Wybory parlamentarne 2023: typy i kursy. Gdzie obstawiać?

Mateusz Morawiecki

Typy wybory parlamentarne 2023. W niedzielę 15 października 2023 odbędą się wybory parlamentarne, czyli głosowanie na kandydatów do sejmu i senatu. Polscy bukmacherzy przewidują możliwość obstawiania wyników tych wyborów, a w poniższym tekście znajdziesz proponowane typy oraz kursy i zakłady dotyczące tego wydarzenia.

STS promocja premier banner duży

Przy okazji nadchodzącego głosowania bardzo ciekawą i godną uwagi promocję dla nowych graczy przygotował bukmacher STS. Jakie bonusy możesz zyskać u tego operatora? Jeśli nie masz jeszcze tam konta, załóż je z naszym kodem i zagraj singla na to, kto zostanie premierem po zakończeniu wyborów. Jeśli trafisz, na Twoje saldo bonusowe powędruje 250 PLN! Oto szczegóły oferty:

 1. Zarejestruj się z kodem ZAGRANIE
 2. Zagraj singla na to, kto zostanie premierem po nadchodzących wyborach
 3. Zakład ten znajdziesz w standardowej ofercie na wybory 2023
 4. Minimalna stawka zakładu = 2 PLN
 5. Musi być to pierwszy kupon po założeniu konta
 6. Jeżeli uda Ci się wygrać, otrzymasz 200 PLN bonusu
 7. Oferta łączy się z zakładem bez ryzyka
STS promocja premier banner mały

Wybory Parlamentarne 2023, typy bukmacherskie

Największymi rywalami w nachodzących wyborach będą Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska. KO, złożone głównie z członków Platformy Obywatelskiej stara się o odzyskanie prawa do rządzenia krajem po ośmiu latach rządów PiS. Szanse na to, że uda jej się wygrać wybory są niewielkie, lecz różnica w poparciu pomiędzy tymi ugrupowaniami z czasem się zmniejsza. Stawiając typy na nadchodzące wybory, warto zatem rozważyć obstawienie zakładu na wygraną Koalicji Obywatelskiej z dodatnim handicapem, wynoszącym siedem punktów procentowych. W praktyce oznacza to, że w myśl tego zakładu strata KO do PiS nie będzie wynosiła więcej niż 7%.

Koalicja Obywatelska uzyska lepszy wynik niż PiS (handicap 7%)
Kurs: 1,75
Zagraj!

Obstawiając typy dnia w kontekście zbliżających się wyborów, warto również przyjrzeć się frekwencji wyborczej. Nadchodzące głosowanie wywołuje bardzo duże emocje w narodzie, co sprawia, że do urn powinna ruszyć duża ilość wyborców. Przed czterema laty frekwencja wyniosła 62,7%, więc bardzo możliwe, że teraz będzie ona podobna, dlatego dobrym typem jest zakład na frekwencję powyżej 62,5%, na który kurs w BETFAN wynosi 1,75.

Frekwencja powyżej 62,5%
Kurs: 1,75
Zagraj!

Co jeszcze warto obstawić na wybory 2023? W ofercie bukmachera Fortuna znajduje się dość wysoki kurs dotyczący wyniku Lewicy powyżej 8,5%. W niektórych sondażach słupki poparcia dla tejże partii przekraczają nawet pułap 10%, więc przebicie przez nią typowanej tutaj linii należy uznać za bardzo prawdopodobne. Więcej sondaży i zakładów na wybory parlamentarne 2023 znajdziesz w dalszej części tekstu.

Lewica powyżej 8,5%
Kurs: 1,50
Zagraj!

Wybory parlamentarne 2023:

Na kogo głosujesz?
PiS 35%
KO 24%
Trzecia Droga (Polska 2050 + PSL) 7%
Konfederacja 27%
Lewica 5%
Bezpartyjni Samorządowcy 0%
Inne ugrupowanie 2%
267+ Głosy
Oddaj swój głos:
 • PiS
 • KO
 • Trzecia Droga (Polska 2050 + PSL)
 • Konfederacja
 • Lewica
 • Bezpartyjni Samorządowcy
 • Inne ugrupowanie

Kursy na wybory parlamentarne 2023

Kursy dotyczące typów na wybory parlamentarne ulegają zmianom zależnym od wyników sondaży. Zdaniem dostępnych w Polsce operatorów zakładów bukmacherskich, największe szanse na zwycięstwo w wyborach ma Prawo i Sprawiedliwość, co sugerują dostępne kursy na zwycięzcę wyborów. Obstawiać możesz jednak wiele rynków, takich jak wynik procentowy poszczególnych komitetów, czy też frekwencję. Poniżej znajdziesz przykładowe kursy na wybory 2023.

