Podatek od zakładów bukmacherskich – kogo dotyczy, jak uniknąć?

Pieniądze i piłka nożna

Czy podatek od bukmacherki to norma u każdego operatora? Jasne, że tak, bo hazard, jak i zakłady sportowe są w Polsce opodatkowane. Kupony u legalnych bukmacherów są obciążone podatkiem obrotowym, a dodatkowo od wyższych wygranych można zapłacić dodatkowy podatek dochodowy. O jakich kwotach mowa? Graczy operujących jakimi kwotami dotyczy podatek od zakładów bukmacherskich? Czy jest możliwość typowania zakładów bez podatku? W tym artykule wyjaśniamy wszystkie zawiłości podatkowe u bukmacherów.

Podatek od zakładów bukmacherskich

Nie ma kraju na świecie, który nie posiadałby systemu podatkowego. Oczywiście są różnice między ilością podatków oraz ich wysokością. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku podatków od zakładów bukmacherskich. Istnieje kilka modeli opodatkowania gry u bukmacherów – w Polsce stosuje się tzw. podatek obrotowy. W krajach zachodnich np. Wielkiej Brytanii działa podatek GGR, który oblicza się na podstawie sumy wpłat pomniejszonych o wygrane.

Jak widzisz od podatków w zakładach online uciec się nie da, bo to nie tylko polska specyfika. W pozostałych państwach europejskich typowanie kuponów również obłożone jest stosownymi stawkami podatkowymi. Dla legalnych bukmacherów jednym z filarów działalności jest przestrzeganie ustawy hazardowej. A to właśnie w tym dokumencie znowelizowanym w 2017 roku dokładnie jest opisany sposób opodatkowania zakładów bukmacherskich.

Ile wynosi podatek od zakładów bukmacherskich?

Podstawowy podatek w zakładach sportowych na terenie naszego kraju to ten dotyczący obrotu. Jego stawka wynosi 12%. Co w tym przypadku oznacza zwrot “podatek od obrotu”? To inaczej podatek od wartości stawki, jaką postawisz na kupon. Zawsze kiedy obstawisz zakład, to bukmacher odejmie od twojej stawki 12% na daninę podatkową.

12% to jednak nie wszystko, jeśli chodzi o podatek od zakładów bukmacherskich. Przy wyższych wygranych można wpaść w kolejny próg podatkowy. To sprawi, że bukmacher pobierze też podatek od wygranej kwoty. Ile on wynosi? Podatek dochodowy od wygranych w zakładach sportowych wynosi 10%. Kiedy można go zapłacić? W przypadku, gdy twoja wygrana z kuponu będzie liczyć 2280 lub więcej złotych. Jeśli kwota ta będzie poniżej tego progu, to podatek 10% nie jest pobierany.

Podatek a zakłady bukmacherskie – sprawdź!

12% podatek od zakładów bukmacherskich – jak się oblicza?

Obliczenie podatku 12% od zakładów nie należy do skomplikowanych czynności. Tak naprawdę, żeby go wyliczyć wystarczy znać podstawy matematyki lub skorzystać z gotowego kalkulatora procentowego. Jak to wygląda w życiu? Podatek 12% od zakładów obliczysz na zasadzie:

Kiedy grasz kupon za 100 zł, to 12% od tej kwoty zostanie pobrane na podatek. W takim przypadku ile wyniesie podatek? Wzór na obliczenie podatku: 12% / 100 zł = 0.12 x100 = 12 zł. Jak widzisz podatek od tego zakładu to 12 zł, które zostanie wprowadzone do budżetu państwa.

Na kuponie obstawianym w Fortunie na samym dole znajdziesz informacje o podatku 12%:

kupon z podatkiem

Dla kuponu za 500 zł podatek 12% od zakładu wynosi 60 PLN, a dla zakładu za 200 PLN podatek liczy 24 PLN.

Dla ułatwienia przedstawimy tabelę podatku w zakładach bukmacherskich od najpopularniejszych stawek:

  • Zakład za 2 PLN – podatek 0.24 PLN
  • Zakład za 5 PLN – podatek 0.60 PLN
  • Zakład za 10 PLN – podatek 1.20 PLN
  • Zakład za 50 PLN – podatek 6 PLN
  • Zakład za 100 PLN – podatek 12 PLN
  • Zakład za 200 PLN – podatek 24 PLN
  • Zakład za 500 PLN – podatek 60 PLN
  • Zakład za 1000 PLN – podatek 120 PLN

Pobranego podatku nie wlicza się do stawki twojego kuponu, więc z automatu grasz za niższą stawkę. Kiedy typujesz kupon za 200 PLN to przelicznikiem dla twojej wygranej nie jest stawka 200 PLN, a 176 PLN (24 PLN poszło na podatek).

Opinie o zakładach bukmacherskich – sprawdź, co warto wiedzieć!

Podatek od każdego postawionego zakładu

W zakładach bukmacherskich w Polsce płaci się podatek od każdego postawionego zakładu. Oczywiście wyjątkiem są promocje u bukmacherów bez podatku, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Stawką 12% podatku obarczone są zakłady przedmeczowe i “na żywo”. Co więcej, podatek obowiązuje na kuponach pojedynczych, akumulowanych i systemowych.

Podatek od zakładów bukmacherskich obowiązuje w klasycznych sportach, ale też pozostałych rozrywkach u legalnego operatora. 12% od kuponu pobierane jest w sportach wirtualnych, typach na e-sport oraz gry karciane (Betgames, TVBET i Bet On Games).

