Zapowiedź LOTTO Ekstraklasy w pigułce
Wielki powrót LOTTO Ekstraklasy zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zobaczyć jak radziły sobie zespoły na rynku transferowym i z jakimi celami przystępują do nowego sezonu. Legia Warszawa będzie bronić tytułu, więc największa uwaga jest skupiona właśnie na tej drużynie. Pomimo to, Lech wyrasta na godnego rywala, ponieważ ekipa z Poznania okazała się królami letniego polowania zarówno w kwestii sprzedaży jak i zakupów. Wraca także utytułowana marka, jaką jest Górnik Zabrze, a historyczny debiut zaliczy Sandecja Nowy Sącz. Rozgrywki zapowiadają się pasjonująco, a początek zmagań już w Piątek. Wszystko co chciałbyś wiedzieć przed zbliżającym się sezonie, ale boisz się spytać znajdziesz w tym tekście.
Legia Warszawa
Legia do nowej kampanii przystępuje jako mistrz kraju. W ciągu ostatnich pięciu lat zdobyli ten tytuł aż czterokrotnie, dlatego trzeba ich postrzegać jako głównego faworyta do obrony korony. W szeregach Wojskowych zaszły spore zmiany. Zespół w porównaniu z początkiem poprzedniego sezonu opuścili między innymi Vadis Odjidja Ofoe, Nemanja Nikolić czy Aleksandar Prijović. Takie braki z pewnością będą odczuwalne. Pomimo zakupu Krzysztofa Mączyńskiego i Łukasza Monety, zespół wygląda na słabszy kadrowo, jednak jak powiedział Dariusz Mioduski to nie jest koniec transferów. Olbrzymią zagadką jest dla mnie postać świeżo pozyskanych Armando Sadiku oraz Hildeberto. Albańczyk ma całkiem niezłe statystyki snajperskie w dotychczasowej karierze i przychodzi do klubu z Łazienkowskiej z jeszcze lepszym CV niż Niko. Legia w ostatnich latach miała dobre oko do napastników, oczywiście prócz zimowego okienka. Prijović, Nikolić czy Orlando Sa to były solidne firmy na rynku snajperskim. Hildeberto trafił do Warszawy wprost z Lizbony przez stację Nottingham, gdzie był wypożyczony. Na poziomie Championship rozegrał 25 spotkań, nie można powiedzieć, że to zły wynik. Jeśli ktoś tak sądzi to niech spojrzy ile meczów w tej lidze rozegrały wcześniejsze gwiazdy Ekstraklasy Dusan Kuciak i Deniss Rakels. Dla Legii po zeszłorocznej przygodzie i olbrzymim zastrzyku gotówkowym na pewno istotne będą rozgrywki europejskie, więc kluczową sprawą będzie odpowiednie rotowanie składem i realizacja obu założeń.
Sparingi przed sezonem: Wisła Płock 3:0, Radomiak Radom 2:0
Przyszli: Steeven Langil (Beveren), Mateusz Szwoch (Arka Gdynia), Jarosław Niezgoda (Ruch Chorzów), Michał Masłowski (Piast Gliwice), Krzysztof Mączyński (Wisła Kraków), Łukasz Moneta (Ruch Chorzów), Armando Sadiku (FC Vaduz), Hildeberto (Benfika)
Odeszli: Valeri Qazaishvili (San Jose), Tomas Necid (Bursaspor), Jakub Rzeźniczak (Karabach Agdam), Vadis Odjidja-Ofoe(Olympiakos)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Górnik Zabrze (W), Korona Kielce (D), Sandecja Nowy Sącz (D), Termalica Bruk-Bet Nieciecza (W), Piast Gliwice (D)
Jagiellonia Białystok
Jagiellonia w tym okienku transferowym dostała piekielnie mocne ciosy. Z zespołem pożegnał się Michał Probierz, a więc architekt wszystkich sukcesów, jakie w ostatnim czasie osiągał zespół z Podlasia. Charyzmatyczny trener będzie bardzo ciężki do zastąpienia. W jego miejsce zatrudniono Ireneusza Mamrota z Chrobrego Głogów, jednak tę zmianę będzie można oceniać dopiero po upływie czasu. Równie bolesna powinna być utrata kluczowego zawodnika, jakim dla Jagi był przez kilka sezonów Kostantin Vassiljev. Estończyk zdecydował się na transfer i przeniósł się do Piasta Gliwice. Bardzo ważne dla klubu było zatrzymanie Cyliana Sheridana, Jacka Góralskiego i Przemysława Frankowskiego. Na tych graczach można budować kadrę na nowy sezon, jednak do końca okienka jeszcze wiele może się wydarzyć. Mimo wszystko mam wrażenie, że awans do europejskich pucharów dla Jagiellonii będzie sukcesem pod rządami nowej miotły. Probierz wyciągnął z graczy maksa i możemy być świadkami sytuacji podobnej do spalonej ziemi po Mourinho, który odchodząc z klubu zawsze zostawia wypalonych i wyeksploatowanych piłkarzy.
