Raw Air 2023 – loty w Vikersund: typy i zapowiedź | 18.03.2023

Typy na Raw Air 2023 Vikersund

Raw Air 2023: typy na skoki w Vikersund. Po walce na dużych skoczniach w Oslo i Lillehammer, nadszedł czas na pierwszy konkurs w lotach na mamuciej skoczni w Vikersund. Z pewnością będą to zupełnie inne zawody niż dotychczas, a także należy spodziewać się przynajmniej kilku innych nazwisk w czołówce, ponieważ część skoczków specjalizuje się w lotach. A czego konkretnie należy spodziewać się po nadchodzącym konkursie? Jeśli chcesz poznać analizę i typy na skoki, to serdecznie zapraszam do lektury! 

Dawid Kubacki vs Jan Hoerl

W pierwszej parze zestawiłem ze sobą naszego najlepszego skoczka tego sezonu, a więc Dawida Kubackiego z Austriakiem, który na mamutach radzi sobie stosunkowo nieźle. Czy polski skoczek poradzi sobie z niżej notowanym rywalem i wyprzedzi go w nadchodzącym konkursie na Vikersundbakken?

Kubacki po rewelacyjnej pierwszej części sezonu miał drobny spadek formy, który spotęgowała drobna niedyspozycja czy to bólowa, czy choroba. Mimo to cały czas reprezentant Polski znajduje się w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zajmując 2. miejsce z dorobkiem 1560 punktów. Po problemach, które ciągnęły się za Kubackim od Sapporo do Willingen nie ma już chyba śladu, bowiem znów Dawid zaczął stawać na podium. Podczas mistrzostw świata w Planicy zdobył brązowy medal na dużej skoczni, a trwającym właśnie Raw Air 2023 dwa razy stawał na podium – raz był trzeci, a w ostatnio rozegranym konkursie stanął na najwyższym stopniu podium. Dzięki temu włączył się do walki o podium klasyfikacji generalnej norweskiego cyklu. Aktualnie jest 4., a jego strata do zajmującego trzecią pozycję Laniska wynosi już tylko 8 punktów. Czy podczas konkursu lotów Kubackiemu uda się zająć czołowe miejsce?

Jan Hoerl w tym sezonie skacze mocno w kratkę. Początki zawodów 2022/2023 były w jego wykonaniu bardzo kiepskie, następnie miał kilka konkursów, w których plasował się w ścisłej czołówce, a od Sapporo (z wyjątkiem lotów w Bad Mitterndorf) znowu częściej zajmuje lokaty w drugiej i trzeciej dziesiątce. Aktualnie zajmuje on 14. pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, z dorobkiem 510 punktów. Podczas aktualnie trwającego Raw Air dwa razy kończył zawody na 12 pozycji i dwa razy był 21. Loty to jednak jego specjalność i z pewnością powalczy o wyższą lokatę – być może nawet o miejsce w TOP 10. A jak spisze się w bezpośrednim pojedynku z Kubackim? Czy ma szanse go wyprzedzić?

STS bonus do 100 PLN

Co obstawiać?

Zatem który z pary Kubacki – Hoerl ma szanse zająć wyższą lokatę w sobotnim konkursie lotów w Vikersund? Kursy bukmacherskie jasno wskazują, że faworytem jest polski skoczek. Za Dawidem przemawiają także statystyki z całego sezonu, ale i ostatnich pojedynków z Raw Air, bowiem Kubacki w 3 z 4 konkursów był lepszy od Austriaka. Za Hoerlem przemawia jednak fakt, że w lotach radzi sobie naprawdę nieźle. Podczas piątkowego prologu reprezentant Polski odleciał na odległość 235 metrów, co dało mu 7. lokatę, natomiast austriacki zawodnik skoczył 223.5 metra, a więc ponad 10 m krócej, co dało mu ostatecznie 10. miejsce. Z tego też względu zdecyduję się na wyższą lokatę Kubackiego.

