Rozrywka, jaką są zakłady bukmacherskie, staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Obstawianie meczów niesie za sobą dreszczyk emocji, a niekiedy również dodatkowe środki finansowe. Głównym założeniem zakładów bukmacherskich to poprawne wytypowanie rezultatu w celu zdobycia nagrody. Na czym dokładnie polegają zakłady? O tym poniższy artykuł.

Co to są zakłady bukmacherskie? W myśl polskiego prawa to jedna z odmian gier o podłożu hazardowym. Choć w przeciwieństwie do kasyna, automatów czy ruletki – w zakładach bukmacherskich czynnik losowy odgrywa znacznie mniejszą rolę. To oznacza, że jest możliwe osiąganie stałych profitów z obstawiania meczów, ale pod warunkiem grania dobrym systemem i stawiania skutecznych typów.

Zakłady bukmacherskie w Polsce dostępne są od 18 lat. Jeśli już wiemy, kto może korzystać z usług bukmacherów, to teraz wyjaśnimy: co to są zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie – definicja

Zakłady bukmacherskie to jeden z rodzajów zakładów wzajemnych, gdzie gra toczy się o przewidzenie wyniku sportowego. To transakcja na linii gracz/uczestnik a bukmacher. Obie strony zakładają się o dany wynik poprzez zawarcie kuponu, który następnie jest dowodem zakładu i podstawą do wypłaty wygranej.

Inaczej tłumacząc – gracz typuje wynik/zdarzenie na które wcześniej bukmacher (osoba/instytucja przyjmująca zakłady) ustalił określony kurs, czyli przelicznik wygranej. Obstawiając zakład po danej stawce kurs służy jako mnożnik w celu poznania wygranej z kuponu. Dla przykładu: jeśli postawisz 100 PLN na typ po kursie 1.50, to wygrana z zakładu wyniesie 100 PLN * 1.50 = 150 PLN (minus 12% stawki na podatek). Co jeśli zakład przegra? Wówczas pieniądze trafiają na konto bukmachera.

A więc jak zauważyłeś – zakłady bukmacherskie niosą ze sobą szansę na wygraną, ale również okraszone są ryzykiem porażki. Celem gracza jest ogranie bukmachera, czyli zagranie jak najwięcej poprawnych typów.

Zakłady bukmacherskie online – co to?

Typowanie zakładów bukmacherskich możliwe jest za pośrednictwem internetu i w tradycyjnych punktach stacjonarnych. My polecamy obstawianie u bukmacherów online, bo jest to po prostu znacznie wygodniejsza metoda. Co więcej, w internetowych zakładach można za rejestrację konta odebrać bonus powitalny, a oferta bukmachera dostępna jest w komputerze oraz mobilnych aplikacjach na iOS i Android.

Poza tym zakłady online pozwalają na oglądanie transmisji live, korzystanie z nowoczesnych funkcji jak cash-out, a przede wszystkim są otwarte 24/h. Tego samego nie mogą powiedzieć klienci punktów stacjonarnych, którzy muszą akceptować fakt, że lokale są otwierane w określonych ramach czasowych.

Jak wynika z naszych obserwacji to zdecydowana większość graczy chętniej wybiera zakłady bukmacherskie online:

Legalne zakłady bukmacherskie – na czym polegają?

Działalność bukmacherska w Polsce jest koncesjonowana, a więc zakłady może przyjmować instytucja posiadająca odpowiednie uprawnienia. Na terenie naszego kraju mecze obstawiać można tylko u legalnych bukmacherów, czyli operatorów posiadających licencję od Ministerstwa Finansów. Aktualnie na polskim rynku jest 13 firm bukmacherskich działających na podstawie ważnej licencji:

 • STS
 • Betfan
 • Fortuna
 • Betclic
 • forBET
 • Totolotek
 • LV BET
 • PZBUK
 • Superbet
 • eWinner
 • Etoto
 • Totalbet
 • Noblebet

Korzystanie z legalnych bukmacherów wiąże się z opłacaniem podatków od każdego zakładu. Podstawowym podatkiem w Polsce w zakładach bukmacherskich jest 12% od stawki każdego kuponu (automatycznie pobiera bukmacher). Kolejnym kosztem jest podatek dochodowy wynoszący 10% przy wygranych powyżej 2280 złotych.

Rodzaje zakładów bukmacherskich – co to?

Obstawiając zakłady bukmacherskie trafisz na wiele możliwości typowania wyników. U bukmacherów online oferta już dawno została rozszerzona o dodatkowe możliwości niż tylko obstawianie zakładów na to: kto wygra mecz? Obecnie bukmacherzy pozwalają typować zakłady na liczbę goli/punktów, handicapy, wynik 1. i 2. połowy, strzelców itd. Aby lepiej obstawiać zakłady bukmacherskie warto wiedzieć – co dokładnie można grać i na czym polegają konkretne zakłady.