Sparingi przed sezonem: AEK Larnaka 0:1, Stilon Gorzów 6:0
Przyszli: Guilherme (Termalica Nieciecza), Łukasz Sekulski (Piast Gliwice), Martin Pospisil (Jablonec)
Odeszli: Jonatan Straus (Sandecja Nowy Sącz), Konstantin Vassiljev (Piast Gliwice)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Termalica Bruk-Bet Nieciecza (W), Górnik Zabrze (D), Pogoń Szczecin (W), Sandecja Nowy Sącz (D), Korona Kielce (W)
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco!
Lechia Gdańsk
Lechia znana jest z szaleństw na rynku transferowym. Tym razem było inaczej, zarząd klubu postawił na stabilizację. Ekipa, która w poprzednim sezonie zajęła czwarte miejsce, ściągnęła głównie Polaków. Wydaje się, że kręgosłup drużyny jest na tyle mocny, by powalczyć po raz kolejny o czołówkę. Kluczową sprawą może być zatrzymanie w klubie Rafała Wolskiego. Ofensywny pomocnik jest na celowniku Legii, która ma nadzieję na zastąpienie nim Vadisa. Marco Paixao w ataku to gwarancja goli, więc w oparciu o jego formę można budować skład pod puchary. Sporym osłabieniem będzie brak Slavcheva, któremu skończyło się wypożyczenie do Gdańska i wrócił do Sportingu. Wątpliwe jest jego wykupienie, ponieważ zespół z Portugalii oczekuje około miliona euro za jego kartę zawodniczą. Mam jednak wrażenie, że solidne wzmocnienie jest potrzebne patrząc z perspektywy tego, jak rywale do korony pracują na rynku transferowym. W Gdańsku powstała spora moda na piłkę, dlatego przy tak fantastycznym obiekcie, cele co roku muszą być wysokie. Terminarz w pierwszych meczach sezonu jest wręcz idealny, by się mocno rozpędzić i wystrzelić w górę.
Sparingi przed sezonem: Chojniczanka Chojnice 3:2, Sandecja Nowy Sącz 3:2
Przyszli: Mateusz Matras (Pogoń Szczecin), Michał Nalepa (Ferencvaros Budapeszt), Mateusz Lewandowski (Śląsk Wrocław), Aleksander Kovacević (Śląsk Wrocław), Adam Chrzanowski (Fiorentina B), Florian Schikowski (Borussia M’Gladbach)
Odeszli: Vanja Milinković-Savić (Torino), Bartłomiej Pawłowski (Zagłębie Lubin), Michał Chrapek (Śląsk Wrocław), Gino Van Kessel (Slavia Praga), Mateusz Bąk, Piotr Wiśniewski, Denis Perger (wolny transfer), Rafał Janicki (Lech Poznań), Michał Mak (Lechia Gdańsk) Simeon Slavchev(Sporting Lizbona)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Wisła Płock (W), Cracovia (D), Śląsk Wrocław (W), Górnik Zabrze (D), Pogoń Szczecin (W)
Lech Poznań
Lech w ubiegłym sezonie pogrzebał szanse na dublet w samej końcówce. Przegrali w finale Pucharu Polski z Arką, a w wyścigu o Mistrzostwo Polski do lidera stracili dwa punkty. Mimo wszystko, pod rządami trenera Bjelicy widać było postęp w tej drużynie. Latem w klubie z Bułgarskiej zaszły poważne zmiany, sprzedali swoje perełki. Do Sampdorii trafił Dawid Kownacki, do Southampton Jan Bednarek, a do Dynama Kijów Tomasz Kędziora. Za tych zawodników Kolejorz zarobił około 13 milionów euro. Można powiedzieć, że wychowankami załatwili sobie pieniądze godne Ligi Mistrzów. Właśnie w takim kierunku powinny iść polskie kluby, stawienie na wychowanków i sprzedaż za granicę. W dzisiejszych czasach, gdy Polska w rankingu FIFA zajmuje 6 miejsce i odnosi sukcesy zdecydowanie łatwiej opchnąć piłkarza za grubą kasę. Pomimo takich sprzedaży jestem w stanie zaryzykować tezę, że klubowi z Poznania wyjdzie to na dobre. Nie próżnowali w zakupach i do klubu przyszło kilku bardzo ciekawych zawodników. Szczególnie w oczy rzuca się Marko Situm, który w moich oczach może być obok Darko Jevtića największą gwiazdą drużyny i całej ligi. Na Bułgarską trafił także Deniss Rakels, który odbił się od Championship, ale przed wyjazdem był czołowym piłkarzem Ekstraklasy. Sporą niewiadomą jest transfer napastnika Christiana Gytkjaera, który znany jest głównie z obnażania się w mediach społecznościowych. Jednak gdy przechodził to TSV 1899 Monachium, Bawarski klub zapłacił za niego…2,5 mln euro. Taka kwota musi robić wrażenie, dlatego jestem bardzo ciekawy jak wkomponuje się do nowych warunków. Miejsce w ataku ma praktycznie zwolnione, bo odszedł Kownaś, a Marcin Robak z trenerem Bjelicą nie są najlepszymi przyjaciółmi. Król strzelców poprzedniego sezonu prawdopodobnie opuści Kolejorza. W tym sezonie przy tak mocnej kadrze uważam, że Lech będzie obok Legii głównym faworytem do tytułu. Mocna i szeroka kadra, doświadczony trener, wszystkie elementy do walki o najwyższe cele są spełnione.
