Ustawa hazardowa 2019: najnowszy stan prawny
Nowa ustawa hazardowa – dlaczego i po co?
Pierwsza ustawa hazardowa w Polsce została przyjęta w 1992 roku. Od tego czasu przeszła przez wiele nowelizacji, a ostatnie zmiany zostały dokonane dwa lata temu. Dlaczego konieczne były poprawki?
Przede wszystkim ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2010 roku była niezgodna z Prawem Europejskim. Tylko Polska nie zastosowała się do przepisów Unii Europejskiej i zabroniła zagranicznym firmom z terenu UE prowadzić działalność związaną z organizowaniem gier hazardowych na jej terenie. Zmiana w tym temacie nastąpiła dopiero pięć lat później.
Dodatkowo nowelizacja z 2009 roku pozwalała na organizowanie gry na automatach na podstawie otrzymanego pozwolenia na prowadzenia kasyna gry. Ten przepis istniał tylko na papierze, ponieważ wiele osób decydowało się na poszerzenie swojej działalności poprzez umieszczenie automatów do gier w lokalach o innej charakterystyce niż kasyno. Zysk trafiał do kieszeni nielegalnych podmiotów. Wraz z wejściem najnowszej ustawy hazardowej, tylko państwo może legalnie organizować gry na automatach.
Ustawa hazardowa, która wywróciła rynek bukmacherski do góry nogami weszła w życie 1 kwietnia 2017 roku. Była to nowelizacja do ustawy z 2009 roku. Na mocy aktu prawnego obstawianie zakładów w Polsce jest dostępne tylko i wyłącznie u bukmacherów, którzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów. Wraz z wejściem w życie ustawy hazardowej powstał również Rejestr Domen Zakazanych, w którym wymienieni są nielegalni operatorzy. Obecnie gracze mogą korzystać tylko z podmiotów, które posiadają miano legalnego bukmachera. Wszystkie zakłady są objęte 12% podatkiem, który trafia do skarbu państwa. W przeszłości firmy decydowały się na prowadzenie rachunków bankowych w rajach podatkowych.
Szara strefa zakładów bukmacherskich
Mianem szarej strefy zakładów bukmacherskich określa się wszystkie podmioty, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów i nielegalnie oferują swoje usługi na terenie Polski. Nowelizacja ustawy hazardowej skutecznie wpłynęła na zmniejszenie szarej strefy w naszym kraju. W przeszłości posiadała ona szacunkowo od 70-90% udziałów w rynku. Likwidacja i ograniczenie działalności nielegalnych podmiotów wpłynęło również na zyski dla budżetu państwa. Od 1 lipca 2017 roku dostawcy Internetu mają obowiązek blokowania domen internetowych, które figurują w Rejestrze Domen Zakazanych.
Samowolka – zagrożenie dla graczy
Wprowadzenie ustawy hazardowej z kwietnia 2017 roku miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa graczy, a także ograniczenie szarej strefy. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że cele udało się zrealizować. Mimo to nadal znajdują się przypadki, w których typerzy decydują się na samowolkę i nielegalnie korzystają z usług podmiotów, które nie posiadają licencji Ministerstwa Finansów. Takie działanie naraża graczy na konsekwencje prawne i finansowe, ponieważ łamią istniejące w Polsce prawo.
Legalni bukmacherzy – gdzie grać zgodnie z prawem?
Legalni bukmacherzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów na udzielanie i przyjmowanie zakładów wzajemnych na terenie Polski.
Usługi takich podmiotów są w pełni zgodne z prawem, a także nie narażają graczy na żadne konsekwencje. Firmy posiadające pozwolenie na udzielanie zakładów w punktach stacjonarnych, a także przez Internet odprowadzają 12% podatek na rzecz skarbu państwa. Dodatkowo obstawianie zakładów jest dostępne tylko dla pełnoletnich osób na terenie Polski.
Nielegalni bukmacherzy a zagraniczni bukmacherzy – to to samo?
W temacie ustawy hazardowej warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nielegalni operatorzy = zagraniczni bukmacherzy. Odpowiedź jest łatwa, jednak wiele osób myli te pojęcia. W naszym kraju zagraniczni operatorzy mogą ubiegać się o przyznanie miana legalnego bukmachera. Na przykład Fortuna jest czeskim operatorem, który posiada licencję Ministerstwa Finansów i zgodnie z prawem oferuje zakłady wzajemne.
Skutki ustawy bezpośrednio dotyczące graczy
Bezpieczeństwo / odpowiedzialna gra – pojęcie bezpieczeństwa, a także odpowiedzialnej gry w głównej mierze koncentruje się na działaniach graczy czy firm bukmacherskich, które ma minimalizować szkody wyrządzane przez gry hazardowe. Wszyscy operatorzy w naszym kraju wprowadzili mechanizmy bezpiecznej gry. W dużej mierze jest to związane z zapisami ustawy hazardowej.
Można wyróżnić takie elementy ułatwiające bezpieczną grę jak ustawienie:
- Dziennego limitu czasu gry
- Miesięcznego limitu czasu gry
- Kwotowego dziennego limitu na grę
- Kwotowego miesięcznego limitu na grę
Zakłady bukmacherskie nie mogą być sposobem na życie. Obstawianie u nielegalnych operatorów jest zakazane w świetle prawa, a typowanie wydarzeń sportowych jest związane z ryzykiem uzależnienia od hazardu.
Podatek – wprowadzenie nowelizacji do ustawy hazardowej 1 kwietnia 2017 miało również wpływ na sferę podatkową. W przeszłości firmy posiadały konta bankowe, które były otwarte w rajach podatkowych. W ten sposób skutecznie omijały płacenie podatków w naszym kraju. Od czasu wprowadzenia zmian wszyscy bukmacherzy, którzy otrzymali licencję Ministerstwa Finansów muszą odprowadzać podatki na rzecz polskiego skarbu państwa.
Promocje – zmiany w ustawie hazardowej miały również wpływ na sferę promocji bukmacherskich. Obecnie gracze mogą korzystać z wielu ciekawych możliwości. Jedną z nich jest granie z podwyższeniem wygranej o 14%, które pozwala wrócić do czasów, gdy zakłady były zawierane z przelicznikiem 1.00. Dodatkowo dostępnych jest wiele innych propozycji jak: bonus od depozytu, zakład bez ryzyka czy freebet. Gracze mają z czego wybierać, ale najbardziej związana z ustawą hazardową jest promocja z podwyższeniem wygranej.
Sponsoring – legalni bukmacherzy w naszym kraju chętnie wspierają kluby sportowe występujące w różnych dyscyplinach. Największa koncentracja występuję w sektorze piłki nożnej, ponieważ jest to najchętniej obstawiany sport przez typerów. Sponsoring stał się głównym elementem procesu budowania marki. Wprowadzenie ustawy hazardowej wprowadziło regulacje dotyczące formy reklamy i promocji w mediach w godzinach 6:00 -22:00. Wyjątkiem jest sytuacja, w której reklama pojawia się podczas transmisji sportowej, a bukmacher jest sponsorem wydarzenia, klubu lub zawodnika biorącego w nim udział.