Jak działają kursy bukmacherskie? Sprawdź!

Zakłady bukmacherskie kierują się pewnymi zasadami. Jeśli zdecydowaliście się na rozpoczęcie przygody z tego typu rozrywką musicie mieć świadomość, że bez ich przestrzegania nie staniecie się prawdziwymi typerami. Pierwsza zasada – przyjrzyjcie się czym są, na czym polegają i co wyrażają kursy. Zapraszamy do lektury.

Jak działają kursy bukmacherskie i kto je ustala?

Podstawą do możliwości prowadzenia działalności bukmacherskiej jest uzyskanie oficjalnej licencji wydawanej przez Ministerstwo Finansów. Każdy z legalnych bukmacherów, których zakłady wzajemne dostępne są na polskim rynku dysponuje taką zgodą. Możecie to sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Legalni bukmacherzy posiadają w swoim zespole wiele osób odpowiedzialnych za poszczególne funkcje. Jedną z nich jest trader, który czuwa nad odpowiednim ustalaniem kursów bukmacherskich. Jednak, jeśli uważacie, że tylko jedna osoba jest za to odpowiedzialna, to grubo się mylicie. Firmy bukmacherskie zatrudniają szereg specjalistów odpowiedzialnych za analizowanie i wyznaczanie trafnych kursów. Nie wspominając o kontrolach komputerowych.

Zatem, czy możliwe jest poznanie, jak działają kursy bukmacherskie? Oczywiście, że tak. Jednak wymaga to ogromu pracy i ciągłego nabywania wiedzy.

 

Czym są i jak działają kursy bukmacherskie?

Najprościej rzecz ujmując kursy bukmacherskie to szanse, jakie bukmacher wyznacza na dane wydarzenie. Wynikiem zakładu wzajemnego niekoniecznie musi być tylko wygrana, remis bądź przegrana. Poszczególne wydarzenie oferowane przez operatora może mieć szereg innych rezultatów – np. która drużyna pierwsza strzeli bramkę, ilość żółtych kartek w spotkaniu lub kto zwycięży 3. seta. Ile graczy tyle możliwości do wyboru.

W branży bukmacherskiej możemy wyróżnić aż 5 podstawowych rodzajów kursów:

 • dziesiętne
 • ułamkowe
 • amerykańskie
 • indonezyjskie
 • malezyjskie

Zdecydowanie najbardziej popularną metodą wyrażania szans w Polsce są kursy dziesiętne. To właśnie z nimi możemy spotkać się na poszczególnych stronach bukmacherskich. Jednak należy pamiętać, że nie ma żadnej różnicy pod względem każdego rodzaju kursu – różnica polega jedynie na nazewnictwie, w praktyce oznaczają to samo. Tak samo, jak w przypadku kilometra i mili.

 

Co wyrażają i jak czytać kursy bukmacherskie?

Tak naprawdę kursy bukmacherskie służą dwóm celom – wyrażeniu prawdopodobieństwa na zajście jakiegoś wydarzenia oraz oszacowaniu potencjalnej wygranej, remisu bądź przegranej. Jak liczyć kursy bukmacherskie? Wszystko, zależy od tego, co tak naprawdę gracz chce z nich odczytać. Istnieją dwie opcje:

 • wyczytanie potencjalnej wygranej – które jest zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ kursy mogą dać odpowiedź na pierwszy rzut oka.
 • prawdopodobieństwo wygranej – pierwsze wrażenie może być mieszane, ponieważ to odrobinę trudniejsze zadanie. Jednak tak jak wszystkiego tego również da się nauczyć.

Jak wyliczyć prawdopodobieństwo?

Wszystko zależy od tego, jak przeliczymy kursy na prawdopodobieństwo wygranej w obstawionym przez nas zakładzie. Oczywiście pomoże nam przy tym wzór matematyczny.

WZÓR: [ 1 : kurs dziesiętny = prawdopodobieństwo ]

PRZYKŁAD: Jeśli postawione przez nas wydarzenie posiada kurs 1.50, musimy wykonać szybkie dzielenie.

 • 1 : 1.50 = 0,67 (dla ułatwienia określenia szans, mnożymy otrzymany wynik przez 100%)
 • 0,67 * 100% = 67% (po otrzymaniu takiego wyniku, możemy wywnioskować, że postawiony przez nas zakład ma spore szanse na powodzenie)

Kursy bukmacherskie – dziesiętne

Postaramy się dokładnie wytłumaczyć Wam, jak działają kursy bukmacherskie. Na początku powinniście dowiedzieć się, jak wyliczać kursy. Gotowi? W takim razie zaczynamy.

 • Załóżmy, że wybieramy dwa zdarzenia. Oba posiadają taką samą szansę na wygraną. Taki kurs dziesiętny powinien wynosić 2.0. Dlaczego? Wszystko za sprawą prostego wzoru matematycznego: patrząc na nasz przykład, prawdopodobieństwo zwycięstwa wynosi 50%.