Sparingi przed sezonem: Hapoel Beer-Sheva 3:0, Górnik Konin 8:1
Przyszli: Emir Dilaver (Ferencvaros Budapeszt), Deniss Rakels (Reading), Vernon De Marco (Slovan Bratysława), Mario Situm (Dinamo Zagrzeb), Niklas Barkroth (IFK Norrkoping), Kamil Jóźwiak (GKS Katowice), Robert Gumny (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Christian Gytkjaer (TSV Monachium), Nikola Vujadinović (Osasuna Pampeluna), Rafał Janicki (Lechia Gdańsk)
Odeszli: Jan Bednarek (Southampton) Maciej Wilusz (FK Rostov), Elvis Kokalović (wolny transfer), Dawid Kownacki (Sampdoria), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Sandecja Nowy Sącz (D), Wisła Płock (W), Piast Gliwice (D), Cracovia (W), Zagłębie Lubin (D)
Korona Kielce
Powszechnie wiadomo, że zatrudnienie nowego trenera jest związane z nowymi zasadami w szatni. Jednak to co wyprawia w Koronie Gino Lettieri to istny kabaret. Z klubu odpalono Vanje Markovića, który był niesamowicie zżyty z drużyną. W jego oczach widać było łzy, gdy żegnał się z Kielcami. Jednak już absolutnie kuriozalne było wyrzucenie Miguela Palanci, który został na bruku za przyjście na drużynowy posiłek…. w klapkach. Owszem może i trener chce pokazać wszystkim twardą rękę i wpoić swoim piłkarzom dyscyplinę, jednak myślę, że w ten sposób szybciej doprowadzi się do zwolnienia przez bunt w szatni niż do sukcesów. W klubie zachodzą diametralne zmiany, zakontraktowano aż 10 zawodników. Potrzeba czasu, żeby to wszystko zgrać. Moim zdaniem, tak duże roszady nie wpłyną dobrze na zespół, który w poprzedniej kampanii zajął bardzo wysokie piąte miejsce. Powtórzyć wynik z przed roku będzie bardzo ciężko. Brak Macieja Bartoszka odbiję się zespołowi czkawką i na koniec sezonu widzę ich walczących w grupie spadkowej.
Sparingi przed sezonem: Puszcza Niepołomice 0:0, Oldenburg 2:1, Werder II Brema 4:2, AEK Ateny 0:1
Przyszli: Nika Kacharava (AS Achnas), Adnan Kovacević (FK Sarajevo), Łukasz Kosakiewicz (Chojniczanka Chojnice), Zlatan Alomerović (wolny transfer), Matthias Hamrol (FC Koeln II), Shawn Barry (FSV Frankurt), Ivan Jukić (RNK Split), Fabian Burdenski (FSV Frankurt),Michael Gardawski (Hansa Rostock)
Odeszli: Rafał Grzelak (Hearts), Michal Pesković (Cracovia Kraków), Miguel Palanca (Anorthossis), Milan Borjan, Serhei Pylypchuk, Vanja Marković, Ilijan Micanski, Vladislavs Gabovs (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Zagłębie Lubin (D), Legia Warszawa (W), Cracovia (D), Arka Gdynia (W), Jagiellonia Białystok (D)
Wisła Kraków
Wisła od momentu objęcia sterów przez Kiko Ramireza grała bardzo fajną piłkę. Po sukcesie Hiszpańskich graczy ściągniętych zimą, do Krakowa przyjechało kolejnych trzech. Co ciekawe Carlitos grający w rezerwach Villarealu miał oferty z Segunda Division, a mimo to zaryzykował i wybrał grę dla Białej Gwiazdy. Mam wrażenie, że każdy z zakupionych piłkarzy będzie istotnym wzmocnieniem pierwszego składu. Z pewnością bolesna dla klubu będzie strata Krzysztofa Mączyńskiego, jednak nie ma ludzi niezastąpionych. W obecnym sezonie wydaje mi się, że Wisłę stać by zostać czarnym koniem rozgrywek i nie zdziwię się, jeśli po cichu wejdą do europejskich pucharów. Kiko Ramirez wykonuje kapitalną robotę przy Reymonta, a na początku był skreślany. Sporym problemem na nowy sezon może być kwestia finansów. Od trzech miesięcy piłkarze nie mają wypłacanych pensji. Taka sytuacja może rzutować na formę oraz atmosferę w nowej kampanii. W zespole kręgosłup jest nadal oparty na Brożku, Małeckim czy Głowackim, jednak otoczeni są oni przez obcokrajowców. Jak wypali taka mieszanka? Przekonamy się już wkrótce.