Kto wygra wybory parlamentarne 2023? Kursy na zwycięzcę wyborów

Kursy dotyczące zwycięzcy wyborów
STS
1,10
PiS
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
5,50
KO
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
300,00
Konfederacja
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
400,00
Trzecia Droga
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
1000,00
Lewica
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!

Kursy na punkty procentowe partii

Kursy dotyczące punktów procentowych partii
STS
1,70
PiS powyżej 35,5%
2,00
PiS poniżej 35,5%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
1,85
KO powyżej 30,5%
1,85
KO poniżej 30,5%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
1,85
Konfederacja powyżej 10,5%
1,85
Konfederacja poniżej 10,5%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
1,85
Trzecia droga powyżej 10%
1,85
Trzecia droga poniżej 10%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
1,75
Lewica powyżej 9%
1,95
Lewica poniżej 9%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
1,85
Bezpartyjni Samorządowcy powyżej 2,2%
1,85
Bezpartyjni Samorządowcy poniżej 2,2%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!

Frekwencja na wyborach 2023, typy i kursy

Kursy dotyczące frekwencji
STS
1,40
powyżej 61,25%
2,70
poniżej 61,25%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
1,75
powyżej 61,75%
1,95
poniżej 61,75%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
2,25
powyżej 62,55%
1,55
poniżej 62,55%
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!

Gdzie obstawiać wybory 2023?

Zastanawiasz się, gdzie można obstawiać wybory parlamentarne 2023? Polscy legalni bukmacherzy oferują bardzo szeroki wybór różnych rynków dotyczących zbliżającego się głosowania. Oprócz najprostszych typów na wybory, takich jak kto uzyska największą ilość głosów lub jaka będzie frekwencja, możesz korzystać jeszcze z innych ciekawych rynków dotyczących wyników głosowania w poszczególnych okręgach. Do operatorów z najciekawszą ofertą zaliczają się STS, BETFAN, Superbet oraz Fortuna. Sprawdź, jaka jest oferta zakładów i gdzie najkorzystniej grać typy na wybory parlamentarne 2023.

Bukmacherzy i oferta na wybory parlamentarne 2023

Pierwszym wartym prześledzenia operatorem pod kątem oferty jest STS. Dostępne są tam jak choćby zakłady na to, która z partii uzyska lepszy wynik i w głosowaniu nie tylko w skali kraju, ale również w poszczególnych okręgach wyborczych. Typy na lepszy wynik procentowy nierzadko uwzględniają również handicapy.

STS zakłady wybory 2023
Przykładowa oferta zakładów na wybory 2023 w STS

Kolejnym ciekawym rynkiem jest ten, dotyczący premiera po wyborach. Poniżej znajdziesz ofertę zakładów STS na tym rynku typów na wybory 2023. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z opisanej wyżej promocji u tego bukmachera, która polega na trafnym wytypowaniu premiera. Do wygrania w ten sposób jest aż 250 PLN bonusu.

STS oferta zakładów wybory 2023
Zakłady dotyczące premiera po wyborach w STS

Swoje typy na wybory 2023 możesz zagrać również w BETFAN, gdzie oferta zakładów jest bardzo ciekawa. U tego operatora jest możliwość obstawiania zakładów dotyczących wydarzeń po wyborach, to znaczy kształtu najbliższego rządu, czy też tego, czy kadencja sejmu zostanie skrócona. Oprócz tego jest jeszcze szereg zakładów dotyczących referendum, które odbywa się równocześnie z wyborami parlamentarnymi.

BETFAN zakłady wybory 2023
Przykładowe zakłady dotyczące wydarzeń powyborczych w BETFAN

Jeśli chodzi zaś o zakłady w BETFAN dotyczące wyników wyborów, ciekawą opcją mogą być typy dotyczące wyników poszczególnych kandydatów w porównaniu do ich bezpośrednich rywali w konkretnych okręgach. Ilość rynków do wyboru jest duża, dlatego każdy z pewnością znajdzie typy dotyczące kandydatów w swoim okręgu wyborczym.

Zakłady bukmacherskie na wybory 2023 będziesz mógł obstawić również w Superbet, gdzie dostępnych jest kilkadziesiąt rynków, spośród których gracze mogą wybierać swoje typy. Zaletą tego operatora są wysokie kursy oraz szeroki wybór linii dotyczących progów procentowych konkretnych ugrupowań w skali całego kraju.