Opodatkowane zakłady stawia się w przez internet za pośrednictwem komputera czy aplikacji mobilnej. Taki sam model podatkowy działa również w lokalach stacjonarnych takich bukmacherów jak STS, Fortuna, Totolotek, forBET czy Superbet. Jeśli chodzi o ustawę hazardową, to w takim sam sposób reguluje ona podatek u bukmacherów online, jak i u tych działających stacjonarnie.

Podatek od wygranych w zakładach bukmacherskich

To drugi podatek, jaki możesz zapłacić obstawiając zakłady bukmacherskie. Typerzy, którzy grają za wysokie stawki lub rozbudowane akumulatory odnoszą pokaźne wygrane. A te, jeśli przekraczają kwotę 2280 są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Co to oznacza w codziennym życiu typera? To że bukmacher wypłaci pomniejszoną kwotę wygranej o 10%. Np. jeśli wygrasz 4000 PLN na kuponie, to otrzymasz 3600 PLN. 10%, czyli 400 PLN to właśnie ten podatek od wygranej.

W historii zakładów bukmacherskich zdarzały się wygrane na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Wówczas podatek od takich wygranych sięgał kilkudziesięciu tysięcy PLN. Podatkiem od wygranych nie musisz zawracać sobie głowy, jeśli z reguły posiadasz na kuponie potencjalne wygrane poniżej kwoty 2280 PLN. W takiej sytuacji płacisz tylko 12% od stawki.

Poznaj sposoby na obstawianie bez podatku: https://zagranie.com/obstawianie-bez-podatku/.

Legalne granie bez podatku – bukmacherzy bez podatku

Bukmacherzy w Polsce przestrzegają ustawy hazardowej, ale są na tyle pomysłowi, że potrafią znaleźć sposoby, żeby ich gracze płacili niższe podatki. W okresowych promocjach jest kilku operatorów, którzy za pośrednictwem bonusu kursowego umożliwiają typowanie zakładów bez podatku. To legalny sposób na zakłady bukmacherskie bez podatku, bo wszystko odbywa się zgodnie z prawem. A co najważniejsze, gra bez podatku znajduje się w ofercie bukmacherów z licencją Ministerstwa Finansów.

Jak nie płacić 12% podatku obrotowego od kuponów? Sprawdź poniższe metody:

Fortuna bez podatku

Fortuna na podatek znalazła rozwiązanie tj. wprowadziła Happy Hours. To bonus kursowy 1.14, który dodawany jest do kuponów akumulowanych z co najmniej trzema wytypowanymi zakładami. Kiedy do twojego kuponu w Fortunie zostanie dodany bonus kursowy, to oznacza to tyle, że obstawiasz bez podatku. Nie tracisz na stawce 12%, więc otrzymujesz wyższe wygrane, jeśli uda ci się trafić wszystkie typy. Do takich kuponów musisz selekcjonować zdarzenia z kursem minimalnym 1.30.

happy hours

ForBET bez podatku

forBET grę bez podatku posiada tylko dla nowych klientów. Po rejestracji konta u tego operatora na stronie iforbet.pl zyskujemy 14 dni na obstawianie zakładów bez podatku. Jeśli skutecznie wykorzystasz ten okres, a więc będziesz grał kupony AKO (z kursami minimalnymi 1.30) bez pobieranego 12% podatku, to dwa tygodnie zamienią się w wygrane bez podatku.

Multi+ w Betclic

Sposób na granie bez podatku w Betclic to promocja Multi+. Robiąc w tej akcji zakłady AKO 5+ otrzymujesz bonus od wygranej. Żeby zniwelować 12% podatku od stawki należy trafić kupon składający się z siedmiu selekcji – wówczas otrzymasz dodatkowo 15% do wygranej. Twój podatek zostanie odrobiony i to z nawiązką! Najlepsze jest to, że jeśli obstawisz akumulator z większą ilością typów, to bonus będzie jeszcze wyższy. Maksymalnie może liczyć nawet 50%.

Totolotek bez podatku

Totolotek ma podobną metodę na ominięcie podatku, co Betclic. W akcji Bonus King Size również typujesz zakład wielokrotny 5+, a jeśli trafisz na kuponie wszystkie typy, to zyskujesz bonus do wygranej. Poprawnie wytypowane AKO z siedmioma typami daje bonus 15% i już w tym momencie podatek jest w pełni zniwelowany.

Kto płaci podatek w zakładach bukmacherskich?

Podatki w zakładach bukmacherskich są zautomatyzowane i są pobierane przez firmę bukmacherską. To oznacza, że obowiązki związane z odpowiednim odprowadzeniem kwot podatkowych są po stronie bukmachera. Firmy bukmacherskie rozliczają się z fiskusem, jeśli chodzi o podatek obrotowy, jak i ten od wygranych kwoty. Po stronie gracza nie ma konieczności składania deklaracji do Urzędu Skarbowego dotyczących jego gry i wygranych w zakładach bukmacherskich.

Wszystkie formalności związane z podatkiem leżą po stronie bukmacherów. Obstawianie u legalnych firm daje gwarancje, że wszystkie podatki zostaną zapłacone na czas, co ściąga z gracza wszelką odpowiedzialność.

FAQ

Zaloguj się aby dodawać komentarze