Sparingi przed sezonem: Olimpia Wojnicz 10:1, Raków Częstochowa 1:2, Odra Opole 2:0, Puszcza Niepołomice 1:0, Zagłębie Sosnowiec 1:4
Przyszli: Zoran Arsenić (NK Osijek), Carlitos (Villareal B), Fran Velez, Julian Cuesta (obaj Almeria), Tibor Halilović (Lokomotiva Zagrzeb), Kamil Wojtkowski (Red Bull II Lipsk)
Odeszli: Łukasz Załuska (Pogoń Szczecin), Mateusz Zachara (Tondela), Ever Valencia, Matija Spicić, Michał Miśkiewicz, Alan Uryga (wolny transfer), Krzysztof Mączyński (Legia Warszawa) Cristian Echavarria (SJK Seinajoen)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Pogoń Szczecin (W), Termalica Bruk-Bet Nieciecza (D), Górnik Zabrze (W), Wisła Płock (W), Cracovia (D)
Pogoń Szczecin
W Pogoni nie mieliśmy do czynienia ze spektakularnymi transferami. Największym wzmocnieniem jest przyjście Macieja Skorży, który objął zespół po Kazimierzu Moskalu. Zespół ze Szczecina od lat przeżywa stagnację. Co roku robią awans do grupy mistrzowskiej, po czym całkowicie odpuszczają rozgrywki i są dostarczycielem punktów. Być może pod nową miotłą zmieni się nastawienie, jednak ciężko będzie zwojować coś więcej niż pierwszą ósemkę. Z transferów najbardziej w oczy rzuca się pozyskanie Tomasza Hołoty, który trafił do Szczecina z 2. Bundesligi. Jego rolą będzie uzupełnienie luki, która powstała po transferze Mateusza Matrasa do Gdańska. Zespół z pewnością odczuje brak Spasa Deleva, który boryka się z kontuzją barku i do gry wróci prawdopodobnie za kilka miesięcy. W jego miejsce starano się kupić z Lecha Szymona Pawłowskiego, jednak ukryta kontuzja pleców sprawiła, że oblał testy medyczne. Z wypożyczenia wraca do drużyny Łukasz Zwoliński i jestem ciekawy, jak odnajdzie się po tym powrocie, bo we Wrocławiu nie błyszczał. Na bramkę pozyskano doświadczonego Łukasza Załuskę, natomiast jego zmiennikiem będzie Jakub Bursztyn, który bardzo dobrymi występami w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów zapracował sobie na taki transfer. Pogoń zapewne jak to ma w zwyczaju bocznym wejściem wejdzie do grupy mistrzowskiej i na spokoju zakończy rozgrywki po 30 kolejce.
Sparingi przed sezonem: Błękitni Stargard 0:0, Zagłębie Lubin 2:1, Piast Gliwice 3:1, Cracovia Kraków 2:1, Chojniczanka Chojnice 2:4
Przyszli: Łukasz Załuska (Wisła Kraków), Tomasz Hołota (Arminia Bielefeld), Łukasz Zwoliński (Śląsk Wrocław), Sebastian Walukiewicz (Legia II Warszawa), Jakub Bursztyn( UKS SMS Łódź)
Odeszli: Mateusz Matras (Lechia Gdańsk), Dawid Kudła (Zagłębie Sosnowiec), Jakub Słowik (Śląsk Wrocław), Robert Obst (Wigry Suwałki)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Wisła Kraków (D), Piast Gliwice (W), Jagiellonia Białystok (D), Zagłębie Lubin (W), Lechia Gdańsk (W)
Termalica Bruk-Bet Nieciecza
Szukając cichego bohatera rynku transferowego, który wzmocnił się ponad swój status trzeba zajrzeć do Niecieczy. Nowym trenerem został Mariusz Rumak. Wraz z nim do zespołu przyszli Łukasz Piątek i Bartosz Spiączka, o którego do końca walczyła Jagiellonia i kluby z zagranicy, jednak prawdziwym hitem jest pozyskanie Jana Muchy. Bramkarz znany z występów w barwach Legii wraca na polskie boiska. W końcu, ponieważ w Evertonie odbił się od ściany zwanej Timem Howardem. Rywalizacja z legendą klubu od samego początku była skazana na porażkę, jednak co zobaczył, zyskał i zarobił to jego. Bardzo ciekawi mnie dyspozycja tego goalkeepera po powrocie, gdyż przed wyjazdem był kocurem między słupkami. Wzmocniona siła ognia i spokój z tyłu to idealne transfery, myślę że pierwsza ósemka to realny cel, jednak czy z tym trenerem jest to możliwe?