Natomiast jeśli chciałbyś obstawić zbliżające się zawody, a nie masz jeszcze konta u bukmachera, to warto rozważyć opcję przygotowaną przez STS. Bukmacher ten oferuje bardzo dobrze rozbudowaną ofertę na skoki – możesz obstawić pojedynki H2H, ale także wyniki 1. serii czy miejsca poszczególnych zawodników. Kiedy zdecydujesz się na tego bukmachera, to podczas rejestracji warto skorzystać z kodu promocyjnego STS, ponieważ dzięki niemu otrzymasz dostęp do specjalnej oferty powitalnej, czyli nawet 1660 PLN na start. W skład tego bonusu wchodzi cashback do 100 PLN, dzięki czemu nawet w przypadku błędnego typu nie pozostaniesz z niczym, bowiem otrzymasz zwrot stawki. Konto założysz z linku https://zagranie.com/goto/sts/, a więcej informacji znajdziesz na naszej stronie bądź po kliknięciu w powyższy baner.

Kubacki będzie lepszy od Hoerla
Kurs: 1.57
Zagraj!

Piotr Żyła vs Andrzej Stękała

W drugiej parze zestawiłem dwóch polskich reprezentantów. Pierwszy z nich to Piotr Żyła, który ostatnio ma bardzo trudny okres, a drugi to Andrzej Stękała, który słynie z dobrych lotów, ale rzadko kiedy pojawia się w konkursach Pucharu Świata. Który z nich powinien więc zająć wyższe miejsce na Vikersundbakken?

Żyła od początku sezonu 2022/2023 prezentował się nadspodziewanie dobrze. Skakał nie tylko równo, ale także bardzo daleko, co zaowocowało wysokim miejscem w klasyfikacji generalnej. Na ten moment nasz reprezentant zajmuje 5. miejsce z dorobkiem 853 punktów, jednak tuż za jego plecami jest już Ryoyu Kobayashi oraz Andreas Wellinger. Jeśli chodzi o formę Piotra Żyły, to zawodów w Lake Placid mocno spuścił z tonu i zaczął zajmować odległe miejsca w drugiej, bądź nawet na początku trzeciej dziesiątki. Sporą niespodzianką więc była obrona tytułu mistrza świata na normalnej skoczni w Planicy, gdzie z 13. miejsca po pierwszej serii udało mu się wskoczyć na fotel lidera i nie oddać go do końca zawodów. W Raw Air jednak kontynuuje kiepską dyspozycję – w generalce tego norweskiego cyklu jest dopiero 17. Czy poprawi się nieco podczas sobotniego konkursu w lotach?

Andrzej Stękała natomiast po raz pierwszy od konkursów w Wiśle, czyli od początku sezonu 2022/2023 znalazł się w kadrze i zdołał awansować do konkursu głównego w Vikersund. W klasyfikacji generalnej Polak nie jest sklasyfikowany bowiem nie zdobył ani jednego punktu w tym sezonie. Ten stan rzeczy powinien zmienić się jednak po sobotnim konkursie. W lotach Stękała radzi sobie naprawdę nieźle, co pokazał już w piątkowych kwalifikacjach. Sukcesem bez wątpienia jest już awans do konkursu głównego. Czy jednak ma jakiekolwiek szanse żeby zająć wyższe miejsce od Żyły?

Co obstawiać?

Który z zawodników z pary Żyła – Stękała ma większe szanse być wyżej podczas konkursu w Vikersund? Faworytem jest starszy z naszych reprezentantów i ja również uważam, że powinien on zająć wyższą lokatę. W piątkowych kwalifikacjach Piotr Żyła skoczył 213.5 metrów, co dało mu ostatecznie 14. pozycję, natomiast Stękała był 20. po skoku na odległość 217.5 metrów. Jego strata do swojego starszego kolegi wyniosła nieco ponad 5 punktów. Mimo wszystko w nadchodzących zawodach myślę że Żyła nie powinien mieć problemów z pokonaniem Stękały. Mianowicie jest w rytmie skakania i mimo kiepskiej formy, powinien polecieć dalej od drugiego z naszych zawodników. Dla Andrzeja Stękały będzie to pierwszy konkurs w całym sezonie i być może zabraknie nieco luzu, a także nie do końca wiadomo czy jest w dyspozycji, która pozwoli mu oddać dwa równe i dalekie skoki. Dlatego właśnie obstawię, że Żyła będzie wyżej w sobotnim konkursie.

Żyła będzie lepszy od Stękały
Kurs: 1.50
Zagraj!
Kupon STS na skoki
  • Tagi

Zaloguj się aby dodawać komentarze