Innym dostępnym w Polsce operatorem, u którego znajdziesz ofertę zakładów na niedzielne wybory parlamentarne, jest też Fortuna. W tym przypadku ciekawą opcją mogą okazać się zakłady na frekwencję wyborczą czy rywalizację o mandaty w konkretnych okręgach. Jest to szczególnie ciekawa opcja dla typerów, którzy chcą obstawić wyniki wyborów w swoim mieście.

Typy na wybory 2023

Obstawiając typy na wybory parlamentarne 2023 należy przewidywać zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, czyli partii aktualnie rządzącej naszym krajem. Ugrupowanie to rządzi samodzielnie już drugą kadencję sejmu, lecz teraz możliwe jest, że nie uda jej się uzyskać na tyle dużej ilości głosów, by móc rządzić bez konieczności zawarcia koalicji lub przekonania kilku nowo wybranych posłów do zmiany ugrupowania na rzecz PiS. Podobnie partia ta poczyniła już w 2019 roku, kiedy to na jej stronę przeszło kilku posłów, w tym Paweł Kukiz, lecz wówczas już po głosowaniu zdobyła większość mandatów. W tym roku sytuacja może ulec zmianie i PiS będzie musiał szukać koalicjanta. Drugie miejsce najprawdopodobniej zajmie Koalicja Obywatelska, która od ośmiu lat niezmiennie stanowi największe ugrupowanie opozycyjne.

Jeśli chodzi o przewidywania dotyczące tego, jaka będzie frekwencja, to należy spodziewać się dość dużego zainteresowania wyborców. Przed czterema laty przekroczono pułap 60%, co miało miejsce po raz pierwszy od „wyborów czerwcowych” w 1989 roku, czyli pierwszego demokratycznego głosowania po okresie PRL. Wówczas udział w głosowaniu wzięło 62,7% uprawnionych do głosowania. Emocje związane z nadchodzącymi wyborami są na tyle duże, że niezwykle prawdopodobne jest, że frekwencja po raz kolejny przekroczy 60%. Możliwe także, że będzie ona rekordowa i przekroczy wynik z czerwca 1989. Typy na ogólnopolską frekwencję wyborczą możesz grać u każdego z wymienionych wyżej bukmacherów.

Grupa Zagranie

Zakłady na wybory – typy na PiS

Prawo i Sprawiedliwość to partia rządząca Polską samodzielnie od 2015 roku, kiedy to wygrała w wyborach parlamentarnych z wynikiem 37,58%, który przełożył się na 235 z 460 możliwych mandatów w sejmie. Od tego czasu poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości waha się w granicach 40%. Dziś, zależnie od sondaży, PiS może liczyć na około 36-procentowe poparcie i raczej nie powinno zejść poniżej tego poziomu.

Zakłady na wybory – Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska, która startuje jako Koalicyjny Komitet Wyborczy złożony z przede wszystkim z Platformy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej, może liczyć na poparcie bliskie pułapu 30%. Jest to dość niewielka zmiana w porównaniu do wyników wyborów z 2019 roku, kiedy to uzyskała wynik 27,4%. Latem 2023 roku w sondażach przedwyborczych słupki partii Donalda Tuska oraz jej koalicjantów powędrowały powyżej 30%, lecz w ostatnich miesiącach spadły i oscylują w granicach wyniku sprzed czterech lat. Ostatnie dni kampanii wyborczej będą zatem kluczowe dla ilości mandatów dla tego komitetu w sejmie.

Konfederacja – szanse w wyborach 2023

Konfederacja w ostatnich miesiącach wyrosła na trzecią pod względem poparcia partię polityczną w Polsce. W tym momencie poparcie dla tego ugrupowania oscyluje w granicach 10%, lecz jeszcze latem zbliżało się do pułapu 15%. Przekroczenie przez partię Sławomira Mentzena oraz Krzysztofa Bosaka progu wyborczego wynoszącego 5% jest zatem praktycznie pewne.

Kursy i typy na Trzecią Drogę

Trzecia droga to Koalicyjny Komitet Wyborczy, na który składa się Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Polska 2050. W przypadku komitetów koalicyjnych próg wyborczy jest podniesiony i wynosi on 8%. Ostatnie sondaże przedwyborcze pokazują, że poparcie dla tej koalicji jest podobne do tego, na które liczyć może opisywana wyżej Konfederacja. Obstawiając typy na Trzecią Drogę, należy spodziewać się około 10-procentowego wyniku.

