Kto zostanie królem dywizji muszej, a kto półciężkiej? Gramy o 250 PLN

UFC 283, Glover Teixeira vs Jamahal Hill

Już dziś w nocy rozpocznie się kolejna numerowana gala UFC. Tym razem na rozpisce znalazło się aż 15 pojedynków! Wydarzenie zwieńczą dwie konfrontacje o mistrzowskie pasy. W co-main evencie będziemy świadkami wydarzenia, do którego dojdzie pierwszy raz w historii tejże organizacji. Mowa o tym, że po raz czwarty matchmakerzy UFC zestawili tych samych zawodników. Kilka chwil po fenomenalnie zapowiadanym się boju o pas wagi muszej, dojdzie do starcia o tytuł w kategorii półciężkiej. Czy Glover wróci na tron? Czy atut tzw. własnego podwórka mu pomoże, czy go sparaliżuje? Na te i podobne pytania odpowiadam poniżej.

Aż 4 bonusy freebet do 1420 zł na start!

UFC 283 – kapitalny event, który już dziś może zostać jednym z kandydatów do miana „Gali Roku”

Mimo, że fight card jest nabity niezwykłymi pojedynkami, to ze swej strony pochylę się tylko nad dwoma starciami. Decyduje się tak postąpić z racji tego, że to właśnie w nich zostaną „rozdane” mistrzowskie pasy, a także są to starcia zapowiadane na najbardziej wyrównane, o czym świadczą kursy bukmacherskie na to, kto w nich zwycięży u licznych bukmacherów. Chociaż nie można zapominać o tym, że np. na karcie głównej mamy tak rozpoznawalnych dla kibiców z całego świata graczy jak np. Paul Craig, Gilbert Burns. Na karcie głównej znalazło się jeszcze tak fascynujące zestawienie w wadze muszej kobiet jak konfrontacja Lauren Murphy vs legendarna Jessica Andrade. Tym razem wystąpi ona w roli fighterki wychodzącej do oktagonu jako numer 6 swojej dywizji, a naprzeciwko stanie ta, która jest o dwie pozycje wyżej. Jednak, czy z marszu można uznać, że Lauren jest faworytką? Pamiętajmy, że Brazylijka już nie raz ucierała nosa zdecydowanym faworytkom, a do tego wystąpi przecież w Rio de Janeiro…

Deiveson Figueiredo – Brandon Moreno: typy, kursy bukmacherskie i zapowiedź walki (22.01.2023 r.)

Jednak przejdźmy już do mówienia o pierwszym z dwóch najciekawiej zapowiadanych się starć. W tym przypadku będziemy świadkami starcia pomiędzy panującym a tymczasowym mistrzem. Obaj pod względem umiejętności są znacząco wyżej od wszystkich fighterów rywalizujących pod szyldem UFC w tej dywizji. Dlatego też nie może dziwić fakt, że matchmakerzy UFC zestawili ich po raz kolejny. Tym bardziej, że za każdym razem, kiedy mieli okazję się zmierzyć, to dawali spektakularne pojedynki! W pierwszym pojedynku, do którego doszło na UFC 256 byliśmy świadkami remisu. Tylko należy mieć na uwadze, że wówczas Brandon został ukarany odjęcie jednego punktu za nieprzepisowe zachowanie. Po raz drugi spotkali się na gali UFC 263 i wtedy Meksykanin okazał się lepszy, a zwyciężył przez zmuszenie do poddania w trzeciej rundzie. Ostatnia ich konfrontacja miała miejsce 22 stycznia 2022 r., kiedy to Deveison triumfował po jednogłośnej decyzji sędziów.

Od tamtej pory nie oglądaliśmy w klatce Figueiredo, a „The Assassin Baby” nie zamierzał tyle czekać. Około pół roku później znalazł się na rozpisce eventu z numerem 277. Zwyciężył przez piękne T.K.O w trzeciej rundzie nad Kai Karem France, jednocześnie udowadniając, że właśnie pozbył się z kolei do pasa kolejnego, który próbował wskoczyć przed niego. Tuż po tym starciu ruszyła cała medialna otoczka i z biegiem czasu oczywistym stało się, że istnieje tylko jedna opcja, by sprawdzić, kto tak naprawdę finalnie jest królem tej kategorii wagowej. Nim przejdę do swojego typu, to dodam, że tym razem kupon na galę UFC stawiam u innego bukmachera niż zazwyczaj. Dzieje się tak, ponieważ korzystam z BONUSÓW od Betcrisu. W jaki sposób je odebrałem? Ano ze względu założenia konta u tego bukmachera z wykorzystaniem kodu promocyjnego do Betcrisu.