Poniżej zaprezentujemy kilka dodatkowych rynków, które możesz obstawiać u bukmacherów:

1X2 – to najbardziej popularny zakład, czyli typ na wynik meczu. 1 – oznacza wygraną gospodarza, x – remis, 2 – zwycięstwo gości.

Podwójna szansa – to zakład, w którym typujesz dwa możliwe wyniki np. 1X – czyli obstawiasz, że wygrają gospodarze lub będzie remis. Dodatkowe możliwości to: 12, X2

Dokładny wynik – to rodzaj zakładu, w którym trzeba podać dokładny rezultat np. w meczu piłkarskim 2:1

Under/over – to zakład określający np. liczbę goli lub punktów w meczu. Możesz typować poniżej/powyżej progu, jaki ustalił bukmacher. Np. w meczu Barcelona – Real będzie powyżej 2.5 bramek

Handicap – to rodzaj zakładu, który na starcie daje przewagę któreś z ekip. Np. obstawiając przeciwko drużynie z handicapem +1.5 – twój zakład wygra, jeśli wskazany przez ciebie zespół zwycięży różnicą przynajmniej dwóch goli. Sprawdź nasz inny artykuł, w którym szczegółowo opisujemy wszystkie handicapy.

Wynik 1. i 2. połowy – to zakłady, w których możesz wytypować osobno wyniki każdej z połowy w meczu

DNB – to rodzaj zakładu handicapowego, w którym jeśli wytypujesz zwycięstwo jednej z drużyn, a w meczu będzie remis – to otrzymasz zwrot stawki (draw no bet)

Strzelcy – to okazja na obstawienie zakładu, który zawodnik strzeli gola lub ile bramek zdobędzie

Zakłady długoterminowe – dzięki temu możesz na starcie rozgrywek wytypować: kto wygra Ekstraklasę? Kto zwycięży Serie A? A nawet: kto zostanie królem strzelców w Bundeslidze?

Zakłady przedmeczowe i zakłady live – co to?

Zakłady bukmacherskie wraz z rozwojem technicznym znacząco poszerzyły swoje możliwości. W starej formule u bukmacherów można było obstawiać tylko te mecze, które jeszcze się nie rozpoczęły. W ten sposób gracze byli zdani tylko na zakłady przedmeczowe. Od czasu, gdy bukmacherzy w większej mierze przerzucili się do internetu, to nowością na rynku stały się zakłady live, które można obstawiać w trakcie wydarzenia sportowego.

Wyjaśnijmy:

 • Zakłady przedmeczowe – to oferta kursowa na mecz, z której możesz skorzystać przed rozpoczęciem spotkania.
 • Zakłady live – to zdarzenia “na żywo”, które można typować w trakcie toczonej rywalizacji np. meczu piłkarskiego.

Dzięki wzbogaceniu zakładów sportowych o zakłady “na żywo” bukmacherzy przyjmują zakłady całodobowo przez 365 dni w roku.

Co można typować w zakładach bukmacherskich?

Zakłady bukmacherskie u legalnych operatorów w Polsce pozwalają obstawiać 20-40 dyscyplin sportowych. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim okresie roku się znajdujemy. Dla przykładu, zimą wytypujesz skoki narciarskie, a latem kolarstwo i lekkoatletykę.

 

Najlepsi bukmacherzy w Polsce poza szeroką gamą sportów oferują również wiele lig i rozgrywek. Przykład? W angielskich rozgrywkach piłkarskich można typować mecze Premier League, ale również Championship, League One, League Two oraz niższe klasy rozgrywkowe. Wszystko po to, by każdy typer dostał to, czego oczekuje.

Zakłady bukmacherskie - sport i rozrywka

Dodatkowo w zakładach bukmacherskich poza sportem pojawiają się typy na rozrywkę, politykę i wydarzenia społeczno – kulturowe. Przykłady takich zakładów? Np. w wyborach prezydenckich możesz obstawiać kto wygra, a przed galą rozdania Oscarów wytypujesz kupon na zwycięzców w poszczególnych kategoriach np. kto zdobędzie statuetkę za “najlepszy film”?

Co to są zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie polegają na założeniu się z bukmacherem o wynik meczu. Jeśli wygra gracz - to bukmacher wypłaca mu wygraną. W przypadku porażki - bukmacher zachowuje postawioną stawkę przez gracza.

Co to są zakłady bukmacherskie online?

To zakłady bukmacherskie, które można obstawiać w internecie. Zakłady online popularnością znacząco przebiły tradycyjne punkty stacjonarne. Po prostu gra online jest wygodniejsza i szybsza, a co ważniejsze dostępna całodobowo.

Legalne zakłady bukmacherskie - co to?

W Polsce legalnie obstawiać można tylko u licencjonowanych bukmacherów. Legalne zakłady bukmacherskie, to oferta kursowa dostępna u licencjonowanych operatorów np. STS, Betfan i Fortuna.

Zaloguj się aby dodawać komentarze