Przed tygodniem w moim dublu zawiódł mnie Jan Błachowicz. Zakładałem, że Polak zawalczy jak w drugim starciu z Manuwą (mądrze i taktycznie). Tymczasem nasz rodak bardziej wyglądał jak w pierwszym pojedynku z Anglikiem (spięty). Nie zawsze w analizie przewidzisz jaki zawodnik wejdzie do klatki. Jednak nadal pozostajemy w tym roku z plusem na MMA.

Rejestracja W STS
Kod promocyjny: 1025PLN

W weekend czeka nas UFC 235 i jest to najciekawsza gala od miesięcy. Pisząc to, mam na myśli, że ekscytują mnie walki w karcie wstępnej – co pokaże Zabit Magomedsharipov czy Johnny Walker? Co ważniejsze, dwa pojedynki wieczoru to starcia o pasy. Dużo ciekawych pojedynków ze znanymi nazwiskami… a wybranie typów sprawiło mi ból głowy, co jest kolejnym dowodem na niesamowitość zestawień. Ostatecznie singiel… ale po kursie 3,27!

Skuteczność typów MMA w 2019 roku: 4/6

Profit/Strata na kuponach MMA w 2019 roku: +44 PLN

Analizując ofertę zakładów bukmacherskich i walki, nie raz już byłem blisko jakiegoś typu, żeby w drugiej myśli go odrzucić. Tak chociażby miałem ze starciem Usmana z Woodley’em czy Garbrandta z Munhozem. Typersko taka karta walk ma też swoje plusy… celowanie w underdogów! Dlatego dzisiaj propozycja nie jest z serii pewniaczków, bo też jest kilka wątpliwości. Jednak kurs na poziomie 3,27 mówi mi, żeby spróbować to zdarzenie.

Zdarzenie:  Ben Askren – Robbie Lawler

Typ: Robbie Lawler

Kurs: 3,27

W tytule zadałem pytanie, czy Ben Askren będzie nową gwiazdą UFC? Amerykanin przez wiele lat był uważany za najlepszego zawodnika MMA, który nigdy nie postawił stopy w oktagonie najlepszej organizacji na świecie. Był to wynik słabych relacji Askrena z Daną Whitem (szefem UFC) oraz nudnego stylu walki, który nie zachęcał federacji do podpisania kontraktu ze znakomitym zapaśnikiem. Jednak, na szczęście, wielu kibiców z Joe Roganem na czele domagało się byłego mistrza ONE oraz Bellatora i lobbowało o jego zatrudnienie w UFC. No to mamy! Jego styl walki wcale się nie zmienił, więc jeżeli jesteś niedzielnym fanem to raczej nie zawiedź się i nie oczekuj wielkiej bitki. Na pewno Askren dodaje kolorytu swoją osobowością i oryginalnym (można w dzisiejszych czasach jeszcze tak) trash-talkiem. Khabib czy Usman trochę przetarli szlaki dla Amerykanina w kontekście przyzwyczajenia widza do stylu walki z silnym zaznaczeniem zapaśniczej kontroli.

Wiecie co? Najlepsze jest to, ze jak patrzę na kartę walk UFC 235 to chyba najbardziej ciekawi mnie właśnie to starcie… co pokaże Askren? Wielu ekspertów czy partnerów treningowych Amerykanina wskazuje go jako potencjalnie jednego z najlepszych w MMA. Hype urósł tak duży, że sam jestem zaciekawiony, w którą stronę to pójdzie. Nie ma żadnych wątpliwości, że faworyt bukmacherów tego pojedynku ma zapasy na najwyższym poziomie. Jednak w mojej głowie pojawia się ALE. Nigdy nie mierzył się z czołowym zawodnikiem, a reszta jego umiejętności pozostawia pewne wątpliwości i mam tu głównie na myśli stójkę. Na domiar złego wydaje mi się, że Robbie Lawler jest jednym z gorszych zestawień, jakie Ben Askren mógł dostać na dzień dobry. Kurs 3,27? Czuję, że w tych okoliczności warto spróbować tego potrojenia stawki na singlu.

Dlaczego Robbie Lawler w mojej opinii może zastopować swojego sobotniego rywala? Najogólniej pisząc, Amerykanin jest jednym z najgroźniejszych zawodników w stójce, którzy potencjalnie mogą zatrzymać zapasy Askrena. Ruthless z pewnością od początku będzie polował na głowę swojego przeciwnika. Śmiało mogę napisać, że jeżeli walka nie będzie przeniesiona do parteru, to mój typ ma bardzo duże szanse na trafienie.

Muszę zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny aspekt. Żyjemy w 2019 roku, gdzie na najwyższym poziomie już nie ma takich typowych zestawień zapaśnik kontra uderzacz. Oczywiście często ktoś ma swoją płaszczyznę, ale w innych aspektach nie ma się czego wstydzić. Próba ciągłych obaleń przeciwko kickbokserowi często skutkuje wygraną. Jednak jak wspomniałem, dzisiaj już nie ma zawodników MMA w czołówce, którzy mają tylko zapasy. Daniel Cormier, Yoel Romero czy Khabib Nurmagomedov chociaż posiadają stójkę na pewnym poziomie, który pozwala im skracać dystans do obaleń lub prowadzić walkę na nogach przez jakiś czas. Tutaj, nie bez powodu, można mieć wątpliwości czy Askren posiada inne umiejętności poza zapasami, które pozwolą mu od razu walczyć z fighterem z topu.

Porównywanie Lawlera do poprzednich rywali debiutanta w UFC nie ma sensu, bo to niebo i ziemia. Były czempion kategorii półśredniej w najlepszej organizacji MMA na świecie postawi najtrudniejsze warunki w zawodowym MMA w kontekście obalenia – fighter, którego typuję nie ma słabych obron obaleń, ale także jest zawodnikiem, który może stawać na nogi po zapaśniczych akcjach rywala. Ben Askren największe problemy miał z Jay Hieronem. Fan MMA spyta – z kim? We wspomnianym pojedynku faworyt bukmacherów sobotniego starcia miał pewne kłopoty ze skróceniem dystansu. Tymczasem Lawler posiada narzędzia, które mogą nie pozwolić rywalowi na klincz i mam tutaj na myśli ciosy proste. Widzę potencjalnie taki scenariusz (korzystny dla typu), gdzie Askren nieudolnie będzie próbował wejść w półdystans, aby rozpocząć grę zapaśniczą… ale będzie skutecznie stopowany przez pięściarstwo Lawlera, zanim cokolwiek zrobi.

Podsumowując, nie zdziwię się jednak jeżeli Askren wygra pokazując, że zapasy to najlepsza dyscyplina sportowa. Jak najbardziej jego presja może spowodować, ze Lawler będzie bezsilny niczym Barboza czy McGregor przeciwko Khabibowi. Znak zapytania nad moim typem to także fakt, że były czempion UFC wraca po zerwanym więzadle krzyżowym i ma wiele lat trudnej kariery za sobą. Jednak wątpliwości może też budzić Askren – czy same zapasy starczą? Jak się odnajdzie przeciwko czołówce? Czy uda mu się wejść w klincz Lawlera? Niemniej, kurs 3,27 względem wielkości znaku zapytania sprawia, że to jest typ na underdoga, który na sobotnią galę przekonuje mnie najbardziej.  

Typ na UFC 235 - walka Lawler kontra Askren