Puchar Świata w Zakopanem to wydarzenie, na które polscy kibice zawsze czekają z niecierpliwością. Weekend ze skokami w stolicy polskich Tatr rozpoczniemy od konkursu drużynowego. Dziś – podobnie jak podczas drużynówki w Bischofshofen – skupimy się jednak na rywalizacji indywidualnej. Ostatnie dwa nasze kupony zaświeciły się na zielono. Czy dzisiaj będzie podobnie? Zapraszam do wspólnego typowania!

bez ryzyka skoki

Markus Eisenbichler vs Timi Zajc: typy i kursy bukmacherskie (15.01.2022)

Analizę rozpoczniemy od pary niemiecko-słoweńskiej. Niestety wczorajsze treningi oraz kwalifikacje w Zakopanem zostały odwołane i nie możemy odnieść się do aktualnej dyspozycji obu zawodników na Wielkiej Krokwi. Zmuszeni jesteśmy oprzeć się na dotychczasowych rezultatach. Cóż… Poradzimy sobie. Markus Eisenbichler znajduje się na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niemiec zdołał do tej pory zgromadzić 472 punkty. Należy więc do ścisłej czołówki zawodników tego sezonu. Dotychczas trzykrotnie udawało mu się stanąć na podium zawodów, jednak nie zdołał jeszcze odnieść zwycięstwa. W Ga-Pa był drugi oraz dwukrotnie trzeci w Ruce. Markus regularnie melduje się w czołowej dziesiątce. W tym sezonie meldował się w niej dziesięciokrotnie na czternaście rozegranych konkursów. Świadczy to o dużej regularności. Zdarzały się jednak również i wpadki jak: 40. miejsce w Klingenthal, 27. i 35. lokata w Engelbergu oraz dyskwalifikacja w ostatnim konkursie w Bischofshofen. Pomimo tego należy uznawać Niemca za sam top zawodników, bowiem na ogół jest on bardzo groźny, a jego skoki potrafią być naprawdę dalekie.

Regularność nie jest jednak mocną stroną Timiego Zajca. Młody Słoweniec zajmuje w tym momencie 13. miejsce w klasyfikacji generalnej posiadając na swoim koncie 264 punkty. Timiemu udało się w tym sezonie raz stanąć na podium – było to trzecie miejsce w Engelbergu. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej dziesiątce meldował się jedynie cztery razy. Oprócz wspomnianego podium Timi zajmował również: czwarte miejsce w Niżnym Tagile oraz dziewiąte w Ruce i Ga-Pa. Gdy spojrzymy jednak na ogół wyników Słoweńca to łatwo zauważymy, że dominują tutaj miejsca w drugiej dziesiątce. Wynika to z prostej rzeczy – Zajc charakteryzuje się w tym sezonie dużą nieregularnością i ma problem z oddaniem dwóch równych skoków. Potrafi on poszybować daleko i bić się o czołowe lokaty, a za chwilę zepsuć i znaleźć się w drugiej, trzeciej lub nawet czwartej dziesiątce.

Co obstawiać?

Skoki narciarskie to dyscyplina, w której jedną z kluczowych spraw jest powtarzalność. Cóż z tego, że ktoś jest w stanie oddać skok w okolice punktu HS, jeżeli w drugiej próbie wyląduje tuż przed punktem konstrukcyjnym. Ta powtarzalność w tym sezonie znajduje się zdecydowanie po stronie Markusa Eisenbichlera. Niemiec pomimo kilku wpadek aż dziesięciokrotnie meldował się w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata – w tym trzy razy stał na podium. Słowieniec TOP 10 osiągał tylko cztery razy, w tym raz kończył zawody na podium. Oglądając skoki obu panów nie mam wątpliwości, że Eisenbichler na ten moment prezentuje poziom o klasę wyższy niż Zajc i to on jest moim faworytem w tym starciu. Jest on również faworytem bukmacherów. Kurs oferowany przez TOTALbet na jego zwycięstwo w tej parze wynosi 1.55. Gramy.

Totalbet
1.55
Eisenbichler będzie lepszy od Zajca

Halvor Egner Granerud vs Karl Geiger: typy i kursy bukmacherskie (15.01.2022)

Halvor Egner Granerud po rozegraniu czternastu konkursów plasuje się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata posiadając dorobek 693 oczek. Norweg początek sezonu miał dosyć niestabilny. Rozpoczął świetnie – od trzeciego i pierwszego miejsca w Niżnym Tagile. Potem jednak były trzy wpadki – dwukrotny brak kwalifikacji do konkursu w Ruce oraz 48. miejsce w Wiśle. Potem jednak nastąpiło przebudzenie i od tego czasu Norweg ani razu nie wypadł poza TOP 10. Od konkursu Klingenthal pięciokrotnie meldował się na podium zawodów. Był czterokrotnie drugi i raz trzeci. Co więłcej – od trzech konkursów nie zszedł z podium. Wobec tych faktów możemy spokojnie powiedzieć, że Halvor ma już za sobą problemy z początku sezonu i znajduje się teraz w stabilnej, cały czas rosnącej formie.

Jego dzisiejszym rywalem będzie Karl Geiger. Niemiec znajduje się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata posiadając na swoim koncie 817 oczek. Jego strata do liderującego Ryoyu Kobayashiego wynosi 74 punkty. Tak wysoka pozycja w klasyfikacji generalnej nie wzięła się oczywiście znikąd. Karl sześciokrotnie w tym sezonie stawał na podium konkursu, w tym dwa razy na jego najwyższym stopniu. Miało to miejsce w Niżnym Tagile i Engelbergu. Pozostałe podia to: Niżny Tagił (2. miejsce), Ruka (2. miejsce), Engelberg (2. miejsce) oraz Bischofshofen (3. miejsce). Jak ocenić szanse obu zawodników?

Co obstawiać?

Mamy tutaj zestawienie dwóch bardzo mocnych zawodników o dosyć wyrównanym poziomie. Drugie vs trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Chciałbym jednak zwrócić tutaj uwagę na mały szczegół: Karl Geiger niezbyt dobrze radzi sobie na Wielkiej Krokwi. Spójrzmy na sześć ostatnich występów: 22., 23., 25., 5., 24., oraz 21. miejsce. Poza piątą lokatą wygląda to naprawdę słabo. Co prawda Granerud w zeszłym roku również zaliczył wpadkę w Zakopanem zajmując 23. miejsce, jednak u Geigera widać pewną tendencję. Pomimo wyrównanego ogólnego poziomu obydwu zawodników to właśnie z tego powodu przychylałbym się w stronę Halvora Egnera Graneruda. Kurs na zwycięstwo Norwega w tej parze wynosi 1.55. Przed postawieniem zakładu zachęcam do skorzystania z kodu promocyjnego od TOTALbet. Ruszamy po trzecie trafienie z rzędu!

Totalbet
1.55
Granerud będzie lepszy od Geigera

Kupon na PŚ w Zakopanem - 15.01.2022

Fot. Rafał Rusek / PressFocus

  • Tagi

Zaloguj się aby dodawać komentarze