Typy i kursy bukmacherskie na freak fight są już codziennością. Jeszcze kilka lat temu stanowiły drobny element oferty bukmacherskiej, a teraz firmy na wyłączność pozyskują prawa do oferowania typów z tego rodzaju gali. Co więcej, w Polsce rynek ten znacznie się poszerzył. Gdy mowa o typowaniu freak fight nie myślimy już tylko o FAME MMA, ale też pozostałych organizacjach takich jak High League i PRIME Show MMA. Jak typować freak fight? Jakie są kursy i zakłady bukmacherskie na walki celebrytów?
Spis treści
Freak fight to angielskie określenie i w wolnym tłumaczeniu można przyjąć, że oznacza dziwną walkę. Wszystko dlatego, że w klasycznych freak fight nie rywalizują zawodowi sportowcy, a amatorzy sportów walki. Najczęściej na galach freak fights rywalizacja odbywa się na zasadach MMA. Nie jest tak zawsze, bo zdarzają się też pojedynki bokserskie, a także autorskie konfrontacje np. trzech na jednego itd. Jak już widzisz dlatego galę typu FAME MMA i High League określa się mianem freak fight. Walczący w niej youtuberzy i przedstawiciele pozostałych środowisk w większości przypadków traktują sporty walki jako dodatkowe zajęcie, a nie główny zawód.
Organizacje freak fight zrzeszają wokół siebie osoby, które chcą konfrontować się w oktagonie. Włodarze największych federacji dbają o to, by rywalizujące strony były rozpoznawalne, a także toczyły ze sobą jakiś konflikt. To był główny powód zorganizowania walki Kacper Blonsky vs Marcin Dubiel na jednej z gali FAME MMA. Takich przykładów można mnożyć.
Widząc boom, jaki jest na rynku freak fight, coraz to nowe osoby chcą spróbować szczęścia i rzucić wyzwanie największym organizacjom. Prekursorem freak figt w naszym kraju jest federacja FAME MMA. To właśnie na fali tej organizacji powstały kolejne federacje freak fight takie jak High League, PRIME Show MMA i Elite Fighters. Typerski nos nam podpowiada, że to wcale nie koniec i z czasem tego typu organizacji będzie jeszcze więcej.
Gdy powstawało FAME MMA w 2018 roku pewnie żaden z założycieli nie przypuszczał, że w kolejnych latach federacja ta zrobi taką furorę. Pierwsze gale były organizowane w mniejszych halach, a zainteresowanie było znacznie mniejsze niż ma to miejsce w tym momencie. Wojtek Gola i Boxdel zadbali o popularność organizacji FAME w mediach społecznościowych. Takie nazwiska jak Don Kasjo, Lil Masti, Linkimaster czy Stifler zbudowały zasięgi na YouTube i Instagramie. A z czasem do federacji dołączali kolejni przedstawiciele ze świata hip hopu (Filipek, Sobota, Kizo), KSW (Popek, Norman Parke) czy Tik Toka.
Na tle innych organizacji freak fight w Polsce FAME MMA wygląda najbardziej profesjonalnie. To federacja, która transmituje galę za pośrednictwem PPV, które można oglądać m.in. w serwisie federacji famemma.tv.
Malik Montana mówił, że wielokrotnie włodarze FAME MMA kusili go walką, ale nigdy nie spełnili jego oczekiwań finansowych. Dlatego popularny raper zdecydował się założyć własną federację. W ten sposób powstała organizacja High League, która jest wielką konkurencją dla FAME MMA. High League zadebiutowało w sierpniu 2021 roku. Na pierwszej gali zawalczyła m.in. Lil Masti, która odeszła z FAME MMA, a także Lexy Chaplin, Natsu i Ewa Brodnicka. W kolejnych miesiącach High League związało się umową z Jarosławem Jarząbkowskim, znanym szerzej pod pseudonimem pashaBiceps.
Rozmach High League, a także wysoki poziom organizacji sprawił, że federacja ta szybko zdobyła rozgłos. Walki w ramach tej organizacji można oglądać podobnie co FAME MMA na Pay Per View.
Don Kasjo to jedna z twarzy polskiej sceny freak fight. Zawodnik ten od początku związany był z FAME MMA, aż do czasu, gdy postanowił wziąć udział we własnym projekcie. Kasjusz Życiński dał rozpoznawalność FAME MMA m.in. walcząc z Marcinem Najmanem, Normanem Parke i Arturem Wrzoskiem. Od 2022 roku król melanżu, czyli Don Kasjo wziął sprawy w swoje ręce i organizuje własne gale. Początki PRIME Show MMA wyglądają obiecująco, bo na kartę walk trafiły głośne nazwiska takie jak Kruszwil, Kamerzysta, Jaś Kapela, Ziemowit Kossakowski i Damian Zduńczyk.
