Jak obliczyć marżę bukmacherską?

jak obliczyć marżę bukmacherską

Marża bukmachera to pojęcie, z którym profesjonalny gracz powinien być za pan brat. Dlaczego? Chodzi o kursy bukmacherskie, co w konsekwencji przekłada się na wygrane. W interesie użytkownika jest typowanie zakładów po najmniejszej marży, bo wtedy payout jest wyższy, a zainwestowane środki pracują na naszą korzyść. Obliczenie marży u bukmachera jest procesem, który zajmuje nieco więcej czasu, ale w konsekwencji można na tym zarobić. A w końcu o to nam i wam chodzi, by zakłady przynosiły zyski!

Jak obliczyć marżę bukmacherską?

Marża to nie jest zwrot, który pojawił się w zakładach bukmacherskich, bo przede wszystkim hasło to znalazło swoje znaczenie w ekonomii. Jeśli ktoś pasjonuje się handlem, to doskonale wie, czym jest marża. W skrócie oznacza: czysty zysk z towaru. U bukmacherów jest podobnie, bo w błędzie są ci gracze, którzy myślą, że buki zyskują przede wszystkim na przegranych zakładach użytkowników. Owszem, wówczas liczą zyski, ale regularne dochody zapewnia im marża. Dzięki temu bez względu na wynik mogą cieszyć się z zarobku: https://zagranie.com/marza-bukmacherska-czyli-jak-zarabiaja-zaklady-sportowe/.

Kluczem do poprawnej i zoptymalizowanej gry jest zorientowanie się, że obstawianie zakładów z wysoką marżą w dłuższej perspektywie nie działa na naszą korzyść. Dlatego chcemy wyjaśnić wam, jak obliczyć marżę bukmacherską, abyście mogli następnie wdrożyć ten schemat do swojej strategii obstawiania.

Marża bukmachera – co to jest?

Można powiedzieć, że bukmacherzy handlują kursami, a więc je sprzedają. Jak działa marża w handlu? To różnica pomiędzy zakupem lub stworzeniem towaru, a jego końcową ceną, którą płaci klient. Jeśli zrobienie krzesła wiązało się z kosztem 100 PLN, a następnie sklep sprzedaje je za 150 PLN, to w tym przypadku mówimy o marży na poziomie 50 PLN.

W zakładach bukmacherskich marżę wyrażamy jako procent liczby. Działa to w ten sposób, że każdy bukmacher szacuje prawdopodobieństwo zakładów dwudrogowych lub trzydrogowych. Po ustaleniu procentowej wartości prawdopodobieństwa – oblicza kursy dziesiętne. Czy to koniec? Wydawać by się mogło, że tak. Nie jest tak ze względu na marżę – bukmacher na finiszu do każdego rynku dolicza marżę, co sprawia, że kursy są niższe niż pierwotnie wynikało to z rachunku prawdopodobieństwa.

Korzystając z bukmacherów bez depozytu możesz przetestować obliczanie marży za darmowe zakłady: https://zagranie.com/bukmacher-bez-depozytu/.

Co wpływa na wysokość marży bukmacherskiej?

Wysokość marży to indywidualny proces firmy bukmacherskiej. To zależy od wewnętrznych ustaleń, do których użytkownik nie ma dostępu. Profesjonalni gracze korzystają z tych zakładów, które posiadają, jak najmniejszą marżę. Od czego zależy jej wysokość?

marża bukmacherska

W zakładach bukmacherskich można zaobserwować, że firmy stosują niższą marżę na bardziej popularne wydarzenia, a wyższą na mniej oblegane sporty i rynki. Z czego to wynika? Bukmacherzy zdają sobie sprawę, że większość klientów to tzw. gracze rekreacyjni, którzy typują wielkie wydarzenia sportowe takie jak Liga Mistrzów, Premier League lub mecze reprezentacji Polski. Wówczas chcą ich przekonać do zakładu atrakcyjnymi kursami, dlatego obniżają celowo marżę, co daje lepsze kursy.

Popularne sporty i ligi u legalnych bukmacherów z reguły posiadają niską marżę na poziomie 3%. To oznacza payout o wartości 97% – im jest on wyższy, tym bardziej opłaca się grać takie kupony. To związane jest z takimi dyscyplinami jak piłka nożna, koszykówka i tenis ziemny. Kiedy do czynienia mamy ze sportami bardziej niszowymi (snooker, MMA) – wówczas marża może być nawet o kilka procent wyższa.

Na wysokość marży wpływa też rodzaj zakładu. Mamy na myśli to, czy typer stawia zakład dwudrogowy lub trzydrogowy. W tej pierwszej sytuacji może wybrać spośród dwóch typów, a w drugiej opcji – korzysta z trzech możliwości. Kiedy marża będzie wyższa? Oczywiście w zakładzie trzydrogowym.