Sparingi przed sezonem: Raków Częstochowa 1:2, Stal Mielec 1:1, Górnik Łęczna 5:1, GKS Katowice 0:0
Przyszli: Łukasz Piątek (Zagłębie Lubin), Bartosz Śpiączka (Górnik Łęczna), Vitalijs Maksimienko (SV Mattersburg), Jan Mucha (Slovan Bratysława), Kamil Słaby (Sandecja Nowy Sącz)
Odeszli: Guilherme (Jagiellonia Białystok), Krzysztof Pilarz (Arka Gdynia), Bartłomiej Babiarz (Apollon Smyrnis), Wojciech Kędziora (GKS Katowice), Volodymyr Koval (Olimpia Grudziądz), Kornel Osyra, Sebastian Ziajka, Dawid Nowak, Dalibor Pleva (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Jagiellonia Białystok (D), Wisła Kraków (W), Zagłębie Lubin (D), Legia Warszawa (D), Śląsk Wrocław (W)
Zagłębie Lubin
Myślę, że przy spełnieniu odpowiednich warunków oraz kolejnych wzmocnień, zespół z Lubina stać na miejsce tuż za europejskimi pucharami. Miedziowi w poprzednim sezonie rozczarowali swoich kibiców zajmując miejsce tuż za pierwszą ósemką. Praktycznie każdy z transferów może się kojarzyć z karierą, która utknęła na zakręcie i w Lubinie szuka nowego startu. Matuszczyk w formie powinien być idealnym piłkarzem do taktyki Piotra Stokowca. Zawodnik ograny na niemieckich boiskach oraz mający za sobą doświadczenie w kadrze to na pewno mocny sygnał do walki o wysokie cele. Sporą zagadką jest dla mnie pozyskanie Bartosza Pawłowskiego, który przygody w ostatnich klubach kończył fatalnie. Po odejściu z Widzewa nie może znaleźć sobie prawdziwego domu. To, że nie przebił się w Maladze można uznać za lekką porażkę, jednak brak gry w Lechii czy Zawiszy to już katastrofa. Przygoda w Lubinie może być dla niego ostatnią deską ratunku, przed podobną sytuacją staje Jakub Świerczok. Nie tak dawno wyjeżdżał do Niemiec, by szybko wrócić z podkulonym ogonem. Każdy z zakupionych piłkarzy ma coś do udowodnienia, dlatego wydaje mi się, że działacze będą z nich zadowoleni.
Sparingi przed sezonem: AEK Larnaka 0:0, Hapoel Beer-Sheva 1:2, Pogoń Szczecin 1:2, Piast Gliwice 1:1, Cracovia Kraków 2:0, Odra Opole 1:1
Przyszli: Jakub Świerczok (GKS Tychy), Adam Matuszczyk (Eintracht Brunszwik), Adrian Błąd (Arka Gdynia), Alan Czerwiński (GKS Katowice), Bartosz Kopacz (Górnik Zabrze), Bartłomiej Pawłowski (Lechia Gdańsk),
Odeszli: Djordje Cotra (Śląsk Wrocław), Adrian Rakowski (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Łukasz Piątek (Termalica Nieciecza), Zbigniew Małkowski, Deimantas Petravicius (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Korona Kielce (W), Śląsk Wrocław (D), Termalica Bruk-Bet Nieciecza (W), Pogoń Szczecin (D), Lech Poznań (W)
Piast Gliwice
Wyniki sparingów zespołu z Gliwic nie powalają, jednak myślę że przy obecności Konstatina Vassiljeva jakość składu wzrośnie o jakieś…23% jak mawiał klasyk. Tym transferem zapewnili sobie utrzymanie już na starcie. W końcówce ubiegłej kampanii musieli o to drżeć, dlatego na stanowisku trenerskim zatrudniono Dariusza Wdowczyka. Doświadczony trener rozbroił minę, którą dostał od swojego poprzednika i wyprowadził drużynę na spokojne wody. Ostatecznie zakończyli ligę na 10 miejscu, co w skali sezonu należy uznać za sukces. Posiadanie z przodu Badji oraz Vasiljeva to olbrzymi atut przed nową kampanią. Jednak trzeba ich jeszcze dobrze wkomponować, żeby wszystkie elementy do siebie pasowały. Ekipa z Gliwic ma skład na typowy środek tabeli. Nie zagrozi im ani spadek, ani puchary.