WZÓR: [ 100% : 50% = 2.0 ]

Oczywiście w takim przypadku należy pamiętać, że nie możemy oczekiwać zarobku na poziomie 2.0. Każdy legalny bukmacher wyznacza dla siebie prowizję, u niektórych wynosi ona 5%, a czasem nawet 20%. Statystyki pokazują, że najlepsi polscy bukmacherzy wyznaczają prowizję na poziomie 10%. W takim razie kurs na nasze zdarzenie będzie wynosił 1.8.

PRZYKŁAD 1: Jeśli gracz decyduje się na postawienie kwoty 10 zł. To w przypadku poprawnego wytypowania wydarzenia przy kursie 1.8, otrzymuje 5,84 zł wygranej. (Wygrana po kursie 2.0 będzie wynosiła 7,60 zł, jednak po odliczeniu 12% podatku)

 • Dla pewności, że powyższe informacje są jak najbardziej zrozumiałe – zaprezentujemy jeszcze jeden przykład. Weźmy pod lupę przykładowe kursy na mecz Interu Mediolan i Borussii Dortmund.

PRZYKŁAD 2: Kursy bukmacherskie na Inter Mediolan wynoszą (2.24), na remis obu drużyn (3.6), a Borussię Dortmund (3.05).

 • 100% : 2.24 = 44.64%
 • 100% : 3.6 = 27.7%
 • 100% : 2.05 = 32,8%

Suma wszystkich wyników wynosi 95%. Jak widać w przypadku takich kursów, prowizja dla bukmachera jest dość niska, ponieważ wskazuje zaledwie 5%.

Jak bukmacherzy wyliczają kursy na wydarzenia sportowe?

Legalni bukmacherzy i pracujący dla nich specjaliści, do wyliczenia kursu na dane zdarzenie używają wielu czynników. Większość z branych pod uwagę czynników może zmieniać się w sposób dynamiczny. Właśnie dlatego zdarza się, że buk dokonuje modyfikacji kursów w czasie rzeczywistym. Nie ma w tym nic złego, ponieważ każdy jest świadomy tego, że kursy mogą pójść zarówno w górę, jak i w dół.

ZAPAMIĘTAJ! Zmienna kursów dotyczy wyłącznie wydarzeń zawartych w ofertach bukmacherskich, kursy nie mogą ulec zmianie, jeśli zostały już postawione.

Poznajcie główne czynniki brane pod uwagę przez bukmacherów, którzy wyliczają kursy:

 • aktualna forma drużyny lub zawodnika
 • porównanie kondycji i jakości gry zawodników na poszczególnych pozycjach w klubach
 • taktyka oraz sposób rozgrywania spotkań
 • ilość kartek i zawodnicy, którzy dzięki nim nie będą mogli zagrać w meczu
 • ogólna statystyka meczów H2H
 • kontuzje podstawowych zawodników (zarówno te długoterminowe, jak i krótkoterminowe)

Jak interpretować zmiany kursów bukmacherskich?

WSKAZÓWKA 1 – im niższy kurs tym większa szansa na wygraną. Inaczej mówiąc, wysokość kursu bukmacherskiego uzależniona jest od prawdopodobieństwa dojścia do skutku danego zdarzenia.

WSKAZÓWKA 2 – jeśli po dłuższym czasie zauważymy znaczne zmiany kursów na zwycięzcę np. Ligi Mistrzów, należy się temu przyjrzeć. Dlaczego? Ponieważ wszystko wskazuje na to, że jeden z faworytów rozgrywek odpadł i szanse na zwycięstwo pozostałych drużyn znacznie wzrosły. Kursy bukmacherskie, które idą w dół zawsze oznaczają powiększenie szansy na zwycięstwo danego zespołu.

WSKAZÓWKA 3 – możliwa jest sytuacja błędu bukmachera, czyli złego oszacowania kursu na dane wydarzenie. Nie mówimy, że zdarza się to notorycznie. Raczej bardzo rzadko, jednak może tak się stać. Wtedy możemy mieć pewność, że kursy diametralnie się zmienią.

 

Kilka faktów o kursach bukmacherskich

 1. Kursy bukmacherskie prezentują szanse prawdopodobieństwa na wydarzenie się konkretnego rezultatu.
 2. Im niższy jest kurs bukmacherski, tym w teorii wyższa szansa na wygraną.
 3. Pamiętajcie, że kursy bukmacherskie na dane wydarzenie, mogą się od siebie różnić. Warto zapoznać się z ofertami kilku operatorów zakładów wzajemnych i porównać proponowane kursy.
 4. Jeśli zdecydowaliście postawić typ na wybrany rezultat meczu, koniecznie zapoznajcie się z aktualną formą obu drużyn, statystykami meczu oraz wynikami ich poprzednich spotkań.
 5. Nie obstawiajcie w ciemno, ponieważ taka gra zazwyczaj skutkuje przegraną. Zakłady bukmacherskie to rozrywka, która wymaga doświadczenia i znajomości teorii.
 6. Istnieje możliwość zagrania „na próbę”. Specjalnie dla nowych graczy przygotowaliśmy unikalne kody rejestracyjne, które gwarantują zdobycie darmowego zakładu. Dzięki otrzymanemu freebetowi posiadacie możliwość sprawdzenia swoich umiejętności związanych z obliczaniem kursów. Zupełnie za darmo! Zapraszamy do odwiedzenia naszej podstrony „Bonusy bukmacherskie”.