Fot. Tadeusz Mieczynski

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym dla polskich kibiców kojarzą się przede wszystkim ze skokami. To jednak impreza, która skupia w sobie znacznie więcej dyscyplin zimowych. Są nimi m.in. biegi narciarskie, w których niegdyś Justyna Kowalczyk zdobywała najwyższe laury. Co można obstawiać podczas MŚ 2021 w narciarstwie klasycznym? Jakie są zakłady bukmacherskie i kursy? Wszystko wyjaśniamy!

Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

100% do 2000 zł od depozytu

+ 200 210 zł zakład bez ryzyka + 20 zł darmowy zakład

standardowa oferta 2220 zł, a z naszym kodem: 2230PLN

Kod rejestracyjny
2230PLN kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
freebet
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

OD DEPOZYTU: 2000 zł
ZAKŁAD BEZ RYZYKA: 210 zł
FREEBET: 20 zł

GRA BEZ PODATKU: +14% do wygranych

pokaż szczegóły ukryj szczegóły

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym 2021: typy, kursy i zakłady bukmacherskie

Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Ostatni raz impreza ta miała miejsce w 2019 roku w Austrii. Wówczas Polska łącznie skompletowała dwa medale: złoty i srebrny. W obu przypadkach autorami tych sukcesów byli skoczkowie narciarscy: Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

Generalnie najlepiej na ostatnich MŚ w narciarstwie klasycznym zaprezentowali się przedstawiciele Norwegii. W sumie zdobyli oni aż 25 medali, w tym 13 złotych. W klasyfikacji medalowej na drugim miejscu znaleźli się Niemcy (9 medali) i Szwedzi (5 medali).

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym odbywają się pod egidą FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska).

Sprawdź aktualne typy na skoki narciarskie!

MŚ narciarstwo klasyczne Oberstdorf 2021

Tegoroczne Mistrzostwa Świata 2021 w narciarstwie klasycznym zostaną przeprowadzone w Oberstdorfie w dniach 24 luty – 7 marzec. Generalnie dojdzie do pokazu trzech dyscyplin sportowych: biegów narciarskich, kombinacji norweskiej oraz skoków narciarskich. Oczywiście w każdym tym sporcie są dodatkowe podziały na kategorie np. dystans, sztafeta itd. To daje nam jeszcze więcej konkurencji podczas MŚ 2021.

Oto lista konkurencji na MŚ w narciarstwie klasycznym:

Skoki narciarskie

 • Konkurs na skoczni HS 106
 • Konkurs na skoczni HS 137
 • Drużynowy konkurs na skoczni HS 137

Biegi narciarskie

 • Sprint – technika dowolna
 • Bieg łączony na 30 km
 • Sprint drużynowy – technika klasyczna
 • Bieg na 15 km – technika dowolna
 • Sztafeta 4×10 km
 • Bieg ze startu wspólnego na 50 km – technika klasyczna

W przypadku startów kobiecych w sztafecie jest 4x 5 km, bieg łączony odbywa się na 15 km, a masowy na 30 km.

Kombinacja norweska

 • Skocznia HS106, bieg na 10 km
 • Konkurs drużynowy skocznia HS106, bieg 4 × 5 km
 • Skocznia HS137, bieg na 10 km
 • Sprint w drużynie skocznia HS137, bieg 2 × 7,5 km

Transmisje “na żywo” z Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym można śledzić w TVP i TVP Sport oraz Eurosporcie.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym 2021: typy i kursy

W każdej dyscyplinie podczas MŚ są faworyci i zawodnicy/zawodniczki, które mogą sprawić niespodziankę. W skokach narciarskich na głównego faworyta urósł Halvor Egner Granerud, który przewodzi w całym sezonie Pucharu Świata. W konkursie drużynowym z kolei najwięcej szans na złoty medal daje się reprezentacji Norwegii.

W biegach narciarskich, podobnie jak w skokach, również można wskazać głównych pretendentów do medali. W przypadku mężczyzn to na pewno Aleksandr Bolszunow, Iwan Jakimuszkin, Federico Pellegrino, Maurice Manificat czy Andriej Mielniczenko. W kobiecym zestawieniu prym wiedzie Jessica Diggins, a za nią są Julija Stupak, Rosie Brennan, Ebba Andersson i Tatjana Sorina.

W kombinacji norweskiej można typować na Jarla Magnusa Riibera, Vinzenza Geigera, Akito Watabe, Fabiana Rießle’a czy Erica Frenzela.

Typy dnia!

