Czwartek, a przed nami LOTTO Ekstraklasa. Zaskoczeni? Wszystko za sprawą zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W dzisiejszym tekście udajemy się do Szczecina i Sosnowca, tworząc kupon double w tych rywalizacjach.

Sprawdź najlepsze kursy i bonusy na LOTTO Ekstraklasę w LV BET!
Kod promocyjny: 1500PLN

Skuteczność typów (w kuponach) Zagranie na Ekstraklasę w grudniu: 6/10

Profit/Strata Zagranie na Ekstraklasę w grudniu: -174 PLN

Dołącz do grona typerów piłkarskich i podziel się opinią -> Grupa Zagranie – darmowe typy

Pogoń Szczecin vs Śląsk Wrocław

Zaczynamy od spotkania Pogoni Szczecin ze Śląskiem Wrocław. Portowcy po serii kilku wygranych spuścili z tonu, ponieważ w dwóch z trzech ostatnich rywalizacji schodzili z boiska pokonani. W obu przypadkach były to mecze wyjazdowe. Na własnym boisku ciągle dają radę, a świadczy o tym passa sześciu kolejnych wygranych. Pierwsze spotkanie bezpośrednie między tymi drużynami zakończyło się wynikiem 0:0. Pogoń zajmuje obecnie ósmą pozycję w tabeli. W dorobku tego zespołu znajduje się 28 punktów, na które złożyło się osiem wygranych, cztery remisy i siedem porażek. Mimo wszystko Portowcy mają stosunkowo małą stratę do trzeciej Jagiellonii, ponieważ w przypadku wygranej w dzisiejszym meczu zmniejszy się ona do jednego punktu, a Pogoń wskoczy na czwartą pozycję. Podopieczni Kosty Runjaića są drugą najlepszą drużyną w lidze, pod kątem meczów domowych. W 10 rozegranych spotkaniach zanotowali sześć wygranych, dwa remisy i dwie porażki. Sporym osłabieniem będzie po raz kolejny nieobecność Adama Buksy, jednak myślę, że mimo to gospodarze dadzą radę w tej rywalizacji.

Kosta Runjaić: Przede wszystkim będziemy patrzeć na siebie. Postaramy się pokazać z bardzo dobrej strony, nie mamy gwarancji zwycięstwa, ale gdyby udało się zdobyć komplet punktów, to będziemy w bardzo dobrej pozycji przed wiosennymi meczem. Jeśli Śląsk przegra, będzie w trudnej sytuacji. Myślę, że rywal nie może być zadowolony z wyniku ostatniego spotkania z Koroną. Jest to zespół, który gra poniżej swoich oczekiwań w tym sezonie. Mają jednak dobrych piłkarzy. Ze względu na kartki nie zagra trzech ich zawodników, ale mają rezerwy na ławce.

Śląsk Wrocław podejdzie do tej rywalizacji po remisie na własnym boisku z Koroną Kielce. W tym meczu prowadzili 1:0, jednak czerwona kartka mocno skomplikowała sytuację i ostatecznie skończyło się remisem. Pozytywnym aspektem, który mogli zobaczyć włodarze zespołu z Wrocławia było zaangażowanie, ponieważ zawodnicy dali z siebie wszystko – po raz pierwszy od dawna. Teraz na ekipę Śląska czeka bardzo ciężki wyjazd do Szczecina. Poległo tam sześć kolejnych drużyn, dlatego też poprzeczka będzie wysoko ustawiona. Wrocławianie mają serię passę sześciu kolejnych meczów bez wygranej, natomiast w ośmiu ostatnich starciach tego zespołu na boiskach LOTTO Ekstraklasy padło +1,5 gola. W obecnej kampanii radzą sobie lepiej na wyjazdach niż przed własną publicznością. Może być to zaskakujące dla wielu osób, ponieważ w poprzednim sezonie we Wrocławiu byli bardzo mocni, a w delegacjach najgorsi w lidze. Śląsk zajmuje obecnie 14 pozycję w ligowej tabeli. Mają tylko jeden punkt przewagi nad 15. Górnikiem Zabrze. Zima w klubie z Wrocławia z pewnością nie będzie spokojna, jeśli nie wywalczą trzech oczek w Szczecinie.

Statystyki:

 • Pierwsze spotkanie tych drużyn zakończyło się wynikiem 0:0.
 • Wrocławianie mają serię passę sześciu kolejnych meczów bez wygranej. W ośmiu ostatnich starciach tego zespołu na boiskach LOTTO Ekstraklasy padło +1,5 gola.
 • Pogoń Szczecin wygrała sześć ostatnich meczów na własnym boisku.
 • Portowcy są drugą drużyną w tabeli meczów na własnym boisku.
 • Pogoń przegrała dwie z trzech ostatnich rywalizacji.
 • W trzech z czterech ostatnich meczów Pogoni nie było wyniku BTTS.
 • W trzech z czterech poprzednich rywalizacji Śląska nie było rezultatu z golem obu stron.
 • Cztery z pięciu ostatnich spotkań tych drużyn w Szczecinie to wyniki BTTS.
 • Pogoń wygrała w czterech z pięciu ostatnich meczów domowych, nie tracąc gola.
 • W poprzednim sezonie Pogoń wygrała u siebie ze Śląskiem 3:2.

Co obstawiać?