Na Zagranie.com mamy zwyczaj, że typujemy wszystko to, co interesuje naszych czytelników. Widząc rozmach freak fightów w Polsce na bieżąco zaczęliśmy obstawiać FAME MMA. Z czasem nasi eksperci bliżej poznali to środowisko, a także mechanizmy, które w nim rządzą. Wszystko to sprawiło, że nasza skuteczność typowania High League czy Elite Fighters stała się jeszcze lepsza.
Obstawiając freak fight bierzemy pod uwagę kilka czynników. Wzorem profesjonalnego MMA porównujemy warunki fizyczne obu zawodników/zawodniczek, a także doświadczenie w oktagonie. Co więcej, analizujemy silne i słabe strony w walce. FAME MMA organizowane jest od 2018 roku, a w tym czasie można było poznać umiejętności poszczególnych gwiazd w oktagonie. Dzięki temu mamy wyrobione zdanie o możliwościach poszczególnych bohaterów gali.
W typowaniu freak fight zwracamy też uwagę na kursy bukmacherskie. Operatorzy zakładów często bywają dobrze poinformowani, bo niektórzy z nich są bukmacherami obsługującymi kursy na wyłączność. Typując High League czy FAME MMA – warto po części sugerować się też oceną zdarzenia przez bukmacherów.
Pamiętając początki freak fight wiemy, że pierwsze kursy bukmacherskie na FAME MMA dotyczyły standardowych rozstrzygnięć, a więc tego, kto wygra walkę? Im zainteresowanie starciami było większe, tym bukmacherzy z większą uwagą podchodzili do oferty na galę freak fight. Z biegiem czasu ilość zakładów i kursów na walki FAME MMA i High League zaczęła przypominać największe pojedynki w KSW i UFC. Oferta stała się profesjonalna, a w rynkach przed walką można znaleźć kilkanaście zdarzeń do obstawiania.
Jakie zakłady oferują bukmacherzy na freak fight? Oto najpopularniejsze rynki:
Jak wcześniej informowaliśmy niektóre organizacje freak fight podpisały z bukmacherami umowę na wyłączność. To oznacza, że jeśli chcesz obstawiać zakłady na High League, to aktualnie może to zrobić tylko w Fortunie. Na podobnych zasadach funkcjonuje współpraca FAME MMA i HYPE MMA z bukmacherem Betclic. To kontrakt na wyłączność, co daje firmie Betclic prawa do oferowania zakładów na walki. A to oznacza, że STS czy Superbet nie może oferować pozostałych zakładów na FAME MMA.
Wiele się mówi o tym, że nowa federacja na rynku, czyli PRIME Show MMA będzie współpracować z TOTALbet.
Betclic i Fortuna, a więc sponsorzy FAME MMA i High League posiadają zbliżoną ofertę rynków na freak fight. W dużej mierze typy dotyczą rozstrzygnięcia pojedynku, ilości rund i dodatkowych zdarzeń np. koniec walki w 60 sekund? Wybierając któregoś z tych bukmacherów możesz odebrać bonus na start, dzięki któremu otrzymasz dodatkowe środki na obstawianie FAME MMA i High League.
W Fortunie kod promocyjny ZAGRANIE pozwala odebrać:
W Betclic specjalny kod na FAME MMA to: VIPFAME umożliwia on odbiór powiększonego zakładu bez ryzyka do 550 złotych.
Typując freak fight trzeba umiejętnie selekcjonować informacje odnośnie walk celebrytów. W mediach społecznościowych często udostępniają oni odważne filmy, które później nie mają poparcia w oktagonie. Zapowiedzi to jedno, a forma sportowa to drugie. Dlatego typując walki freak fight warto bazować na własnej wiedzy. Zalecamy obejrzenie kilku walk zawodnika/zawodniczki, którą chcesz obstawić do zwycięstwa. A jeśli nie masz takiego materiału, bo to debiut któreś ze stron, to lepiej poczekać, aniżeli obstawiać w ciemno.
Grając zakłady na galę freak fight pamiętaj też o ogólnych zasadach rozsądnego obstawiania. Oczywiście nie typuj va banque i w przypływie emocji. Bazuj na budżecie i stosuj odpowiedni system bukmacherski.
FAME MMA 25: gdzie oglądać zbliżającą się galę? Przed nami kolejne wydarzenie spod szyldu FAME. Oczywiście można być pewnym, że emocji w sobotni wieczór nie zabraknie — w końcu w oktagonie pojawi się...
Załóż konto w Betclic i obstawiaj FAME MMA bez ryzyka do 200 PLN!