Cash out w zakładach bukmacherskich. Co warto wiedzieć?

cash out

Cash out – najważniejsze informacje

W dzisiejszym tekście skoncentrujemy uwagę na pojęciu „cash out”. Przekładając na język polski – zamknij zakład lub wypłać pieniądze. Mówiąc krótko, jest to opcja, która pozwala graczom na przedwczesne zakończenie swojego kuponu z możliwą wygraną.

cash out

Cash out domyślnie pozwala na odzyskanie części włożonych pieniędzy, a nawet zanotowanie zwycięstwa. Wystarczy, że trafimy większość pozycji na kuponie i wśród typerów pojawia się dylemat. Czekać na ostatnią pozycję czy wypłacać? W takim przypadku nie ma złotych rad. Czasem lepiej się poczekać i cieszyć się większą wygraną, a w niektórych przypadkach lepiej wypłacić, żeby później nie mówić „znowu jeden mecz mi nie wszedł”

Cash out nie pozwala na odzyskanie pieniędzy w stosunku 1:1, czasami otrzymujemy możliwość wypłacenia kuponu z zyskiem, a czasem można się ratować, jednak ze stratą ze względu na nałożoną marżę. Bukmacherzy, którzy proponują taką opcję notują sporą przewagę nad konkurencją. Typerzy chętnie korzystają z opcji cash out. Pozwala to na większą swobodę, a także zabezpieczenie swoich pieniędzy.

Jakie korzyści z takiej formy „promocji” odnosi bukmacher? Przede wszystkim zyskuje kolejnych graczy, ponieważ sama opcja wypłacenie środków nie jest najlepszym źródłem dochodu. W końcu typerzy mogą ratować się przed porażkami, jednak tutaj największym zyskiem jest odbicie gracza od konkurencji i sprawienie, że nadal będzie korzystał z usług danego operatora. Oczywiście bukmacherzy zyskują również na wypłaconych przedwcześnie kuponach, jeśli typer wypłacił przykładowo 80 PLN, a mógł wygrać 200 PLN, jeśli ostatnia pozycja zakończyłaby się sukcesem. Takie sytuacje są bardzo często spotykane, ponieważ gracze mają tendencję do minimalizowania ryzyka. Zwłaszcza po serii kilku porażek z rzędu.

Wprowadzenie możliwości zamknięcia zakładu w branży bukmacherskich jest jednym z najbardziej przełomowych pomysłów.

Czy cash out jest opłacalny dla gracza?

Ogólnie przyjęło się mówić, że bukmacherzy zarabiają na marżach, które nakładają na poszczególne spotkania. Opcja cash out to tak naprawdę możliwość nałożenia drugiej marży na gracza. Łatwo można to zauważyć na podstawie zagranego kuponu.

Stawiając przykładowo 100 PLN na jedno zdarzenie można od razu zrezygnować z tego zakładu i wypłacić pieniądze.  Problem w tym, że nie mamy szans na odzyskanie pewnej kwoty, a około 90-95%. W związku z tym widać, że bukmacher już na początku nakłada od 5 do 10% prowizji.

Marża nałożona na opcję cash out w głównej mierze zależy od bukmachera, wysokości kursów, stawki, czyli składa się z wielu czynników. Można jednak ogólnie podsumować, że zawsze jest na korzyść bukmachera. W dłuższej perspektywie korzystanie z tej opcji jest nieopłacalne dla gracza, jednak są oczywiście przypadki, gdy warto z niej skorzystać i wypłacić środki, zamiast przegrać przez jedno zdarzenie.

Kiedy korzystać z cash out?

Przedstawiliśmy już poszczególne argumenty, dlaczego cash out jest nieopłacalny dla gracza, jednak czy w każdym przypadku? Niekoniecznie, ponieważ jest to dobra opcja, którą można wykorzystać na swoją korzyść.