Jak obliczyć marżę bukmachera? Wzór na marżę bukmacherską

Uczyliśmy już was, jak obliczyć prawdopodobieństwo zakładu, kursy bukmacherskie i valuebet, więc naturalne, że zdradzimy też sposób na poznanie marży. Ostateczna wysokość marży twojego kuponu zależy od tego, ile zdarzeń na nim umieścisz. To jak ją obliczyć wyjaśnimy w dalszej części artykułu – teraz skupimy się na ogólnym obliczeniu marży w zakładach sportowych.

Jeśli obstawiasz mecze, to doskonale wiesz, że przy każdym zakładzie bukmacherzy wystawiają kursy. Dzięki temu wiesz – ile możesz wygrać, jeśli postawisz określoną stawkę. Kursy odzwierciedlają prawdopodobieństwo zakładu, ale wśród nich ukryta jest też marża. Inaczej mówiąc: opłata naliczana przez bukmachera.

Wzór na marżę: (1/kurs A*100 )+ (1/kurs B*100) – 100.

Powyższy wzór można zastosować w zakładach dwudrogowych – przykładem takiego sportu jest tenis ziemny. Obliczmy na jego podstawie marżę STS na spotkanie tenisa pomiędzy Aslanem Karatsevem a Hubertem Hurkaczem. Kursy przedmeczowe na zwycięstwo rozkładają się w następujący sposób: 2.35 – 1.60. Jaka jest zastosowana marża? Skorzystajmy ze wzoru:

(1/2.35*100 )+ (1/1.60 B*100) = 42.5 + 62.5 = 105 – 100 = 5% marży.

Jak widać na przykładzie STS przyjął marżę na poziomie 5%.

W przypadku typowania kuponu akumulowanego, a więc takiego, gdzie będzie więcej niż jedno zdarzenie – oblicza się marżę na podstawie średniej arytmetycznej. Jak to wygląda w praktyce? Dla każdego pojedynczego zdarzenia obliczasz marżę, a następnie ją sumujesz i dzielić przez ilość zakładów na kuponie. Wynik określa marżę dla całego zakładu wielokrotnego.

Szukasz najlepszej promocji? Sprawdź nasze kody promocyjne: https://zagranie.com/kody-promocyjne-u-legalnych-bukmacherow/.

Zakład dwudrogowy

Generalnie w powyższym przykładzie pokazaliśmy, jak liczyć marżę właśnie na zakładzie dwudrogowym. W tym przypadku sytuacja jest prosta, bo mamy do dyspozycji tylko dwa kursy. Wystarczy odpowiednio podstawić je do wzoru i otrzymujemy wynik. Przyjmuje się, że marża w zakładach dwudrogowych jest niższa. Z punktu widzenia typera opłaca się grać takie zdarzenia. Nie muszą one dotyczyć tylko tenisa ziemnego, ponieważ w rozszerzeniach do piłki nożnej jest pełno rynków dwudrogowych takich jak:

  • suma goli,
  • DNB,
  • BTTS.

Zakład trzydrogowy

Obliczenie marży w zakładzie trzydrogowym również nie powinno żadnemu użytkownikowi sprawić kłopotów. Oczywiście wszystko to kwestia doświadczenia. Kiedy znasz już wzór na marżę w ujęciu dwudrogowym, to po prostu wystarczy go rozszerzyć o kolejny rynek, czyli dodać następny kursy. Jak to zrobić? Sprawdź wzór na marżę w zakładach trzydrogowych:

(1/kurs A*100 )+ (1/kurs B*100) + (1/kurs C*100) – 100.

Standardowym przykładem zakłady z trzema możliwymi wynikami jest mecz piłki nożnej i rynek 1X2. Na potrzeby tego artykułu obliczymy marżę STS w spotkaniu Ligi Mistrzów: Atletico Madryt – Liverpool. Kursy przedmeczowe są następujące: 3.10 – 3.30 – 2.26.

(1/3.10*100 )+ (1/3.30*100) + (1/2.26*100) = 32.2 + 30.3 + 44.2 = 106.7 – 100 = 6.7% marży.

Jak widzisz wyliczenie marży dla zakładu trzydrogowego powoduje, że dopisujesz do rachunku kurs dotyczący remisu. Resztę działania wykonujesz tak samo, jak w przypadku zakładu dwudrogowego.

Marża bukmachera – podsumowanie

Świadomość graczy w zakładach bukmacherskich jest istotna, bo warto wiedzieć, jakie jest prawdopodobieństwo zakładu oraz ile wynosi marża. Typowanie po wysokiej marży jest nieopłacalne, dlatego warto przebierać w ofertach kursowych pośród różnych firm bukmacherskich. Zdajemy sobie sprawę, że może to być czasochłonne, ale wytypowanie tego samego zakładu z niższą marżą po prostu daje lepsze zyski. W naszym kraju bukmacherów jest sporo, więc jest pośród kogo wybierać zakłady z najlepszymi kursami.

FAQ

(0) Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze