Analityk sportowy – kim jest i jak nim zostać? Ile zarabia?

okładka_analityk_zagranie

Zawód analityka sportowego to profesja, która łączy w sobie kilka umiejętności. Analityk sportowy musi wykazywać się ścisłym umysłem, ale też fachowym spojrzeniem na boiskową rywalizację. To osoba, która odgrywa istotną rolę w przygotowaniu oferty bukmacherskiej. Analitycy sportowi pracują przede wszystkim u operatorów zakładów, gdzie oceniają szanse i prawdopodobieństwo określonych typów. To profesja, którą mogą zająć się m.in. typerzy, którzy mają doświadczenie w obstawianiu zakładów i wiedzą, jak powstają kursy bukmacherskie.

Analityk sportowy

Na branżowych portalach i ogólnych serwisach dotyczących ogłoszeń można znaleźć oferty pracy dla analityka sportowego/bukmacherskiego. W większości przypadków dotyczy to propozycji pracy w zakładach sportowych lub zewnętrznych operatorów, którzy obsługują kursy na wydarzenia sportowe. Analityk pracuje na specjalnych narzędziach, dzięki którym może szacować prawdopodobieństwo, a co za tym idzie wystawiać prawidłowe kursy bukmacherskie. Zakres obowiązków analityka sportowego zależy od konkretnej firmy, w której pracuje, ale najważniejsze to dobór oferty kursowej.

Analitycy sportowi to osoby, których nie widać na pierwszy rzut oka, ale to właśnie z ich pracy biorą się komentarze dziennikarzy lub ekspertów. Kiedy publicyści wspominają o szansach jednej lub drugiej drużyny na podstawie kursów u bukmachera, to właśnie bazują na analizie wykonanej przez analityków sportowych.

Jakiego bukmachera wybrać STS vs Fortuna: https://zagranie.com/sts-czy-fortuna/.

Analityk sportowy, a analityk bukmacherski

Tak naprawdę w naszych realiach profesja analityka sportowego a bukmacherskiego dotyczy tej samej pracy. Te pojęcia stosowane są wymiennie, a z angielskiego oznaczają m.in. oddsmakera. Generalnie to osoba, która odpowiada za kursy wystawione przez bukmachera. Analityk pracujący dla firmy bukmacherskiej kontroluje całą ofertę, a owocem jego pracy są aktualne kursy na mecze. Jeśli pojawiają się wahania kursów, to oznacza, że analityk dokonał odpowiedniej modyfikacji w oparciu o własną wiedzę odnośnie wydarzenia sportowego.

Analityka sportowa i bukmacherska to praktycznie tożsame pojęcia. W obu przypadkach chodzi o ocenę szans obu drużyn/zawodników. To analiza, która bazuje na najnowszych informacjach, formie zespołów, statystykach, stylach gry i pozostałych okolicznościach. Analitycy, tak jak typerzy, sprawdzają każdy szczegół sportowej rywalizacji, by prawidłowo obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia. Niekiedy analitycy mają dostęp do szerszej wiedzy, a więc mogą z jeszcze większą dokładnością wystawić kursy.

Czym zajmuje się analityk sportowy?

Co należy do najważniejszych zajęć analityka? Tak naprawdę to ciągłe monitorowanie oferty przedmeczowe i na żywo. Wielu bukmacherów korzysta z zewnętrznych dostawców kursów, ale i tak stawiają oni na własnych analityków, którzy będą weryfikować prawidłowość kursów. W świecie sportu wszystko odbywa się dynamicznie, dlatego często trzeba reagować na pojawiające się informacje. Analityk ma za zadanie na bieżąco kontrolować napływające informacje i wykorzystywać je w ocenie ryzyka. Kiedy zawodnik doznaje kontuzji lub trener ogłasza decyzje o tym, że wystawi drugi skład, to wpływa to znacząco na przebieg spotkania – dlatego analityk może dokonać zmiany kursów przedmeczowych.

analityk sportowy

Analityk sportowy skupia się przede wszystkim na wydarzeniach sportowych, ale u polskich operatorów są też pozostałe działy, które można obstawiać. To polityka i rozrywka – od tych dziedzin bukmacherzy również posiadają wyspecjalizowanych analityków, którzy trzymają rękę na pulsie.

Na czym polega praca analityka sportowego?

W wielu przypadkach praca analityka sportowego determinowana jest meczami, którymi się zajmuje. To profesja, która zajmuje w ciągu tygodnia, ale też podczas weekendów. Jak doskonale wiemy – mecze często odbywają się wieczorami. Wówczas analitycy również muszą pracować, bo mogą odpowiadać za przygotowanie oferty kursowej “na żywo”. Plusem tej pracy jest to, że bukmacherzy umożliwiają wykonywanie swoich obowiązków zdalnie. Oczywiście nie zawsze to jest możliwe, ale znamy sytuacje, że analitycy pracują zdalnie. Na takie coś pozwalają zakłady bukmacherskie online: https://zagranie.com/zaklady-bukmacherskie-online/.

