Jakie typy wybrać na wybory prezydenckie w USA? Jak prezentują się kursy w batalii o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych? Korzystając z naszego doświadczenia – przedstawiamy typy na wybory, a także sprawdzamy oferty legalnych bukmacherów. Co warto obstawiać w nadchodzących wyborach USA? Sprawdź!

Wiemy już kto powalczy o fotel prezydencki w USA. Tradycyjnie będzie to dwóch kandydatów z ramienia największych partii w kraju:

 • Kandydat partii Republikańskiej: Donald Trump
 • Kandydat partii Demokratycznej: Joe Biden

To pomiędzy tymi kandydatami 3 listopada 2020 (wtorek) obywatele USA wybiorą kolejnego prezydenta na czteroletnią kadencje.

Wybory prezydenckie USA – zasady głosowania

W Stanach Zjednoczonych wybory są pośrednie, bo w głosowaniu powszechnym, które odbędzie się 3 listopada zostaną wybrani elektorzy, którzy następnie 14 grudnia na Kolegium Elektorów wybiorą prezydenta. Każdy ze stanów ma określoną liczbę elektorów – najwięcej (55) ma Kalifornia. Elektorzy są zobowiązani, by głosować na przedstawiciela partii, która zwyciężyła w danym stanie. Np. jeśli w Arizonie więcej głosów otrzyma Donald Trump, to zbierze wszystkie głosy elektorskie, czyli liczbę 11.

System elektorski sprawia, że prezydentem USA może zostać osoba, która w głosowaniu powszechnym w całym kraju zdobędzie mniej głosów. Tak było w 2016 roku, kiedy to Hillary Clinton zdobyła o trzy miliony więcej głosów niż Donald Trump.

Wybory prezydenckie USA – kursy bukmacherskie

Jak ustalają bukmacherzy kursy na politykę? Robią to w oparciu o najnowsze doniesienia medialne, a także sondaże. Przeszłość pokazała, że bukmacherzy mogą się mylić – tak było w 2016 roku, kiedy to wybory wygrał Donald Trump, a jeszcze kilka tygodni wcześniej kurs na jego zwycięstwo u “buków” wynosił nawet 5.00!

W aktualnych sondażach prezentowanych przez amerykańskie media wygrywa Joe Biden, ale można zauważyć tendencje, że Donald Trump regularnie odrabia straty. Aktualnie urzędujący prezydent musi radzić sobie z kryzysem wywołanym przez koronawirus, a także zamieszkami na tle rasowym ruchu “Black Lives Metter”. Stąd wahania opinii publicznej, bo w wielu przypadkach Trump musi podejmować niepopularne decyzje.

Wśród polskich bukmacherów można dostrzec pewne rozbieżności kursowe. Np. u jednego “buka” prowadzi Biden, a u drugiego Trump. Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie to wyrównana walka.

Jakie kursy na wybory prezydenckie w USA wystawili polscy bukmacherzy? Sprawdź:

Kursy STS:

 • Donald Trump – 1.90
 • Joe Biden – 1.90

kursy sts usa

Kursy Fortuny:

 • Donald Trump – 1.85
 • Joe Biden – 1.96

Kursy forBET:

 • Donald Trump – 1.75
 • Joe Biden – 2.00

Kursy eWinner:

 • Donald Trump – 1.81
 • Joe Biden – 2.16

Bukmacherzy widzą zainteresowani graczy polityką, dlatego poszerzają ofertę na wybory. W polskich wyborach można było obstawiać nie tylko wynik, ale także H2H – zestawienie dwóch kandydatów, a także wynik, jak zdobędą powyżej/poniżej i frekwencje. W USA w związku z faktem, że walka odbywa się o każdy stan, to Betfan wystawił kursy na to, kto wygra w poszczególnym regionie Stanów Zjednoczonych. Oto propozycje kursów Betfan:

Kto wygra w Kolorado?

 • Republikanie – 5.80
 • Demokraci – 1.09

Kto wygra na Florydzie?

 • Republikanie – 1.80
 • Demokraci – 1.87

Kto wygra w Teksasie?

 • Republikanie – 1.18
 • Demokraci – 4.12

Kto wygra w Wisconsin?

 • Republikanie – 2.10
 • Demokraci – 1.63

Kto wygra w New Hampshire?

 • Republikanie – 2.65
 • Demokraci – 1.40

Kto wygra w Maine?

 • Republikanie – 3.75
 • Demokraci – 1.21

Bukmacher Fortuna dodatkowo nieco z przymrużeniem oka oferuje zakłady specjalne na wybory prezydenckie, gdzie można typować np. że Kanye West zostanie prezydentem USA. Kurs na takie zdarzenie wynosi aż 925.00.

fortuna usa

Typy na wybory prezydenckie USA 2020

Wielu obserwatorów amerykańskiej polityki uważa, że niepopularny Donald Trump w środowisku medialnym jest niedoszacowany w sondażach przedwyborczych. Co to oznacza? To że realne poparcie dla Trumpa jest wyższe, aniżeli wskazują na to badania opinii publicznej. A więc jeśli sondaże dają nieznaczną przewagę Bidenowi, to można domniemać, że faktycznie większym poparciem cieszy się Trump.

Obstawiając wybory w USA trzeba pamiętać o tym, jaka jest ordynacja wyborcza, czyli o systemie elektorskim. Kluczowe w wyborach są tzw. swing states, które raz głosują na republikanów, a raz na demokratów. Przykładem takiego stanu jest Floryda z 29 głosami elektorskimi. Przed czterema laty zwyciężył tam Donald Trump. Bastiony republikanów to Teksas, z kolei demokratów – Kalifornia, gdzie od lat zwyciężają.

Analizując aktualne wydarzenia społeczne i polityczne w USA – typujemy wygraną Donalda Trumpa. W Stanach Zjednoczonych to częste zjawisko, że urzędujący prezydent zostaje wybierany na drugą kadencje. Dość powiedzieć, że przed Trumpem dwie kadencje sprawowali Barack Obama i George W. Bush. Z biegiem kampanii kurs na Trumpa może spadać, a teraz w STS wynosi 1.90.

trump wygrana

Kto startuje w wyborach prezydenckich w USA?

W wyborach na fotel prezydenta USA biorą udział przedstawiciele partii republikańskiej (Donald Trump) i demokratycznej (Joe Biden).

Kiedy odbędą się wybory w USA?

Wybory prezydenckie w USA zaplanowane są na 3 listopada 2020 (wtorek).

Jakie kursy są na wybory prezydenckie?

U polskich bukmacherów więcej szans na zwycięstwo daje się Donaldowi Trumpowi, na którego kurs oscyluje w granicach 1.90. Obstawiając wygraną Joe Biden można zarobić nieznacznie więcej, bo średnio kurs wynosi 2.00.

Zaloguj się aby dodawać komentarze