Boks to sport z wielką tradycją i legendą heroicznych walk, które za sprawą jednego ciosu zmieniały swój przebieg o 180 stopni. Wielkie nazwiska takie jak Muhammad Ali, Mike Tyson czy Evander Holyfield budowały prestiż tej dyscypliny. Gale bokserskie organizowane na całym świecie wpływały na świadomość kibiców, którzy widzieli w tym wielkie show, a także czysty sport, w którym zawsze wygrywa lepszy. Boks przez lata ewoluował, ale najważniejsze zasady nie uległy zmianie – jeśli posyłasz rywala na deski, a on nie wstaje, zwyciężasz walkę! Boks dostępny jest również w zakładach bukmacherskich. Typy na walki bokserskie bukmacherzy przyjmują regularnie – na te wielkie, jak i mniejsze gale. Fani boksu swoją wiedzę w ten sposób mogą spożytkować w zakładach bukmacherskich. Jak obstawiać boks? Mamy szczegółowy poradnik.

W ostatnich latach w Polsce i na świecie dużą popularność zyskało MMA. To zaczęło dyskusje, czy boks zostanie odsunięty na bok, a jego miejsce zastąpią właśnie mieszane sztuki walki. Tak się jednak nie stało, bo boks wciąż elektryzuje miliony osób. W świecie bokserskim nie brakuje nazwisk, które przyciągają widownię i tworzą wielkie walki. Tyson Fury, Anthony Joshua, Deontay Wilder, Dereck Chisora, Andy Ruiz czy Michael Hunter, to pieściarze gwarantujący widowisko. Kategorii w boksie zawodowym jest na tyle wiele, że w każdej można znaleźć wielkich pięściarzy.

Jeśli interesujesz się MMA, to aktualne typy i zakłady na UFC czy KSW znajdziesz na stronie: https://zagranie.com/analizy-boks-mma/.

Jak obstawiać boks? To temat przewodni tego artykułu. Przedstawimy wam najważniejsze zasady podczas walki bokserskiej, wyjaśnimy na co zwrócić uwagę w typach na boks, a także damy wskazówki u jakiego bukmachera obstawiać boks.

Na czym polega boks?

Przed obstawianiem zakładów na boks warto zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi pięściarstwa. Po pierwsze w boksie zawodowym jest wiele federacji, które organizują walki o pasy mistrzowskie. Wyróżniamy jednak cztery najważniejsze federacje, które dla zawodników znaczą najwięcej:

 • World Boxing Association (WBA)
 • World Boxing Council (WBC)
 • International Boxing Federation (IBF)
 • World Boxing Organization (WBO)

To właśnie w tych federacjach walczą najwięksi mistrzowie na czele z Tysonem Furym, Anthony Joshuą, Deontayem Wilderem, Wasylem Łomaczenko czy Teofimo Lopezem. To pasy tych federacji gwarantują faktyczne tytuły mistrza świata.

Tak jak w innych sportach walki, tak i w boksie jest podział na kategorie wagowe. Aktualnie wyróżniamy aż szesnaście kategorii wagowych. Przykładowe z nich to kategoria lekka, półśrednia, średnia i ciężka. Kategoria “królewska”, czyli ciężka rozpoczyna się od wagi 90,719 kg. Pojedynki odbywają się wewnątrz tego samego limitu wagowego. Nie może dojść do starcia pięściarza z wagi lekkiej z zawodnikiem z wagi średniej.

Jak przebiega starcie bokserskie? Wszystko zależy od tego na jaki dystans została zakontraktowana walka. Pojedynki mistrzowskie składają się z 12 rund, gdzie jedna runda trwa trzy minuty – następnie jest minutowa przerwa i pięściarze ponownie wychodzą na ring. W boksie chodzi przede wszystkim o to, by pokonać swojego rywala. Można to zrobić poprzez nokaut, decyzją sędziego (techniczny nokaut) lub na punkty (werdykt sędziów po zakończeniu walki). Wiele razy w boksie werdykty punktowe były kwestionowane – zdarzały się sytuacje, że wygrywał zawodnik, który w opinii większości był słabszy podczas całej walki.

Sprawdź -> gdzie obstawiać boks?

Co może wydarzyć się podczas walki bokserskiej?

Jeśli chcesz obstawiać boks, to musisz wiedzieć, jak może przebiegać bokserski pojedynek oraz kiedy może się zakończyć. Walki bokserskie są dlatego tak ciekawe, ponieważ w jednej chwili wszystkie przewidywania mogą spalić na panewce. Jeden cios może zakończyć walkę lub odwrócić losy rywalizacji. To sprawia, że faworyci muszą do końca utrzymywać koncentrację, bo chwila nieuwagi może kosztować ich mistrzowski pas. Tak było m.in. podczas pierwszej walki Anthony’ego Joshua z Andy Ruizem w 2019 roku. Faworyzowany Brytyjczyk sensacyjnie przegrał z Meksykaninem, który wystąpił w roli zastępcy innego pięściarza. W efekcie Ruiz przejął wszystkie pasy, które dzierżył utytułowany Joshua.