Analityk otrzymują “działkę”, którą będzie się zajmował, a więc może to być piłka nożna, tenis ziemny lub e-sport. Tak naprawdę bukmacherzy na etapie rekrutacji szukają specjalistów od konkretnych sportów, bo wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że analityk będzie lepiej oceniał szanse obu zespołów. W szczegółach praca analityka koncentruje się na rachunku prawdopodobieństwa i wyliczeniu kursów. Do tego analitykom udostępnia się narzędzia, aby proces ten przebiegał sprawniej niż w klasycznym excelu.

Jak wystawia się kursy bukmacherskie?

Analitycy wystawiają kursy i za to mają przede wszystkim płacone. Jak to robią? Żeby wystawić kurs najważniejsze jest ustalenie w procentach prawdopodobieństwa na konkretne zdarzenie. W zakładach trzydrogowych analitycy mają za zadanie przygotowanie kursów na trzy wyniki. Poza wyliczeniem kursów analitycy dokładają do każdego zdarzenia marżę, którą bukmacherzy stosują dla wybranego sportu. To inaczej mówiąc opłata dokładana do każdego zakładu, która gwarantuje zysk bukmacherowi bez względu na to, jakim wynikiem zakończy się mecz.

Jak zostać analitykiem bukmacherskim?

Do tego żeby zostać analitykiem bukmacherskim nie trzeba mieć studiów w tym kierunku, bo tak naprawdę nie ma konkretnej szkoły o tej tematyce. Bukmacherzy rekrutują spośród chętnych, którzy wykazują dużą wiedzę odnośnie sportu, a także mają umiejętności analityczne. Można przyjąć, że pewnym atutem jest wykształcenie ścisłe np. o profilu matematycznym. Wówczas taka osoba może swobodniej korzystać z rachunku prawdopodobieństwa, co jednak nie jest dokładnym wymogiem.

Naszym zdaniem w roli analityka świetnie mogą sprawdzić się osoby z doświadczeniem w obstawianiu meczów. Profesjonalni typerzy doskonale wiedzą, jak powstają kursy, a co ważne – interesują się sportem w ujęciu bukmacherskim. W pracy analityka korzysta się z umiejętności, które posiada dobry gracz. Dla wielu typerów może to być szansa na to, żeby zmienić stronę. Wydaje nam się, że mogą oni posiadać wszystkie cechy, które są wymagane na funkcji analityka. Jeśli ktoś stosował systemy bukmacherskie, to umiejętnie potrafi łączyć matematykę z wiedzą o sporcie: https://zagranie.com/najskuteczniejsze-systemy-bukmacherskie/.

W poszukiwaniu informacji odnośnie rekrutacji na funkcję analityka warto przeglądać branżowe serwisy i strony bukmacherów online.

Ile zarabia analityk sportowy?

To ile zarabia analityk sportowy zależy w dużej mierze od jego doświadczenia. W aktualnych ogłoszeniach o pracę, które pojawiały się ostatnio od legalnych bukmacherów można było trafić na oferty rzędu 3500 – 6000 PLN brutto. Najczęściej pojawiają się okazja do zatrudnienia na pełny etat lub na zasadach B2B. Bukmacherzy nie są wyjątkiem i tak jak w pozostałych branżach wynagrodzenie uzależnione jest od umiejętności i doświadczenia, tak jest też w pracy analityka. Pozytywne jest to, że rynek legalnych operatorów w Polsce cały czas rośnie, więc w teorii może przybywać wakatów na tego rodzaju działalność.

Analityk sportowy – potrzebne cechy i umiejętności

Jeśli chcesz się ubiegać o pracę w roli analityka sportowego, to na pewno powinieneś dokładnie znać rynek bukmacherskich. O co chodzi? Nie mogą być ci obce terminy bukmacherskie wynikające z rodzajów zakładów. W końcu będziesz odpowiadał za wystawianie kursów, więc trzeba dokładnie kojarzyć handicapy, podwójną szansę i typy łączone. Co jeszcze? Przygotowując ofertę kursową musisz znać wszystkie informacje odnośnie sportu, za który odpowiadasz. A więc wiedza dotycząca rozgrywek sportowych to kolejny istotny element.

Analityk musi wykazywać się też odpornością na stres i umiejętnością podejmowania szybkich decyzji. To przede wszystkim wychodzi w budowaniu oferty “na żywo”, gdzie sytuacja może zmieniać się jak w kalejdoskopie. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka angielskiego, ponieważ wiele firm działających w Polsce posiada centralne biura poza granicami naszego kraju.

Analityk sportowy – podsumowanie

Analityk w dużej mierze tworzy ofertę bukmacherską, co pokazuje, jak istotną rolę posiada w każdej firmie. To ciekawa profesja dla fanów zakładów i sportu, bo idealnie łączy obie te dziedziny. Analityk bez wątpienia posiada wiele cech zawodowych graczy, którzy na co dzień potrafią generować regularne zyski z obstawiania kuponów.

FAQ

(0) Komentarze

Zaloguj się, aby dodawać komentarze