UFC 283

Kto wygra walkę?
DEIVESON FIGUEIREDO 50%
BRANDON MORENO 50%
8+ Głosy
Oddaj swój głos:
 • DEIVESON FIGUEIREDO
 • BRANDON MORENO

 

Statystyczne porównanie Deivesona Figueiredo z Brandonem Moreno przed UFC 283:

 • Patrząc na ich ostatnie 5 walk, to u Deivesona mamy następujący bilans: W – P – R – W – W, a u Brandona: W – P – W – R – W.
 • Zerkamy na procentowe kończenie walk i u Figueiredo mamy, patrząc od K.O, przez poddania do decyzji następujące wartości: 40% i 2 razy po 30%, a u Brandona: 25% i 2 razy po 37,5%.
 • Jest tak, ponieważ Deiveson wygrywał: 9 razy przez nokauty, 8-krotnie przez poddania i 4-krotnie przez werdykty arbitrów, a Moreno: 4-krotnie przez nokauty, 11-krotnie przez poddania i 5-krotnie przez decyzje sędziowskie.
 • Meksykanin i zarazem tymczasowy mistrz jest młodszy od aktualnego champa o 6 lat.
 • Obaj swoje pojedynki prowadzą z ortodoksyjnych, czyli tradycyjnych pozycji, jednocześnie świetnie radząc sobie zarówno w stójce jak i parterze.
 • Minimalnie wyższym fighterem jest Meksykanin, który mierzy 5’7”, czyli 170,18 cm. Dla porównania dodam, że Deiveson jest wzrostu 5’5”, czyli 165,10 cm.
 • Wzrost przekłada się na różnicę w zasięgu, rozpiętości ramion, ponieważ tu mamy dysproporcję na poziomie 172,72 cm do 177,80 cm.
 • Natomiast średni czas walki mają na poziomie: 11:41 u Deivesona oraz 14:53 u Moreno.
 • To co jeszcze warto odnotować to to, że bardziej rozbitym i częściej przegrywającym jest Meksykanin, który przegrał przez 6 decyzji sędziów, a Figueiredo 2 razy: po razie przez poddanie i werdykt.

Moje typowanie walki Deivesona Figueiredo z Brandonem Moreno przed UFC 283

Dla mnie to właśnie to starcie jest walką wieczoru. Sądzę tak, ponieważ obaj dają i niezwykle efektowne pojedynki, wnoszą do klatki całą masę emocji jak i toczą boje przeważnie na dłuższym dystansie. W dwóch z trzech poprzednich starć między nimi musieliśmy czekać na werdykty arbitrów. Patrząc na to, że obecny champ wraca po roku przerwy, a Brandon ma ją o połowę krótszą, sądzę, że obaj zdążyli przeanalizować wszystkie błędy z poprzednich starć i będą szukać czegoś nowego, czym można by zaskoczyć przeciwnika. Dodajmy do tego, że choć obaj mają pięści, które „ważą”, to jednak toczą boje w kategorii muszej. Dlatego też z racji tych wszystkich powodów podejmuję się wskazania, że ich starcie odbędzie się na pełnym dystansie. Kurs na tego typu zdarzenie w Betcrisie jest ustabilizowane na poziomie 1.74.

Walka odbędzie się na pełnym dystansie - TAK
Kurs: 1.74
Graj!

Glover Teixeira – Jamahal Hill: typy, kursy bukmacherskie i zapowiedź walki (22.01.2023 r.)

Faworytem według kursów bukmacherskich jest fighter pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. To na jego zwycięstwo są ustabilizowane niższe kursy. Wynika to z tego faktu, że Glover wraca po przegranej z Jirim Prochazką i jest aż o 12 lat starszym od Jamahala. Poza tym mimo, że to Glover jest lepszym zawodnikiem w technikach parterowych, tak każde starcie zaczyna się od stójki, a w niej króluje już Hill. Do tego reprezentujący Michigan jest na fali trzech zwycięstw z rzędu, które odnosił przez nokautowanie swych rywali. Aż dwukrotnie był w stanie dokonać tego przez nokauty w pierwszych rundach. W ostatniej konfrontacji pokonał Thiago Santosa, którego „ograł” w połowie rundy czwartej. Mówiąc o tym pojedynku należy mieć również na uwadze to, że Glovera po raz ostatni w oktagonie widzieliśmy latem 2022, kiedy to poddał się na 28 sekund przed końcem piątej rundy. Natomiast Jamahal z wyżej wymienionym, ale innym Brazylijczykiem toczył bój na zakończenie letniego okresu na gali UFC on ESPN 40.