Oto możliwe warianty rozstrzygnięcia bokserskiego pojedynku:

 • Wygrana przez nokaut (KO) – jeden z pięściarzy zadaje cios, który eliminuje zawodnika z walki, ponieważ po liczeniu nie jest on w stanie kontynuować pojedynku
 • Wygrana przez techniczny nokaut – sędzia nie dopuszcza do dalszej walki zawodnika w sytuacji, gdy jego stan zdrowia nie pozwala mu na walkę
 • Wygrana przez poddanie – narożnik pięściarza rzuca ręcznik, co oznacza, że poddaje walkę
 • Wygrana na punkty – pojedynek odbył się na pełnym dystansie rundowym, a o wyniku muszą zadecydować karty z punktami

To w jaki sposób rozstrzygnie się walka zależy od pięściarzy, a także kategorii wagowej. Dla przykładu w niższej wadze zawodnicy wyprowadzają więcej ciosów, które mniej ważą. Tam pojawia się więcej rozstrzygnięć na punkty, aniżeli w wadze ciężkiej. W kategorii “królewskiej” jeden trafiony cios bardzo często wystarcza do zakończenia pojedynku przez nokaut.

Jakie zakłady obstawisz na boks?

U bukmacherów online najlepsze walki bokserskie posiadają kilkanaście opcji kursowych. Głównym typem na boks jest zakład: kto wygra? W tym przypadku bukmacherzy proponują zakłady dwu lub trzydrogowe. W boksie, choć rzadko, to dochodzi do rozstrzygnięć remisowych – tylko po werdykcie sędziów. Zakłady na remis w boksie są po bardzo wysokich kursach około 30.00.

Dodatkowe zakłady na boks dotyczą ilości rund, które się odbędą. Typer nie musi w tym przypadku obstawiać dokładnej liczby rund, bo wystarczy obstawić to w trybie powyżej/poniżej np. 5.5 rund. Bukmacher Fortuna w zakładach na boks udostępnia także kursy na to, w której rundzie walka zostanie rozstrzygnięta. W tym przypadku obstawiamy przedział rund np. pojedynek zostanie zakończony w 5-8. rundzie.

W Fortunie zakładając konto z kodem promocyjnym: 2230PLN możesz typować boks za darmowy zakład 20 PLN i zakład bez ryzyka 210 PLN.

Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

100% do 2100 zł od 2. depozytu

+  600 zł zakład bez ryzyka + 20 zł darmowy zakład

standardowa oferta 2620 zł, a z naszym kodem: 2720 zł

Kod rejestracyjny
ZAGRANIE kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
freebet
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

OD 2. DEPOZYTU: 2100 zł
ZAKŁAD BEZ RYZYKA: 600 zł
FREEBET: 20 zł

GRA BEZ PODATKU: +14% do wygranych

pokaż szczegóły ukryj szczegóły

Standardem w zakładach na sporty walki są kursy na to w jaki sposób rozstrzygnie się pojedynek. W boksie można obstawiać właśnie to, czy będzie nokaut, techniczny nokaut, dyskwalifikacja lub werdykt sędziowski. W ten sposób możesz obstawić także zakłady łączone np. wygra zawodnik 1 przez decyzję sędziów.

Oto podsumowanie zakładów na boks:

 • zwycięzca walki
 • ilość rund powyżej/poniżej
 • przedział rund, w których zakończy się walka
 • sposób rozstrzygnięcia walki: KO, TKO, dyskwalifikacja, werdykt na punkty

boks

Jak analizować boks?

Analizując walki bokserskie weź pod uwagę bilans każdego z zawodników, a więc to ile razy wygrywał – z czego ile zwycięstw przez nokaut itd. To dużo powie o tym, jaki styl charakteryzuje danego pięściarza. Boks to właśnie konfrontacja stylów walki – jedni zawodnicy są bardziej aktywni w ringu, a drudzy czekają na zadanie decydującego ciosu. Jeśli któryś z pięściarzy dysponuje kończącym uderzeniem np. Deontay Wilder, to wiele walk rozstrzyga na swoją korzyść właśnie przez KO.

W boksie ważną rolę odgrywają sprawy obyczajowe. Tyson Fury po zdobyciu mistrzostwa miał kłopoty z używkami, co sprawiło, że jego kariera wyhamowała na jakiś czas. Trzeba śledzić przygotowania pięściarzy do walki i to w jaki sposób podchodzą do pojedynku. Czy faktycznie chcą dać spektakl, czy tylko zainkasować gaże za walkę?

Typując bokserskie pojedynki zwróć uwagę na silne i słabe strony każdego z zawodników. Dobra analiza przybliży cię do zagrania najlepszego zakładu na daną walkę.

Zaloguj się aby dodawać komentarze