Fot. Bai Xuefei

Krecz w tenisie ziemnym oznacza koniec pojedynku, co dla kibiców i samych zawodników stanowi przykrą wiadomość. Krecz wpływa na wynik spotkania oraz rozliczenie zakładów bukmacherskich. Tenis jest często typowany u bukmacherów, a krecz niesie ze sobą kilka konsekwencji, jeśli chodzi o wypłatę kuponu. Dla graczy najważniejszą informacją jest ta: jak bukmacher rozliczy krecz? Wypłaci zwrot stawki czy uzna wynik kreczu za wiążący i na podstawie niego uzna typy za wygrane lub przegrane? Jak bukmacherzy rozliczają krecze w tenisie ziemnym? Sprawdź!

Krecz w tenisie – bukmacherzy rozliczenie

Krecz to termin, który przypisany jest do meczów tenisa ziemnego. Skreczowanie, to inaczej poddanie spotkania z powodu kontuzji. To sytuacja, w której stan fizyczny tenisisty/tenisistki uniemożliwia mu kontynuowanie mecze. Gdy dojdzie do kreczu – wówczas zwycięzcą pojedynku jest rywal kontuzjowanego gracza.

W tenisie krecze zdarzają się co jakiś czas, bo to bardzo losowe wydarzenie. Zazwyczaj do kontuzji dochodzi podczas pojedynku, a uraz jest na tyle duży, że nie pozwala dalszej gry. Kreczujący zawodnicy mogą zmagać się z kontuzją kostki, kolana, barku lub pleców. To najczęściej spotykane problemy tenisistów i tenisistek, którzy decydują się oddać mecz.

Krecze nie omijają nikogo, bo tak to już jest z kontuzjami. Historia tenisa zna przypadki, gdy z kortu z powodu urazu schodził Novak Djoković, Rafael Nada, Andy Murray czy Juan Martin Del Potro. Do kreczu może dojść w turnieju rangi Wielkiego Szlema aż po rozgrywki niżej notowane np. ITF. W każdej sytuacji krecz oznacza to samo – wygraną przeciwnika.

Typy na tenis ziemny znajdziesz w tym miejscu: https://zagranie.com/typy-tenis/.

Krecz w tenisie – kiedy do niego dochodzi?

Oglądając mecz tenisowy być może zauważyłeś, że zawodnicy zgłaszają problemy ze zdrowiem do sędziego prosząc o pomoc medyczną. Wówczas dochodzi do tzw. “medical time out“. W tym czasie lekarz przeprowadza szybki wywiad z tenisistą odnośnie jego stanu zdrowie i podejmuje decyzje o dalszych krokach. W przypadku kontuzji kostki może to być usztywnienie stawu skokowego, a jeśli boli bark to masaż i środki przeciwbólowe. Po skorzystaniu z pomocy medycznej tenisiści/tenisistki wracają do gry. Często “medical time out” pomaga odzyskać pełną sprawność. Jeśli jednak tak się nie stanie, to wtedy uczestnik gry decyduje się poddać mecz.

Gracz zgłasza krecz do sędziego głównego, a ten oznajmia to jego przeciwnikowi. W takiej sytuacji mecz zostaje uznany za zakończony, a osoba kreczująca go przegrywa.

Tenis jest sportem indywidualnym, a krecz od razu przerywa wydarzenie. Nie ma znaczenia, czy jest to singiel lub debel. W sportach zespołowych np. piłka nożna, siatkówka i koszykówka również dochodzi do kontuzji, ale tam zawodnik z urazem zastępowany jest przez innego gracza. W tenisie nie ma takiej możliwości.

krecz w tenisie

Jak bukmacherzy rozliczają krecze?