Sparingi przed sezonem: GKS Tychy 0:3, Hapoel Beer-Sheva 0:1, Pogoń Szczecin 1:3, Zagłębie Lubin 1:1, Fulham 0:1, Sigma Olomuniec 1:2
Przyszli: Josip Barisić (Arka Gdynia), Aleksander Jagiełło (Znicz Pruszków), Bartosz Waleńcik (Siarka Tarnobrzeg), Martin Konczkowski (Ruch Chorzów), Konstatin Vassiljev (Jagiellonia Białystok)
Odeszli: Lukas Cmelik (DAC Dunajska Streda), Tomasz Mokwa (ROW Rybnik), Łukasz Sekulski (Jagiellonia Białystok), Michał Masłowski (Legia Warszawa), Patrik Mraz (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Cracovia (W), Pogoń Szczecin (D), Lech Poznań (W), Śląsk Wrocław (D), Legia Warszawa (W)
Śląsk Wrocław
Zaraz po Lechu Poznań i Koronie Kielce największy plac budowy ma miejsce właśnie w Śląsku. Zespół przechodzi diametralne zmiany, co widać po transferach. Do klubu trafiło już 11 nowych graczy, jednak nic dziwnego, bo kilkunastu graczy pożegnało się z drużyną. Szczególnie bolesne może być odejście Ryoty Morioki, który wybijał się ponad przeciętność. Ciekawi mnie jaką rolę w przyszłych rozgrywkach otrzyma Jakub Wrąbel, wybrany przez fachowców(!) do najlepszej jedenastki Euro u21. Oczywiście na taki wybór pierwszymi dwoma meczami nie zasłużył. Młody bramkarz okrzepł w poprzednim sezonie i wydaje mi się, że jest w stanie udźwignąć na barkach presję związana z występami w Ekstraklasie. Poczynione wzmocnienia wyglądają bardzo solidnie. Arkadiusz Piech i Jakub Kosecki to najgorętsze nazwiska, które trafiły do Wrocławia i nadzieje z nimi związane są spore, jednak ciężko określić o co będzie grał zespół Jana Urbana.
Sparingi przed sezonem: GKS Katowice 2:0, Raków Częstochowa 4:1, Wisła Płock 2:2
Przyszli: Jakub Wrąbel (Olimpia Grudziądz), Lasha Dvali (Irtysh Pawłodar), Michał Chrapek (Lechia Gdańsk), Djordje Cotra (Zagłębie Lubin), Jakub Słowik (Pogoń Szczecin), Oktawian Skrzecz (Schalke 04 II), Arkadiusz Piech (Apollon Limassol), Jakub Kosecki (Sandhausen), Igors Tarasovs (Giresunspor), Dragoljub Srnić (Cukaricki Belgrad), Michał Mak (Lechia Gdańsk)
Odeszli: Mateusz Lewandowski (Lechia Gdańsk), Łukasz Zwoliński (Pogoń Szczecin), Ryota Morioka (Beveren), Aleksandar Kovacević (Lechia Gdańsk), Paweł Zieliński (Miedź Legnica), Lubos Kamenar (Vasas Budapeszt), Mario Engels (Roda Kerkrade), Mariusz Pawełek, Ostoja Stjepanović, Alvarinho, Joan Roman, Peter Grajciar (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Arka Gdynia (W), Zagłębie Lubin (W), Lechia Gdańsk (D), Piast Gliwice (W), Termalica Bruk-Bet Nieciecza (D)
Śledź na bieżąco naszą sekcję Ekstraklasa
Wisła Płock
Owszem w Kielcach jest kabaret, jednak w Płocku to już patologia. Piłkarz zwalniający trenera na kilka dni przed ligą to abstrakcja z jaką można mieć do czynienia tylko w Polsce. Swoją drogą bez takich akcji nasza liga nie byłaby sobą. Marcin Kaczmarek, który przez pięć lat opiekował się drużyną, zostaje na bruku, ponieważ pseudogwiazdeczka organizuje bunt w szatni. Mam nadzieję, że Dominik Furman poniesie konsekwencję swojego działania i zostanie wyrzucony z klubu. Takie zachowanie nie dotyczy profesjonalnych piłkarzy. Wisła dokonała ciekawego transferu ściągając Kamila Bilińskiego i Igora Łasickiego. Szczególnie ciekawi mnie piłkarz, który jeszcze niedawno występował (był) w jednej drużynie z Milikiem i Zielińskim. Jeśli odpali to może być solidnym wzmocnieniem, ponieważ spędził we Włoszech sporo czasu, a wiadomo jak tam szkoli się obrońców. Nie ma lepszej szkoły dla defensorów. Myślę, że w tym sezonie czeka ich strefa spadkowa na koniec rozgrywek.
