Zimowe Igrzyska Olimpijskie Polacy – szanse medalowe Polski na ZIO w Pekinie

polacy igrzyska

Jak Polska zaprezentuje się na tegorocznych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich? Biało-Czerwoni nie są faworytami w klasyfikacji medalowej, ale w XXI wieku z każdych Igrzysk przywozili medale. Kto tym razem ma największe szanse na krążki dla naszego kraju? W gronie potencjalnych kandydatów wymienia się skoczków narciarskich, Natalię Maliszewską, Marynę Gąsienica-Daniel czy Jekaterinę Kurakową. Kto z nich spełni marzenia o medalu olimpijskim?

Polska na ZIO2022

Co ciekawe, do Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City, a więc 2002 roku nasi reprezentanci zawsze wracają z medalami. Wcześniej to nie było takie oczywiste, ponieważ bez krążków byliśmy na ZIO w 1998, 1994, 1992 czy 1988. Tak więc XXI wiek, jeśli chodzi o występy naszych sportowców zimowych jest dość udany. Najlepiej zaprezentowaliśmy się w Vancouver i Soczi – z obu tych Igrzysk przywoziliśmy po sześć medali. Ostatnio w Pjongczang mogliśmy się cieszyć z dwóch krążków. Oba zostały wywalczone przez skoczków: Kamila Stocha w konkursie indywidulnym i w zawodach drużynowych na dużej skoczni.

2018: Pjongczang 2 medale: złoty, brązowy
2014: Soczi 6 medali: złoty, 3 srebrne, 2 brązowe
2010: Vancouver 6 medali: 4 złote, srebrny, brązowy
2006: Turyn 2 medale: srebrny, brązowy
2002: Salt Lake City 2 medale: srebrny, brązowy
1998: Nagano 0 medali
1994: Lillehammer 0 medali
Występy Polski na ZIO

Tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Pekinie organizowane są w reżimie sanitarnym, który znaliśmy m.in. z Tokio. Zawodnicy i zawodniczki często przechodzą testy, co ostatecznie może skutkować wykluczeniem przed samymi zawodami.

Polska kadra na Igrzyska Olimpijskie 2022

Łącznie nasza kadra na Igrzyska Olimpijskie 2022 liczy 57 uczestników. Jeśli chodzi o dokładniejszy podział, to w skład naszej drużyny wchodzi 30 kobiet i 27 mężczyzn. Polska łącznie wystawi swoich reprezentantów w 57 ze 109 konkurencji. Gdzie nas zabraknie? Chociażby w turnieju hokeja na lodzie zarówno w męskiej, jak i żeńskiej drabince.
Do końca ważyły się losy Kamila Stocha, czy zdoła wykurować się przed Igrzyskami w Pekinie. W styczniu nasz multimedalista olimpijski doznał kontuzji kostki, co postawiło pod znakiem zapytania jego udział w chińskich konkursach. Stoch ostatecznie znalazł się w kadrze skoczków, co sugeruje, że z jego stanem zdrowia jest wszystko w porządku.

Kto będzie reprezentował Polskę na ZIO 2022? Sprawdź listę z podziałem na dyscypliny sportowe!

Sport Kobiety Mężczyźni
Biathlon Monika Hojnisz
Anna Mąka
Kinga Zbylut
Kamila Żuk
Grzegorz Guzik
Biegi narciarskie Karolina Kukuczka
Weronika Kaleta
Izabela Marcisz
Monika Skinder
Magdalena Kobielusz
Kamil Bury
Dominik Bury
Maciej Staręga
Mateusz Haratyk
Kombinacja norweska Szczepan Kupczak
Andrzej Szczechowicz
Łyżwiarstwo figurowe Natalia Kaliszek
Jekatierina Kurakowa
Maksym Spodyriew
Łyżwiarstwo szybkie Karolina Bosiek
Natalia Czerwonka
Magdalena Czyszczoń
Andżelika Wójcik
Kaja Ziomek
Zbigniew Bródka
Artur Janicki
Marek Kania
Piotr Michalski
Damian Żurek
Narciarstwo alpejskie Zuzanna Czapska
Maryna Gąsienica-Daniel
Magdalena Łuczak
Hanna Zięba
Michał Jasiczek
Paweł Pyjas
Saneczkarstwo Klaudia Domaradzka Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
Mateusz Sochowicz
 
Short track Natalia Maliszewska
Patrycja Maliszewska
Nikola Mazur
Kamila Stormowska
Łukasz Kuczyński
Michał Niewiński
Skoki narciarskie Nicole Konderla
Kinga Rajda
Stefan Hula
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
Paweł Wąsek
Piotr Żyła
Snowboard Weronika Biela
Aleksandra Król
Aleksandra Michalik
Oskar Kwiatkowski
Michał Nowaczyk

Ile medali zdobędziemy na IO 2022?

Do tej pory Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich skompletowała 22 medale. W ten dorobek wpisuje się 7 złotych i srebrnych krążków, a także 8 brązowych. Co ciekawe, zwycięzca ostatniej klasyfikacji medalowej, czyli Norwegia na Igrzyskach w Pjongczang skompletowała więcej krążków. To pokazuje, że nie jesteśmy potęgą w sportach zimowych, choć ostatnio zawsze mieliśmy kilku faworytów.