Lewica – typy i zakłady na wybory

Lewica to kolei partia, która również będzie biła się o trzecie miejsce w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Poparcie dla tego ugrupowania nie przekracza bowiem 10%, lecz jest zbliżone do tego pułapu. Spośród trzech komitetów walczących o trzecią lokatę, szanse Lewicy są jednak najmniejsze, o czym świadczą nie tylko sondaże, ale także kursy dotyczące typów na wynik procentowy Lewicy.

Kursy na Bezpartyjnych Samorządowców

Bezpartyjni Samorządowcy to ruch skupiony wokół radnych w samorządach, którzy zostali wybrani do nich bez przynależności partyjnej. Mimo iż jest to ogólnopolski komitet, który wystawił swoich kandydatów w każdym z 41 okręgów wyborczych, to próżno szukać tam znanych nazwisk w świecie polityki. W związku z tym poparcie dla tego komitetu wyborczego jest niewielkie i sięga najwyżej pułapu 3,5%. Przekroczenie progu wyborczego w nadchodzącym głosowaniu jest zatem dla niego mało realnym scenariuszem.

Ostatnie sondaże wyborcze

W poniedziałek 9 października odbyła się debata przed wyborami parlamentarnymi, która z pewnością spowoduje pewne zmiany w dotychczasowym poparciu dla poszczególnych partii. Najświeższym na ten moment sondażem, jest ten, przeprowadzony przez IBRiS dla „Wydarzeń” Telewizji Polsat opublikowany w 9 października. Wynika z niego, że PiS ma poparcie wynoszące 34,6%, zaś Koalicja Obywatelska 27,9%. Dalej w sondażu plasują się Lewica: 11,4%, Konfederecja: 7,7% oraz Trzecia Droga: 7,6%.

PiS34,6%
KO27,9%
Lewica11,4%
Konfederacja7,7%
Trzecia Droga7,6%
Bezpartyjni Samorządowcy1,8%
Sondaż IBRiS dla “Wiadomości” Polsatu (5-7 października, próba badawcza: 1000 osób)

To ten sam ośrodek badawczy, przeprowadził również badanie opublikowane przez Onet w sobotę 7 października. W tym przypadku na PiS zagłosowałoby 34% badanych, zaś Koalicja Obywatelska miałaby poparcie na poziomie 28,9%. Trzecią pozycję w tymże sondażu zajęła Trzecia Droga: 10,6%, a dalej plasują się Lewica (10%) oraz Konfederacja (9,7%). Bezpartyjni Samorządowcy nie przekraczają progu wyborczego.

PiS34,0%
KO28,9%
Trzecia Droga10,6%
Lewica10,0%
Konfederacja9,7%
trudno powiedzieć4,8%
Sondaż IBRiS (3-4 października, próba badawcza: 1000 osób)

4 października opublikowano natomiast sondaż agencji Kantar dla telewizji TVN. Wyniki tego badania prezentują się następująco: PiS osiągnęło wynik 34%, a Koalicja Obywatelska 30%. Różnica pomiędzy dwoma największymi ugrupowaniami jest zatem bardzo nieznaczna. Trzy kolejne komitety, które w tym sondażu przekraczają próg wyborczy to: Lewica (10%), Trzecia Droga (9%) oraz Konfederacja (8%)

PiS34,0%
KO30,0%
Lewica10,0%
Trzecia Droga9,0%
Konfederacja8,0%
Bezpartyjni samorządowcy2,0%
inny komitet wyborczy2,0%
trudno powiedzieć/odmowa odpowiedzi5,0%
Sondaż Kantar dla “Faktów” TVN i TVN24 (2-3 października, próba badawcza: 1500 osób)

Wybory Parlamentarne 2023 najważniejsze informacje

Wybory Parlamentarne 2023 odbędą się w niedzielę 15 października 2023. Głosowanie trwać będzie od godziny 7:00 do 21:00 w 41 okręgach do sejmu oraz 100 do senatu, gdzie obowiązują tzw. JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Cisza wyborcza obowiązuje od soboty 14 października do zamknięcia lokali wyborczych, czyli 15.10, godz. 21:00. W czasie ciszy wyborczej nie można prowadzić agitacji, publikować sondaży ani zawierać czy przyjmować zakładów bukmacherskich dotyczących głosowania. Wraz z wyborami parlamentarnymi odbędzie się również referendum obejmujące cztery pytania dotyczące m.in. wieku emerytalnego czy prywatyzacji spółek państwowych.

Obrazek w tle: fot. Marcin Bulanda / PressFocus

Zaloguj się aby dodawać komentarze