenie lini punktów 10,5 wydaje się bardzo realne. Na tą pozycję forBet wystawił kurs na poziomie 1,65. Dla odważniejszych – Artem Łaguta najlepiej punktujący w meczu – 3,25.

Typ na żużel - Artem Łaguta więcej niż 10,5