Pisząc o tym pojedynku należy mieć na uwadze, że obaj zmierzą się o mistrzowski pas z racji tego, że tytuł zwakował Jiri Prochazka. Czech dokonał tego uznając, że skoro ma za około rok wrócić do zawodowego sportu, to nie ma sensu blokować dywizji. Ten fakt dodaje dodatkowego smaczku, chociaż przyznaję, że w tym przypadku również nie pokuszę się o wskazanie, kto może zwyciężyć. O tym, jak trudną jest to sztuką świadczą również kursy bukmacherskie, które u większości bukmacherów są niemalże równe. W przypadku tego zestawienia mamy do czynienia ze starciem między klasycznym specjalistą od parteru ze stójkowiczem. Kto i jak zakończy się to starcie? Swój typ przedstawię poniżej, a na razie dodam jeszcze, że jeśli chcesz sprawdzić, jak szły mi poprzednie typowania związane z galami MMA, to polecam Ci zajrzeć do zakładki o nazwie – TYPY: Sporty walki.

Statystyczne porównanie Glovera Teixeiry z Jamahalem Hillem przed UFC 283

 • W tym przypadku mówimy o konfrontacji pomiędzy bardzo doświadczonym Gloverem z rekordem: 33-8-0, a młodą gwiazdą kategorii półciężkiej, który ma rekord: 11-1-0.
 • Patrząc na bilans ich ostatnich 5 pojedynków u Teixeiry mamy następującą sytuację: P – W – W – W – W, a u Jamahala: W – W – W – P – W.
 • Były mistrz walczy z ortodoksyjnej pozycji, a Hill z łączonej, typowej dla mańkuta.
 • Odnośnie do ich stylów walki należy zauważyć, że Glover radzi sobie znacznie lepiej w parterze, a jego dzisiejszy rywal w stójce.
 • Odrobinę wyższym fighterem jest przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, który mierzy 193,04 cm, a u Glovera mamy 187,96 cm.
 • Różnice we wzroście przekłada się na podobną w rozpiętości ramion, ponieważ mamy 200,66 do 193,04 cm na rzecz Jamahala.
 • Glover jest jednym z najstarszych zawodników walczących dla UFC, gdyż ma już 43 lata, a Hill ma „raptem” 31 lat.
 • Jeżeli chodzi jeszcze o ich pojedynkowanie się, to średnio więcej czasu w oktagonie spędza Glover, u którego mamy rezultat na poziomie 9 minut i 46 sekund. Ta sama statystyka u Jamahala wynosi 7:16.
 • Pojedynki Teixeiry w aż 37,5% kończyły się przez nokauty, 43,75% przez poddania i tylko 18,75% przez decyzje sędziowskie. Z kolei ten sam procentowy współczynnik u Hilla wynosi: 80-0-20%.

Moje typowanie walki Glovera Teixeiry z Jamahalem Hillem przed UFC 283

Podejmując się typu na to spotkanie należy mieć na uwadze również to, że pierwotnie Glover miał przystępować do rewanżu z Jirim. Jednak wówczas odwołano ich walkę, a sam występ Teixeiry przełożono na nieco ponad miesiąc później. Dlatego też tak wielu ekspertów i dziennikarzy środowiskowych zastanawia się, czy Brazylijczyk będzie w stanie w tak krótkim odstępie czasu przygotować po raz drugi pik formy. Zwłaszcza, że musi w nim być, jeżeli „chce” prowadzić walkę w swoim stylu, czyli najpierw przyjmować całe serie ciosów, a dopiero później ruszyć na rywala. Piszę tak, ponieważ Jamahal ma pisząc wprost: kowadła w obu rękach. Co gram ostatecznie od siebie w związku z tym zestawieniem?

Sądzę, że Glover nie będzie w stanie być w aż tak topowej formie, jakiej był szykując się na rewanż z Prochazką. Poza tym Jamahal jest zawodnikiem, do którego bardzo trudno dojść z racji tego jak świetnie dysponuje swoim zasięgiem. To sprawia, że Teixeira będzie miał jeszcze większe wyzwania, aniżeli w starciu z np. Janem Błachowiczem, który notabene też nie był tym „Legendary Polish Power”, co zawsze. Dlatego też jestem zdania, że jeśli chce wygrać, samemu musi trafić i odciąć Hilla. Należy mieć na uwadze, że nie można wykluczyć tego zdarzenia. Dlatego też podejmuję się tego wskazania, że walka po prostu zakończy się przez K.O/T.K.O/DSQ. Na to zdarzenie w Betcrisie mamy wycenę ustabilizowaną na poziomie 1.63. Dzięki temu uzyskujemy kupon o wartości kursu całkowitego na poziomie 2.84.

Walka zakończy się przez KO/TKO/DSQ - TAK
Kurs: 1.63
Graj!

Propozycja kuponu:

UFC 283, Betcris, 2 typy

fot. Paul Miller/PressFocus

Aż 4 bonusy freebet do 1420 zł na start!

Zaloguj się aby dodawać komentarze