W przypadku polskich bukmacherów krecze rozliczane są bardzo podobnie wśród takich firm jak STS, Fortuna, Betfan, Betclic czy forBET. Legalni operatorzy przyjęli mniej więcej takie same zasady rozliczania kreczy w tenisie ziemnym. Tak na szybko możemy stwierdzić, że są sytuację, w których otrzymasz zwrot stawki za krecz, ale też są zdarzenia, w których krecz może nie mieć wpływu na twój kupon. O co chodzi? O to, że pomimo kreczu, twój zakład zostanie rozliczony w normalny sposób.

STS – rozliczenie kreczu w tenisie

Jak STS rozlicza krecze? To bukmacher, który stosuje dwie formy podejścia do kreczy. W zakładach na wynik meczu w przypadku kreczu STS wypłaci zwrot stawki. Co to oznacza? Przykładowo w meczu Hubert Hurkacz – Stan Wawrinka obstawiłeś na wygraną Szwajcara. Po dwóch setach Wawrinka wygrywa 2:0, ale kontuzja sprawia, że kreczuje i ostatecznie górą jest polski tenisista. W takiej sytuacji nie przegrywasz kuponu, a otrzymujesz zwrot stawki.

Jeśli zakład nie został rozstrzygnięty, to STS stosuje zwroty stawek za krecze. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli część zakładów można uznać za zrealizowane. Oto przykład: we wspomnianym meczu zagrałeś typ na 1. set, że wygra Wawrinka. W takiej sytuacji krecz nie wpłynie na rozliczenie kuponu, ponieważ w meczu odbyły się już dwa sety, więc obstawione zdarzenie już się odbyło.

typy tenis

Fortuna – rozliczenie kreczu

W zakładach bukmacherskich Fortuna są stosowane podobne praktyki, co w STS, jeśli chodzi o podejście do kreczy. U tego bukmachera w przypadku zakładów na wynik całego meczu również będzie zwrot, jeśli dojdzie do kreczu. Można skwitować to tak, że jeśli zdarzenia są otwarte, to Fortuna zawsze daje zwrot stawki za krecz.

Przy rozliczaniu zakładów na liczbę gemów, setów czy zwycięzcę 1. seta Fortuna stosuje zasadę, że jeśli zakład się odbył, to krecz nie wpływa na wynik kuponu. Jak to wygląda w praktyce? W spotkaniu Novaka Djokovica z Rafaelem Nadalem zagrałeś liczbę setów powyżej 3.5. W takiej sytuacji, jeśli dojdzie do kreczu w pierwszym, drugim czy trzecim secie – to otrzymasz zwrot. Ale jeśli krecz pojawi się w czwartym lub piątym secie – to twój kupon będzie wygrany.

W zakładach live rozliczenie kreczy wygląda podobnie. Zakończone zdarzenie, na które nie ma wpływu krecz – daje standardowe rozliczenie kuponu. Natomiast, jeśli obstawiłeś typ na wygraną gema, w którym będzie krecz, to odbierzesz zwrot.

W Fortunie możesz założyć konto z naszym kodem promocyjnym: 2230PLN, za który otrzymasz bonus freebet 20 PLN, zakład bez ryzyka 210 PLN i bonus 100% do 2000 PLN. Więcej o warunkach bonusów Fortuny przeczytasz tutaj.

Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
Koszulka Fortuna zakładów bukmacherskich
tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

100% do 2100 zł od 2. depozytu

+  600 zł zakład bez ryzyka + 20 zł darmowy zakład

standardowa oferta 2620 zł, a z naszym kodem: 2720 zł

Kod rejestracyjny
ZAGRANIE kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
freebet
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

OD 2. DEPOZYTU: 2100 zł
ZAKŁAD BEZ RYZYKA: 600 zł
FREEBET: 20 zł

GRA BEZ PODATKU: +14% do wygranych

pokaż szczegóły ukryj szczegóły

Krecze w Betfan

Betfan podejściem do kreczów w tenisie ziemnym przypomina najlepszych bukmacherów w Polsce, a więc STS i Fortunę. Gdy obstawisz w Betfan typy na wynik tenisowego meczu (kto wygra?), to w przypadku kreczu zawsze zostanie przyznany zwrot. Nie ma znaczenia, w którym momencie zawodnik podda spotkanie, a nie przy jakim stanie wyniku – zasada jest taka, że otwarte wydarzenie zawsze skutkuje zwrotem na wypadek kreczu.