Sparingi przed sezonem: Legia Warszawa 0:3, Górnik Łęczna 1:0, Pogoń Siedlce 0:3, Śląsk Wrocław 2:2
Przyszli: Kamil Biliński (Śląsk Wrocław), Paul Parvulescu (Sankt Polten), Nico Varela (Larissa), Damian Rasak (Miedź Legnica), Adam Dźwigała (Górnik Łęczna), Igor Łasicki (Carpi)
Odeszli: Tomislav Bozić (Miedź Legnica), Dimityr Iliev (Podbeskidzia Bielsko-Biała), Emil Drozdowicz (Chojniczanka Chojnice), Damian Piotrowski, Sergei Krivets, Bartosz Kaniecki, Harmeet Singh (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Lechia Gdańsk (D), Lech Poznań (D), Arka Gdynia (W), Wisła Kraków (D), Sandecja Nowy Sącz (W)
Arka Gdynia
Arka bardzo dobrze rozpoczęła sezon. W meczu o Superpuchar pokonali Legię przy Łazienkowskiej po rzutach karnych. Jest to kolejne znakomite osiągnięcie Leszka Ojrzyńskiego, który w ciągu trzech miesięcy stał się najbardziej utytułowanym trenerem klubu. Najistotniejszymi wzmocnieniami przed nowym sezonem są z pewnością Patryk Kun, który błyszczał i szarpał w pojedynku z Legią oraz znany z Ekstraklasowych boisk Ruben Jurado. Hiszpan wrócił do Polski, po tym jak dwa lata temu rozstał się z Piastem. Jego bilans w zespole z Gliwic był następujący: 89 spotkań, 25 goli. Arka w tym sezonie będzie musiała grać jeszcze w europejskich pucharach, jednak sądzę, że ta przygoda nie potrwa zbyt długo. Nie oszukujmy się, nie są drużyną, która może zwojować Europę. Przejście trzeciej rundy, od której zaczną zmagania będzie dla nich sporym sukcesem. W lidze myślę, że po raz kolejny czeka ich walka o utrzymanie. Karma bardzo często wraca po czasie, więc możliwe, że tym razem ktoś przesądzi o ich spadku golem ręką.
Sparingi przed sezonem: APOEL Nikozja 1:1, Sandecja Nowy Sącz 0:2, Spartaks Jurmala 1:2
Przyszli: Krzysztof Pilarz (Termalica Nieciecza), Michał Żebrakowski (Siarka Tarnobrzeg), Tomas Kosut (wolny transfer), Grzegorz Piesio (Górnik Łęczna), Adam Danch (Górnik Zabrze), Adrian Klimczak (Gryf Wejherowo), Patryk Kun (Stomil Olsztyn), Ruben Jurado (Atletico Baleares)
Odeszli: Josip Barisić (Piast Gliwice), Mateusz Szwoch (Legia Warszawa), Adrian Błąd (Zagłębie Lubin), Dariusz Formella, Miroslav Bożok (Zemplin Michalovce), Przemysław Stolc (Chrobry Głogów), Przemysław Trytko (Chrobry Głogów), Konrad Jałocha, Paweł Abbott (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Śląsk Wrocław (D), Sandecja Nowy Sącz (W), Wisła Płock (D), Korona Kielce (D), Górnik Zabrze (W).
Cracovia
Przed Cracovią na nowy sezon poprzeczka jest postawiona wysoko. Trenerem drużyny został Michał Probierz, więc automatycznie każdy na nich spogląda. Walka o puchary może być ciężka do zrealizowania patrząc na skład jakim będzie dysponował. Jednak kto sądził, że ze składem, który miał w Białymstoku powalczy o mistrzostwo? Myslę, że celem numer jeden na tę kampanię jest pewne miejsce w pierwszej ósemce i budowa fundamentów przed kolejnym sezonem. Wykupienie Jaroslava Mihalika to dobry krok w kierunku rozwoju klubu. Skrzydłowy zanotował bardzo dobre Euro u21 i aż dziwne, że poprzedni trener praktycznie nie dawał mu grać. Bardzo złą wiadomością dla kibiców jest kontuzja zerwanych więzadeł krzyżowych Damiana Dąbrowskiego. Jeśli można powiedzieć, że klub ściągnął dla niego zastępcę w przypadku odejścia, to jest nim Szymon Drewniak. Ten zawodnik w ostatnim sezonie, w końcu się gdzieś odnalazł. 29 występów dla Górnika Łęczna okrasił czterema golami i asystami, jak na środkowego pomocnika to bardzo dobry wynik. Istotnym transferem będzie także Wojciech Golla, który trafił do Cracovii wprost z Holandii. Co ciekawe o tego piłkarza walczyły też Legia i Lech, jednak wybrał pewne granie u Probierza.
