W ostatnim dniu mistrzostw świata, a precyzując w sesji nocnej z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego mieliśmy być świadkami finału sztafety 4×400 metrów kobiet z udziałem Polek. Jednak popularne „Aniołki Matusińskiego” przepadły w półfinale. Dlatego też od siebie zagram inny typ, choć również związany z biegiem. Mianowicie piszę o zawodach na 5 tysięcy metrów, w których faworytem do wywalczenia złotego medalu jest Joshua Kiprui – Cheptegei, czyli lider światowych tabel, a także mistrz olimpijski z Tokio na tym dystansie. Kupon stawiam w ETOTO.

tylko na Logo Zagranie - typy bukmacherskie

200% do 300 zł od depozytu

+ 50 zł freebet (dodatkowy bonus TYLKO z naszym kodem promocyjnym)

 

 

Oferta dostępna z kodem bonusowym: ZAGRANIE
(Wpisz w formularzu rejestracyjnym na stronie bukmachera)

Kod rejestracyjny
ZAGRANIE kod skopiowany kopiuj
skopiuj kod
Funkcjonalności:
freebet
aplikacja mobilna
zakłady na żywo
sporty wirtualne
Bonusy:

OD DEPOZYTU: 200% do 200 zł

FREEBET: 50 zł

 

pokaż szczegóły ukryj szczegóły

Bieg na 5.000 metrów, czyli dystans idealny dla reprezentantów Afryki

Dlaczego tak piszę? Dość powiedzieć, że w pierwszej dwunastce światowych list z tego sezonu, jak i poprzednich lat mamy samych przedstawicieli Czarnego Lądu. Interesujące jest, że w niej znajduje się jeden Ugandyjczyk, czterech Kenijczyków i aż siedmiu Etiopczyków! Na trzynastym miejscu plasuje się Mohammed Ahmed, który występuje pod flagą Kanady. Za nim mamy Norwega Jakoba Ingebrigtsena, a kolejno (patrząc do dwudziestej drugiej pozycji) Ugandyjczyka, pięciu Kenijczyków, Etiopczyka i przedstawiciela Maroka. Poza tym od lat reprezentanci Afryki dominują na dłuższych dystansach, będąc do nich najlepiej przygotowani kondycyjnie i szybkości. Od kilku ostatnich lat do tej czołówki starają się dobić właśnie Kanadyjczyk i Norweg, a także np. Belg jak Mohammed Mourhit, czy reprezentujący Hiszpanię Mohamed Katir, którzy właśnie biegają pod flagami europejskich krajów.

Jednak jednymi z największych gwiazd na tym dystansie jest, chociażby mistrz olimpijski z Tokio jak Joshua Kiprui – Cheptegei, czy Norweg, który triumfował również w stolicy Japonii w trakcie olimpiady, ale na dystansie 1.500 metrów. Wymienić w gronie rozpoznawalnych można by jeszcze takie nazwiska należące od lat do światowej czołówki jak: Jacoba Kropa, Selemona Baregi, Muktara Edrisa, Yomifa Kejelchy, czy Mohammeda Ahmeda. Jednak żaden z wyżej wymienionych nie znajduje się na takiej pozycji w tym sezonie jak Cheptegei i Ingebrigtsen, którzy prawie, że na zmianę brylują na tym, jak i na pozostałych dystansach. Norweg lubi się sprawdzić w biegu na 1.500 metrów, a Cheptegei na jeszcze dłuższym, a mianowicie na 10.000 metrów. Co prawda tam Ugandyjczyk znajduje się na dwudziestej trzeciej pozycji, ale należy zauważyć, że najlepszy czas w tym sezonie osiągnął właśnie, podczas właśnie trwających mistrzostw świata w Oregonie!

Statystyki, na które warto zwrócić uwagę przed obstawieniem biegu na 5.000 metrów
na MŚ w Oregonie:

 • Joshua Kiprui – Cheptegei jest liderem światowych list z czasem 12:35.36 uzyskanym w Monaco 14 sierpnia 2020 roku.
  (Oznacza to, że Ugandyjczyk na MŚ w Oregonie dziś będzie bronił wciąż aktualnego rekordu świata!)
 • Ugandyjczyk jest: aktualnym mistrzem olimpijskim na dystansie 5000 metrów, a także wicemistrzem na 10.000 metrów. Poza tym zdobył srebro na MŚ w Londynie, a dwa razy złoto: kolejno w Doha i w tym roku w Oregonie na 10.000 metrów!
 • W maju w trakcie lekkoatletycznego mitingu zwyciężył na 5.000 metrów właśnie w Oregonie z czasem 12:57.99, a uśredniając jego wyniki z tego sezonu biega stale w okolicach 13 minut.
 • Ugandyjczyk Cheptegei prezentuje najrówniejszą dyspozycję względem wszystkich zawodników, którzy wystąpią obok niego w tych zawodach.
 • Cheptegei zwyciężył w tym sezonie najwięcej razy, zarówno na 10.000 jak i 5.000 metrów.
 • Licząc same igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata, to Joshua Kiprui – Cheptegei ma na koncie: 2 medale z IO – po jednym złotym i srebrnym i 3 z MŚ – 2 złote i jeden srebrny.
 • Drugim najwyżej notowanym zawodnikiem ze światowych list jest Selemon Barega, który plasuje się na 5. pozycji z czasem 12:43.02 z zawodów z Brukseli z 2018 roku.
 • Selemon Barega w tym sezonie na dystansie 5.000 metrów uzyskał najlepszy czas w Rzymie z 9 czerwca, kiedy to osiągnął czas 12:54.87.
 • Do medalu a nawet wygrania typowany jest Norweg Ingebrigsten, który w tym sezonie najlepszy czas osiągnął na tym dystansie w San Juan Capistrano, czyli w kalifornijskim mieście 6 maja, a mianowicie „ledwo”: 13:02.03.
 • Ostatnim, który ma realne szanse na medal, lecz nie za duże na triumf jest Jakob Krop, który w tym sezonie w Rzymie 9 czerwca pobiegł na 12:46.79, a średnio biega w okolicach, lekko ponad 12 minut i 55 sekund.

Moje typowanie związane z biegiem na 5.000 metrów mężczyzn

Za chwilę go przedstawię, a na razie przypomnę o kapitalnym BONUSIE od ETOTO, który został przygotowany w sam raz na to, by zagrać dziś sobie singla takiego, jakiego opisuję w tym tekście. Przechodząc już do typu, to uwzględniając wszystkie składowe przytoczone wyżej, w tym głównie formę poszczególnych zawodników w rywalizacjach już z Oregonu, najrówniejszą formę prezentuje Joshua Kiprui – Cheptegei.

etoto
2.00
Zwycięzcą biegu na 5000 metrów zostanie Cheptegei: TAK

Sam Ugandyjczyk przyznaje, że biega mu się tym lepiej, im więcej ma startów na koncie w sezonie. Dlatego też zaznaczam, że to 25-letni mistrz świata juniorów w biegu na 10.000 metrów z 2014 roku zostanie po raz kolejny mistrzem świata, tym razem na dystansie 5 tysięcy metrów. Kurs na to zdarzenie został ustabilizowany w ETOTO na poziomie 2.00, czyli w sam raz, by zagrać singla na zakończenie lekkoatletycznych mistrzostw świata w Oregonie.

Propozycja kuponu:

Lekkoatletyka, MŚ w Oregonie, 2022, 24 lipca

fot. Xinhua/PressFocus

 • Tagi

Zaloguj się aby dodawać komentarze