Dobrym przykładem na początek niech będą kontuzje. Załóżmy, że oglądamy spotkanie tenisowe, w którym widać, że gracz będzie miał problemy zdrowotne. Tenisiści zazwyczaj starają się walczyć z bólem, zaczyna się od wezwania lekarza, aż po próbę gry do samego końca. Przy takich objawach powinno się korzystać z opcji zamknięcia zakładu.

cash out

Podobnie jest w piłce nożnej. Przykładowo na kuponie zostało nam tylko jedno spotkanie, w którym obstawiliśmy na drużynę faworytów po kursie 1.70. Na godzinę przed meczem okazuje się, że największa gwiazda typowanego przez nas zespołu doznała kontuzji i nie będzie zdolna do gry. Kursy u bukmachera automatycznie wzrosły do poziomu 2.00. W takim przypadku dobrym wyborem jest zamknięcie zakładu i skorzystanie z wyższego przelicznika lub po prostu odpuszczenie tego typu.

Opcja cash out jest również dobrym wyborem dla graczy, którzy przez pomyłkę dodali złe zdarzenie na swój kupon. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z drugą marżą, którą nakłada bukmacher na możliwość zamknięcia zakładu. Pokazaliśmy to we wcześniejszych fragmentach tekstu, ponieważ nawet przed rozpoczęciem meczu nie będziemy mogli odzyskać środków 1:1.

Skorzystanie z tej opcji jest dobrym wyborem, gdy mamy spore obawy odnośnie przebiegu ostatnich spotkań na kuponie. Czasem lepiej jest nie być zachłannym i cieszyć się wygraną, niż później żałować. W niektórych przypadkach jako ostatni mecz na kuponie zostaje propozycja z kursem przykładowo 1.20, co stanowi tylko kilka PLN różnicy pomiędzy możliwą wygraną a opcją cash out.

Cash out a kontra kuponu

Przyjęło się mówić, że cash out to podstawowe narzędzie, które pozwala graczom na kontrowanie zakładów. Na początek odpowiemy na kluczowe pytanie w tym akapicie, czyli czym jest kontra?

Kontra to zakład przeciwny, który zapewni zysk lub zwrot stawki w przypadku obstawienia przeciwnego zdarzenia. Zazwyczaj korzystają z niej gracze, którym pozostała jedna pozycja na kuponie w grze o sporą stawkę. Załóżmy, że typer obstawił taśmę, w której za 2 PLN ma do wygrania 1000 PLN. Ostania pozycja na kuponie to zdarzenie z kursem 1.50 na wygraną gospodarzy, czyli pewniaczek. Kontra polega na zagraniu podpórki w stronę gości, która w zależności od wysokości prawdopodobieństwa może wynosić na przykład 3.00. W takim przypadku gracze często decydują się na zagranie kontry, aby bez względu na wynik rywalizacji osiągnąć zysk.

Pojęcie, kiedy kontrować zakład jest bardzo trudne do określenia, podobnie jak odpowiedź na pytanie, kiedy wypłacić gotówkę. Niektórzy typerzy obawiają się takiego grania, ponieważ nie chcą pomniejszać swojej wygranej i wolą opcję va banque.

Cash out jest dobrym wyborem w przypadku kontrowania zakładów na żywo, gdzie kursy zmieniają się bardzo szybko i nie trzeba się bawić w składnie nowego depozytu, co może być czasochłonnym procesem.

Wnioski o funkcji zamknięcia zakładu

Ogólnie przyjęło się mówić, że opcja cash out na dłuższą metę jest nieopłacalnym zjawiskiem, ponieważ posiada podwójną marżę nałożoną na bukmachera. Są jednak szczególne przypadki, w których warto z niej skorzystać. Niektórzy gracze wolą bezpieczną wygraną niż ryzyko do samego końca. W wielu przypadkach zachłanność nie popłaca, jednak również, gdy z przebiegu meczu widać, że dana drużyna nie będzie miała większych szans, to lepiej jest wypłacić środki. Cash out to bardzo ciekawe narzędzie, które wzbogaca ofertę bukmacherską i pozwala graczom na większe zabezpieczenie swoich pieniędzy przed porażką.