Od Vancouver nasze występy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich koncentrują się na skokach narciarskich. Wówczas nasz dorobek medalowy budował Adam Małysz, a później pałeczkę po nim przejął Kamil Stoch. Wystarczy przypomnieć, że w Soczi nasz skoczek triumfował zarówno na skoczni średniej, jak i dużej. Do tego swoje krążki dokładała Justyna Kowalczyk, Zbigniew Bródka i Tomasz Sikora.

W zakładach bukmacherskich nie panuje wielki optymizm, co do naszego występu w Pekinie. STS najwięcej szans daje na to, że z Igrzysk Olimpijskich wrócimy bez medalu. To by oznaczało, że cofniemy się w czasie do 1998 roku, gdzie w Nagano również nie stanęliśmy ani razu na podium.

Ile medali zdobędzie Polska?
STS
2.50
Nie będzie medalu dla Polski
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
3.50
Jeden medal
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
4.75
Dwa medale
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
8.00
Trzy medale
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!
STS
6.00
Cztery medale lub więcej
Czytaj recenzję Recenzja Zagraj!

Skoki narciarskie

Szanse na medale w wykonaniu Polski na ZIO 2022 zmalały ze względu na kiepską formę skoczków narciarskich. Dawid Kubacki czy Kamil Stoch w tym sezonie są dalecy od optymalnej dyspozycji. Dość powiedzieć, że w aktualnym Pucharze Świata jeszcze żaden z Polaków nie wygrał konkursu indywidualnego. Michał Doleżal ma o czym myśleć, bo z polskimi skokami nie było tak źle od dawna. W Pjongczang nasza drużyna zdobyła brązowy medal, a Kamil Stoch sięgnął po triumf w konkursie indywidualnym. W tym sezonie Polacy muszą uznawać wyższość Norwegów, Niemców, Austriaków czy Finów.

Komentatorzy od skoków tak naprawdę liczą na cud, że nagle forma naszej kadry się odmieni. Nic nie wskazuje na to, żeby miało być lepiej, choć podopieczni Doleżala trenowali dodatkowo w Zakopanem. Z jakim efektem? O tym wszystkim przekonamy się podczas olimpijskich konkursów.

kamil stoch igrzyska

Fot. PressFocus

Short track

Zawodniczka short tracku, czyli Natalia Maliszewska to jedna z głównych nadziei na złoty medal w Pekinie. – Jadę z planem na medal – tak mówiła Maliszewska przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie. Polka wie, jak wygrywać imprezy mistrzowskie, bo w 2019 roku zdobyła Mistrzostwo Europy. Jej koronnym dystansem jest wyścig na 500 metrów. W typach bukmacherskich powinna być jedną z faworytek do medalu. Tym bardziej, że w klasyfikacji Pucharu Świata 2021/2022 zajmuje trzecie miejsce.

Natalia Maliszewska olimpijską tremę ma już za sobą, bo cztery lata temu startowała w Pjongczang. Tam szybko zakończyła swój udział, ale na pewno zdobyła doświadczenie, które teraz może procentować. Co więcej, jeśli chodzi o short track, to również kobieca sztafeta może być rozpatrywana w gronie potencjalnych kandydatów do medalu na ZIO2022.

Narciarstwo alpejskie

W tym sezonie na stokach narciarstwa alpejskiego dobrze spisuje się Maryna Gąsienica-Daniel. Polka zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata. Gąsienica-Daniel znajduje się w szerokiej czołówce zawodniczek, które mogą sięgnąć po medal w Pekinie. Oczywiście nie jest to główna faworytka, ale stać ją na walkę o podium Igrzysk Olimpijskich. Tym bardziej, że dla Maryny Gąsienicy-Daniel to już trzeci start olimpijski. Jak na razie jej największe osiągnięcie na ZIO to 27 lokata przed czterema laty w Pjongczang. Warto jednak zauważyć, że Gąsienica-Daniel przed rokiem na MŚ zajęła 8 i 6 miejsce w gigancie równoległym i gigancie.

Łyżwiarstwo szybkie

Jeśli chodzi o łyżwiarstwo szybkie, to fani sportów zimowych na pewno pamiętają występ Zbigniewa Bródki na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Osiem lat temu nasz panczenista zdobył złoty medal indywidualnie i brąz w drużynie. Bródka ponownie weźmie udział w rywalizacji olimpijskiej, ale nie ma co ukrywać, że tym razem jego wyniki są słabsze niż kilka lat temu. Czy jest w stanie czymś zaskoczyć? Naszym zdaniem indywidualnie Bródka nie da rady sięgnąć po krążek, ale może pomóc drużynie w występie sztafety.

Biathlon i biegi narciarskie

W biegach narciarskich złote czasy Justyny Kowalczyk już minęły. Polka od 2006 do 2014 roku z każdych Igrzysk przywoziła medal. W Vancouver zdobyła aż trzy krążki, a w Soczi złoty medal na dystansie 10 km stylem klasycznym. Karolina Kukuczka, Weronika Kaleta czy Izabela Marcisz nie dysponują takim potencjałem co Justyna Kowalczyk, dlatego na medale w tej dyscyplinie raczej nie ma co liczyć.

Koniec kariery Tomasza Sikory w biathlonie oznaczał też koniec medali polskiej reprezentacji w tej konkurencji. W Turynie w wyścigu ze startu wspólnego zdobył srebrny medal. Jak na razie Sikora nie doczekał się godnych następców, co warto wziąć pod uwagę obstawiając biathlon na ZIO2022.

Fot. z okładki: PressFocus

FAQ

Zaloguj się aby dodawać komentarze