Wczoraj, w godzinach wieczornych odbył się konkurs rzutu młotem mężczyzn, w którym startowało dwóch Polaków. Obaj byli faworytami do końcowego triumfu, Paweł Fajdek nie zawiódł i po raz czwarty z rzędu został Mistrzem Świata. Wojciech Nowicki skończył konkurs tuż za podium.

Jak, więc doszło do tego, że został brązowym medalistą?

Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz dyrektor sportowy Krzysztof Kęcki, dopatrzyli się błędu w rzucie Bence Halasza, więc złożyli protest. W efekcie, którego Wojtek Nowicki stanie na najniższym stopniu podium wraz ze wspomnianym Węgrem.

Oficjalna decyzja o przyznaniu brązowego medalu MŚ w Dausze Wojciechowi Nowickiemu

Paweł Fajdek wygrał konkurs, rzucając 80,50 metra, tak naprawdę nokautując rywali, gdyż drugi Francuz Quentin Bigot stracił do niego ponad dwa metry (78,19m). Trzeci w konkursie był Bence Halasz z wynikiem 78,18m, a dopiero czwarty Wojtek Nowicki z rezultatem 77,69m. Późnym wieczorem Polska złożyła protest, twierdząc, że rzut Węgra był spalony. Okazało, że faktycznie Halasz delikatnie przekroczył linię koła. Decyzja? Będą dwa brązowe medale. Jury uznało, że to będzie najlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Węgier rzucił 78,18m już w pierwszej próbie, zatem organizatorzy uznali, że przez cały konkurs miał przeświadczenie, że jest dobrze i mógł ryzykować, tym samym paląc kolejne próby. Inaczej rzuca się, gdy ciągle jesteś na podium, ni jeżeli, gdy to ty musisz atakować, by się na nim znaleźć. Wojtek zaś zgodnie z przepisami uzyskał trzecią odległość. Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) oficjalnie poinformowało, młociarzy ma dwóch brązowych medalistów. Jest to niesamowite i nieprawdopodobne, ponieważ w rzucie młotem o kolejności decyduje najdłuższy rzut, jednak podczas gdy dwóch zawodników ma taką samą odległość, liczy się drugi, trzeci i kolejny wynik, tym samym podwójny medal jest praktycznie niemożliwy. Dekoracja młociarzy planowa jest dzisiaj na godzinę 19:15. Posłuchajmy Mazurka razem!

Dzięki naszym młociarzom Polska w klasyfikacji generalnej przesunęła się aktualnie na 6 lokatę, będąc tym samym najlepszą Europejską Drużyną!