Sparingi przed sezonem: Sandecja Nowy Sącz 0:1, MFK Karvina 2:2, Pogoń Szczecin 1:2, Zagłębie Lubin 0:2, Chrobry Głogów 2:1
Przyszli: Petteri Forsell (Miedź Legnica), Michał Helik (Ruch Chorzów), Lennard Sowah (Hearts), Michal Pesković (Korona Kielce), Sergei Zenjov (Gabala), Michal Siplak (Zemplin Michalovce), Szymon Drewniak (Lech Poznań)
Odeszli: Rafał Dobroliński (GKS Tychy), Robert Litauszki (Ujpest Budapeszt), Erik Jendrisek (AO Xanthi), Tomasz Brzyski (Sandecja Nowy Sącz), Mateusz Cetnarski (Sandecja Nowy Sącz), Piotr Polczak (Astra Giurgiu), Hubert Wołąkiewicz, Marcin Budziński (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Piast Gliwice (D), Lechia Gdańsk (W), Korona Kielce (W), Lech Poznań (D), Wisła Kraków (W)
Sandecja Nowy Sącz
Sandecja to wielka niewiadoma tego sezonu. Nikt nie wie czego można się po nich spodziewać. Już awans do Ekstraklasy był dla wielu zaskoczeniem. Co ciekawe był to ich pierwszy w historii klubu. Jeszcze nigdy nie grali w najwyższej klasie rozgrywkowej. Analizując skład klubu z Nowego Sącza ciężko oprzeć się wrażeniu, że zespół jest budowany o doświadczonych ligowców, którzy zostali odrzuceni przez inne kluby. W tym samym stylu kupowali w letnim okienku. Do drużyny trafili Mateusz Cetnarski i Tomasz Brzyski, których z Krakowa odpalił Michał Probierz. Wydaje się, że będą kluczowymi elementami układanki. Celem drużyny będzie z pewnością utrzymanie. Sporym minusem jest wymóg rozgrywania swoich spotkań na stadionie w Niecieczy. W wyniku tego wszystkie mecze rozegrają tak jakby na wyjeździe. W obliczu takiej sytuacji są dla mnie kandydatem numer jeden do spadku, ponieważ własne boisko to ogromny atut. Terminarz nie idzie im na rękę, pierwsze trzy kolejki wyjazdowe grają na boiskach pierwszej, drugiej i trzeciej drużyny poprzedniego sezonu. Dobry start jest bardzo ważny, ale tutaj będzie o niego piekielnie ciężko.
Sparingi przed sezonem: Cracovia Kraków 1:0, APOEL Nikozja 3:3, Arka Gdynia 2:0, Lechia Gdańsk 2:3, Partizan Bardejov 4:0
Przyszli: Aleksandyr Kolev (Stal Mielec), Jonatan Straus (Jagiellonia Białystok), Tomasz Brzyski (Cracovia Kraków), Mateusz Cetnarski (Cracovia Kraków), Plamen Krachunov (Ethnikos Achnas)
Odeszli: Adrian Jurkowski (Wigry Suwałki), Kamil Słaby (Termalica Nieciecza) Mateusz Wdowiak, Tomasz Zając (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Lech Poznań (W), Arka Gdynia (D), Legia Warszawa (W), Jagiellonia Białystok (W), Wisła Płock (D).
Górnik Zabrze
Sprawa awansu Górnika do Ekstraklasy na kilka kolejek przed końcem I ligi była praktycznie przesądzona negatywnie. Według obliczeń Zabrzanie mieli 1 % szans na awans. No i cóż, 1% wystarczył i udało się awansować. Trener Brosz stawiał głównie na młodych i utalentowanych graczy. Klub boryka się ze sporymi problemami finansowymi, dlatego nie było mowy o szaleństwach na rynku transferowym. Bardzo dobrym wzmocnieniem powinien być Mateusz Wieteska, który ma olbrzymi potencjał. Górnik wraz z Wisłą jest rekordzistą pod względem zdobytej ilości mistrzostw. Oba kluby mają na koncie po 14 tytułów. W tym sezonie nie będą walczyć o tytuł numer 15, ale dobrze widzieć ich z powrotem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym, bo taki klub ma tu swoje miejsce. W Zabrzu jest ogromny głód wielkiej piłki, na mecz otwarcia z Legią wszystkie bilety na nowy stadion są już wykupione. Górnik na starcie ma bardzo ciężki terminarz, dlatego ważna będzie kwestia tego czy działacze wytrzymają ciśnienie w przypadku niekorzystnych wyników. Brosz robiąc awans pokazał, że na taki kredyt zaufania zasługuje, ale Polska piłka potrafi zaskakiwać każdego dnia.
Sparingi przed sezonem: Odra Miasteczko Śląskie 5:0, Fotbal Trinec 0:2, MFK Karvina 4:0, MFK Frydek-Mistek 1:3, Zemplin Michalovce 3:4, Rozwój Katowice 4:0
Przyszli: Michał Koj (Ruch Chorzów), Damian Kądzior (Wigry Suwałki), Mateusz Wieteska (Chrobry Głogów)
Odeszli: Adam Danch (Arka Gdynia), Denis Janco (AS Trencin), Bartosz Kopacz (Zagłębie Lubin), Aleksander Kwiek (Widzew Łódź), Mateusz Kuchta, Rafał Kosznik, Dawid Plizga (wolny transfer)
Terminarz – pierwsze pięć kolejek: Legia Warszawa (D), Jagiellonia Białystok (W), Wisła Kraków (D), Lechia Gdańsk (W), Arka Gdynia (D)
Zaloguj się, aby dodawać komentarze
Nie masz konta ? Zarejestruj się
(0) Komentarze