Obstawianie zakładów bukmacherskich to w głównej mierze połączenie matematyki i statystyki. Każdy z graczy ma na swoim koncie wygrane, jak i przegrane typy. Zsumowanie wszystkich z nich określa poziom gry danego typera. Do wyliczenia skuteczności obstawionych zakładów służy wskaźnik Yield.

 

Yield – definicja

Początkowo pojęcie Yield było używane wyłącznie w dziedzinie finansów, przy obliczaniu rentowności inwestycji w obligacje. Dlaczego na stałe zadomowiło się w branży bukmacherskiej? Ponieważ obstawianie zakładów wzajemnych stało się pewnego rodzaju inwestycją, mogącą przynieść zysk.

Yield nazywany jest stopą zwrotu – stosunek wygranych pieniędzy do zainwestowanych stawek. Najprościej rzecz ujmując, Yield jest wskaźnikiem, dzięki któremu wiemy, ile zainwestowanych pieniędzy wraca do naszej kieszeni. Wynik określa się procentowo.

 

Jak obliczyć Yield?

Do wyliczenia prawidłowego równania potrzebujemy dwóch wartości:

  • suma wygranych pieniędzy – dodanie do siebie kwot wszystkich wygranych zakładów (w poniższym przykładzie 271,04 zł)
  • suma stawek – cały zainwestowany kapitał, czyli suma wszystkich obstawionych przez nas pieniędzy przed opodatkowaniem

wzór na yield

 

Spory procent początkujących graczy błędnie określa sumę stawek.

Przykład: Wpłacamy kwotę 1000 zł jako depozyt u legalnego bukmachera. W ciągu miesiąca obstawiamy 50 zakładów bukmacherskich o wartości 10 zł. Nieposiadający większego doświadczenia gracz jako wartość określi całkowity budżet przeznaczony na grę (1000 zł). Jednak po dokładnym wyliczeniu suma stawek wynosi – 500 zł (50×10).

 

przykład wyliczenia yieldu

 

Yield a ROI

W zasadzie oba wskaźniki oznaczają to samo. ROI – skrót od Return On Investment, to zwrot inwestycji. Wskaźnik rentowności stosowany jest w celu zmierzenia efektywności obstawianych zakładów. ROI jest najczęściej spotykany na zagranicznych serwisach bukmacherskich. Jedyną różnicę możemy dostrzec w sposobie wyliczenia. Wzór pozostaje ten sam, jednak do wyniku dodajemy 100%.

Przykład: Jeśli wyliczony przez nas Yield wynosi 30%, to ROI równa się 130%. W obu przypadkach zarobek wynosi 30% z zainwestowanej przez nas kwoty.

 

Co daje wskaźnik Yield?

Yield jest jednym z najważniejszych czynników, służących do określenia jakości typów każdego gracza zakładów bukmacherskich. Wskaźnik daje możliwość regularnej kontroli własnej gry. Umożliwia łatwe wyliczenie opłacalności obstawianych przez nas zakładów. Oczywiście, im wyższy osiągniemy Yield, tym lepiej. Pamiętajmy, że Yield może być dodatni lub ujemny. Dodatni oznacza zysk, ujemny utratę gotówki.

W skrócie: Dzięki regularnej kontroli wskaźnika Yield jesteśmy w stanie określić, czy zainwestowane przez nas środki pieniężne przynoszą zysk, czy stratę.

 

Jaki Yield jest dobry?

Każdy o wartości dodatniej.

Yield jest wskaźnikiem skuteczności danego typera. Informuje nas o tym, jak dobrymi typerami jesteśmy. Pamiętajmy, że nawet 1% oznacza zarobek na zakładach bukmacherskich. Może wydawać się, że to słaby wynik. Jednak przy wyższym kapitale i ewentualnej wygranej, nawet 1% może skutkować sporym zyskiem.

Profesjonalni typerzy zliczają wiele statystyk, które pomagają im w ocenie własnej skuteczności w obstawianiu zakładów bukmacherskich. Są nimi między innymi: profit, procentowa skuteczność oraz średni zagrany i trafiony kurs. Jednak kluczowy wskaźnik stanowi Yield.