MŚ w biegach narciarskich typy, kursy i zakłady bukmacherskie

Jeśli chodzi o MŚ w biegach to wśród kobiet i mężczyzn jest dwójka zdecydowanych faworytów. To aktualni liderzy klasyfikacji Pucharu Świata, czyli Jessica Diggins i Aleksandr Bolszunow. Trzeba jednak pamiętac, że to specjaliści od długich dystansów i nie są tak świetni np. w startach sprintowych. Na krótkim dystansie lepsze wyniki notują wśród pań: Anamarija Lampič, Nadine Fähndrich i Linn Svahn, a u panów: Federico Pellegrino i Gleb Rietiwych.

W zakładach bukmacherskich Fortuna pojawiają się kursy na wszystkie starty w biegach podczas tegorocznych Mistrzostw Świata 2021. Analizując ofertę bukmacherów na MŚ 2021 w narciarstwie klasycznym dochodzimy do wniosku, że to właśnie Fortuna przygotowała najwięcej zakładów.

Wybierając Fortunę do obstawiania MŚ możesz przy rejestracji wykorzystać nasz kod promocyjny: 2230PLN. Otrzymasz dzięki niemu bonusy dla nowych klientów: freebet 20 PLN, zakład bez ryzyka 210 PLN i bonus 100% do 2000 PLN.

Więcej o bonusach w Fortunie znajdziesz w tym miejscu: https://zagranie.com/fortuna-bonus/.

W Fortunie obstawisz m.in. zakład na to, czy Aleksandr Bolszunow zdobędzie na MŚ więcej niż dwa medale (bez zawodów drużynowych):

 • Tak – 1.40
 • Nie – 2.52

Mistrzostwa świata w skokach narciarskich 2021: typy i kursy

W skokach to przede wszystkim na normalnym obiekcie polscy skoczkowe mają duże szanse. Przed dwoma laty tytuł na HS 106 zdobył Dawid Kubacki, a za jego plecami uplasował się Kamil Stoch. W tym roku faworytem jest Halvor Egner Granerud, ale depczą mu po piętach polscy zawodnicy oraz Ryōyū Kobayashi.

Oto jak wyglądają kursy na pierwszy konkurs w MŚ 2021:

 • Halvor Egner Granerud – 2.25
 • Kamil Stoch – 8.00
 • Ryōyū Kobayashi – 8.00
 • Dawid Kubacki – 10.00
 • Karl Geiger – 12.00
 • Stefan Kraft – 12.00

Pełną analizę Mistrzostw Świata w skokach narciarskich 2021 i typy bukmacherskie znajdziesz w osobnym artykule: https://zagranie.com/mistrzostwa-swiata-skoki-narciarskie-2021-typy-kursy-i-zaklady-bukmacherskie/.

Terminarz Mistrzostw Świata w narciarstwie Oberstdorf 2021

Oficjalnie MŚ rozpoczną się 24 lutego, ale pierwsze starty o medale będą miały dzień później. Najpierw do rywalizacji wkroczą biegacze i biegaczki w sprincie techniką dowolną. Pierwszego dnia odbędzie się również kobiecy konkurs skoków narciarskich na skoczni HS 106.

W polskiego punktu widzenia istotne kwestie zaczną się dziać od 27 lutego – wtedy zostanie przeprowadzony pierwszy konkurs skoków narciarskich wśród mężczyzn. Kilka dni później, czyli 5 marca odbędzie się drugi indywidualny konkurs, tym razem na skoczni dużej, a w kolejnym dniu – zawody drużynowe. Wydaje się, że na chwilę obecną to właśnie w skokach narciarskich mamy największe szanse na medal.

MŚ zakończy bieg masowy na 50 km techniką klasyczną, który będzie miał miejsce 7 marca.

Kombinacja norweska na MŚ 2021

Zawody w kombinacji norweskiej w Polsce są mało popularne. Tak naprawdę mamy w nich jednego przedstawiciela, Szczepana Kupczaka, który zajmuje 49. miejsce w Pucharze Świata. Kombinacja norweska to połączenie skoków i biegów.

Faworytem do złota tutaj jest Jarl Magnus Riiber, który przede wszystkim świetnie spisuje się na skoczni. Norweg gorzej biega, co przy typowaniu trzeba brać pod uwagę. Jeśli chodzi o biegi w kombinacji norweskiej to wyróżniają się Jørgen Graabak, Ilkka Herola i Vinzenz Geiger.

Kiedy odbędą się MŚ w narciarstwie klasycznym?

MŚ zostaną przeprowadzone w dniach 24 luty - 7 marzec 2021.

Gdzie obstawiać MŚ 2021 w narciarstwie klasycznym?

MŚ w narciarstwie klasycznym możesz obstawiać w Fortunie, która oferuje zakłady na skoki narciarskie i biegi narciarskie.

Co otrzymam na typowanie MŚ w narciarstwie klasycznym?

Jeśli użyjesz kod Fortuny: 2230PLN to odbierzesz od tego bukmachera freebet 20 PLN, zakład bez ryzyka 210 PLN i bonus 100% do 2000 PLN.