Inne warunki działają w dodatkowych zakładach na tenis ziemny. Jeśli wytypowałeś w Betfan liczbę gemów w 1. secie np. powyżej 7.5, to zakład zostanie rozliczony, jeśli krecz pojawi się np. przy stanie 4:4 w 1. secie lub 5:4. To zasady rozliczenia kreczy, które przyjął STS i Fortuna. Tłumacząc ogólnie – jeśli poszczególne typy na mecz tenisowy mogą być rozliczone, to krecz nie wpłynie na ich uznanie przez bukmachera Betfan.

Krecze w Betclic

Betclic zakłady na końcowe zwycięstwo w meczu rozlicza jako zwrot, jeśli w trakcie pojedynku dojdzie do kreczu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych typów na wynik np. dokładny rezultat w setach. Aby lepiej to zrozumieć posłużymy się kolejnym przykładem:

Iga Świątek gra z Sofią Kenin, a ty wytypowałeś wygraną Polski 2:0 w setach. Pierwsza partia ułożyła się po twojej myśli, bo Świątek zwyciężyła 6:4, jednak w drugim secie Kenin przy stanie 5:1 podjęła decyzję o kreczu. W takiej sytuacji Iga Świątek wychodzi zwycięsko z pojedynku. A co dzieje się z twoim zakładem? W teorii w momencie kreczu był on wciąż otwarty, ponieważ Iga Świątek prowadziła w setach 1:0. Nie wiadomo, czy wygrałaby 2:0, więc w takich realiach Betclic da zwrot.

Kiedy można liczyć na rozliczenie zakładu bez zwrotu za krecz? W przypadku Betclic dotyczy to zakładów już zakończonych. Dla porównania, jeśli twój typ polegałby na zagraniu kuponu na zwycięstwo Igi Świątek w 1. secie, to krecz w drugiej partii nie wpłynąłby na wynik zakładu. Wtedy wygrana z kuponu zostałaby normalnie przyznana.

Pozostali bukmacherzy jak forBET, Superbet, Totolotek i eWinner stosują podobną politykę, jeśli chodzi o rozliczenia kreczy, co wyżej przedstawieni operatorzy.

Jak obstawiać tenis? Sprawdź: https://zagranie.com/tenis-jak-i-gdzie-obstawiac?

grupa baner

Co jeśli mecz tenisowy jest odwołany lub przełożony?

Krecze w tenisie to jedno, ale bywają też sytuację, że mecze już na starcie są odwołane. Zawodnicy w trakcie turnieju czasami nawet nie podchodzą do pojedynku i w przypadku kłopotów zdrowotnych już przed wejściem na kort oddają mecz walkowerem. Co w takiej sytuacji? Wtedy bukmacherzy anulują wszystkie zawarte zakłady na to wydarzenia. W przypadku kuponu singlowego oznacza to zwrot stawki, w zakładzie AKO nie uwzględnianie tego wydarzenia.

W tenisie są również sytuacje, że mecze są przedłużane do późnych godzin wieczornych. Jeśli dany obiekt nie ma sztucznego oświetlenia, to wówczas gra o zmroku nie jest możliwa. Inna sytuacje, które mogą wpłynąć nie niemożność rozgrywania meczu to np. opady deszczu. Jak wygląda sytuacja z twoimi zakładami na tenis, jeśli mecz nie został dokończony? Zazwyczaj organizatorzy przekładają mecz na kolejny dzień, a stan wyniku jest zachowany. U bukmacherów zakłady są wciąż otwarte i czekają na rozstrzygnięcie w kolejnym dniu/dniach. Słowem, twój kupon wciąż jest w akcji.

Zaloguj się aby dodawać komentarze