Początkowo chciałem w tym meczu iść w stronę zdarzenia łączonego na 1X/+1,5 gola, jednak uznałem, że tym razem wole zaryzykować. Kurs na wygraną Pogoni jest bardzo ciekawy, a Portowcy na własnym boisku są bardzo mocni. Wygrali w kolejnych sześciu spotkaniach, dlatego też liczę, że podtrzymają tę passę w starciu ze Śląskiem. Goście będą mieli kilka poważnych osłabień, natomiast w ekipie gospodarzy zabraknie Adama Buksy, co jest moją jedyną obawą.

Zdarzenie: Pogoń Szczecin vs Śląsk Wrocław

Typ: 1

Kurs: 2.02

Zagłębie Sosnowiec vs Legia Warszawa

Beniaminek z Sosnowca z pewnością postara się zmazać plamę w czwartkowym meczu. W poprzedniej kolejce stali się pośmiewiskiem w meczu, który przegrali aż 0:6 na własnym boisku. Lech przejechał się po nich niczym walec po świeżo wylanym asfalcie. Sytuacja Zagłębia nie jest godna pozazdroszczenia. Obecnie zajmują ostatnią pozycję w ligowej tabeli, a dorobek tego zespołu to zaledwie 12 zdobytych punktów. Do sąsiadującego w tabeli Górnika Zabrze tracą pięć oczek. Dodatkowo mają najgorszą defensywę w lidze, ponieważ stracili aż 42 bramki. To właśnie gra obronna jest największym problemem tego zespołu, jednak wszystko wskazuje na to, że dopiero podczas zimowego okienka transferowego będą mogli wyeliminować te dziury. Zagłębie Sosnowiec przegrało pięć z sześciu ostatnich spotkań. Wyjątkiem jest remis w Gliwicach, gdzie po raz pierwszy w sezonie zachowali czyste konto w delegacji. Na początku sezonu nie mieli problemów ze zdobywaniem goli, jednak w czterech z pięciu ostatnich meczów nie potrafili trafić do siatki. Pierwsze spotkanie tych drużyn zakończyło się wygraną Legii przy Łazienkowskiej 2:1.

Legia Warszawa przypomina obecnie dobrze działający organizm. Można powiedzieć, wszystko fajnie, tylko dlaczego tak późno? Ricardo Sa Pinto od momentu objęcia sterów starał się wprowadzić swoją filozofię. Obecnie widać, że drużyna coraz lepiej rozumie schematy. Na największe uznanie zasługuje formacja defensywna, ponieważ w pięciu ostatnich meczach nie stracili gola. Jeszcze lepiej wygląda to w szczegółowych liczbach, ponieważ Piast oddał tylko jeden celny strzał na bramkę Legii, a Lechia, Korona i Zagłębie po dwa. W takich warunkach, łatwo być bramkarzem, jednak nie umniejszamy faktu, że Radosław Majecki w ośmiu występach, aż sześć razy zachował czyste konto. W dzisiejszym meczu do dyspozycji trenera wraca Andre Martins, jednak Artur Jędrzejczyk oraz Marko Vesović będą pauzowali za kartki. Takie osłabienia skutecznie odwiodły mnie od pomysłu z graniem na wygraną Legii i czystym kontem.

W grze Legii widać spore wyrachowanie. Wojskowi nie atakują na hura, a cierpliwie czekają na swoje sytuacje. W meczu z Piastem wykorzystali je napastnicy, najpierw do siatki trafił Sandro Kulenović, a następnie Carlitos. Jak widać, trener miał piłkarskiego nosa z doborem kadry.

Statystyki:

 • Pierwsze spotkanie tych drużyn zakończyło się wygraną Legii przy Łazienkowskiej 2:1.
 • Radosław Majecki w ośmiu występach, aż sześć razy zachował czyste konto.
 • Legia w ostatnich pięciu meczach nie straciła gola.
 • Wojskowi wygrali 10 z 19 pojedynków w LOTTO Ekstraklasie.
 • Wojskowi są niepokonani w pięciu poprzednich meczach.
 • Zagłębie Sosnowiec ma najgorszą defensywę w lidze – 42 stracone bramki.
 • Sosnowiczanie odnieśli najmniejszą liczbę wygranych w Ekstraklasie i przegrali najwięcej spotkań.
 • Oba zespoły ostatni raz spotkały się w Sosnowcu w 2008 roku. Zagłębie wygrało 2:1.
 • Sosnowiczanie przegrali pięć z sześciu poprzednich pojedynków. Tylko raz na pięć ostatnich spotkań trafili do siatki.
 • Cztery z pięciu ostatnich meczów Zagłębia Sosnowiec kończyły się wynikiem bez BTTS’u.
 • Legia w pięciu ostatnich meczach zachowała czyste konto.
 • Wojskowi po raz ostatni schodzili z boiska pokonani na początku listopada w starciu z Pogonią Szczecin.
 • Legia wygrała cztery z pięciu ostatnich meczów.

Co obstawiać?

W tym przypadku również nie będę kombinował. Typ z wygraną Legii i czystym kontem poszedł w odstawkę z uwagi na brak dwóch podstawowych zawodników, jednak jestem spokojny o pewne zwycięstwo mistrza Polski na Stadionie Ludowym. Wojskowi muszą wygrać, żeby dać sobie szanse na kolejne zmniejszenie straty do Lechii Gdańsk. W ostatnich meczach wyglądali bardzo dobrze, a występ Zagłębia Sosnowiec z Lechem Poznań przekonuje mnie, co do skuteczności tego typu.

Zdarzenie: Zagłębie Sosnowiec vs Legia Warszawa

Typ: 2

Kurs: 1.61